BUITENLANDSCHE BERICHTEN. een en ander van de Fellatas (Midden-Afrika). Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. {St. Ct.) De Staatscourant van 5 dezer bevat een kon. besluit van 31 Aug. jl. {Stbl. n°. 198), lot het brengen van de volgende wjjziging in het kon. be sluit van 21 Juli 1884 {Stbl. n". 179), houdende verbod van in- en doorvoer van lompen en ongewasschen lijf- en beddegoed: Art. 1. De in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en beddegoed is verboden uit landen of plaatsen, door onze ministers van binnenlandsche zaken en financien aan te wjjzen. Deze aanwijzingen worden, telkens ten minste drie dagen eer zij in werking treden, door plaatsing in de Neder- landsche Staatscourant ter algemeene kennis gebracht. Onze voornoemde ministers zijn bevoegd die aanwijzingen te veranderen zoo dikwijs de om standigheden dit gedoogen of noodig makenmet gelijke plaatsing in de Staatscourantalsmede te bepalen of en in hoeverre de bagage, door rei zigers medegebracht, onder het verbod zijn begrepen. Art. 2. Ons tegen woordig besluit, dat van kracht blijft tot den 26"> Juli 1885, treedt in wer king op den vijfden dag na dien der afkondiging in het Staatsblad en in de Staatscourant. Het stoomschip C. Fellinger, van Amsterdam naar Java, vertrok gis teren van Suez. De Limburg, van Rotterdam naar Java, vertrok 4 dezer des avonds te Southampton. De Madura, van Batavia naar Amsterdam, wordt aanstaanden Zondag vroegtijdig in IJmuiden verwacht. De Noord- Brabant van Rotterdam naar Java, vertrok 4 dezer des avonds vau Suez. De Prins Frederik, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap Roeca den 4d" September. De 5« lijst der 6e jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel, omvat tende 125 locale comités, wijst een totaal van /21700.28% aan. De afdeeling taal- en letterkunde van de kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal op Maandag 8 dezer aldaar eene gewone verga dering houden. Z. M. de koning heeft, naar men aan het D. v. Z. B. en 's Gr. mededeelt, een belangrijk pensioen toegekend aan luitenant-kolonel llojel en majoor Bejjerman, als adjudanten van nu wijlen Z. K. H. Alexander prins van Oranje. Volgens het V. D. zal het koninklijk gezin tot het einde dezer maaud op het paleis Het Loo vertoeven, en daarna rechtstreeks vertrekken naar het kasteel Colmar Berg, in Luxemburg, om aldaar tot medio November te verblijven. Naar de Niemce Financ. verneemt, zal mr. Van Weel niet alleen namens het administratiekantoor Hubrecht, Van llarencarspel Vas Visser aan de onderhandelingen over eene reorganisatie der Denver Rio Grande Spoorwegmaatschappij deelnemen, maar ook namens het comité voor de Nederlandsche obligatiehouders. De graanoogst is te Rijnsburg afgeloopen; opbrengst en qualiteit zijn .uitmuntend. Delate aardappelteelt is mede goed geslaagd; de aardappelen zjjn zeer goed van smaak en geven een ruim beschot-, daar de prjjs der vroege aardappelen zeer laag was en de qualiteit te wenschen overliet, zijn de prjjzen van deze daardoor nog meer gedaald, zoodat men voor eenigen duizenden hectoliters, welke men op hoop van beteren marktprijs had opgekuild, nu voor ƒ1.25 gaarne koopers had. De bloemkool, die in de zonnige dagen zeer veel geleden had, heeft door de veranderde weersgesteldheid haren groei weer geheel hervat en belooft zeer goed te worden. De uien zijn rijp, de qualiteit is goed, doch de quantiteit en prijs laten veel te wenschen over. Bjj gelegenheid van de begrafenis van Z. K. H. den prins van Oranje is b(j den burgemeester van Delft ontvangen: ten behoeve der algemeene armen der gemeente eene gift van 1100en voor de Ned. Herv. kerken eene gift van ƒ400. Omtrent den uitslag der eerste poging van den minister van oorlog, om, ter intern, landbouwtentoonstelling te Amsterdam, uit inlandsche paar den aankoopen te doen voor de remonte, deelt het Ubl. nog mede: Van de 115 paardenwelke eergisteren op het tentoonstellingsterrein waren voor gebracht, werden slechts 23 afgezonderd om te worden herkeurd. De uit slag was dat 10 stuks, van Geldersch ras, beneden den gestelden maximum prijs van /650 werden aangekocht, allen voor de artillerie; geen werd dus voor cavalerie-dienst geschikt bevonden. Onder de Hollandsche paarden werd geen enkel geschikt type gevonden. De poging om meer paarden aan te koopen stuitte af op de vasthoudendheid der eigenaars, die tot den prijs be neden het maximum hun paarden niet wilden afstaan. De gisteren op het terrein der internationale landbouw-tentoonstelling te Amsterdam gehouden harddraverij met aangespannen paarden, door goed weder begunstigd en opgeluisterd door de muziek van Sonnemans kapel werd door een groot aantal belangstellenden bijgewoond. De uilslag was, dat de prijs (ƒ700) behaald werd door Willem III van Brommer te Zijpede eerste premie (ƒ200) door Nimrod van gebr. Jurgens te Oscli, gereden door de Boer; de 2Je premie (ƒ100) door Prins Alexander, van Doon te 'sGra- venhage. De kortste tijd, waarin de baan 340 M. werd afgeloopen, was 29% seconde en werd gedaan door Nimrod. Van de 30 ingeschreven paarden namen 28 aan den wedstrijd deel. Bjj de heden gehouden tweede nationale harddraverij werd de prijs 300 behaald door Koningin, van D. J. Florijn, te Rotterdam; de lsU premie ƒ200 door Wilde, van H. Lemke, te Rauwerd en de 2de premie 100 door Prinses, van J. Smits, te Dubbeldam. De hevige wind heeft op het tentoonstellingsterrein nog al schade aan gericht. Twee bedienden van de kassiersfirma C. De Veer Zoon te Amsterdam wisten zich van een ten kantore aanwezigen wissel, groot ƒ500, meester te maken, met het doel het bedrag daarop te ontvangen en zich dit toe te eigenen. Ten einde zich evenwel niet bij de bankvereeniging, waar de wissel betaalbaar was en zij bekend waren, te doen verraden, gaven zij dien aan een derde in handen. Deze ontving het geld, maar had zich, toen zjjgele genheid zouden hebben gevonden ^eerlijk" te deelen, reeds uit de voeto gemaakt. {N. v. d. D.) Ten gevolge van den zachten winter en warmen zomer vond k{ Noordsche ijs veel aftrek. De ijs-compagnie te Amsterdam kreeg o. a. do» pl. m. tO stoomschepen 45,000 ton ijs, of 45 millioen KG. aangevoerd, wan van het grootste gedeelte naar Duitschland werd verzonden. Geregeld vos den van 25 tot 40 man werk om te lossen en te laden. Vele dagen moestj 30 a 40 spoorwaggons beladen worden. Dinsdagavond ontstond er een hevige brand in de boerderij van Rojj te lip. De bewoners zijn tenauwernood het brandende gebouw ontvlucb; Er is niets gered. De boerderij is tot den grond afgebrand, niettegenstaaut spuiten van Purmerland en lip hulp verleenden. Alles was verzekerd, n oorzaak is vermoedelijk broeien van hooi. De cursus voor de opleiding der adspirant-administrateurs a/b. Zr. wachtschip te Willemsoord, studiejaar 1884/85, is 1». dezer begonnen ar 13 adspirantenwaarvan 6 behooren tot de oudste en 7 tot de jong® afdeeling. Uit Putten (Geld.) wordt aan het D. v. Z. en 's Gr. gemeld: De vrat wie het tekort moet aanzuiveren in de gemeentekas, veroorzaakt door bé op den loop gaan van den gemeente-ontvanger in het begin van 1883, isn« niet tol een einde. Een der wethouders, de heer Diemont, stortte er ij deel voor, maar de beide andere leden van het dag. bestuur hielden zichsii en stelden het tekort eenvoudig op de rekening van 1883. Hiermede nu de raad echter geen genoegen, maar droeg aan eene commissie op, recht geleerd advies in te winnen, om daarna te zien of men den burgemeesi; en den tweeden wethouder tot betaling kan dwingen. De publieke behandeling der zaak van Van Veenendaal voor het p rechtshof te Arnhem, beschuldigd van doodslag op zijne vrouwhad gistere morgen plaats. Door het O. M. werd. op grond der feiten, in de akten beschuldiging vermeld, 10 jaren tuchthuisstraf geëischt. De verdediger, bi Wentholt, riep de clementie van het gerechtshof in en verzocht, met li oog op het gunstige levensgedrag van beschuldigde, dat hem eene geriq straf, zoo mogelijk in eenzame opsluiting te ondergaan, zou worden o; gelegd. Eergisteren had te Arnhem eene trouwpartij plaats na afloop waami de gasten zich zoo luidruchtig gedroegen dat de politie tusschen bti! moest komen en van den sabel gebruik maken. Een paar der feestvier» den werden hierbij verwond. In de Woensdag gehouden civiele zitting van het hof te Leeuwardi zijn de pleidooien gevoerd in het volgend geding: Voor een jongmensch I Stadskanaal zocht diens voogd gelegenheid, hem op te leiden bij degemeenti administratie, en plaatste daartoe eene advertentie in de bladen. Een bi gemeesler, die reeds meer jongelui had opgeleid en op dat oogenbltk m een uit de provincie Groningen bjj zich had, schreef er op en vroeg n kost en inwoning met vrije kamer 700 en 200 leergeld. Den 1" St| 1879 komt het jongmensch ten huize van den burgemeester. De twee eert jaren loopen geregeld af, maar in November 1881 gaat hij naar zjjnezustn die in Friesland gehuwd is. De voogd schreef vervolgens aan den bui] meester, dat het nu beter geacht werd, dat zijn pupil bjj de familie biet maar nu verlangde de burgemeester teruglevering van het jongmensch, i hem tot diens meerderjarigheid was toevertrouwd en wilde men en eind aan hebben, dan moest toch het volle loopende jaar betaald wordt De voogd bood aan, het loopend kwartaal te betalen, meenende daarmee kunnen volstaan, doch wat het ontijdig vertrek betreft, was hjj bereid een kwartaal bovendien te betalen. De burgemeester eischte de volle ƒ91 vandaar dit geding, waarbij de rechtsvraag is te beslissen, of zooda; contract opzegbaar is of niet. Uitspraak 15 October a. s. Bij het inladen der goederen in de mailboot der stoomvaartmaatschapi Zeeland, had te Vlissingen een werkman het ongeluk onder een steek» gentje te geraken, waardoor hij zoo ernstig aan de beenen is gewond,! er reeds één been in het gasthuis is moeten worden afgezet. 's GRAVENHAGË, 5 September. De tijdelijk, bij de zeemacht gedetacheerde officier van gezondheid I kl. van de landmacht W. N. De Graaf, uil Oost-Indië in Nederland terojt keerd, is op non-activiteit gesteld, en de officier van gezondheid 2"! van de landmacht, tijdelijk gedetacheerd bij de marine, dr. J. E. L. Krt behoorende lol de rolle van Zr. M'. opleidingsschip Anna Paulowna enf detacheerd aan boord van de instructiebrik Pollux, wordt met 6 dezer non-activiteit gesteld. De heer A. Greshoff, die gedurende 10 jaren aan het Congo-gebi heeft doorgebracht en thans, zoools men weetzich hier te lande bevind',i vermoedelijk in de October-vergadering van het aardrijkskundig genootsck eene lezing over het Congo-vraagstuk houden. Eene verzameling van zang- en kamervogels zal morgen in den II van het Kon. Zoöl. Botanisch genootschap de jaarljjksche tentoonstel!: van pluimgedierte vervangen, welke tot veler leedwezen, ditmaal achteres blijft, waarschijnlijk uithoofde van de landbouw-expositie te Amsterdam BELGIË, De Independance Beige verneemt van haren Londenschen corresponded dat Stanley, onder goedkeuring van den koning van België, de Engelsd expeditie naar Khartoem in hel hoofdkwartier van lord Garnet Wolseleyt i volgen als correspondent van de New-Fork Uerald en twee bladen Liverpool. Op Zondag 24 Atig. was Appollinaire Demanet, oud 13 jaar, naarI veld gegaan en niet meer teruggekeerd. Te vetgeefs had zijn vader hel al de naburige gemeenten opgezocht, niet het minste spoor had hjj kunn ontdekken. Zaterdagnamiddag, terwjjl hjj een put onderzocht, haalde:

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2