PER TELEGRAAF. dat zjj geruimen tjjd bewusteloos lagen; vier van hen heeft men 'savonds naar hunne woning kunnen brengende andere twee verkeeren in bedenke- Ijjken toestand. In den omtrek van Charleroi waren daags te voren drie personen door den bliksem gedood. ENGELAND. Te Dalton, een voorstad in het noorden van Londen, werd 1 Dec. 1882 een politieagent met name Cole, door een man doodgeschoten op hel oogen- blik dat deze eene poging tot inbraak deed, waarin de agent hem zocht te verhinderen. De moordenaar ontkwam en alle pogingen der politie om hem in arrest te nemen bleven vruchteloos. Thans is de dader ontdekt in den persoon van een jongen man, Thomas Orrock genaamd, die op het oogenblik wegens diefstal gevangen zit. Ontdekking van den moordenaar werd ge makkelijk gemaakt door het vinden van een wapen, dat Orrock onmiddel lijk na den moord had weggeworpen. In den loop van het eerste politie verhoor werden twee vrienden van Orrock gehoord, die wisten dat hij den agent had doodgeschoten, maar ondanks de op zijne arrestatie uitgeloofde belooning van 200 hem niet verraden wilden, daar zij wederzijds gezwo ren hadden dat de een den ander dooden zou, als hij den verrader speelde. Een eigenaardige wedstrijd in het telegrapheeren heeft onlangs te Lon den plaats gehad. De Electricien bericht daaromtrent het volgende: "De eigenaren van een tijdschrift aan electriciteit gewijd, hadden een zilveren beker uitgeloold voor den besten en vlugsten bediener van de Morsetclegraaf. De wedstrijd stond open voor alle telegrafisten, behoudens betaling van eene kleine contributie, waarvan het bedrag onder de drie bekwaamste telegra fisten zou verdeeld worden. 40 mededingers meldden zich aan, waaronder 2 vrouwelijke. De meesten behoorden tot de groote Londensche dagbladen en van de Stock Exhange; eenige kwamen uit de provincie. De jury werd door de mededingers benoemd. De seintoestellen bestonden uit twee Morse's, de eene voor enkelen, de tweede voor dubbelen stroom; de keuze werd vrij gelaten. De ontvanger was een automatische van Whealsione. Het over te brengen bericht bestond uit 250 woorden uit de troonrede genomen; bij de beoordeeling kwamen in aanmerking: de tijd en de nauwkeurigheid. De overwinnaar was de heer J. Chapman van de Stock Exchange te Londen. De uitslag bewees, dat de grootste snelheid voor goede overseinen met Morse toestellen niet grooter moet zjjn dan 35 woorden per minuut. Deze wed strijd zal telken jare hernieuwd worden. Volgens een telegram, dat de Times Zaterdag te 11 uur uit Foochow ontving, liep daar het gerucht, dat de regeering Li-fong-pao had gelast om het geschil tusschen China en Frankrijk op de gunstigst mogelijke voorwaar den bij te leggen. Volgens een officiéél bericht van de Chineesche regeering zouden de Franschen eene schikking zeer wenschelijk achten. De eerste vrouw, voor wie in de Vereenigde Staten een standbeeld is opgericht, is de door hare liefdadigheid vermaarde Margaret Haughery. FRANKRIJ K. Baron De Courcel is Zaterdag te Parijs aangekomen om afscheid te nemen. Hij had 's ochtends een langdurig onderhoud met den minister Ferry en vertrok des avonds weer naar Berlijn. Den 31eo Augustus zat te Belfort het standbeeld onthuld worden, dat ter eere van Thiers en kolonel Denfert, den verdediger der vesting in den oorlog met Duitschland, is opgericht. Allen die deelgenomen hebben aan de verdediging der stad zijn uitgenoodigd de plechtigheid te komen bijwonen. De beroemde schilder Hans Mackart is krankzinnig geworden. Hij was reeds sedert geruimen tijd aan eene zenuwziekte lijdende. Volgens andere berichten is zijn toestand minder ernstig, en zou hij na eenigen lijd rust genomen te hebben, vermoedelijk geheel herstellen. Volgens bericht aan Le Temps uit Berlijn is tot de bijeenkomst der drie keizers besloten en zal de conlerentie in het midden van September le Krakau gehouden worden. In de omstreken van Home is verleden Dinsdag groote schade door hagelslag aangericht. Te Tivoli is de geheele oogst van amandelen en olijven verloren gegaan. De telegraafkabel tusschen Hongkong en Shanghai is gebroken. DUITSCHLAND. De officieuse Pol. Nachrichten zegt, dat de afkondiging van een nieuwe Boeren-republiek in Zoeloeland, in Zuid-Afrika hel tooneel opent van gebeur tenissen, welke op Europa den diepsten indruk moeten maken. Deze onder neming, onder de bescherming van Transvaal, schijnt een sedert lang voor bereide kamp legen de Engelschen in Zuid-Afrika. RUSLAND. De rijksonlvangslen in Rusland bedroegen van 1 Juli van dit jaar 252.016.705 roebel, tegen 237.748.400 roebel in het zelfde tijdvak van het vorige jaar; de rijksuitgaven 265,984,865 roebel, tegen 263,495,103 roebel over 1883. Aan de Weeper Correspondance Politique wordt uit Warschau ge schreven, dat het bestuur der politie aan de inwoners bevelen heelt gegeven betreffende de versiering, de illuminatie en de bewaking 1.miner huizen ge durende het verblijf van den Czaar in de Poolsche hoofdstad. Men zegt, dat het verblijf slechts drie dagen duren zal en dat de Czaar van daar naar Skiernievice zal vertrekken, hetwelk het kruispunt van de uit Duitschland en Ooslenrijk-llongarije komende spoorwegen is. Deze omstandigheid doet bij velen het vermoeden rijzen, dat in die plaats de zamenkomst der drie keizers zal plaats hebben. De zomerschotiwburg van deu directeur Distier te Tomsk, in Siberië is in den nacht van 7 dezer, kort na all top der voorstelling, door een feilen brand geheel in de asch gelegd. Verscheidene menschen kwamen bij het blusschen in de vlammen om. De veroorzaakte schade is zeer aanzien lijk. De brand moet het werk van een politieken banneling zijn. OOST-INDIE. BATAVIA, 19 Juli. Van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden is via Padang het volgende telegram ontvangen, gedagteekend 10 dezer: Op militair gebied geen nieuws. Vivrestrausporlen niet bemoeielijkt. Den 26t0 Juni trachtte een viertal Atjehers bij onze versterking te Pango te stelen; zij werden echter ontdekt; twee werden er neergeschoten, de twee anderen ont kwamen, vermoedelijk gewond. De l,n dezer werden bij Oleh-leh 12slacht- ossen van de Atjehleverantie gestolen, twee koewachters werden bij die gelegenheid gewond. Den 4" werden twee handelsreizigers, die zonder gewapend geleide in den namiddag van Senelop naar Montassik reden, door Atjehers aangevallen. Een hunner, de heer Schroder, werd vermoord; de ander, de heer Hoffmann, ontkwam licht gewond. Den 3"1 overviel eene vijandelijke bende kampong Poenir, roofde daar voor eene waarde van circa 1000 en verwondde drie menschen uit de kampong. Den 8eQ pleegde Toekoe Oemar verraad. Met Zr M». stoomschip Benkoelen reizende, werd hij te Lambesi aan wal gezet met een sloep met 8 inlandsche roeiers en een mandoor. Aan wal gekomen heeft hij met zijn gevolg de roeiers plotseling aangevallen en bijna allen gewond of gedood. Slechts twee man aan boord teruggekomen, waarvan cén gewond. Acht beaumontgeweren en ééne revolver vielen in handen van Toekoe Oemar. Uil Atjeh wordt aan de Penang Times geschreven: Weder heeft eene van die wreedheden, zoo dikwijls op Atjeh voorkomende, plaats gehad. De heer Schröder, employé van de firma Huisgens C°. was op zjjn terugweg met den heer Iloflmann, employé van de firma Jolles C"., van het innen van gelden op de verschillende buitenposten, toen zij aangevallen werden door een troepje Atjehers. De heer Schroder viel overdekt met wonden en werd daarna in stukken gehouwen. De heer Hoffmann ontkwam ternauwer nood erg gewond. Hun werd 30CO ontroofd. Er loopt een bericht op Kotta Radja, dat Toekoe Oemar naar Tenom gegaan is om den Radja te overreden, de schipbreukelingen op te geven. De Radja van Tenom heeft een prijs gezet op het hoofd van den assistent-resident van Analaboe. Er is veel cholera en dysenterie op Tenom. Consul Kennedy zal Atjeh voor eerst nog niet verlaten. Men zegt, dat hij overgeplaatst is naar eene van de Nederlandsche West-Indische koloniën. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen. Civiel departement. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den machinist 2' kl. bij den dienst der staatssp. op Java C. Letflang. Ontslagen: met ingang van 3 Aug. 1884, eervol uit's lands dienst, de ing. 1' kl. bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken F. P. Schlosser; op verzoek eerv. uit 's lands dienst, met ingang van 4 Aug. 1884, de architect 1' kl. bij den wat. en 's lands burg. op. werken, W. Rust; eervol uit 'slands dienst, de architeeten le kl. P. A. Keijser, N. C. Fransz, A. W. Koot en P. W. Haack van der Goes, de arch. 2e kl. J. H. Buyten en de opz. 1« kl. P. E. Austermann, allen bij den waters, en 's lands burg. openb. werken; eerv. uit 'slands dienst de ambt. op «achtg. A. A. Bier, gew. boekh. bij de wees- en boedelk. te Soerabaija; op verzoek eervol uit zijne betr. wegens ziekte, de comm. 3e kl. bij den post- en telegraafdienst M. A. J. Loderichs. Benoemd: Tot algemeen ontv. van 's lands kas te Batavia, G. P. II. H. Gonggrijp, thans belast met de waarneming der be trekking van referendaris bij het departement van onderwijs, eeredienst en nijverheid. Tot 1' comm. bij den dienst der staatssp. op Java de 2' comm. W. A. Kam en I. I. Loke; tot comm. 3e kl. bij den post-en telegraafdienst, de ambt. op non-aciiviteit F. E. Van der Schraaf, laatstelijk dien rang be kleed hebbende. Bij den waterstaat en 'slands burg. op. werken; lot ing. 1' kl. de ing. 2' kl. J. E. De Meijier en 11. P. Gulteling; tot ing. 2e kl. de ing. 3' kl. A. W. Hein, J. C. Heijning, A. C. Nieuwenhuijs en J. F. De Gijselaar; tot ing. 3' kl. de adsp.-ing. C. W. Wejjs, J. Scheller en L. J. C. Van Es; tot adsp.-ing. A. H. Saltet, J. W. Van Marie en W. Elenbaas, thans ter beschikking van den dir. der burg op. werken, om als zoodanig dienst te doen. Departement van oorlog. Verleend: een tiveej. verlof naar Europa, wegens ziekteam den 1« luit. der inf. A. F. P. Carstens en aan den 1* luh. der art. G. J. Kroon. Ontslagen: Op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol uit Zr. M'. militairen dienst, met behoud van recht op pensioen, de luit.-kol. der inf. R. P. Bowles, de lijdelijke ofl van gez.2'kl. N. J. B. Johnsen. Bevorderd: tot luit.-kol. bjj het wap. der inf., de maj. J 11. A. Van IJssel de Schepper: tol le luit. bij het wap. der genie, de 2e luits. J. C. C. Peereboom, J. Frenkel en M. C. Fauel. Departement van marine. Ingetrokken: De detacheering bjj het dep. van marine in Ned.-Indië van de luit. ter zee 1' kl. bij de Ned. marine J. A. Veiling. Gedetacheerd: bij het dep. der marine in Ned.-Indië om werk zaam te worden gesteld bij de le afd. van dat dep. de luit. ter zee le UI. bij de Ned marine W. C. Hazenberg, behoorende tot de rolle van Zr. M'. wachtschip te Batavia. PARIJS, 24 Augustus. De Chinesche gezant Li-Fong-Pao heeft gisteren avond ten acht ure deze stad verlaten. SHANGHAI, 24 Augustus. Het arsenaal te Foochow is gisteren vernield, nadat het drie uren was beschoten door Courbet. Zeven Chineesche kanon- neerbooten werden in den grond geboord; aan twee gelukte het te ont snappen. De wijk der Europeëcrs werd door het schieten der Franschen niet getroflen. LONDEN. 25 Aug. De Times meldt uit Foochow van den 24: "Chi; neesche soldaten in uniform hebben het Fransclie consulaatgebouw geplun derd. Gedurende het bombardement hebben de Franschen aan de zinkende schepen die niet meer in staat waren te vechten geen kwartier gegeven. Het bombardement werd lot 5 uur voortgezet, hoewel de wederstand der oeverbatierijen reeds te drie uur had opgehouden. Hedenmiddag werd het bombardement hervat. Het vuur is thans gericht op het barakkenleger in de nabijheid van Quanta, waar geen tegenstand geboden wordt." Ëmrgcrltjke St.ittb. ONDERTROUWD: K. A. Blommendaal, jm. en J. Mulder, wede. W J. Van Velzen, jm. 22 j. en P. S. Zirkzee, jd. 21 j. G. Langver, wedr, 25 j. en C. C. San ders, jd. 25 j.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3