van vrachtgoederen, zoomede het afhalen en bestellen van ijl- en vracht goederen op Zondag zoo min mogelijk te doen geschieden en het aannemen en afleveren van bestel- en ijlgoed op dien dag zooveel doenlijk te beperken. Het stoomschip Samarang arriveerde 31 Augustus van Rotterdam te Batavia. De C. Fellinger, van Amsterdam naar Java, arriveerde 1 dezer te Port-Said en zette 2 Sept. de reis voort. Bij gelegenheid van het eeuwfeest der katoenindustrie heeft van 1 De cember e. k. tot 31 Mei lt85 te New-Orleans (Louisiana, Vereen. Staten van Noord-Amerika) eene wereld-tentoonstelling plaats, die onder bescherming staat van het gouvernement der Vereenigde Staten, van de nationale veree- niging der katoenplanters en van de stad New-Orleans. Voor deze onder neming zijn zeer belangrijke fondsen beschikbaar gesteld. Aan de tentoon stelling is verbonden eene afdeeling voor tuinbouw, waarvoor een kolossaal tentoonstellingsgebouw en uitgestrekte gronden zijn aangewezen. Het kan voor de Nederlandsche boomkweekers en bloemisten van belang zijn aan die tentoonstelling deel te nemenvoor welk doel de in te zenden voorwerpen weldra zullen moeten worden opgezonden. Voor Nederland is tot vertegen woordiger voor de afdeeling tuinbouw dezer tentoonstelling benoemd de heer J. H. Krelage te Haarlem, bij wien programma's in de Fransche taal en zooveel mogelijk nadere inlichtingen zijn te bekomen. Stanley is thans weder in Engeland, waar hij eenigen tijd rust denkt te nemen. Van verschillende zijden echter werd hij aangezocht om zijne denkbeelden over de toekomst van de Congo in openbare voordrachten uit een te zetten en hij is thans bezig, daartoe een practisch plan te ontwer pen. Indien dit plan wordt verwezenlijkt en dit is zeer waarschijnlijk dan zullen deze voordrachten wel het eerst in eenige Engelsche steden wor den gehouden. Maar ook van hier en uit Duiischland is de heer Stanley daartoe aangezocht en vermoedelijk zal hij gaarne aan dat verlangen ge volg geven. [Hbl) «Wat wij gisteren mededeelden, zegt het flbl.omtrent de bekrachtiging van de concessie voor de Ned. Zuid-Alrikaansche spoorweg-maatschappij is officieel. Het werd bericht in een regeeringstelegram uit Pretoria. Spoedig kan men nu de hervatting verwachten der pogingen, om bet maatschappelijk kapitaal te verkrijgen. Niet algemeen bekend schijnt te wezen, dat men inmiddels nog dagelijks daarvoor kan inschrijven. De meeste oude inschrij vers hebben hunne onderteekening gehandhaafd, en het staat te voorzien, dat zal worden verkregen wat nog tot oprichting der maatschappij ont breekt. De spoorweg kan dan bij gedeelten worden gelegd, wat volkomen aan het doel zal beantwoorden, daar de hoofdzaak inderdaad is de baai van Loureni;o Marques te verbinden met de eerste plaats, waar het geregeld wagenverkeer begint. Het overige volgt dan als het ware vanzelf en men kan toch niet op eens den geheelen weg maken". Door de politie te Delft is Maandag via Rotterdam over de grenzen gebracht de persoon van John Brand, geboortig uit Amerika, laatst van zijne moeder te Berljjn weggeloopen, als zijnde zonder middelen van bestaan. Genoemde persoon van 18-jarigen leeftijd had aldaar gedurende de kermis in de tent op de Paardenmarkt «De bergbewoner van Zuid Afrika" als Zoeloekafler gespeeld. Tot leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool en burger avondschool te Schiedam werd gisteren door den gemeenteraad benoemd de heer dr. H. Ekama te Leiden. Gisteren had te Dordrecht een treurig ongeluk plaats. De spoorweg werker v. Rooy, bezig zijnde met het rangeeren der treinen aan het station aldaar, had het ongeluk van den wagen af te vallen, znodat hij tusschen de buffers kwam en zich ernstig bezeerde. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. De ongelukkige was ondertrouwd en zou zich heden in het huwelijk begeven. Hoewel de toestand zorgelijk is, hoopt men hem toch in het leven te behouden. Maandagmiddag is een timmerman van een 26 meier hoogen steiger gevallen aan de in aanbouw zijnde R. K. kerk aan het Sparen te Haarlem en op een hoop steenen terecht gekomen, waarbij zijn linkerbeen is gebro ken en z(jn hoofd verwond. Hjj is met de raderbaar naar hel St. Elisabeths- gasthuis overgebracht. De heer G. Völlmar, solo-violoncellist van de Amst. Orkestvereeniging, heeft bedankt voor het paleis-orkest en is door den heer Van Hamme als solo-violoncellist aan den Parkschouwburg verbonden. De winterlessen voor het cursusjaar 1884/85 aan het kon. instituut voor de marine te Willemsoord zijn aangevangen met een getal van 145 adelborsten als: 29 in de 1', 41 in de 2e, 36 in de 3e en 39 in de 4" af deeling of het jongste jaar. In den vorigen nacht omstreeks 12 uren ontstond een ernstige brand in het magazijn van manufacturen van den heer P. Janssen in de Broerstraat te Nijmegen, waarbij voor eene waarde van pi. m. 5000 aan zijden en andere stoffen door de vlammen verteerd werd. Doordien de politie spoedig met bare brandbluschmiddelen ter plaatse aanwezig was en deze met behulp der waterleiding in werking had gebracht, mocht het gelukken het vuur weldra meester te worden. De manufacturen waren tegen brandschade verzekerd. Oorzaak onbekend. Uit Hedel schrijft men aan het D. v. Z. en's Gr.: Gisterenavond werd hier in het lijkenhuis nedergeleed het zielloos overschot van een vreemdeling, die in een waterschap onder deze gemeente den dood had gevonden. Naar gissing had hij den ouderdom van 25 tot 30 jaren bereikt; lengte middel matig; haar en knevel zwart; kleeding net. Volgens verhaal van een man, die hem had vergezeld, zou hij van beroep kapper zijn en laatst werkzaam te 's Hertogenboschthans waren zij echter zoekende naar werk en geheel geldeloos. Uit eenige lichte verwondingen aan de keel vermoedt men echter dat de dood aan misdaad moet worden toegeschreven. Dadelijk is dan ook de man, die het laatst in gezelschap van den doode is geweest, in hechtenis genomen. Zondagavond is de in aanbouw zijnde toren der R. K. kerk te Buurse omgevallen. Een gedeelte van de toren kwam in de kerk terecht, waar echter op dat uur niemand aanwezig was. In de gemeente Rhoon is in den avond van 1 September de woning van den heer P. Louter afgebrand; oorzaak onbekend. Uit de gerechtelijke lijkschouwing is gebleken, dat de persoon te Val kenburg niet, gelijk werd vermoed, aan de gevolgen van ondergane mishan deling, maar eene inwendige ziekte is overleden. De in hechtenis genomen persoon is weder op vrije voeten gesteld. 's GRAVENHAGE, 3 September. Bjj beschikking van den minister van binnenl. zaken van 1 September .1884, zijn benoemd in de eommissie, in het najaar van 1884 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 56, onder a, van voorschreven wet, in: Zuidholland: tot lid en voorzitter: de f schoolopziener in het district 's Gravenhage; tot leden: de schoolopzieners l in de arrondissementen Rotterdam, Leiden, Woerden en Gorinchem; tot leden-plaatsvervangers: de schoolopzieners in het district Rotterdam, en j de arrondissementen Schiedam, Gouda, 's Gravenhage, Dellt en Sommelsdijl Ingevolge machtiging des konings is de kapitein ter zee H. Dijserincl met den laatsten dezer eervol ontheven van het bevel over V. M®. schroei stoomschip Atjeh en dat bevel met 1 October daaraanvolgende opgedragei aan den kapitein ter zee J. A. Greve. De lsle luitenants der marinier L. A. C. Furnée, dienende aan boord van Zr. M'. wachtschip te Hellevoet sluis, en J. C. J. B. A. De Josselin de Jong. belast met het bevel over he aan boord van Zr. M®. wachtschip te Willemsoord ingescheepte detachemen mariniers, worden met 1 October a. s. ter beschikking gesteld van dei commandant van het eorps mariniers, en vervangen respectievelijk door di l51e luitenants J. C. Van Hoek en G. A. Linckers. Naar men verneemt is in het voornemen van Z. M. den koning, oi den IS11"'0 dezer met gezin naar 's flage terug te keeren, dusver geene ver andering gekomen. Dat de zitting der slaten-generaal door eene commissi van 's koningswege zou worden geopend, moet nog niet zeker zijn. Gisteren is alhier in bijna 70-jarigen ouderdom overleden de heerd'.L J. De Jongh. De overledene wijdde zich sedert lang niet meer aan de gt neeskundige praktijk, maar was het hoofd van de onderneming die zich tei doel stelde de exploitatie van zuiver bereidde Lolondinsche levertraan. Directeuren der Nederlandsche Maatschappij ter Bevordering van Nijver beid hebben op zich genomen te overwegen wat er kan gedaan worden to; het behoud en de ontwikkeling der kunstnijverheid bij de inlanders in dl koloniën en daartoe de medewerking in te roepen van het Bataviaascli Gt nootschap van Kunsten en Wetenschappen, Met een rijksveldwachter tot gids is op eene herkenningsreis door bi land heden te dezer slede aangekomen een ontslagen militair van het legt in Ned.-Indië, die gedurende 6 jaren daar te lande gediend had op papiert van een ander persoon en dus valsche. Hij moet tijdens den dienst eti goed gedrag geleid hebben en wordt nu in enkele plaatsenalwaar zij persoon bekend is, met getuigen geconfronteerd, ten einde zijne identiiti te zien uitmaken. Op de overdekte markt in de Eerste Wagenstraat is een 19-jarige jot gen gearresteerd, die betrapt was op het valschelijk veranderen van aaii J kas afgegeven bewijzen, waarop de gekochte waren als betaald waren aat gewezen en op vertoon waarvan zij aan de criée konden worden afgehaali Hij deed dit bij een potje boter en pakjes koffie. Stond er b. v. op bi briefje dat één pot boter betaald was a ƒ040, dan wischte hij met gou elastiek het cijfer 1 uit en zette daarvoor een vier in de plaats, terwijl h het bedrag van ƒ0.40 wijzigde in./160, zoodat hij vier potjes boter vei kreeg en slechts een betaald had. Gisterenavond is uit het water aan de Nieuwe Haven opgehaald In lijk van eene vrouw van bejaarden leeftijddie sedert vijf dagen vertui werd. Den 20'"° dezer maand zal men een begin maken met de verbouw» van het Badhuis te Scheveningeueen der vleugels van het beslaande gebot' zal dan worden gesloopt. De sluiting van het badseizoen te Scheveningen kan 15 October e.l worden verwacht. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ~P BELGIE. De kamer van vertegenwoordigers heeft de eerste drie artikelen gos gekeurd van het wetsontwerp tot regeling van den accijns op brandewj Dit slaat gelijk met de aanneming van bet geheele ontwerp. De kamer verder, met 63 tegen 10 stemmen, het wetsontwerp betreflende den surt op vreemde suikers goedgekeurd. Ts ENGELAND. Het bestuur van het Britsche museum te Londen onderhandelt leg! woordig over den aankoop van eene kostbare collectie boeken, waarbjj Japansch boek uit de tweede helft der veertiende eeuw van onze jaartellitfr= liet is een bouddhislische «Dharam", gevat in een kleine houten pag» op last van de destijds regeerende keizerin gedrukt. De Japansche boei uit dien tijd werden met Chineesche karakters gedrukt. Die uit Korea teeren uit de vijfiiende eeuw. De heer Gladstone heeft te Edinburg in eene groote vergadering kiezers eene rede uitgesproken, bevattende een overzicht van al wat Al zijn kabinet is gedaan voor het binnenland en het buitenland. Hij klaarde, dat de buitenlandsche politiek moet berusten op den grondsli «gedraag u jegens anderen zooals gij wilt dat anderen zich jegens u gen". Deze stelregel is van toepassing op het vraagstuk van de Duits Jj kolonisatie. Onbewimpeld gaf hij te kennen, dat Engeland Duitsclilï pogingen om koloniën te verwerven volstrekt niet met naijver aanschoi» integendeel het wenscht dat die pogingen mogen gelukken, mits de reet van anderen geëerbiedigd worden. - Naar men uil New-York meldt beginnen de ongeregeldheden onder mijnwerkers in de vallei flocking tc tedaren, en van lieverlede wordt rust hersteld. De aangerichte schade is minder groot dan men dacht. FRANKRIJ H. De voorloopig nieuwe benoemde opperbevelhebber in Tongkingent! L Brière de I'lsle, is een Kreoolden 4'° Juli 1827 te Pointe a Pit re gebot Op 43-jarigen leeftijd was hij kolonel en werd in 1881 tot brigade gent! I benoemd. In 1877 was hij gouverneur van Senegambië, waar hij zich d» j're een uitmuntend bestuur onderscheidde. Dit was de reden, waarom men,,, gelegenheid aangreep om hem tot generaal-adjunct der mariniers te beiijM men, waarna hij tien maanden geleden het bevel over eene brigade vani expeditie-corps in Tongkin ontving. Bij deze gelegenheid werd hij totgro L officier van het Legioen van Eer benoemd. L In de Rue des Prècheurs te Parijs had Zaterdagavond eene noodlolli ge|j gasontploffing plaats. Eene pijp van de waterleiding en eene gaspijp, bij >ai maken van een riool blootgekomenzijn kort na elkander gesprongen, waterpijp gaf een waterkolom, die tot de tweede verdieping der huizend hoog spoot, maar men sloot spoedig den toevoer af. Een oogenblik daar sprong de gaspijp, en de vlammen die er uitsloegen deden in het huis wat het ongeluk plaats had alle verdiepingen te gelijk in brand geraken. W en brandweer deden alles wat zij konden om de bewoners te redden: een dier bewoners, een oud man, stierf van schrik en een ander bek» doodelijke brandwonden. Voorts werden nog twee toeschouwers min jj, ernstig gewond. In het kasteel Randau, in het Fransche departement Puy-de-D6me een belangrijke diefstal van jttweelen gepleegd. Er waren tal van bezoek'1 toen een der opzichters bemerkte, dat eene der vitrines gebroken en 1 ir Piei mei .ej C IV. Ch£ '00 D.] D.I

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2