buTtenlandsciie berTchïenTI digen toestand van den weg niet ie rekenen valt. Tegelijk nadert de 15de Sept., waarop zal moeten voorzien worden in ƒ6675, voor betaling van rente en aflossing op de obligatieleening der maatschappij; terwijl er boven dien eene vlottende schuld, waarover reeds in vorige vergaderingen gespro ken werd, van ƒ30.000 is. Door het bestuur zijn reeds verschillende pogin gen gewaagd om verbetering te brengen in den stand van zaken, maar zonder gunstig resultaat, daar de weg te slecht is en dientengevolge hooge kosten van onderhoud vordert. Verder zoude vermoedelijk door aansluiting van de lijn aan het spoorwegstation te Haarlem gunstiger resultaten kunnen verkregen worden. Op eigen verantwoordelijkheid zijn door het bestuur reeds onderhandelingen gevoerd met eene grooie maatschappij, om een bod voor de Noord-Zuid-Hollandsche tram te verkrijgen, maar deze onderhande lingen zjjn niet geslaagd. Thans moet er echter voorzien worden in den toestand, waarin de maatschappij zich bevindt, en doet het bestuur daarom hel volgende voorstel. Het kapitaal, thans bestaande in 800 aandeelen van 1000, zal verdeeld worden in twee scrieën, elk van 400 aandeelen. De eene serie zoude preferente aandeelen worden door bijslorting van ƒ450 per aandeel. De tweede serie waarop niet gestort wordt, zoude gewone aan deelen blijven. De preferente aandeelen zouden de preferentie hebben voor 3 pCt. dividend, terwijl hetgeen meer verdiend wordt gelijkelijk over alle aandeelen zal verdeeld worden. De 180.000, die op deze wijze zouden ver kregen worden, zijn voldoende tot delging der vlottende schuld, tot ver betering van den weg en lot het maken van eene verbindingslijn van het Haarlemmerhout door de stad naar het Holiandschc spoorstation. Over dit voorstel werd beraadslaagd, ofschoon stemming eerst in eene volgende vergadering zal kunnen plaats hebben, daar hel bij de statuten vereischt aantal aandeelhouders niet aanwezig was. De heer Godsen ge loofde dat er weinig aandeelhouders zullen gevonden worden, bereid om nog ƒ450 per aandeel in deze. zaak lesteken. Betere verwachtingen had hij echter van eene storting van 20 pCt. op alle aandeelen. Het bestuur ont kende geenszins de moeilijkheden, aan de uitvoering van zijn plan verbon den, maar wees er op, dat daardoor de positie der onderneming veel gun stiger zal worden. Door den heer Beynes werd gevraagd: ol het niet moge lijk zoude zfln van de belanghebbende gemeenten bijdragen te verkrijgen in den vorm van rentelooze voorschotten? Al kwam op deze wijze Hiet dade- Ijjk het geheele benoodigde kapitaal bijeen, met enkele der meest noodzake lijke voorzieningen zoude toch een aanvang kunnen worden gemaakt. De voorzitter betwijfelde of aanvragen om subsidie, nu de weg er eenmaal is, wel veel zouden geven, liet bestuur had er ook wel aan gedacht, maar de weinige inschikkelijkheid bij enkele der betrokken gemeentebesturen nu reeds ondervonden o. a. te Heemstede, waar het gemeentebestuur de vol gens de concessie verschuldigde recognitie niet wilde vrijschenken had het bestuur weerhouden, stappen in dien zin te doen. Door mr. Ivappeyne werd nog medegedeeld, dat men er ook nog aan denkt, bij de betrokken gemeentebesturen eene rentegarantie van bijv. 3 pCt. te vragen voor de op te nemen 180,000. De heer Insinger gaf in overweging, de inschrijving op de nieuwe preferente aandeelen niet alleen voor de tegenwoordige aan deelhouders open te stellen. Een ander aandeelhouder vroeg ol het niet raadzaam zoude zijn. alleen het gedeelte Haarlem- lltllegom te blijven ex- ploiteeren en de exploitatie van de lijn Hillegom - Beiden op te geven. Dit wordt echter door den directeur, den heer Van der Ploeg ten sterkste ont raden. Schjjnbaar is het vervoer op de lijn Hillegom-Leiden slechter, maar dooreengenomen is dit niet het geval. Nadat nog nadere inlichtingen waren verstrekt omtrent den slechten toestand van den weg werd eene commissie benoemd ten einde het desnoods in gewijzigden vorm, in eene volgende ver gadering te kuunen behandelen. Zaterdagnamiddag is een der bedienden op een kantoor aan Krom- boomsloot te Amsterdam, door een knecht, die wegens wangedrag was ont slagen, verraderlijk aangevallen en met een messteek vrij ernstig in de borst verwond. De dader, die uit wraak gehandeld heeft, is in hechtenis genomen. Onder de gemeente Nieuweramstelaan de zoogenaamde Boeren Wete ring, heeft eergisterenavond de scheepstimmerman S.bij het beproeven van een jachtgeweer, door het ontijdig afgaan van het schot, zijn knecht, een oppassend jongeling, doodgeschoten. De commissaris van politic, die ter plaatse van het ongevat verschenen was tot liet instellen van de noodige onderzoekeningenheeft, naar men meldt, geene arrestatie doen bewerk stelligen. Omtrent het aan den grond loopen van de Prinses ffilkelmina en de Edam ir. het Noordzee-kanaal schrijft men uit Zaandam aan het (O. v. N): Ongeveer een week geleden raakte een groot driemastschip, dat door liet Noordzeekanaal naar Amsterdam kwameven voorbij de spoorbrug bij Zaan dam aan den grond, en werd er met veel moeite afgebracht. Op dezelfde plaats gebeurde Dinsdag-ochtend hetzelfde met het stoomschip Prinses ff'il- helminahet schip zat zoo vast dathoewel vier sleepbooten den gansclien dag en den volgenden nacht al baar krachten inspanden om het af Ie brengen, zulks eerst den volgenden morgen gelukte. De passagiers, de mail en een gedeelte der lading hadden het schip reeds vroeger verlaten. Nauwelijks had deze stoomboot zijne bestemming bereikt, ol de Edam van de Ned.- Amerik.-Stoomvaartmaatschappij, uit zee komende, onderging hetzelfde lot. De oorzaak van een en ander is, naar men zegt, dat het kanail ter ver binding van de Voorzaan met het Noordzee-kanaal op dit oogenhlik dieper is dan het laatstgenoemde kanaal. Komt nu een schip, dat langzaam op- stoomt, voor den mond van het verbindingskanaaldan krijgt het op eens dieper water en wordt daar het door zijn tragen gang weinig naar hel roer luistert, met den voorsteven naar de ondiepte gedrongen, liet is onbegrij pelijk dat de loodsen op dat punt niet meer voorzorgen gebruiken. Zijn wij toch wel ingelicht, dan worden er iedere week 6 loodsen naar Zaandam gezonden om de noodige peilingen te doen, en kan dus onbekendheid met het vaarwater niet als verontschuldiging dienen. Zaterdagavond is op het station Naarden-Bussum de onder-chef all door een goederentrein overreden. Zwaar gekneusd is hij naar hetgasti te Amsterdam vervoerd, alwaar hij is overleden. Op vele plaatsen in den omtrek van Heerenveen is nijpend gebrekt drinkwater. De meeste regenbakken en pompen zijn droog. Wie nog i water heeft, wordt van alle kanten bestormd om mede te deelen. V« is het watergebrek zeer lastig voor de boeren. Alle sloolen om de hi landen zijn droog en nu plaatst men bakken en troggen, gevuld metwii in de weiden, om zoo het vee te drenken, maar het kost moeite om regeld zooveel water te krijgen. De fabriek van aardappelmeel, siroop en sago van de firma Kai Van Linge C°., te Veendam, is Vrijdag te 11 uren door eene onbekt oorzaak in brand geraakt en met den geheelen voorraad en machines heel in ascli gelegd. Een der passagiers van de Vrijdag van Queensboro' te Vlissingen nengekomen mailboot, kwam tot de minder aangename ontdekking, hem gedurende den slaap eene portefeuille inhoudende 36 ontstolen; Een door de politie ingesteld onderzoek heeft lot geene ontdekking van dader geleid. L'it Weert wordt aan de IV. R. C. gemeld: De fabriek van turf alhier, eigenaar de heer B., heeft opgehouden te werken. Een 150-tal sonen zijn zonder werk. 's GKAVENHAGE, 25 Augustus. Z. 11. heeft, behalve graaf Balny d'Avricourt, laatstelijk l« secretaris Fransche legatie aluier, benoemd tot ridder der orde van den Ned. li baron A. Gollinet, secretaris bij het Belgische gezantschap te dezer sl werkzaam gesteld bij het kabinet van Z M. den koning der Belgen. Door Z. 11. is aan den voor den dienst in Indië bestemden kanoi J. H. Schroder, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tol dragen van het on'derseheidingsteeken 2e kl. voor den dienst bjj de landt in Duitsehland. Door Z. II. zijn benoemd tot burgemeester: van Eelde, E. J. A.j merman, secretaris dier gemeente; van Kruiningen, D. P. Dominicus.J taris dier gemeente; van Schore, H. Van Koeveringe en van Kollum» en Nieuw-Kruisland, mr. J. Witteveen, Door Z. 11. is aan mejuffrouw M. A. Dreyer. geboren te Nentl (Pruisen), vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs til lande, mits zij overigens aan de bij de wet gestelde vereischten voldoe! Door Z. 11. is de met verlof hier te lande aanwezige 1« luiienatl infanterie van het leger in Ned-Indië J. Buddingh, eervol uit Z'. ll'.i tairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Door Z. 11. is, de officier van administratie le kl. C. J. Lagatj pensioen gesteld en bevorderd tot officier van administratie 1' kl., dl cier van administratie 2' kl. 11. C. Hazenberg. De oud-raad van Indië mr. Nederburgh is uit Batavia hier teil aangekomen. In de Zaterdag II. gehouden algemeene vergadering van hetl nationaal hygiënisch congres werd door prof. Hermann Colin, uit Bd eene rede gehouden over de verlichting in de scholen. Heden vergaderden de sectiën, lil de eerste werden door den ha Alph. Corradi, uit Pavia, de resultaten medegedeeld van het onderzoetl de overbrenging van de longtering. Na bespreking door onderscheidemj werd besloten een onderzoek uil te lokken over die besmettelijk!»! ziekte door alle doctoren in Europa. Vervolgens werd besproken heli de noodzakelijkheid van het in t leven roepen van leerstoelen voorhj In de vierde sectie werd door dr. Layet, uil Bordeaux besproken del king van de geslachts-voortplanting in hare gevolgen voor de menseli!» de maatschappij. In dat kwaad zag de spreker een gvaar voordek»! Nadat verschillende debatten daarover waren gevoerd eindigde men! vaststelling van conclusion. Door dr. B. Carsten werd de beraadslaging» gezet over het Liernnrstelsel. Is het D. v. Z. en 's Gr. wel ingelicht, dan zou de firma L.II hoven C°. alhier er toe besloten hebben, beperking van werk» werktijd in le voeren. De cricket-wedstrijd in het Malieveld werd gisteren, Zondag, w van belangstellenden bezocht. Op den dag van den aanvang hel» schillende leden van het Hygiënisch Congres de «match" bijgewooit. uitslag van gisteren was dat de Haagsche cricket-club het met 154[r won van //Spherinda" uit Utrecht, waartoe veel heeft bijgedragen II van het lid van de Haagsche cricket-club, den heer Verhuist die all| punten maakte. Levendige toejuichingen van het publiek en fanfar» het) orchest vielen der winnende vereeniging en den bekwamen spil deel. Spherinda uit Utrecht verkreeg 32 punten. Van 1 Hei II. tot Zaterdag jl. kwamen te Scheveningen 5006 «I lingen met 438 dienstboden aan. Verleden jaar was het aantal vil lin gen op 25 Augustus 4443. Uit Scheveningen wordt ons bericht: De Zwcedsche bark, gif Anna, kapitein Larfen, van Sörderhamn naar Calais is 17 AugusUtj de Noordzee ontmoet door schipper Jol. van de Petronclla Jacobs. I pitein van eerstgemelden bodem heeft gevraagd van die ontmoet» Hollandsche nieuwsbladen melding le maken, omdat hij op zee avarijl heil heeft gehad en de rcederij in ongerustheid omtrent het lot der? ning en haar wegblijveu kon verkeeren. BELGIË Te Aulre-Eglise, bij Namen, is Dinsdag jl. de bliksem opeen mannen en vrouwen geslagen, die achter een stroomjjt schuilden maisje werd gedood en zes andere personen werden zoo ernstig gd

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2