Het stoomschip Voorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Gibraltar 25 Augustus. In de Staatscourant van 27 dezer is opgenomen een verslag uitgebracht aan den minister van binnenlandsche zaken door de commissie, belast met het veeartsenijkundig examen, in Mei, Juni en Juli 1884. Door den heer mr. J. E. H. baron Van Nagelt van Ampsen is aan het rijk ten geschenke voor het rijksarchief aangeboden eene verzameling brieven en andere bescheiden, welke grootendeels alkomstig zijn van zijn grootvader, den minister van staat A. W. C. baron Van Nagell. Verreweg het grootste en belangrijkste gedeelte der collectie bestaat uit de politieke briefwisseling van gemelden Anne Willem Carel baron Van Nagell, heer van Ouden en Nieuwen Ampsen, die in het begin van 1788 door de staten-generaal lot extraordinaris envoyé en minister-plenipotentiaris bij het hof van Groot-Bri- tannië werd benoemd. In de Staatscourant van 27 dezer vindt men daar omtrent nadere bijzonderheden. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. Blijkens eene nadere mededeeling in Het Vad. is met het tekort van 3 millioen op de begrooting voor 1885 alleen het tekort op de gewone in komsten door de gewone uitgaven bedoeld. Eigenlijk is het, met de buiten gewone uitgaven, niet minder dan 14 millioenofdaar voor 5 millioen munt biljetten onder de middelen is gerekend, feitelijk 19 millioen. De Londen, Chatham en Dover spoorweg-maatschappij zal na 31 Aug. a. s., de uitgifte van retourbiljelten tusschen haar stations te Londen cn stations van het Vasteland, geldig voor de route via Queenboro en Vlissin- gen, slaken. Van 1 September af zullen dus te Londen alléén enkele-reis- biljetten voor die route verkrijgbaar zijn. De oorzaak van dezen maatregel moet, volgens de N. R. Ct., gezocht worden in de bestaande verwikkelin gen tusschen de Chatham-Dover-Company en de maatschappij Zeeland, naar aanleiding van het door eerstgenoemde onderneming niet herbouwen van den in Mei 1882 door brand vernielden pier te Queenboro. Naar de D. C. verneemt is de sluitingsdag der historische tentoon stelling in het Prinsenhof te Delft vastgesteld op 10 September e. k. Tijdens de exercitie in het tuig, had aan boord van Zr. M«. opleidings schip Anna Paulowna te Rotterdam gisterenmiddag een droevig ongeluk plaats. De scheepsjongen P. H. viel uit het want en nam in zijnen val eenen anderen jongen mede. De eerste viel op het vlot en was kort daarna een Ijjk, terwijl de andere op het dek terecht kwam en een arm en een j been brak. Maandagnamiddag had op de boterfabriek te Dordrecht een treurig ongeluk plaats. Een der werklieden kreeg door het een of ander toeval, door middel van een stuk hout eene geweldige wonde aan het hoofd, waar door hjj genoodzaakt werd dadelijk zijne bezigheden te staken. Na inge roepen geneeskundige hulp werd hij naar het gasthuis vervoerd. Hoewel de toestand zorgelijk is, hoopt men hem toch in het leven te houden. Vermoedelijk zullen HH. MM. de koning en de koningin Vrijdag of Zaterdag e. k. de landbouwtentoonstelling te Amsterdam met een bezoek vereeren. Gisteren deed het gerechtshof te Amsterdam bij breed gemotiveerd arrest uitspraak in zake S. M. d. B., van welke zaak in de vorige week melding is gemaakt. Het requisitoir luidde 5 jaar tuchthuisstraf. Het hof j oordeelde, dat niet was gebleken de medeplichtigheid aan diefstallen door schuitenvoerders gepleegd, maar wel de medeplichtigheid aan diefstal door meer dan een persoon in een bewoond huis en zulks voor zooverre de eene partg betreft. Wat het tweede punt aangaat werd beschuldigde vrijgespro ken en voor het eerstgenoemde feit tot twee jaar celstraf veroordeeld. Aan het nieuwe Paleisorkest te Amsterdam, dat onder de leiding van den heer Joh. M. Coenen staat, zijn als leden reeds geëngageerd de hh.: Jozef Cramer, Eugène Baudot, Dudok, Hofmeester en Kadelka, 1« violen; i M. Van Praag, 2' viool; Kinsbergen, Praeger, Stemmerik en Reuling, alten; Messias en Van Gelder, contrabassen; Kruiswijk en Lambooi, obo's; Koch en Geisler, fagotten; Anthonissen en De Haan, trompetten; Jacobs en Sass- bacb, trombone; Heuckerot en Wevers, hoorn; W'etlerlingh, klarinet; Lan- gula, tuba; J. de Joug en Schuman, fluit; Kinsbergen, paHken. Te Amsterdam ontstond gisterenavond in een manufactuurwinkel aan den hoek van Tuinstraat en Egelantierdwarsstraat een hevige brand, welke zich aan een daarnaast gelegen perceel mededeelde. De oorzaak is vermoe delijk aan eene gasontploffing toe te schrijven. De beide perceelen zijn zwaar beschadigd. Gisterenavond is in de Plantage te Amsterdam een heer, die van de tram afstapte op hetoogenblik dat het voertuig zich in beweging zette, daar onder geraakt met het gevolg dat een zijner armen werd overreden. De dader van den dielstal met inbraak, te Barneveld in den nacht van Zaterdag jl. gepleegd, is te Amersfoort gearresteerd; hij is een vroegere knecht van den heer H. Hij heeft alles bekend, en aan de politie het kistje met goud en zilver aangewezen, hetwelk hjj achter hel kerkhof te Voort huizen had verstopt. Tevens heeft hij bekend de dader te zijn van den diefstal van een horloge met ketting, hetwelk eenige weken vroeger dooi den heer H. te Barneveld was vermist. Gisterennacht is in de Zuiderzee bij een hevigen N. W. wind op 1% uur ten N. W. van Harderwijk in een praamschip een lek geslagen. De drie opvarenden werden uit hun benarden toestand gered. Slechts enkele oogenblikken nadat zij het schip hadden verlaten, zonk het in de diepte weg. Uit Ootmarsum wordt van 25 Aug. gemeld: Hedenochtend weigerden de arbeiders aan de weverij van de hh. Preuyt&C. alhier met hunne werk zaamheden een aanvang te nemen, omdat hun conditiën gesteld werden, die hun niet aannemelijk voorkwamen. De wevers keerden rustig huis waarts. Om 11 uur werd echter door den stadsomroeper bekend gemaakt, dat de arbeiders op dezelfde voorwaarden als voorheen hunne werkzaam heden konden hervatten. Te Nieuw-Amslerdam had Maandag een moord plaats, waarvan wal schijn lijk jaloerschheid de oorzaak was. Een meisje dat vroeger verkeer® met een jongen had en dezen zijn afscheid had gegeven, was nu in geilt schap van een ander. De afge-\ezene, hierover in drift ontstoken en buii| dien alles behalve nuchter, stak zijn medeminnaar onverwacht met een al in het hart, zoodat het ongelukkige slachtoffer van minnenijd bijna oogi i blikkelijk dood nederzeeg. De dader en de getuigen der misdaad zijn rei in verhoor genomen. Men meldt aan de IV. R. Ct. uit Winterswijk: Gisterenavond tassel 6 en 7 ure brak hier een zware brand uit in de ruime, nieuw geboin woning van den heer J. W. Heezen, houthandelaar, op een afstand van minuten ten oosten dezer gemeente gelegen. Terwijl de eigenaar, van jacht terugkeerd, zich even had nedergezet om te rusten, werd hjj og wekt door een ongewoon knetterend geluid in zijne woning, en toen! naar achteren snelde cn eene keukendeur opende, sloegen reeds de vlamt hem tegen. Pogingen tot blusschen baatten niet en kwamen den bewoi op ettelijke brandwonden te slaan. De afwezigheid van water maaktei ook de inmiddels toegesnelde brandweer niets uitrichten kon, en zoo de geheele kapitale woning, met een groot deel van den inboedel ent geheelen kostbaren oogst, in weinige uren in den asch. Gelukkig heerst! er volkomen windstilte, en het is voorzeker hieraan te danken, dal brand zich niet aan de omringende dichte dennenbosschen mededeelde, na de langdurige droogte van het weer over een hoogst aanzienlijken omii voedsel hadden verschaft. Ook paarden en vee werden gered. De schadt echter aanzienlijk. Huis en inboedel waren tegen brand verzekerd. Maandagmorgen bracht een landbouwer te Langezwaag met zijn een paar vette varkens met den wagen naar Heerenveen. In de onmidi lijke nabijheid van laatstgenoemde plaats geraakte, door eene onbebu oorzaak, het paard op hol. De zoon sprong er af, doch de landbouwer raakte tusschen den boom en het wiel, doordien de wagen omvielzoodt bekneld, dat hij op de plaats doodbleef. De jaarlijks minder wordende opbrengst der ansjovis te Bergen-op-Zi wordt toegeschreven aan de groote menigte pannen, welke ten behoeve' de oestercultuur in zee gelegd worden. De oplossing van de kalk, wr zich aan die pannen bevindt, zou nadeelig werken op de ansjovis. 's GRAVENHAUË, 27 Augustus. Door Z. M. is aan Zr. M». adjudant in buitengewonen dienst, den pensionneerden luitenant-generaal van het leger in Ned.-Indië K. Van Heyden, vergunning verleend tot aanneming van het ordeteeken der 2' van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereeii Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is de heer E. S. Van Noorden, gewezen adsistent-resi van Wonogiri (Soerakarta), laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn zoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioei De gezant der Fransche republiek, de heer Legrand, bood lieden Parijsche hygiënisten, ter bijwoning van het congres alhier aanwezig, dejeuner aan. De hertog en hertogin De Santona uit Spanje zijn heden met ea volg van tien personen alhier aangekomen. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad wetl noemd tot leeraar in de staatsinrichting en in de staathuishoudkunit de hoogere burgerschool voor jongens, met vijfjarigen cursus, den lieert B. Hoelink, alhier, vroeger leeraar aan de hoogere burgerschool te Zul! In de gisteren gehouden algemeene vergadering van het Iiygièi congres, die door de ministers van justitie en van buitenlandschea werd bijgewoond, gaf de heer dr. Corfield, van Londen, een overzicht de geschiedenis der hygiëne van de oudste tijden tot nu, en deed dl uitkomen, dat reeds de Egyptenaren veel hadden gedaan aan de gei heidsleer en Mozes in zijne wetgeving die leer bijzonder heeft gehuli o. a. door het verbieden van varkensvleesch, wat zeer verklaarbaar! men de behandeling van varkens in de Oostersche landen kent. Ook den de Egyptenaren reeds voorschriften tegen de lepra, waaronder ma schillende besmettelijke ziekten moet hebben verstaan. Afzondering' reeds door de Egyptenaren, die in vele zaken onze meesters waren,I len. zelfs in twijfelachtige gevallen. Men desinfecteerde de kleedertt lepralijders door ze te verbranden, wat het beste middel nu nog is tweede spreker was prof. Emile Trélat, architect van Parijs, die on woning en de verhoudingen van warmte en lucht in de woningen 3 Ten laatste trad mevr. dr. Bovell Sturge, van Londen, op, die in vim Fransch haar gehoor onderhield over de verschillende wijzen in Enji aangenomen om arme kinderen, voor wie de slaat moet zorgen, op li den. De spreekster wees er op, dat er in Engeland wel 400,000 pen aan de publieke liefdadigheid zijn overgelaten. Als men er bijrekem die in liefdadigheidsgestichten worden verpleegd, dan blijven er nog over: weezen, onwettige of verlaten kinderen, kinderen van misdadige idioten, waarvoor de staat moet zorgen en waaraan zeer velen vant jeugd af geleefd hebben in eene omgeving van armoede, ellende en scl Spreekster trachtte de wijze aan te toonen waarop die kinderen worden opgevoed. Des avonds waren de congresleden de gasten van graaf Van Bylaudt hen te dien einde op zijn buitenverblijf "Arendsdorp" ontving. Heden, den laatsten dag van het congres, werd in de eerste sectie maals de quarantaine-quaestie behandeld door dr. Dutrieux. Daarna Emmerich, uit Munchen, eene verhandeling over de diphteritis bij t en duif en de oorzaken daarvan, en nam dr. Zoeros Bey, van Konstanii: de gelegenheid waar om Turkije te zuiveren van de beschuldiging dat: leer der hygiëne veronachtzaamt, althans meer dan andere landen. M deel, den godsdienst der Turken cischt van hen de gezondheidsleer! hartigen; schier geen anderen godsdienst, die der Hebreën uitgezoa bevat zoovele gezondheidswetten. In de tweede sectie werd door dei

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2