PER TELEGRAAF. De rcntegarantie aan de Leidsclie Duinwatermaatschappij. gehouden. Op deze nota werd nog geen antwoord ontvangen; doch er moet noodzakelijk eenige tijd verstrijken met liet overbrengen van des Radja's antwoord door het adviesjacht Linnet van Atjeh naar Singapore. Men acht het waarschijnlijk, dat de mannen alreeds op vrije voeten zijn gesteld. Mocht echter het antwoord op de nota weigerachtig luiden, dan zal ereene tweede opeisching plaats hebbenen in geval de Radja ook dan nog onwillig blijft, zal er een dag worden vastgesteld om tegen hem de operaties aan te vangen. Uit Wadihalfa wordt gemeld, dat de Nijl aldaar drie voet is gevallen. Een inwoner van Berber, die er in geslaagd is uit die door de opstan delingen bezette stad te ontsnappen, is te Cairo aangekomen en verhaalt, dat, dadelijk na den val van Berber, de gouverneur dier stad, tlussein- Kalifa, naar Ivordofan is vertrokken om den Mahdi eene som van 30000pd. te overhandigen, die voor generaal Gordon bestemd waren. De Mahdi heelt dus thans over genoeg geld te beschikken. De dépêche aan de Times, betreffende een tweede bombardement van Kelung, is van allen grond ontbloot. Uit Durban wordt aan de Times gemeld, dat de woning van wijlen bisschop Colenso door brand vernield is, alleen zijn eenige manuscripten gered. De burgemeester van New-York heeft bekend gemaakt, dat de verbete ringen en verfraaiingen, die in het vooruitzicht zijn voor de stad, de ge meenteschuld met 70,000,000 dollars zullen vermeerderen. Uit New-York wordt gemeld, dat, volgens daar ontvangen berichten uit Hongkong, de Duitsche regeering al hare onderdanen, die zich thans in Chineeschen dienst bevinden, terugroept en dat, naar men zegt, al de Britsche onderdanen, die op de Chineesche vloot dienen, ontslag genomen hebben. FRANKRIJ K. De winkelierster Rozier te Parijs, eene maand geleden met hare zonen in hechtenis genomen wegens de ontdekking van bommen en ontplofbare stoffen ten harent, is met den jongste harer zonen, als met de zaak volko men onbekend geweest zijnde, weder op vrije voeten gesteld. Een oud-raadsheer bij het hof van appèl te Besancon, de heer Tripart en zijn oudste zoon, zijn nabij hunne woning vermoord gevonden door zeke ren Marquis, die 5 jaren geleden wegens manslag met voorbedachten rade was veroordeeld tot 5 jaar gevangenis; de heer Tripart presideerde toen de terechtzitting en Marquis heeft zich nu willen wreken. De onverlaat heeft geenerlei berouw betoond. De zoon van den heer Tripart werd getroffen toen hij zijn vader te hulp wilde komen. Met de theorie der afschaffers van de doodstraf rijmt dit treffend voorval niet. ITALIË. Groote ongeregeldheden zijn door de vrees voor de cholera te Catanzaro en te Reggio di Calabria voorgekomen. De postdienst is afgebroken en de administratie van den spoorweg ziet zich gedwongen de treinen niet te laten vertrekken, daar het volk gewapenderhand zich daartegen verzet. Te Villa San Giovanni heeft het volk een huis overvallenwaarin het meende dat een geneesheer verborgen was, die men beschuldigde vergif aan zijn zieken te hebben toegediend. De bewoner van het huis, die volstrekt niets verborgen had, werd door stokslagen en dolksteken gewond en daarna aan de voeten door de straten gesleept. Door de gewapende macht werd de orde hersteld. Verscheidene personen werden in hechtenis genomen. DUITRCHLAIVD. Het Berliner Tageblatt meldt ten stelligste, dat keizer Wilhelm bij de ontmoeting van den Czaar en den keizer van Oostenrijk tegenwoordig zal zijn. Een der personen, die onlangs een moordaanslag op den geldwisselaar Kauer te Hamburg gedaan hebben, is door een werkman herkend. Zijn naam is Louis Koningsberg. Hij is uit Criwitz afkomstig en daar schoor steenveger geweest. De politie heeft terstond naar Criwitz geseind om na dere inlichtingen te bekomen. Men verdenkt Koningsberg van meer mis drijven gepleegd te hebben. Op eene van Bremerhaven naar Amerika vertrekkende stoomboot is onlangs een der passagiers, Niemann, uit Wersitz, in zoo hevige mate door de zeeziekte aangetastdat hij wanhopig over boord gesprongen en ver dronken is. Een tweede passagier wilde zijn voorbeeld volgenmaar werd daarin verhinderd. Deze werd met eene boot naar het vasteland terugge bracht en heeft van de reis afgezien. Een vreeselijke brand heeft het dorp Solfalare, op Sicilië, vernield. Meer dan 20 personen werden onder de puinhoopen bedolven. OOSTENRIJK. Het is de politie te Weenen gelukt een groep anarchisten, met hunne geheime drukkerij, te ontdekken. Daar werden vele brochures gedrukt, bevattende aansporing tot wraak over het voltrekken van het doodvonnis aan Stellmacher, en die onderteekend zijn: /'Uitvoerend Comité der sociaal- revolutionnaire arbeiderspartij van Oostenrijk". Die vlugschriften werden per post verspreid. Onder de in hechtenis genomen vijf personen bevinden zich Willibald Bachmann en zijne vrouw, te wier huize de drukkerij ge vestigd was. De Weener correspondent bericht aan Le Temps: «Hoewel de regee ring beweert, dat de ontsporing van den trein op den weg waarop koning Milan zich bevond, door verrotte dwarsliggers is teweeg gebracht, blijft de openbare meening gelooven aan een aanslag. Men zegt zelfs, dat nasporin gen, door de politie te Belgrado gedaan, tot de ontdekking hebben geleid van de bewijzen, dat de aanslag was beraamd op Ilongaarsch grondgebied. Het punt, waar de ontsporing plaats had, was goed gekozen; de spoorweg beschrjjft daar eene kromming van 300 el en de trein gaat over een zeer hellenden spoorwegdam." De plechtige inwijding van den spoorweg van Belgrado naar Nisch heeft Donderdag plaats gehad. Het station was met vlaggen en Servische en Oos- tenrjjksche zinnebeelden versierd. Al de ministers, het personeel van den spoorweg, de hooge ambtenaren en een groot aantal Servische en Oosten, rijksche genoodigden woonden de plechtigheid bij. RV8LAND. De keizer en zijne gemalin kwamen gisterennamiddag 2 uur uit Peter, hol te St. Petersburg aanbezochten de Vestingkerkverleenden aan den Perzi- schen gezant, Daoule Yakiahkhan, eene afscheidsaudientie en verlieten daarop St. Petersburg weder. Ten aanzien van de nieuwe proei, die de bekende Russische koopmn Sibiriakofl thans nogmaals neemt, om de monden van den Jenisseï met it Nordenshjöld en Obi te bereiken (onder aanvoering van den bekenden kt. pitein VVeide), kan nog worden medegedeeld, dat de expeditie in het laatst van Juni jl. de laatste Noorweegsche haven heeft verlatenmaar reeds ij Nowaja-Semlja met ongelukken begon te kampen. Daar brak nl. de machint van de Nordenskjöldzoodat hel schip weer terHggaan moest. Door dt Obi geboegseerdkwam de boot medio Juli te Drontheim aan. Den 7" Jl vertrokken daarop beide schepen van daar. Den 13dfn kwamen zij te Solo» bala (aan de Witte zee) aan. Na een deel der lading aldaar gelost en pre. viand en Sibiriakoll zeiven aan boord genomen te hebben gingen de schep# den 14ll,n verder. De plaats van bestemming is Sorborowski. AMSTERDAM, 6 Sept. De internationale harddraverij lokte heden velt toeschouwers. De uitslag van den strijd was dat de prijs 1000 werd bs haald door fPillem lil, van P. Brommer, te Zijpe, berijder J. Koster; dt eerste premie 1 300 door Tabor, van en bereden door P. Ellerbroektt Hoorn; de tweede premie 100 door Jpollo van gcbr. Jurgcns, te Oscb, berijder J. De Boer Jr. LONDEN, 6 Sept. De Times meldt uit Hongkong van gisteren«De gouver neur heeft bevel ontvangen tot het doen uitvoeren van de bepalingen der wc betreffende het in dienst nemen van vreemdelingen bij het leger, en dient» gevolge aan admiraal Lespès hiervan kennis gegeven, door wien verklaar! is dat die wet door de Franschen zal geëerbiedigd worden." Uit Chineesche. bron wordt verzekerd dat in Tongkin ernstige gevecht# geleverd zijn. WARSCHAU, 6 Sept. Men deelt thans met zekerheid mede, dat de komt! des keizers op Maandag a. a. is vastgesteld. Generaal Tscherewin reist voor uit en zal met generaal Gurko en de deputatie uit den adel, den Czaar Ir Urena opwachten. Van daar reist de keizer direct door naar hier. BRUSSEL6 Sept. Het Russisch orgaan De Nord bevestigd het bericht, dal de bijeenkomst der keizers te Skiernewiczy zal plaats hebben en dat li keizer van Rusland daaraan zal deelnemen. De bijeenkomst zal waarschiji. lijk leiden tot de bevestiging van het «status quo" en de voortduring van dt verhouding der drie keizerrijken, zonder wijziging der verhouding metlr andere mogendheden. INGEZONDEN. Op de gemeente-begrooting voor 1885 staat 4000 uitgetrokken voo bijdrage aan de Leidsclie Duinwatermaatschappij als renlegarantie voor lit maatschappelijk kapitaal van f 450.000. Hoogstwaarschijnlijk het 1 jaar, om reeds over 1886 aandeel te genieten in de winst. Leiden heeft vai 1877 tot en met 1885 alsdan betaald 119,378.50, in plaats van ƒ155,60 volgens de berekeningen van het plan en deelt in 1886 in de winst ii plaats van in 1888 volgens die berekeningen. De Leidsche gemeenteraad deed, volgens de verkregen uitkomsten en li ervaringen van eene onberispelijke uitvoering van hel plan en van de coi cessie, de beste keuze door de concessie te verleenen aan de heeren Vu der Vliet en Bosch Reitz te Amsterdam, daar toch de plannen der overijl inschrijvers meer bezwarend waren: de firma D. A. Schrellen C". bert kende 174,600 en de Duitsche Maatschappij (A. Sijthoff qq.) 225,325 au bijdragen voor rentegarantie. 'tVerdient ook herinnert te worden, dat het ontwerpen der plannen# teekeningen van de gemeentekas geen buitengewone uitgaven heeft geëischt evenmin als de aanzienlijke som van 119,378.50 buitengewone middel# vorderde, maar door de belastingschuldigen zijn gedragen, terwijl toch ooi het volgend geslacht nut en voordeel zal trekken uit de stichting eene duinwaterleiding. M. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Zomerzorg. Dinsdag 9 September 1884onder directie van den hei J. H. Völlmar. l'te Afd.: 1. Marsch uit «La fille du Tambour-major", opei van Offenbach, Völlmar; 2. Ouverture «Raimond", Thomas; 3. Souvenir ia «Le Domino noir", opera van Auber, Dunkier; 4. «Geschichten aus de Wiener Wald", Wals, Strauss; 5. Fantaisie uit de opera «Carmen" o Bizet, Völlmar. 2' Aid.: 6. Ouverture «Hamlet" (arr. Dunkier), Niels Gade; 7. «La Bénédiction des Poignards" uit «Les Huguenots", Meijerbe# 8. a. Méditation sur le lr Prélude de Seb. Bach", Gounod; b. Gavotte «Sti phanie", Czebulka; 9. Fantaisie uit Gounod's «Faust", Dunkier; 10. «Nia sie bin", Polka, Strauss. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 6 September. verkochte hoeveelheid. prijzen. Laagste, j Hoogst'. Oude Tarwej hectol. Mindere soortt 7 Nieuwe Tarwe Oude Roggej. 9 Nieuwe Rogge Gerst (zomer)19 Chevalier-gerst Zware Haver18 Lichte j DuivenboonenI 3 Paardenboonen4 Boter (l8te qualiteit vat) j 14 I 701Q i,j]0„ (1»'« per kil.) '01U K11°s' (2de Turf haardbr. l"e soort dubb. heet. (grauwe) Lange zwarte5000 8.25 U 8.- 6. 5.50 5. 5.75 4.50 2.50 7.50 7.- 58.— 52.— 1.45. 1.30. 0.23 9.7! 6.Ü 6.51 5.7! 6.7! 5.- 3.5! 8.2! 7.7! 62- 56.- 1.5! l.« 0.S Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C. DbaI*

Leydse Courant | 1884 | | pagina 6