BUITENLANDSCHE BERICHTEN. dat z|j waren bedrogen. De zaak werd ter kennis van de politie gebracht, i en het bleek dat het bewuste contract op verzoek van v. V. door zijne huis- jj houdster was onderleekend. De man werd naar de cel gebracht. G.P/V.) 1 Omtrent het gebeurde op De Kruisberg deelt de Graafschap-Bode het volgende mede: Reeds lang wist men, dat orde en tucht onder de jongens van de gevangenis "de Kruisberg" veel te wenschen overlieten. Vooral in den laatsten tijd werden de oogen gesloten voor veel wat verkeerd was, en de gevolgen daarvan bleven niet uit. De nieuwe kommandant, de heer Salomon, die met 1 Aug. 11. in functie is getreden, scheen geen genoegen te nemen met de lauwe wijze van dienen der beambten en het wanordelijk gedrag der veroordeelden en opvoedelingenen nam de noodige maatregelen om hierin verandering te brengen. Doch ook aan den anderen kant toonde hij de belangen der gevangenen en opvoedelingen voor te staan, o. a. door eene strengere keuring der voedingsmiddelen, welker hoedanigheid zooveel te wenschen overliet, dat reeds meer dan 600 kilogr. groene erwten en eenige malen het geleverde rundvleesch en vet werd afgekeurd. De strengere maatregelen tot handhaving van orde en tucht vielen echter velen uit de hand, en dit gal aanleiding, dat zich een geest van verzet openbaarde, waardoor onmiddellijk strengere preventieve maatregelen dienstig werden geacht. Twee gevangenen waagden het zelfs Maandagmiddag te ontvluchten, gebruik makende van het plichtverzuim van hunnen bewaker; zij werden echter spoedig door eigen personeel der gevangenis achterhaald, dank zij de genomen maatregelen door den kommandant, den heer Koderitsch. De orde onder de jongens, op de slaap- en eetzalen, kon niet anders dan door strengere maatregelen worden gehandhaafd en het tegenwoordig uitmuntend toe zicht verijdelde de verdere plannen tot ontvluchting, waartoe nog andere jongens geneigd schenen. Intussehen werd er om aanvulling van bewaarderspersoneel gevraagd, doch in plaats daarvan, kwam een detachement infanterie uit Doesburg. Daar de middelen van opsluiting niet bijzonder sterk zijn, heeft men eenige schildwachten om het gebouw geplaatst en zijn de politie-maat- regelen binnen het gesticht aanzienlijk vermeerderd. De verhouding tusschen den nieuwen kommandant en de overige ambtenaren is uitmuntend, hetgeen vroeger wel iets te wenschen overliet. Zeer zeker zal ook deze omstandig heid niet weinig bijdragen tot volkomen genezing van den ongezonden toe stand. die er heeft geheerscht. Te Arnhem is overleden de minister van staat, L. G. A. graaf Van Limburg Stirum, lid van de eerste kamer der staten-generaal. oud-gouverneur der provincie Gelderland, enz. Behalve de reeds meermalen in de Valter, Ter-Apeler en Weerdinger- venen onder de Veenlaag overblijfselen van een of meer bruggen gevonden worden, die men te dier plaatse algemeen "de Romeinsehe brug" noemt ('tkan zijn dat vóór 2000 jaar de Romeinen die gronden, toen moerassen, bezocht hebben), is voor eenigen tijd in het Exloërveen, grenzende aan het vorige, onder de veenlaag een koe- of buffelhoorn gevonden; thans weer onder Weerdinge, altijd beneden de veenlaag, eene groote urn van lichtgrijze kleur, bevattende asch en stukken van menschenbeenderen. Men vraagt dan ook of dit alles niet in verband zou kunnen staan met een dierlijk, zoowel als met een menscheljjk leven, dat in dit deel (Noordelijk) van Drenthe bestond vóórdat de veenvorming een aanvang namen dus ook vóór gewel- digde watervloeden, stormen en brand deze landstreek geheel van gedaante deden veranderen. Bij het Zaterdag gehouden boelgoed ten sterfhuize van den heer S. H. Sikkes, te Hindeloopen, werd eene antieke eikenhouten kast (keeft) verkocht voor de som van y J105. De kast is naderhand weder overgedaan voor ƒ1280 en eindelijk gekocht door den heer B. Kalf Dz. te Amsterdam. Het meubelstuk werd voor 45 jaren door wijlen den heer Sikkes gekocht voor ƒ30. Ook ouderwetsch porselein en verschillende antieke zilveren voorwerpen vonden tegen hooge prijzen vele lielhebbers. Men meldt ons het volgende: Hedennacht ongeveer 12 uren is een hevige brand uitgebarsten in het huis bewoond door den heer Cbamot, fa brikant in gebreide wollen goederen, te Breda. De ligging van deze wo ning, op het Kasteelplein naast de stallen der kon. mil. akademie, veroor zaakte heel wat ongerustheid; vandaar dat de paarden voorzichtigheidshalve in veiligheid werden gebracht. Door vereende krachten wist men echter de vlammen te weren, zoodat alleen aan de voorhanden fourrage eenige schade werd toegebracht. Hoewel de brand zich tot dit eene perceel be paalde, werd toch aan de belendende huizen vrij wat waterschade toege bracht. De daar in garnizoen liggende militairen bewezen uitstekende diensten, doch eerst te 5 uren was men den brand meester. Te 'sGravemoer werd Vrijdagnamiddag een meisje, terwijl zij eenig huiswerk verrichtte, door den bliksem getroffen, waardoor zij bewusteloos nederviel en hare kleederen in brand geraakten. Zoo spoedig mogelijk werd het vuur door haren vader uitgedoofd en het gelukte ook het meisje weder tot bewustzijn te brengen. Haar lichaam was gedeeltelijk geschroeid. 's GRAVENHAGE, 1 September. Door Z. MJ is Petrus Willem Van der Goes te Tjiandjoer, residentie Preanger Regentschappen, eiland Java, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouweljjke afstammelingen in den Nederlandschen adel verheven. Door den minister van koloniën is de heer J. De Vriend, adsistent- graveur bij de topographische inrichting te 's Gravenhage, gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië. ten einde te worden aangesteld tot helper-graveur bij het lithographisch etablissement te Batavia: De minister van oorlog zal op 4 September a. s. geen audiëntie verleenen. De menschen lieten zich gisteren, den verjaardag van de jeugdige kroonprinses Wilhelmina, niet weerhouden om in honderdtallen naar het Malieveld te stroomen, alwaar ter eere van het geboortefeest van 'skonings dochtertje eene groote parade werd gehouden. Aan de parade werd deelge nomen door het reg. grenadiers en jagers op oorlogssterkte door toevoeging der onder de wapenen gekomen miliciens van vorige lichtingen, door de artillerie en het reg. huzaren. De Koninklijke Vereeniging het Eereteeka - voor belangrijke krijgsverrichtingen stond ter aangewezen plaatse met banieèr opgesteld en had de eer door den generaal-majoor Van Bel, die de troepqjj inspecteerde, toegesproken en voor dit openlijk bewijs van hulde aan prince Wilhelmina bedankt te worden. De stad was gisteren met de gebruikelijke vlaggen getooid, welke oi van alle openbare gebouwen wapperden. Aan het voornemen om van did dag een kinderfeest te maken door de kleinen uit verschillende oorden di lands langs den Rijnspoorweg gratis naar Den Haag te vervoeren, sloeg hij slechte weder den bodem in. In de heden gehouden zitting van de strafkamer van den Imogen rai werd o. a. behandeld de cassatievoorziening van G. J. A., door het gerechtsl te Arnhem veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf ter zake van den kenden moord, poging tot moord en diefstal met geweldpleging den ll^ïj vember van het vorige jaar te Heinoo gepleegd. Het beroep werd door gti cassatie-middelen ondersteund. Adv. gen. Polis concludeerde tot verwerpii De uitspraak is bepaald op 8 September. Eergisteren is alhier in 79-jarigen ouderdom overleden de wel-eerw. hi J. Van J. Eerares, opperrabbijn der Nederl. Portugeesch Israëlitische meente te 's Gravenhage. Twee en veertig jaar lang stond Ferares aan hoofd dezer kerkelijke gemeente en gedurende dien tijd verwierf hij nj alleen het vertrouwen zijner gemeentenaren, maar ook den eerbied en waardeering van zijne medeburgers. Ook de regeering erkende de verdit sten van dezen geestelijke door hem met het ridderkruis van den Nedt Leeuw te begiftigen. Morgen voormiddag zal zijn stoffelijk overblijfsel het Portugeesch Israëlitisch kerkhof ten grave worden gebracht. Zaterdag werd alhier in Diligentia eene algemeene vergadering geht den der Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwj onder voorzitterschap van den heer dr. D. De Loos. Voor deze vergadert waren een achttal vraagpunten aan de orde gesteld, waarvan slechtst! konden worden afgedaan, en wel: ln hoeverre zouden bij eene evenlotLe herziening der wet op liet; middelbaar onderwijs aansluiting bij het uiiliitaI onderwijs en behartiging van andere militaire belangen wenschelijk en tl gelijk zijn? Deze vraag werd uitvoerig toegelicht door den heer W.I., Meester, 1® luit. der inf., leeraar aan den hoofdcursus te Kampen, meuL zienswijze zicli ook vereenigde de kap. der inf. Van Dam van IJssell, wa«J)0|] de vergadering den wensch uitsprak dat het eene dringeude noodzakelijk heid is om bij de aanstaande herziening van de wet tot regeling van onderwijs bij de kon. milit. akademie eene volledige aansluiting tot stt te brengen van het militair onderwijs ter opleiding tot officier in zijn heelen omvang bij het middelbaar onderwijs. Het tweede punt, ovei beste methode bij het technisch teekenen voor aanstaande werktuigkts gen, werd ingeleid door den heer A. Ifuet. De methode door dien voorgestaan werd door een teekenvoorbeeld nader toegelicht. De vergt ring betuigde ook daarmede haar volle instemming. Het derde puntbet feilde het examen van toelating als adelborst der 3® klasse aan het instituut voor de marine te Willemsoord, werd ingeleid door den heer i De Loos. Na eenige discussie sprak de vergadering als hare meening dat het toelatingsexamen voor het instituut der marine zóó wordt geregel! het in overeenstemming zij met de kennis van de jongelieden die het oti wijs in de eerste drie klassen eener rijks hoogere burgerschool met ra hebben gevolgd en dat het examen in het openbaar wordt afgenomen eene commissie bestaande uit officieren en burgerlijke personen die allet het onderwijs werkzaam zijn en jaarlijks door den minister wordet noemd. Van deze conclusie zal namens de vergadering brj adres au tweede kamer der staten-generaal en aan den minister van marine kt worden gegeven. Het vierde punt, het heden en de toekomst den hoogere burgerscholen, ingeleid door den hoogleeraar d®. C. P. Burger, mede aanleiding tot eenige gedaehtenwisseling; waarna besloten wen verdere onderwerpen tot de volgende te Breda te houden algemeene tt dering aan te houden. Hedenmiddag is een welgekleed man, die de straatdeur van devn van den behanger S. aan den hoek van de Raamstraat en de Gerbrand» geopend zag, dit huis binnengetreden vermoedelijk zonder goede bedoelig ie; daar hij er niets te doen had. Hij werd echter in het ten uitvoerig to daarvan gestoord door de dochter des huizes, die juist binnenkwam» merkte dat de deur van de voorkamer reeds geopend was. Op de n wat hij wenschte, koos hij ijlings het hazenpad achtervolgd door dee middels gewaarschuwden bewoner des huizes, die hem op de GrooteI achterhaalde. De ongenoode gast werd voorzichtigheidshalve aan de overgeleverd. Bij een daarop gevolgd onderzoek is gebleken, dat de heimzinnige bezoeker nog niets uit de woning medegenomen had. De minister van buiienlandsche zaken heeft zich voor eenige ii naar Bohemen begeven. ge' gel pla 1 Ra he do re; tra iet en BELGIË. De schoolwet is in de kamer van afgevaardigden aangenomen tegen 49 stemmen, terwijl 2 leden zich onthielden. Twee onafliankel hebben tegen gestemd; ook zij, die zich onthielden, waren onafhankelj liet was buiten het gebouw der kamer kalm. De regen verjoeg de nil gierigen. De manifestatie te Brussel is gisteren tegen half drie op weg geg bij betrokken lucht zonder regen. De stoet had zeer indrukwekkend metingen. Er heerschlen groote geestdrift en volmaakte orde. liet aantal van hen, die aan de eigenlijke demonstratie deelnamen,® op 90.000 geschat. Geen kreten van staatkundigen aard werden vol ministeriëu aangeheven. Alleen voor het koninklijk paleis weerklonl donderende kreet van: Leve de koning! Os VII hi

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2