LEI IISC IE I". 20». 1884. DONDERDAG 4 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. met! ticuli aim e wi rlek EN lies, Jïei orde wort 3d t l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1-50, franco p. p. f 2. tf-.ouderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leidenbrengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier zijn ter hand gesteld een op den 30" Augustus jl. invorderbaar ver klaard kohier van de personeele belasting, dienst 1884/85, en een op den 2» September invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht dienst 1884/85, le kwartaal en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in deLeidsc/ie !"ljCourant De Burgemeester voornoemd, Lsttis, den 3 September 1884. DE KANTER. Ui1 PATEMTBLADEIf. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor wijk V, over het dienstjaar 1884/85, bij het College van Zetters, in een der ver trekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zjjn, dagelijks des namiddags van een tot drie uren en wel Donderdag 4, Vrijdag en Zaterdag 6 September e. k. terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alfaier, die voor hunne moeite mogen eischen tien Cents, zonder meer. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Lhden, den 3 September 1884. DE KANTER. LEIDEN, 3 September. Door Z. M. zijn in hunnen rang overgeplaatst by het reg. grenadiers en jagers de le luitenants Nierstrasz, adjudant, Van Wjjk, K. G. Van der Mandele en R. Froger, allen van het 4e reg. infanterie. Wij ontleenen het volgende aan de verschenen Memorie van Toelichting tot de begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente Leiden voor den dienst van het jaar 1885. De inkomsten zijn geraamd als volgt: I. Ontvangsten wegens vroegere diensten f 30031. II. Opbrengst van belastingen en heffingen 432,220, (waaronder: opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen ƒ24242, opcenten op de hoofdsom der be- 1 op de ongebouwde eigendommen 64, opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel 64930, aandeel in 's rijks belastingen 12466, plaatselijke directe belasting 115.500, idem bij suppletoir kohier 2500, opbrengst van het gemeentelijk vergunningsrecht voor den kleinhandel in I Klerken drank 13000). III. Baten en opkomsten, spruitende uit gemeente- eigendommen en bezittingen f 102.064. IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten f 80030. V. Buitengewone ontvangsten 104,435. De raming van het bedrag der uitgaven is als volgt: I. Huishoudelijk be stuur 61522 (voor den bode J. Schreuder wordt eene tractementsverhooging »an 50 voorgesteld wegens langdurigen getrouwen dienst.) II. Kosten voor werken en inrichtingen tot openbaren dienst bestemd 73100 (waar onder begrepen eene som van ƒ10000 voor vernieuwing der straten op de Boommarkt, de Aalmarkt en de le en 2e Groenesleeg, nog worden gelden uitgetrokken voor het vernieuwen en verlagen der brug over het Levendaal bij de Kraaierstraat, vernieuwing van de Zjjlpoorts-Singelbrug, aanvankelijk van drie bogen en voor het voortzetten van het uitdiepen van grachten op onderscheidene plaatsen). III. Kosten voor eigendommen welke de gemeente naar het burgerlijk recht bezit, met de deswege verschuldigde lasten ƒ26482. IV. Kosten van invordering der plaatselijke belastingen of middelen ƒ12250. Kosten van openbare veiligheid en de brandweer 77256 (waaronder voorkomt als buitengewone uitgave eene som van 860, voor het aanschaffen herstellen van brandspuitslangen en bonzeilen). VI. Kosten der plaat- seljjke gezondheidscommissie 1325. VII. Kosten voor het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetenschappen 283,215. VUL Kosten voor het armwezen enz. ƒ43232. IX. Renten en aflossingen van geld leningen, mitsgaders alle verdere opeischbare schulden der gemeente ƒ123,790. X. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken begrepen ƒ40255. (De in dit hoofdstuk voorkomende post van 700 wordt met het oog op de Xkademiefeesten met 2600 verhoogd, alzoo tot een bedrag van 3300). XI. Onvoorziene uitgaven 6353. 12 II Vele belangstellenden hadden zich heden middag verzameld in de Stads- zaal, ten einde getuigen te zyn van de prijsuitdeeling aan de leerlingen van het Gymnasium, welke aldaar plaats vond. Alvorens echter hiertoe werd overgegaan, hield de rector, de heer dr. H. VV. Van der Mey, eene rede, waarin hjj op geestige wijze zoowel de inwendige als uitwendige toestand van het nieuwe gebouw beschreef. Over Ipet algemeen gaf de inrichting van het gebouw stof tot tevredenheid; dat zulks ook het oordeel der leerlingen was, was voldoende gebleken uit het door hun op 6 October II. gegeven (eest, ter plechtige inwjjding van hel nieuwe Gymnasium, waarvoor spreker hun zijnen oprechten dank betuigde. Nadat spreker had medegedeeld, dat zes leerlingen der hoogste klasse tot de akademische lessen waren toegelaten, ging by over tot de mededeeling van de namen der leerlingendie na afloop van den cursus tot eene hoogere klasse waren bevorderd, die wjj hier la ten volgen: Van de vijfde klasse tot de zesde zjjn bevorderd: J. H. Kern, D. Ouwe hand, W. C. Tlr. Van der Schalk, J. L. C. Schroeder van der Kolk, J. J. De Roode, J. Van Binsbergen, J. J. Hagen, F. J. Los, A. J. Groen, W. G. Boorsma, M. P. Sipkes, J. B. Knoitnerus, H. R. Van Maasdijk, J. J. Van der Horn van den Bos, H. J. Bool. Van de vierde klasse tot de vijfdeP. J. Kromsigt, A. D. Wempe, C. Mulié, L. A. C. Kolff, P. Boon, Ph. Scipio De Laat de Kanter, Th. Pleyte. Van de derde klasse tot de vierde: H. Coerl, A. C. M. Graafland, O. Van Eek, A. Drucker, P. H. Rosenstein, D. Mac-GillavryJ. C. J. Bierens de Haan, H. J. Couvée, J. C. M. Timmermans, J. C. Van der Lip, J. Jannette Walen. Van de tweede klasse iot de derdeN. Groen, J. Koning, H. P. Van der Horst, P. A. Boorsma, A. W. Voors, J. A. Kist. P. C. Th. Van der Hoeven, J. J. Modderman, J. B. W. P. Roelants, A. H. Oort, J. W. De Goeje, J. J. Van Dissel. Van de eerste klasse tot de tweede: L. J. O. Willinck, H. A. Van Oordt, S, Van der Plas, A. De Stoppelaar, L. H. Van der Horn van den Bos, W. Van Geer, E. L. Ph. Hoogenstraaten, H. H. Cornelissen, F. H. Gerritsen, P. Le Poole. W. Wjjbrands, J. Van Tonderen, II. E. Koopmans van Boeke- ren, J. A. Van Dijk, H. G. Bremer, L. H. Feenders, J. M. C. A. Engelhart, J. A. L. Heenk. Bij de prijsuitdeeling, welke vervolgens een aanvang nam, werden door de leerlingen Williuck der eerste klasse in het Hollandsch, Groen der tweede in het Fransch, Coert der derde in het Duitsch, Kromsigt der vierde en Kern der vijfde klasse beiden in het Latjjn, redevoeringen gehoudenwaarin allen den leeraren en in het bijzonder hunnen rector dank betuigden voor de welwillende lessen, welke zij gedurende den afgeloopen cursus hadden mogen genieten. Zooals reeds meermalen is geschied na het laatste der acht zomercon- cerlen op Zomerzorg, is ook thans de Kon. Militaire kapel voornemens een groot harmonie-concert te geven ten voordeele van haar zieken- en onder steuningsfonds //Onderlinge hulp" en wel op Dinsdag 16 September e. k. Wjj achten het overbodig iels tot aanprijzing te zeggen. De lauweren nog dezen zomer door de kapel van den heer Völlmar ingeoogst, zullen voorzeker velen nopen gretig de gelegenheid aan te grjjpen, die wordt aangeboden tot bijwoning van eene uitvoering door de geheele kapel. Moge de uitkomst leeren, dat het Leidens ingezetenen waarlijk ernst was om het aangename met het nuttige te paren. In de Staatscourant van 3 dezer is opgenomen een vérslag, uitgebracht door den heer J. F. Van Bemmelen, over de onderzoekingen, welke verricht zijn aan de Nederlandsche tafel in het zoölogisch station van dr. Dohrn, te Napels, gedurende de maanden Januari tot Juli 1884. Met 1 October a. s. treedt in werking een voorschrift tot regeling der opleiding tot 2C luitenant der artillerie bij het leger hier te lande. Daaruit blijkt o. a. het volgende: De artillerie-cursus-compagnie blijft voorloopig be stemd voor de opleiding van volontairs tot officier van dat wapen tot een jaarljjks te bepalen aantal. De cursus duurt drie jaren. De vereischten tot toelating zijn reeds vroeger bekend gemaakt. Het admissie-examen wordt te Delft in het openbaar afgenomen door eene commissie. De als volontair aangenomen jongelieden dienen den staat gedurende 6 jaren als militair. De volontairs (met een dagsoldij van 0.75) kunnen reeds na vier maanden tot korporaal (dagsoldij 0.80) en bij den overgang van het eerste tot het tweede studiejaar tot sergeant (soldjj ƒ0.92 per dag) worden bevorderd. Tot wegneming van der. twijfel, die bij de militaire autoriteiten bljjkt te bestaan nopens de beantwoording der vraag of het aan militaire werk lieden geoorloofd is werkzaamheden voor particulieren te verrichten, heeft de minister van oorlog bepaald, dat het aan die militaire werklieden, welke, wanneer zij gehuwd zijn, aanspraak hebben op de bjjzondere voorrechten, verboden is werkzaamheden voor particulieren te verrichten, tenzij hun de vergunning daartoe, door den minister van oorlog, op voordracht van den chef van den belanghebbende, tot wederopzeggens toe, is verleend. Namens den minister van waterstaat zijn de spoorwegbesturen uitge- noodigd om, ter bevordering van de Zondagsrust, het aannemen en afleveren

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1