PER TELEGRAAF. Tengevolge van de tusschenkomst der regeering bij de aanleggers der clericale contra-demonstratie te Brussel, is van het plan voor morgen afge zien, ten einde elke botsing met de liberalen te vermijden. Zy zal nu op 7 September plaats hebben, onder dezelfde voorwaarden en met dezelfde privileges, als de liberale manifestatie op 31 dezer geniet. ElVCiELiHD. Verleden jaar werden er te Londen 12411 kinderen beneden de tien jaren by de politie aangegeven als «verdwenen". Op zes na werden die alle teruggevonden. Doch behalve deze zes kinderen, zyn er niet minder dan 130 volwassenen in datzelfde jaar spoorloos verdwenen; en 35 lijken wer den er gevonden van personen, omtrent wier naam of herkomst men niets heeft kunnen ontdekken. De Times bevat eene dépêche uit Foochow van gisteren, meldende, dat de vreemdelingen zich rustig houden en de Chineezen in de stad vriend schappelijk gezind schijnen. De Fransche vloot bombardeerde gisteren de aarde kampen bjj Kinpaï. Men gelooft, dat thans de Formosa aan de beurt komt. Volgens te New-York uit Lima ontvangen berichten is generaal Caceres Woensdag Lima binnengerukt aan het hoold van negentig ruiters, gevolgd door de volksmenigte. Zijne aanhangers begonnen daarop te vuren en dood den ongeveer 150 personen. Caceres werd ten slotte teruggedreven door de regeeringstroependie 300 personen gevangen namen; hij zelf ontkwam. Hij zegt 1300 man geregelde troepen onder zich te hebben. Een nieuwe aanval op Lima wordt verwacht. Volgens de Daily News heerscht aan de Russisch-Chineesche grens eene groote gisting onder de talrijke Dungan'sche en Taranchan'scbe krijgers, die zich gevestigd hebben in de Russische steppen. Zij hebben den gouverneur- generaal doen weten, dat zij niets liever verlangen dan wapenen en ver gunning om de Chineesche grens over te trekken. De Chineesche troepen op de grens tellen 20,000 soldaten, voor een goed deel veroordeelden. Den 31" Juli, 's morgens te 8 uren, werd van Leeuwenstaart geseind dat de sleepboot Tiger, met de Hollandsche bark Dordrecht 11 op sleep touw, in zicht was, wat groote blijdschap verwekte onder allen die in den laatslen tijd angstvallig naar eenige tijding omtrent de genoemde bark hadden uitgezien. Ongeveer te 10 uur ankerde zij in de baai en het duurde niet lang of het geheele dek was als het ware overstroomd met vertegenwoor digers van de pers, belanghebbenden en nieuwsgierigen, die met eigen oogen de verwoestingen wensebten te aanschouwen, door het onstuimige weder aan het schip toegebracht. Het blijkt dat de verschansing aan den achter kant benevens het roer geheel weggeslagen en dat haar kluif hout en boeg spriet beschadigd zijn. Volgens hel verhaal van den kapitein S. J. Seinslra zelf, een ouden zeerob van ongeveer 50 jaren, vertrok het schip den lé" April 11. van Java, met eene lading koffie, die op 80 000 wordt geschat. Met uitzondering van het gewone ruwe weder was de reis zeer voorspoedig, totdat men het eiland Madagascar naderde en er een vreeselijke orkaan kwam opzetten, die in sterkte toenam naarmate men de Afrikaansehe kust nabij kwam. In de nabijheid van kaap L'Agulhas gekomen, verloor het schip zjjn roer en was het aan de genade des elementen overgeleverd, en ten ge volge der aanhoudende zeeën, die over het dek heensloegen, werd de lading nat en begon zy uit te zetten, zoodat de luiken openbarstten. Toen kwam er een Duitsch oorlogschip opdagen, dat de bark gedurende vijf uren op sleeptouw had, maar haar moest loslaten van wege het onstuimige weder. Later verleende ook H. M S. Frolic haar hulp, zoomede de Feince: doch ook deze beide schepen waren genoodzaakt van het verleenen van verdere hulp af te zien, en zoo dreef ze rond totdal ze ten slotte door de Tiger gevonden en op sleeptouw genomen werd. Terwijl de bark daar hulpeloos op zee rondzwalkte, gaven de kapitein en de bemanning echter geen moed verloren, wat blijkt uit het feit dat zij verscheiden noodroeren zamenstelden die telkens weggeslagen werden, totdat men er ten slotte in slaagde een roer aan het schip te bevestigen, waarmede de kapitein meende Simonsstad te kunnen bereiken. Als bewijs hoe blijde de kapitein was toen de Tiger in 't zicht kwamdient dat hij kapitein Marsh vurig omhelsde toen deze nauwelijks een voet aan boord van de verloren gewaande bark had gezet. Het schip bevindt zich, in weerwil van al de doorstane schokken, in ta melijk goeden toestand, en ook de lading heeft, naar men zegt, weinig ge leden; groote lof komt toe aan den kapitein en de bemanning, die met ware Hollandsche volharding en doodsverachting hun schip zoover veilig heb ben binnengebracht. Kaapsch Volksblad.) FRANKRIJ K. Havas meldt uit Shanghai' van gisteren te 11 u. 30 m. 's morgens, dat de Europeanen zich zeer kalm houden, doch dat daarentegen velen Chinee zen de schrik om het hart is geslagen en de stad ontvluchten. De gezamen lijke consuls te Fao-Fai hebben den Chineezen den raad gegeven te blijven en zich niet beangst te maken, daar de Franschen niet van plan zijn Shan ghai en Woosung aan te lasten. De Chineesche autoriteiten ontvingen eene zeer belangrijke depeche uit Pekin, waarin het gerucht wordt gemeld, dat China geneigd zou zijn in onderhandeling te treden. De Agence Oavas meldt uit Shanghai onder dagteekening van giste ren: Men verzekert dat de Fransche vloot de rivier Min heeft verlaten. De bestemming is onbekend; wellicht zal zij zich naar Yantse-Iiiang begeven. Aan de socié'é générale des allumettes pour Ia France et l'étranger, we derom de eenige die voor het monopolie van aanmaak en verkoop van luci fers had ingeschreven, is Donderdag dit recht door het Fransche ministerie van financiën gegund, voor eene jaarlijksche uitkeering aan den staat van 17,100,000 francs bij een verkoop van 35 milliard stuks en van 40 pCt. der opbrengst van het boven dat aantal verkochte. De concessie, aanvangende 1 Januari 1885, duurt 20 jaren, met mogelijkheid van opzegging voor beiJe parljjen telkens na verloop van 5 jaren, mits een jaar van te voren daarvan kennis worde gegeven. Op 1 Jan. 1885 stort de rnjj. eene waarborgsom van 10 millioen fr. Weer hebben zich twee dobbelaars te Monte-Carlo van kant gemaal De een is een Poolsch advocaat. Goulscky genaamd, die de roulette-lal heeft verlaten zonder een stuiver over te houden. Zijne bloedverwanten,ij rijk zijn, hebben geweigerd hem verder van geld te voorzien, daar zjj *j ten waar het blijven zou. Alzoo tot wanhoop gebracht, heeft Goulscky hand aan zichzelf geslagen. De andere zelfmoordenaar was sinds verscheid! maanden te Nice gevestigd en bezocht geregeld de speelhel, om te eindig; met laudanum. PORTUGAL. Naar de Presse meldt, is het postcongres, hetwelk in October te Lj sabon gehouden zou worden, uitgesteld tot Februari 1885, voornamelijkn het oog op de cholera en de door deze teweeggebrachte bemoeilijking n het reizen. De koning van Congo heeft, naar men uit Lissabon bericht, als sm rein, geprotesteerd tegen de traktaten, welke de stamhoofden aan den Cot: met Stanley's «Internationale Vereeniging' sloten. Hij beweert, dat zijg# recht hadden tot afstand van grondgebied, daar zij van oudsher slaan oud het oppergezag van Portugal. DU1T8CHLAND. De üuitsche kroonprins heeft zijn voorgenomen bezoek aan het Wurlei^" bergsche hof, thans te Friedrichshaven bijeen, afgelegd. Hij keerde avonds nog naar Mainau terug. Aan het gastmaal, door den koning eere van den kroonprins gegeven, nam ook prins Wilhelm van Wurlt^ berg deel. Op zijn verzoek zal, naar men met zekerheid meldt, de veldmaarsclii Von Manteuflel (stadhouder van het Ryksland) worden ontheven van de fut lie van bevelhebber van het Elzas-Lolharingsche legercorps. Als zijn opn ger wordt genoemd de luitenant-generaal Von Alvensleben, thans commi dant der 14e divisie. De zenuwziekte, waaraan Hans Makart lijdende is, openbaarde zi het eerst te Reichenhall, waarbeen hij op raad van zijn dokter gegaan» om eenige dagen rust te nemen. Op een nacht ijlde bij. tot groote oi steltenis van zijne vrouw, het bed uil en riep onophoudelijk: «mjjn hooi mjjn arm hoofd ik heb geen hoofd meer. ik heb eene verfkast hier b ven zitten!" Met veel moeite kon zijne vrouw hem bewegen, zijne kleenhi aan te trekken; zij troonde hem loen mee naar buiten, en onder deni ri vloed van de nachtlucht en van de wandeling werd de lyder wat kalui; maar den anderen dag herhaalden zich de vlagenen toen prof. Bamberti uit Weenen kwam, luidde het bevel: onmiddellijk naar Weenen terug volstrekte rust. Daarvan is Makart nu zoo veel mogeljjk omringd, dot zekerheid dat hij herstellen zal bestaat nog niet. Het monument ter eere van den bekenden componist Mozart zal Weenen worden opgericht in het stedelijk park. De kosten wordeniij 100,01)0 fl. geraamd, waarvan reeds 60,000 zijn bijeengebracht. In de plaats van den heer Skeel, om gezondheidsredenen afgetreden, de opper-president te Kopenhagen, de heer Finsen, tot miuister van binnt landsche zaken benoemd. RUSLAND. Onlangs heeft men te Ssignach, in het Russische gouvernement Tifli bij het uitdiepen van een kanaal, een postkist met 40.000 roebel in. teruggevonden, die ongeveer 40 jaren geleden, bij het instorten van iti brug, verloren is geraakt en die daar door een dikke laag zand en bedekt lag. Men bad indertijd vruchteloos naar het geld gezocht en versebt dene menschen zijn er ongelukkig door geworden. Het districtshoofd kr« zijn ontslag wegens de zaak en een bij Ssignach wonend edelman, vor ut Andronnikufï, werd in hechtenis genomen onder verdenking van met dl genoemden ambtenaar het geld gestolen te hebben. Hij bracht zeven jart in gevangenschap door en hij stierf kort na zijne invrijheidstelling, aan gevolgen dier opsluiting. Thans dringt 's vorsten zoon er op aan dat nn de eer zijns vaders, die door de ongegronde verdenking zoozeer gekrtilre is, herstellen zal. SHANGHAI, 30 Augustus. Het Fransche eskader heeft den mond i za rivier de Min verlaten. Men verzekert dat hel thans koers zet naar Canto doch hiervan is nog niets met zekerheid te zeggen. De Chineesche militi! gezagvoerders ontvingen een keizerlijk bevel om alle Fransche oorlogs-t koopvaardijschepen gaande naar en komende van de verdraghavens aan vallen. De Fransche kooplieden, die zich op hel oogenblik in die ham bevinden, hebben verzocht onverwijld te mogen vertrekken. PARIJS, 30 Aug. Admiraal Courbet heeft gisteren uit Pigaigu het tl gende geseind: Onze krijgs-operatiën aan de Min zijn met goed gevolg tide einde gebracht. Alle batterijen aan de rivier zijn verwoest. De sclit|* hebben thans de Min verlaten en kwamen heden te Mantson aan. hebben tien dooden en een-en-veertig gekwetsten. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 30 Augustus. VERKOCHTE HOEVEELHEID. PRIJZEN. Laagste. Hoogit Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver Lichte Duivenboonen Paardenboonen Boter (lste qualiteit U vat) (2"« fc (lsle per kil.) (2de Turf haardhr. 1»'« soort (grauwe) Lange zwarte hectol. 6 0 8 0 9 0 7 0 4 3 7670 kilog. dubb. heet. 17000*» 8.25 0 8.- 6. 5.50 5. 5.75 «4 50 2 50 7.50 7.- 56. 53.— 1.40. 1.25. 0.22 9.7; 54. 1.9 Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C. Bui1 V' m he 9.1 te 6.7 6.» 5.7 6,7! 5, 34 hi; 8.1 7.71 li ge ho 0.9

Leydse Courant | 1884 | | pagina 6