i.i;ii>s< HI: C 4» UIIA W T. 1884. N\ 200. MAANDAG 25 AUGUSTUS. STADS-BEIUCHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiên is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag 28 Augustas 1884, des namiddags te twee uren. LEIDEN, 23 Augustus. Door het bestuur van het departement Leiden der Ned. Maatschappij ter bevordering van nijverheid is een adres aan den gemeenteraad gericht, waarin wordt aangedrongen op eene vermindering van den prijs van het gas en wel van 8 cents op 6 cents per M3. Het grondt zich op de erva ring, dat een mindere prijs een meerder gebruik ten gevolge heeft en alzoo nimmer ten nadeele van de gemeente kan uitloopen, daar bjj eene dus danige prijsvermindering het gas daar zal worden gebruikt, waar het thans b|j uitzondering wordt gebezigd, namelijk voor de verwarming van lokalen, bet kooken van spijzen en het bewegen van gaskrachtmachines. Deze prijs vermindering, die thans zonder ernstige schokken voor de gemeentefinan- cien kan plaats hebben, zou, wanneer meer en meer andere stoffen (petro leum en electriciteit) in de behoefte gingen voorzien en men dandoor den nood gedrongen, tot verlaging van den prijs zou moeten overgaan, zeer ernstige gevolgen na zich kunnen slepen. Het vertrouwt, dat de aange voerde redenen door den raad in overweging zullen worden genomen en van af Januari 1885 den prijs van het gas op den voorgestelden prijs zal worden bepaald. Door de firma De Heyder C°. en 49 anderen is een adres van adhaesie aan bovengenoemd verzoek bij den raad ingekomen. Door den heer A. G. Mulié, pachter van het Heeren-Logement aan den Burg alhier, is bezwaar gemaakt tegen het betalen eener jaarlijksche som van 24 voor gas-aanleg; aangezien die pachter in 1878 ondervond dat, op enkele na. alle gasornamenten verdwenen waren en hjj alzoo genoodzaakt was nieuwe aan te schaffen tot een bedrag van omstreeks ƒ350 en h|j in de meening had verkeerd dat de gemeente den gasaanleg, door hem bekos tigd, zoude overnemen. Redenen waarom adressant verzoekt óf hem te wil len restitueeren een bedrag van f 2 per maand wegens onverschuldigd be taalden gasaanleg, met vrijstelling van die som, gedurende den nog loopen den huurlijd, óf wel de door hem aangebrachte gasornamenten te willen overnemen voor de som daarvoor door hem besteed. Aangezien in de pacht overeenkomst is bepaald, dat jaarlijks ƒ24 voor de eenmaal aangelegde gas leiding moet worden betaald en de vroeger in het gebouw aanwezige gas ornamenten het eigendom waren van den vorigen huurder en door dezen na verstreken huurtjjd z|jn medegenomen, terwijl het gebouw zonder gas ornamenten is verhuurd, geven burg. en weth. aan den raad in overweging op dit verzoek afwijzend te beschikken. Nog geven burg. en weth. in overweging hen te machtigen de overeen komst in zake de Ruïne namens den gemeenteraad met de regeering aan te gaan, vertrouwende, dat daardoor in den toestand van dat plein, die reeds gedurende tal van jaren tot gegronde klachten heeft aanleiding gegeven, eene belangrijke verbetering zal worden aangebracht. B|j het te 's Hage gehouden acte-examen is als hoofdonderwijzer toe gelaten J. 6. Meijnen, van Leiden. Heden waren wij in de gelegenheid bij de firma Schreuder Van Baak een paar beschilderde voorwerpen van terra cotta te bezien, welke door een liefhebber waren bewerkt. Geenzins twijfelen wij of deze liefheb berij zal zeer in den smaak vallen. Deze week werden op Rhijnzigt genomen 1055 zwembaden door heeren tn 80 door dames. Temperatuur van het water 22° Celsius. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 39 lot 63 volwassen personen en 4 tot 11 kinderen. In de Staatscourant van 23 dezer is opgenomen het verslag der rijks commissie voor graadmeting en waterpassing, aangaande hare werkzaamhe den gedurende het jaar 1883. Het stoomschip Samarang, van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Colombo. De Noord-Hollandvan Rotterdam naar Java, vertrok 22 Augustus van Suez. De Noord-Holland, van Rotterdam naar Java. vertrok 22 Aug. van Suez. De C. Fellinger, van Amsterdam naar Java, passeerde hedenmorgen te 7 uur Sagres. Bij het te Utrecht gehouden examen voor het Hoogduitsch, lager on derwijs, zjjn o. a. toegelaten de heeren K. Kiamer, van Alfen aan den Rijn, en A. Hola, van Aalsmeer. Naar het Fad. verneemt, bedroeg, naar de aanvankelijk vastgestelde begrootingen voor 1885, het tekort voor dat dienstjaar 10 millioen gulden, doch is dit vervolgens na den aandrang tot bezuiniging, van den minister van financiën uitgaande, tot 3 millioen teruggebracht. De volledige uitslag van de examens in de Fransche taal 1. o. is als volgt: geëxamineerd z|jn 152 mannelijke en 92 vrouwelijke candidaten waarvan respectievelijk 40 en 36 zijn geslaagd. Naar men verneemt, zegt de Baart. Ct., worden tusschen de regee ringen van Japan en onderscheiden Europeesche staten onderhandelingen ge voerd ovar de openstelling van het binnenland van Japan voor den Euro- peeschen handel. Men zegtdat het Japansch gouvernement tot deze con cessie gezind is, en dat de Europeesche mogendheden van hare zjjde zullen toestemmen in de afschaffing der consulaire rechtspraak in Japan. De fabriek van de naamlooze vennootschap eleclriciteits-maatschappjj systeem »De Kholinsky", op het Noordereiland te Rotterdam opgericht, is thans gereed, zoodat met de exploitatie spoedig een begin zal gemaakt wor den. Deze zal plaats vinden door de gemeente in te deelen in stations van minstens 5000 lichten dagelijks in gebruik. De prijs van het gas zal den grondslag vormen voor den prijs, welken deze maatschappij aan haar ver bruikers in rekening zal brengen. Nu de kermis te Rotterdam is afgeloopen, doen zich de naweeën reeds ecvoelen. In de laatste dagen liep men storm aan de Bank van Leening. behalve een aantal panden van noodzakelijk huiselgk gebruik, zouden er niet minder dan 986 horloges zijn verpand. Schipper D, Rog, voerende de Clasina 4" Maria, in Vlaardingen bin nen, rapporteert, dat bij hem visschende was een Fransch vaartuig, dat zeer veel haring ving. Ten slotte had het vaartuig zooveel haring, dat men ze in tonnen aan dek borg. Het schjjnt, dat het schip daardoor te veel aan ééne zijde overhelde, want eensklaps sloeg het om en verdween met man en muis in de diepte. Tot leedwezen van schipper Rog kon hjj geen hulp bieden, daar er in den tijd van vijf minuten niets meer van het vaartuig en de equipage te zien was. Door de Haarlemsche politie is eene 49-jarige werkster M. G. aange houden en naar het huis van arrest overgebracht, wegens diefstal van een aantal kleedingstukken. De goederen had zij reeds verkocht en de opbrengst er van aan sterken drank besteed, waaraan zjj zeer is verslaafd. Sedert 1883 is zij 20 malen wegens dronkenschap vervolgd. Gisterennamiddag omstreeks vijf uur was iemand alleen aan het zeilen op het IJ te Amsterdam in een jacht. Door onvoorzichtigheid ging het vaartuig zoover omkantelen, dat de man er buiten viel en het jacht al heel spoedig een eind ver wegdreef. Eene schippersvrouw, die het ongeluk gezien had, stelde dadelijk alles in het werk, om menschen bijeen te krijgen, dieden man hulp konden verleenen. De boot werd aan de De Ruyterkade aan wal gebracht, doch het is nog niet mogen gelukken den man terug te vinden. Uit Tessel wordt aan de V. R. Ct. gemeld: Het voornemen moet be staan om op het wrak van de-stoomboot Golf of Panama, in de Noord- gronden te laten duiken, om te beproeven de kisten stofgoud te bergen, die aan boord van genoemd stoomschip uit Japan werden meegebracht. Het wrak zat langen lijd onder het zand bedolven, doch schijnt nu weer van de zandlaag bevrijd te zjjn. Te Utrecht is gisterenvoormiddag een zuigeling van 10 maanden ver dronken, doordien 2 kindermeisjes, die ieder een kinderwagen moesten be sturen, met elkander stonden te praten zonder op de haar toevertrouwde kinderen te passen, en het eene kind van nog geen 4 jaren den wagen met den zuigeling lieten voortduwen. Beide kinderen geraakten, aan het Lucas bolwerk, te water. Het grootste werd gered. Donderdagmorgen is nabij de Vuursche eene boerenwoning geheel ver brand, tengevolge van het broeien van het hooi. Daar de eigenaar en be woner afwezig was, zijn door de buren nog enkele meubelen gered. Niets was verzekerd. Voor het gerechtshof te Leeuwarden heeft terecht gestaan J. VV. J. B. geb. te Maastricht, verpleegde te Veenhuizen, omdat hij aan den adj.-direc- teur van het 3de gesticht heeft geschreven: «Wees zoo goed en stuur mij eenig geld; als ge het niet doet, dan zjjn uwe zoontjes hun leven niet meer zeker." Besch. had niet het doel, zei hjj, om die kinderen te dooden; geen mensch is zijn leven zeker en hjj beoogde met zjjn schrijven alleen.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1