BUITENLANDSCHE BERICHTEN. morgen uit Aken, alwaar hij een gezondheidskuur ondergaan heeftalhier terugverwacht. Het nieuwe tooneeljaar van de Fransche opera wordt Maandagavond, 1 September, geopend met Meijerbeer's '/Huguenots". Heden vergaderden de verschillende afdeelingen van het hygiënisch congres. In de eerste sectie, voorgezeten door dr. Engeling, werd uitvoerig gedebat teerd over de internationale maatregelen tot bestrijding van epidemische ziekten. In de derde sectie, onder leiding van den heer Verspyck, werd door den heer Brouardel (Parijs) op onderhoudende wijze ingeleid het vraagstuk der vervalsching van levensmiddelen tegenwoordig op zoo groote schaal gedreven door de kundigste scheikundigen in groote (abrieken. Hij wees demoeielijk- heden aan voor de geneesheeren om de vervalschingen te ontdekken en drong aan op nader onderzoek van de wetgeving op dit stuk en hare toe passing in de verschillende landen om te leiden lol internationale maatre gelen. Vervolgens behandelde d'. Menno Huizinga van Harlingen zeer weten schappelijk het vraagstuk der overprikkeling van de hersenen der jeugd door overmatigen leerstof, wees op de noodzakelijkheid van ontwikkeling der wilsorganen door versterking der lichaamskrachten en drong aan op split sing der schoolprogramma's in een verplicht en onverplicht gedeelte, af schaffing zooveel mogelijk van examens en toekenniug van den meesten invloed aan den onderwijzer en niet aan de leeraren. In de vierde sectie werd door dr. H. Napias, uit Parijs, de stelling ont wikkeld, dat de staat bevoegd en verplicht is maatregelen te verordenen tot peperking der nadeelen van den arbeid en de veiligheid der werklieden. De verantwoordelijkheid van de zorg voor de gezondneid van de arbeiders behoort z. i. bij de werkgevers voor zoover de arbeid gevaarlijk is. Intus- schen zouden de nadeelen van den arbeid niet weggenomen kunnen worden, indien niet tegelijkertijd voor een gezonden toestand van de arbeiderswonin gen zorg gedragen werd, daar zoowel het leven van de werklieden als hunne gezondheid verzekerd behoort te zjjn. Vele sprekers verklaarden zich tegen wettelijken dwang en werd door een congreslid uit Zwitserland er op gewezen dat veel zonder dien dwang kon gedaan worden en beriep zich op de instellingen van den heer Van Marken te Delft ten voordeele van de werklieden in het leven geroepen. De vijfde afdeeling wijdde zich bijzonder aan de bespreking der internatio nale hygiënische statistiek. De avond van het zomerfeest op het badhuis te Scheveningen was niet minder geamineerd dan het dagfeest. Het feestterrein waar geen plaatsje onbezet bleef en zelfs stoepen, bordessen en tafels als zitplaatsen werden ingenomen, was vierderlei wjjze verlicht en wel door de electrischelampen, de gaslantaarns, eene giorno-verlichting en eene illuminatie met vetpotjes. Eigenaardiger kon men zich wel niet in het licht "baden" dan juist aan deze plek. Het harmonie-orchest hield de dicht opeengepakte menigte den geheelen avond in de meest opgewekte stemming, liet vuurwerk, hetwelk na een café-chantant in open lucht, den overgang lot het bal vormde, viel ditmaal zeer in den smaak en zoo de bijvalsbetuigingen, welke de slot- decoratie onder de menigte deed opgaan eene huldebetuiging was aan het «zeebad Scheveningen" welk opschrift in een verlichten tempel prijkte, dan was die ovatie zeker wel verdiend. Tot laat in den nacht waren de vervoermiddelen in de weer om de stroo men volks stadwaarts te brengen. Alleen door den stoomtram werden 19000 personen vervoerd. Op het achterbalcon van een der stoomtrams kwam gisterenavond, omstreeks 7 uur een jongeling, kostschoolleerling te 'sllage, nabij het sta tion Scheveningen met het voorhoofd in aanraking met een in tegenover gestelde richting voorbijsnellende stoomtram, vermoedelijk doordien hij te veel buiten het rijtuig overhelde. Het jongmensch ontving een gedachten stoot en twee bloedende wonden, welke nadat hem de eerste hulp door den stationchef te Scheveningen verleend was, vervolgens door dr. Mess in het badhuis zgn behandeld. ENfiELAKD. De conservatieve Engelsche parlementsleden Gibson en Chaplinbene vens de vorige minister van koloniën, lord Carnarvon, hielden dezer dagen op verschillende plaatsen redevoeringen ter verdediging van de verwerping der kieswet door de lords. Eene dergelijke wet, beweerden de sprekers, was volstrekt onaannemelijk, zoolang z[j niet vergezeld ging van een ont werp tot betere verdeeling der parlements-zetels. Geschiedt dan ook in de najaars-zitting andermaal de indiening der kieswet zonder dat die andere er wordt bijgevoegd, dan zullen de lords haar allerwaarschijnlijkst mede andermaal verwerpen. Naar the Times beweert, evenwel, zal de regeering tot eene dergelijke combinatie niet licht overgaan, omdat zij vreest, dat de conservatieve minderheid van het lagerhuis en de conservatieve meerderheid van het hoogerhuis een ontwerp tot betere zetel-verdeeling steeds zullen ver- oordeelen als eene onrechtmatige bevoordeeling der liberale partij. Daar lord Northbrook den wensch te kennen had gegeven, dal hem voor zijne zending in Egypte een ambtenaar van Mohammedaansch geloof zou worden toegevoegd, is thans de rechter van Aligarh, Maulvi Mahomed Saminla Khan, voor die functie aangewezen. Het stoffelijk overschot van wijlen hertog van Wellington is Dinsdag in het familiegraf op het kerkhol van Slrathfieldsaye, in Hampshire, bijse- zet. In den talrijken treurstoet bevonden zich, behalve de familieleden, vertegenwoordigers der koningin en van den prins van Wallis, lord Wolse- ley. lord Raglan en kapitein Oldekop, deze laatste als vertegenwoordiger der Duitsche legatie. De prins van Wales is te New-Castle van een groot gevaar ontkomen. Het paard van een kolonel der vrijwillige artillerie, welke hem inhaalde. geraakte beklemd in de wielen van hel rijtuig waarin de prins wast ten. De berijder met den blanken degen in de hand werd rondgeslingei de degen zou met het hoofd van den prins in aanraking zijn gekomei deze niet in tijds bukkende, het wapen rakelings langs zijn hoofddekst doen gaan. De geestdrift, die de bevolking bij den intocht aan dei legde, nam door het voorval nog toe. Te Worthing (graafschap Sussex) zijn sedert verleden Zondag ert ongeregeldheden voorgevallen, ten gevolge van een optocht der Salvationi Deze optocht werd door de volksmenigte aangevallen; de politie, tusschen beide wilde komen, werd met steenen geworpen, en het gep begon daarop verscheidene winkels van Salvationisten te plunderen. Set werden gewisseld, waardoor vele personen gewond werden. Door mili hulp uit Brighton is men er eindelijk in geslaagd de rust te herstellen belhamels in handen te krijgen. De Engelsche bladen bevatten een brief van George Essey, den meester van de Nisero, aan zijne vrouw te Liverpool. Het schrijven i gedagteekend van "Sandfly Island", bij Tenom, den 5tD Juli, en vei hoe op 22 Mei drie van de schepelingen, een gunstig oogenblik waarnei dat zij een hunner kameraads, aan de cholera bezweken, ter aarde b den, eene poging tot ontvluchten waagden. Maar van het graf terugkeer werden de drie vluchtelingen dadelijk gemist en ongeveer 50 gewap inlanders hen in de bosschen achterna gezonden. De drie blanken, op de hielen gezeten, sprongen in de rivier, vast besloten aan hungevai schap, hoe dan ook, een eind te maken. Doch zij werden gegrepeni ketenen geklonken, waarna zij met stokken geslagen werden. Tweel later stierf weer een der gevangenen. Toen hield de ziekte een po» tot 2 Juni, op welken dag de eerste en derde machinist ziek werden, gelukkig herstelden. Maar den 10" Juni overleed wederom een der ot bleven manschappen. De brief besluit met de dankbare mededeelin; God den schrijver tot heden gelukkig gespaard had. Volgens'bericht uit Djeddah is de Fransche vice-consul door Bedott uit het binnenland van Arabic vermoord, toen hij van Nedjd de Ri terugkeerde. Uit Assoean wordt bericht, dat de Nijl blijft dalen. Volgens bericht van Mozambique zijn de inboorlingen van Zaa opgestaan en werd de Portugeesche strijdmacht volkomen geslagen; werden gedood ol gewond. Uit Europa is versterking gevraagd. De Times bevat over het Fransch-Chineesch conflict een artikel,t het zeer natuurlijk genoemd wordt dat de Chineezen in het bombardi van Kelung eene oorlogsverklaring zien. Alleen als wij veronderstellen, vervolgt het blad, dat het Chineesche volk zich zijner zwakheid volk bewust is, zouden wij kunnen denken dat het bereid zij te wijken een aanval, waardoor ieder ander volk zich zwaar beleedigd zou gen Maar in den laatslverloopen tijd hebben wij genoeg bewijzen gehad voor het oogenblik de Chineezen meer ingenomen zijn met hun eigent en hun eigen waarde, dan overtuigd zijn van hunne minderheid legei de Franschen. In het belang van China zelf ware het ongetwijleld geweest zich te onderwerpen en te betalen. Maar deze raad kan nit geven worden door Chineesche staatsmannen, wier populariteit, ja leven op het spel staat. Desniettemin wanhoopt de Times nog nil! de mogelijkheid van eene schikking ter vermijding van den oorlog, dan zou Frankrijk concession moeten doen vooral wat de schadelooss» betreft. Doch hel Cityblad wil niets weten van de door sommige K geopperde meenuig dat Frankrijk in eene vermindering der geëischtt zou toestemmen, mits het van China eenige handelsvoordeelen ven Dit mag niet gebeuren, zegt de Times. De mogendheden die in China delsbelangen hebben, welke die van Frankrijk. Engeland, Noord-Am en Duilschland overtreffen, zouden in dit geval moeten opkomen ei verzetten tegen elke verandering ten haren nadeele van het status quo. Aan de Times wordt uit Peking geseind, dat de Fransche vlag renmiddag om één uur aan het Fransche consulaat is ingehaald. De I tiging van de belangen der Franschen is aan den Russischen gezant li trouwd. Het Tsong-Li-Yamen weigert volstrekt de eischen der Franschen te» nen en zegt, dat China volkomen is voorbereid op een oorlog lot het niii maar dat de regeering heimelijk de hoop koestert, dat ook de onzi mogendheden zich met het geschil zullen bemoeien, met het oog op dt havens. Te Pretoria is eene proclamatie openbaar gemaakt, waarbij de o) ting wordt aangekondigd van eene republiek van Boeren in Zoeta Voorts wordt verklaard, dat Zoeloeland onder de bescherming dierrepi zal staan. Aan Usibepu wordt de eisch gesteld zich te onderwerpen. Dim zoon van Ketswayo, heeft de oprichting dier republiek bekrachtigd. Ferdinand De Lesseps verwacht dat hel kanaal door de landengli Panama in 1858 voor den handel geopend zal kunnen worden. Hij thans 12000 man aan het werk, welk getal hij binnenkort tot 140001 op te voeren. Die arbeiders zijn meestal negers van hel eiland Jamais De St. Louis Globe spreekt het bericht tegen, dat de generaals Ril en Mejia, met nog twee anderen, op bevel van den president der repn Gonzalés, zijn gefusilleerd wegens deelneming aan zamenzwering. Het zegt intusschen te gelooven, dal er wel eenigen der zamenzweerdersgf leerd zullen worden. FRANHRIJ K. De dgevce Ha vos deelt de volgende nota mede: "Ondanks het haald uitstel, aan de Chineesche regeering verleend, en de gemntigdheil Fransche onderhandelaars, heeft hel kabmei te Peking ten slotte alle ning geweigerd voor het verraad te Lang-Son gepleegd en haregevolm* den uit Shauahae teruggeroepen. De Fransche regeering zag zich d< noodzaakt om hei Chineesche gouvernement in de gelegenheid te stelle» voor het laatst definitief te verklaren. De heer Patenötre kreeg in tó

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2