PER TELEGRAAF. eene menscheljjke gedaante boven water. Hij riep een buurman en met be hulp van dezen baalde hij het lijk uit den put. Het was dat van zjjn zoon. Het parket van Bergen werd onmiddellijk ingelicht en denzelfden avond kwam de rechter van instructie ter plaatse. Men bemerkte, dat eene ver schrikkelijke misdaad gepleegd was. Uit het onderzoek bleek, dat men den knaap met een hamer den schedel verbrijzeld had, vervolgens heeft men hem nog op de afzichtelijkste wijze verminkt. De dader is onbekend. ENCiEL41!IID. Luidens een officieus bericht zal de eigenlijke sterkte der Britsche Nijl- expeditie eerst na overleg tusschen de generaals YVolseley en Stephenson worden vastgesteld. Voor het vervoer der troepen op de rivier zullen 400 stuks roeiboolen, 30 tot 32 voet lang, 6 tot 7 voetbreed, in de laatste week van September te Alexandria aangebracht worden; en nog 400 andere, der gelijke booten zullen later volgen. Tot het besturen dier vaartuigen zullen in het begin van October 500 Canadasche bootslieden en 300 Kroemen van de Afrikaansche Westkust te Alexandria aankomen. Elke boot zal twee bootslieden en tien soldaten bevatten en zal voorzien worden van leeftocht voor honderd dagen. Vooreerst zal de tocht tot Wady Haifa reiken. Van daar denkt men, indien het noodig mocht blijken, omstreeks 1 November verder te kunnen trekken. Met het inschepen der troepen te Gravesend is reeds een begin gemaakt. Een Engelschman, de heer Horace Bavenport, heeft de Solent, het water tusschen Portsmouth en Byde, heen en terug overgezwommen in 5 uur en 35 minuten. Volgens te Caïro ontvangen berichten uit Khartoem hebben de opstan delingen, welke de stad belegeren, ongeveer 1800 man verloren in eendoor Gordon-pacha afgeslagen aanval op de vesting. Onder aanvoering van Osman Digma wordt de stad Soeakim eiken nacht door de inlanders verontrust. Eene hoeveelheid houwitsers, door het Engelsch-Egyptisch garnizoen in de omtrek van de plaats neergelegd en die door de opstandelingen naar hun kamp waren meegenomen, zjjn ontploft, waardoor velen onder de inlanders werden gedood. Uit Caïro wordt van 2 September bericht: Majoor Kitchener meldt, dat de weg van Dongola naar Berber volkomen veilig is tot de waterbron nen vau Huescin; de vijandelijke stammen, die ze bezet hadden, zjjn uit eengedreven. Eene vliegende colonne van 400 a 500 man Engelsche troepen zou gemakkelijk dien weg kunnen volgen. De heer Folger, minister van financiën, is gisteren te Washington overleden. De aanstaande Amerikaansche Noordpool-expeditie zal onder leiding staan van Melville, die opperingenieur was bij de ,/ea«ne«e-expeditie. De kosten worden gedragen door Cyrus Field te New-York en de Yacht-club aldaar. Moud, de beroemde Amerikaansche harddraver-merrie van den spoor wegkoning Van der Bilt te New-Yorkis naar Frankrijk verkocht voor 200,000 fr. Uit Kaapstad wordt dd. 13 Augustus het volgende gemeld: De volks raad van de Zuid-Afrikaansche republiek heeft de conventie van Londen be krachtigd, maar geprotesteerd tegen: 1°. de vaststelling van de westelijke grens der republiek; 2°. het recht van veto der Britsche kroon ten aanzien van eventueel met vreemde mogendheden te sluiten tractaten, en 3°. de regeling van de schulddelging. De conclusie van het volksraadbesloit,waarbij de conventie bekrachtigd wordt, luidt als volgt: «Overwegende intusschen, dat in gezegde conventie aan de republiek aanmerkelijke voordee'.en zijn verzekerd, met name wat betreft het herstel van 'slands onafhankelijkheid, is besloten, met erkenning van de door Hare Majesteit betoonde edelmoe digheid, gezegde conventie te bekrachtigen". Verder wordt gemeld, dat Piet ioubert gekozen is tot president en Lucas Mejjer tot kommandant van het nieuwe grondgebied in Zoeloeland. Er had een gevecht plaats gehad tusschen Montsioa's volk en de Boeren te Rovi Grand, waarin 35 man van de Boeren en 100 van Montsioa's volgelingen waren gedood. De Boeren namen 3000 stuks vee. Sedert hebben de Boeren getracht met Montsioa opnieuw te onderhandelen, doch hij weigert, verklarende, dat hij zich onder Engelsch protectoraat heeft gesteld. Joubert was nu naar de grens gegaan om met mr. Rhodes te overleggen, om verdere strooptochten op het gebied van Montsioa te voorkomen. Het gouvernement der Zuid-Afrikaansche repu bliek weigert tusschenbeide te komen zoolang mr. Mekenzie Hr. Ms. regee ring in Bechuanaland vertegenwoordigt. FRANKRIJK. De uiterste linkerzijde heeft nog geen antwoord op haar schrijven aan den president der republiek betreflende de bijeenroeping der kamers ontvangen. Zekere vrouw Villemot, in 1883 bij verstek veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid, is Dinsdagavond in een hotel te Brive aangehouden. Zij had 48,000 fr. bij haar in bankbiljetten van 1000 fr. en zorgvuldig in haar rok genaaid. Zij woonde sedert eenigen tijd in het hotel te zamen met hare twee kinderenwaarvan een 17 jaar oud is. Te Enghien is dezer dagen overleden de heer Victor Dauzats, een der oudste ingenieurs der Suezkanaalmaatschappjj, waarbij hjj sedert hare op richting verbonden was. In het zeedorp Elrelat heeft dezer dagen het ongewone schouwspel van eene Indische doodenverbranding plaats gehad. Daar was nl. een Indi sche radja overleden, en zijn stofleljjk overschot werd 's nachts op een brandstapel aan het strand den vlammen prijs gegeven. Uit Hongkong wordt bericht, dat ten behoeve der krijgsverrichtingen een weg is gemaakt door de Fransche begraafplaats te Canton, waarbij een monument en verscheidene graven zijn verwoest. De schadeloosstelling van reven-en-twintig duizend piasters voor de onlusten in September van het vorige jaar zijn eergisteren aan den Franschen consul Scherzer uitbetaald. DCITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft verleden Dinsdag bij de parade te Berlijn, ter gelegenheid van den verjaardag der te Sedan behaalde overwinning, te yeel op zjjne krachten vertrouwd. Hjj heeft te paard de troepen ge ïnspecteerd en had ook het defileeren te paard willen bijwonen, maar was daarvoor te vermoeid. Hij is afgestegen en heeft het overige ge deelte der parade in zjjn rijtuig in oogenschouw genomen. Des mid dags heeft Z. M. niet aan het banket in het keizerlijk slot kunnen deel nemen. maar des avonds was zijne vermoeidheid in zoover geweken, dat hij de gala-voorstelling in de opera bezocht heeft. Evenals gewoonlijk ge-1 schiedt, heeft de keizer bjj gelegenheid van den verjaardag der te Sedan be haalde overwinning aan een aantal personen ridderorden verleend, waaronder dit jaar ook de rijks-kanselier, prins Von Bismarckbehoort. De keizer heeft aan hem, die reeds alle Pruisische orden bezit, thans de orde «pour Ié mérite" verleend en hiervan aan prins Von Bismarck in een persoonlijk schreven kennis gegeven. OOSTENRIJK. Het gebouw van de Ldnderbank, het meest grootsche van alle bank paleizen te Weenen. zal in zjjne geheelen omvang electrisch verlicht worden. Voor de verlichting van alle bureau's en woonvertrekken zullen ongeveer 500 gloeilampen den stroom van twee groote Siemensche dynamo-machines krijgen. In den kelder wordt eene stoommachine van 50 paardenkracht ge plaatst, die de beide groote en verscheidene kleine dynamo's moet drijven, welke laatste óf als reserve dienen óf den stroom moeten leveren voor de booglampen, waarmede de met glas overdekte binnenplaats verlicht zal wor den. Dit zal het eerste voorbeeld zijn van eleclrische verlichting van eën bureaugebouw in Weenen. RIJS I. AND. De nihilisten te Warschau hebben dezer dagen gepoogd, de politieke gevangenen uit de citadel dier stad te verlossen; zij hebben een der deuren van de citadel doen springen en waren reeds in de gangen gekomentoen zij door de gevangenbewaarders op de vlucht gedreven werden. Het schijnt dat de gevangenen verwittigd waren van die poging. Omtrent den onlangs gemelden moordaanslag op den kapitein der gen darmerie te Odessa, door een jong meisje, verneemt men nader: De 17- 18-jarige koopmansdochter Maria Kaljuschny kwam in de woning van den kapitein der gendarmerie Katanski en verlangde dringend hem te spreken. Zonder eenig kwaad te vermoeden, noodigde de kapitein het meisje in zijn kabinet, nam aan een tafel tegenover haar plaats en vroeg wat zjj van hem verlangde. Het meisje begon stotterend te spreken, haalde met de linker hand een zakdoek en tegelijkertijd met de andere hand een revolver voor den dag, waarmede zjj op Katanski een schot loste. De kogel raakte even het linkeroor van den kapitein, waardoor het licht gewond werd. Een oogenblik was Katanski als verdoofd; terstond kreeg hij zjjnetegenwoordig heid van geest terug, wierp zieh op de misdadigster en rukte haar den re volver uit de hand. In hetzelfde oogenblik schoten de bedienden van Ka tanski toe en maakten zich van haar meester. Het meisje zeide, dat zij om politieke redenen den moordaanslag had gepleegd. In hare woning werden een aantal brieven van Zuid-Russische nihilisten, wapens, valsche baarden en andere voorwerpen, die voor nihilistische handelingen noodzakelijk zijn, gevonden. Reeds meer dan eens had het 18-jarige meisje met de politie kennis gemaakt. In 1882 werd zjj te Odessa in hechtenis genomen, tege lijk met den beruchten Degajew, bg wien zjj onder een valschen naam als keukenmeid diende. Hierop naar St. Petersburg gebracht, werd zQ weer in vrjjheid gesteld en keerde naar Odessa terug, waar zjj van toen af onge- hinderd woonde. De te St.-Petersburg veroordeelde Iwan Kaljuschny is een broeder van haar. LONDEN, 5 Sept. De Times meldt uit Hongkong van den 4d«: «De Franschen bombardeeren Kelung en men gelooft, dat zij de stad zullen be zetten, heigeen echter nutteloos zal zjjn en bovendien alle beschikbare krach ten zou eischen, zonder dat eenig voordeel er door verkregen wordt. SOEAKIM. 5 Sept. Hier ontvangen berichten melden, dat Kassala door eene aanzienlijke macht der opstandelingen werd aangevallen, die met groote verliezen werd teruggeslagen. DURBAN, 5 Sept. P. Joubert heeft zich de keuze tot president der Boe renrepubliek in Zoeluland laten welgevallen. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musts Sacrum. Zondag 7 Sept. 1884, des namiddags te 2 uren, door het Muziekcorps der dd. Schutterij, Kapelmeester de heer C.G.Locher. l,le afd.N°. 1 Marsch, Frank; 2. Ouverture «Teufels-Antheil"Auber; 3. «Laura'-Walzer, Millöcke; 4. Fantaisie «Le Postillon de Lonjumeau", Adam. 2de aid.: N°. 5. Ouverture «Dichter und Bauer", Suppé; 6. o. Lichtertanz aus «Feramors", Rubinstein; b. «Hussarenritt", Spindier; 7. Fantaisie «Der LiebesbrunnenBalfe; 8. Reiter Galop. Ziehrer. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 5 September. VERKOCHTE HOEVEELHEID. rujziR. Laagste. Hoogste. Paarden Veulens Ossen Slieren Melkkoeien Kalf koeien Varekoeien Vette koeien Kalveren (vette) (magere) (gras) Schapen (magere) (vette) Lammeren Varkens (magere) (biggen) Ter markt aangebracht 425 runderen, 80 kalveren, 1462 schapen, 482 biggen en 12 paarden. Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd 30 partjjen kaas, waarvan aan de Stadswaag gewogen 23 partjjen, te zamen 1005 stuks, of 5711 KG. Besteed werd voor: Goudsche kaasvan 20.tot 25.—. Derby 23.- Leidsche de 150 KG. 48.54. Edammer 3 stuks. 85.- 95.— 9 80.- 125.- 0 0 82 58.- 0 240.- 0 0 83 150.— 0 275.— 60 148.— 255.— 152 168.— 300.- 66 36.- 95.- 14 12.— 21.- 48 20.- 60.— 732 15.- 0 28.- 730 22.- 36.- 0 62 0 15.- 0 25.— 420 V 5.— 12.—

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3