BIJVOEGSEL behoorende lot de Leid softe Courant van Maandag d September Ó884, jV°. 206. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. a Ei a Q "5 - C »l 87! 56) 122; 55i 98! 90! 851 51 351 1221 12i 18! 15! 8! 951 141 105 llli 104! 44! 825 lil ito Het stoomschip Sumatra, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Batavia 27 Aug. De Prinses Amaliavan Batavia naar Amsterdam arri- veerde te Genua 29 Augustus. De Prins Alexander, van Batavia naar Am sterdam, vertrok van Padang 30 Aug. De Voorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Napels 29 Aug. en vertrok dcnzelfden dag. Nog altijd is er een ontwerp tot aanvulling der zegelwet aanhangig, door de minister Van Lyndcn ingediend. Hoewel thans cene geheel nieuwe zegelwet gereed is, moet de minister van financiën niet van plan zijn ge noemd ontwerp geheel in te trekken, maar wenscht hij het daarin opge nomen zegelrecht op buitenlandsche eflecten afzonderlijk aanhangig te maken. Waarschijnlijk zal hierdoor dekking van een deel van het tekort voor 1885 gevonden moeten worden, daar het niet te wachten is, dat de geheele zegel wet spoedig genoeg zal zijn aangenomen om over dat dienstjaar reeds te kannen werken. Vad Uit Singapore wordt van 29 Aug. aan Peuters Office geseind: Vol gens hier ontvangen bericht zijn de stoker en de tweede stuurman van de Nisero op 21 Aug. overleden. De agent van den gouverneur te Singapore en die van den Nederlandschen gouverneur-generaal wachten te Bubinai op het antwoord, door den rajah van Tenom op het ultimatum te geven. De le lijst der 6e «Unie-Collecte" voor de «Scholen met den Bijbel" (in de Stand.) omvat 25 locale comités en sluit met een totaal van/5683.22% daarin begrepen Utrecht ad /2962. Men verneemtdat eene Ïlollandsch-Belgische maatschappij gevormd is, ten doel hebbende wedrennen in te richten te 's Hage, en wel in de wei landen nabij de stadsgasfabriek. De eigenaars van paarden, wien veel ge mak van vervoer en logement aangeboden wordt, zullen, door in grooten getale op te komen, aan deze wedrennen zeker grooten luister bij zetten. (TA D.) Gisterenmiddag had in het gebouw der Teekenakademie te 's Hage de uitreiking der prijzen plaats aan de overwinnaars in het concours, van 11-15 dezer van wege het officierssch iel gezelschap der dd. schutterij aldaar gehouden. De voorzitter van het bestuur van het schietgezelschap, majoor graaf Van Hogendorp, bracht met een enkel woord hulde aan de civiele en militaire autoriteiten, het gemeentebestuur en de prijzenschenkers en prees ten hoogste de wijze waarop de prijzen door de winners waren verkregen. Opnieuw was het gebleken welke uitnemende schutters in Nederland te vin den zijn. Nadat nog door den burgemeester, de heer Patijn, het woord tot de vertegenwoordigers van schutterij, landmacht en weerbaarheidsvereeni- gingen was gericht, werden door diens echtgenoote, bijgestaan door mevr. de gravin Van Hogendorp, de prijzen aan de overwinnaars aangeboden. Eene opgewekte stemming heerschte ook nu weder bij deze plechtigheid. In den personeelen wedstrijd voor bestuurders van weerbaarheidsverceni- gingen werd een 5e prijs behaald door J. graaf Van Bylandt van Benthorn, ran «Pro Patria", alhier; voorts werden door genoemden heer nog de vol gende personeele prijzen behaald: op de vrije barn van 300 passen, een 10" prijs, met 32 punten, en 9e "prijs met 53 punten; met de flobert, baan van 20 passen4e prijs met 22 punten. In den personeelen wedstrijd behaalde een 5' prijs de heer J. II. Miolée, met 55 punten; een 32' prijs jh'. 11. G. Van lloithe tot Echten, met 53 punten, en een 384 prijs W. W. Wichers Wierdsma. de laatsten leden van «Pro Patria". Op de vrije banen van 200 pas een 6e prijs, met 35 punten, door jhr. H. G. Van Ilolthe; een 6e met 57 punten en een lle met 35 punten door W. W. Wichers Wierdsma, die ook op de vrije baan van 300 pas een 3e prijs behaalde met 54 pHnten. Met de pistool op eene vrije baan van 25 passen behaalde laatstgenoemde een 1' prijs met 27 punten en jhr. H. G. Van Ilolthe een 3' prijs met 23 pun ten, allen leden van «Pro Patria" alhier. By de heden gehouden wedrennen te Clingendaal, die door weinig be langstellenden werden bijgewoond, is de damesprys. voor wedren op de vlakke baan, een kunstvoorwerp ter waarde van ƒ550, behaald door En~ chanter, van luit. Metelerkamp, en de premie door Prinses Charlotto, van baron Van Brienen van de Groote Lindl, De haringvisscherij zoo schrijft men aan het /V. v. d. D. uit Vlaar- dingen is dit jaar zoo overvloedig als bij geen menschengeheugen heeft plaats gehad. Tot op dit oogenblik is er reeds 98.000 tonnen aangevoerd, tegen 38.000 tonnen op denzelfden datum van het vorige jaar, alzoo nu 60,000 tonnen meer. Er zijn loggers, die in 6 of 8 nachten visschens hun schip vol vangen, ja zelfs nog weg moeten werpen. En niettegenstaande deze buitengewone vangst, verdienen de vissehers weinig, want de pryzen fijn zeer laag en de besommingen zijn dus ook mager. Daar de vissehers op deelgeld varenverdienen zij ook weinig. In de gisteren gehouden tweede vergadering der Neder!. Juristen-ver- eeniging, onder presidium van mr. G. De Vries, door verhindering van tn'. Heemskerk, was aan de orde het onderwerp van handelsrecht «Levens verzekering". Heden zal het vraagstuk worden behandeld «Is vereenvoudi ging van het strafgeding voor den kantonrechter wenschelijk? Zoo ja, in welken zin?" Drie vagebonden zijn gisterennacht ingebroken in de kajuit van een haven stoomboot die aan de Nieuwe Brug te Amsterdam lag. Zij werden echter door de politic betrapt en in verzekerde bewaring gebracht. Een hunner is eerst onlangs uit voorloopige hechtenis ontslagen. Ter waarschuwing bij het gebruik van petroleum-kooktoestellen diene het volgende: Gisterenmorgen stond ten huize van een ingezetene te Am sterdam op een brandend pelroleumtoestcl een ketel waier te koken. De hetel was te veel gevuld en de deksel gesloten, zoodat het kokend water til de tuit gutste en gedeeltelijk in het toestel stortte. Hierop schijnt niet golet te zyn, tot plotseling het geheele ding in brand vloog. Gelukkig stond het geïsoleerd op een groot jjzeren blad met verheven rand en kon de vlam door het overwerpen van een natte wollen doek dadelijk gebluscht worden. De oorzaak van het ongeval was blijkbaar te zoeken in het storten van het kokende water in het toestel en verder op het reservoir, waardoor de pe troleum hierin genoegzaam heet werd om ontvlambare gassen te ontwikke len. Overkoken is steeds onaangenaam; boven petroleum is het gevaarlijk. (flW.) De augurkenoogsl is in den omtrek van Amsterdam door de langdurige warmte zoo overvloedig geweest, dat er geen volk genoeg te krijgen was om te plukken, en plukkers van 2 a 2.50 daags verdienen konden. Uit Terschelliug wordt gemeld: Bij de laatste peiling, deze week op de Lutine gedaan, is gebleken, dat de zandbank in hoogte, gedurende dit voorjaar met vier voet is verminderd, zoodat boven die bank thans gemid deld 15 voet water staal, waardoor het wrak nog bedekt biyft met 25voet zand. Mochten die gunstige veranderingen aanhouden, dan kon het zijn. dat nog eenmaal een deel van de millioenen welke het wrak bevat, aan dë zee ontrukt worden. Door den commissaris van politie te Wageningen is eergisteren eene goede vangst gedaan. Bygestaan door 2 veldwachters, beeft hij beslag ge legd op goederen, beleend bij de wed. B. aldaar. Tegen genoemde vrouw is proccs-verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd houden van een leenhuis op pand of zekerheid. De veroordeelden der strafgevangenis De Kruisberg zijn sedert een paar dagen zeer oproerig. Dinsdag moest de hulp der militaire macht worden ingeroepen. Met extra-tram kwamen een vijftigtal militairen uit Doesburg ter versterking aan. Omtrent de aanleiding der ongeregeldheden is het juiste nog niet uitgelekt. Twee jeugdige veroordeelden, die ontvlucht wa ren. zijn op den Rijksweg naar Keppel aangehouden en weder naar den Kruisberg teruggevoerd. {Hbl.) De heer G. Van de Rotte, te Oudekerk a/d. IJ., herdacht Woensdag den dag waarop hij zich vóór 50 jaren als geneeskundige in die gemeente vestigde, gedurende welke 50-jarige praktijk de heer V. d. R. geen enkelen nacht buiten de gemeente heeft doorgebracht. Gisterenochtend is de aardappelmeelfabriek van de heeren Smit en Vos te Veendam afgebrand. Zij was te Brussel verzekerd. De afgebrandde aard appelmeel- en siroopfabriek van de firma Kaiser C». te Veendam, was ver zekerd voor ƒ84,000, met inbegrip der machinés. Het meel en de siroop waren geassureerd voor 155,000, terwy) voor p. m. 30,000 is verbrand. Ruim 100 vaten siroop benevens de aanwezige hoeveelheid beenzwart en de voorraad steenkolen waren niet tegen brandschade gewaarborgd. Donderdagavond is door de politie te Vlissingen aangehouden zekere W. J. Van S., sigarenmaker, uit Middelburg, die zich door oplichting bad weten meester te maken van vier gouden horlogekettingen, in een goud smidswinkel, en van eene overjas, in een kleedermagazyn. De gouden ket tingen, ter waarde van p. m. ƒ70, waren reeds door hem in de bank van leening verpand. Onder Weert is een schipper uit Herstal, liggende met zyn schip inde Z. W. vaart, uit den mast op het dek gevallen. Zwaar gewond is hij in het ziekenhuis opgenomen en eergisteren aldaar overleden. De vermoedelijke moordenaar van den paardenkoopman P. te Asseuraai, sedert Juni in preventieve gevangenschap, is bij gebrek aan bewijzen in vryheid gesteld. Te Palemig, bij Heerlen, heeft zich het zeldzame verschynsel voorge daan, dat een 80-jarig persoon, na eene volslagen blindheid van ruim zes jaren, eensklaps het gebruik zyner oogen weder heeft teruggekregen. Te Nieuwenhagen (Limburg) is een sedert korten tijd aldaar gevestigd horlogemaker met de noorderzon verdwenen, met zich nemende een 60-tal gouden horloges, hem ter reparatie toevertrouwd. De politie is zjjn spoor byster. 's GRAVENHAGE, 30 Augustus. Door Z. M. is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen, achter hunne namen ver meld: J. R. Boerlage, te Zandvoort, het Gouden Kruis van Verdienste, en J. G. Van de Poll, te Amsterdam, het ridderkruis der Franz-Joseph-orde, hun door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken; aan den kolonel jhr. L. ridder Van Rappard, commandant van het 3' reg. huzaren, en aan den majoor P. N. J. Thirion, van dat corps, der versierselen respectieveiyk van commandeur en van officier der Leopoldsorde, hun geschonken door Z. M. den koning der Belgen. Door Z. M. is II. J. Wichers benoemd tot burgemeester der gemeente Delfzijl, en is dr. C. J. Snijders, te 'sGravesande, belast met de behandeling van eventueele cholera-lyders in de ziekenbarak aan den Hoek van Holland. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvangers der registratie en domeinen te Iloogeveen J. E. G. C. OfTerhaus, thans te Tessel; te Tessel J. Veenenbos thans surnumerair en te Nijkerk J. R. C. H. Berger, thans surnumerair. Door Z. M. is, voor den tijd van driejaren, gedetacheerd by het wapen der genie van het leger hier le lande, met bestemming om als leeraar inde geniewetenschappen werkzaam te worden gesteld bij de koninklijke mili taire akademie de 1' luitenant J. W. C. Beelenkamp, van het wapen der genie van het leger in Ned.-lndië. BELCilE. In de kamer van vertegenwoordigers heeft de minister van koophandel een welsontwerp aangeboden, waarbij tot 1 Jan. 1885 een surtaxe op de vreemde suikers wordt gelegd. By de Belgische kamers zal een voorstel worden ingediend,strekkende om op de Antwerpsche tentoonstelling den prijs per vierk. meter van 70 op 30 frs. te brengen. Daartoe zou een krediet van 500,000 frs. worden verleend.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5