BUITENLANDSCHE BERICHTEN. is achtergebleven en daarna in den donker het schip heeft willen verlaten en een doodelijken val heeft gedaan. Te 8 uur is door de personen, met de inspectie tegen brand belast, eenig geluid gehoord alsol iets viel, waarop zij andermaal de ronde hebben gedaan, doch alles bleef stil. Dat door vrouw en kinderen aan de Werfpoort geen navraag werd gedaan, waar de man bleef, is op te helderen door het feit, dat hij meermalen buiten de woning vertoefde. Het stoomschip Edam, van New-York gisterenmorgen te IJmuiden binnengekomen, is bij hel opvaren naar Edam, bij de Zaandammer spoor brug, op dezelfde plaats waar het stoomschip Prinses (t ilkelmina heeft vastgezeten, aan den grond gevaren met een diepgang van 65 dM. De passa giers zyn te Edam per sleepboot aangebracht. Het stoomschip moet een ge deelte der lading lossen om weder vlot te komen. Hel oponthoud is zeer ongewenscht voor eene partij goederen, welke voor de tentoonstelling van landbouw te Amsterdam zijn bestemd. Onder Amerongen, in het zoogenaamde Overberg, werd een 12-jarige knaap door een woedenden herdershond aangevallen. Ware het dier niet met geweld verwijderd dan was de jongen zeker verscheurd. De knaap werd thans deerlijk aan de armen gewond, de kleederen hingen aan flarden, be wusteloos werd hij per voertuig huiswaarts gebracht. Uit Arnhem meldt men aan de i\. R. Ct.: Sedert jaren herinnert men zich niet, in de omstreken dezer stad de logementen en uitspanningen zoo druk bezocht te hebben gezien, als vooral in deze schoone maand het ge val was. Dinsdagavond heeft de stoomtram van Doesburg naar Doelichemop de hoogte van Drempt, een korporaal van het garnizoen te Doesburg overreden, met het treurig gevolg, dat hem beide beenen werden afgesneden. Naar men zegt, moet hij gisterennacht reeds gestorven zijn. Te Deventer werden Dinsdag uit Noord- en Zuidholland zeer veel snjj- en princesse-boonen aangevoerd. De boeren uit Gelderland en Overijsel waren er ook met groote partijen, liet zal wel geen beloog behoeven dat daardoor de pryzen buitengewoon laag waren, voor snjjboonen zelfs 5 a 6 centen de 100 stuks. De Deventer boeren en tuiniers keken niet zoo vriendelijk als de koopers, en zij hopen, dat voor het vervolg maar geen aanvoer van groenten meer uit den vreemde komt, want dit zou zeer nadeelig op hun verkoop werken, daar zy juist voor de groenten te Deventer steeds hooge prijzen kun nen bedingen. Van tQd tot tyd worden in Drenthe in de zoogenaamde Wolfsbergen, tusschen Emmen en Weerdinge, urnen gevonden, doch meest allen in ge schonden toestand. Er is echter thans een geheel ongeschonden te voor schijn gekomen, en van eene bijzondere grootte, namelijk 39 cM. hoog, omtrek in het midden 105 cM.en bij de opening 66 cM. Deze urn, ver vaardigd uit lichtgrijze aarde, is gedeeltelijk gevuld met asch en stukken van menschenbeendercn. Zij is te bezichtigen bij den vinder, den heer Vriend, hoofdcommies bij 's rijksbelastingen te Emmen. Eene boerenlmizinge te Boornzwaag, onder Langweer, is tengevolge van hooibroeiing geheel afgebrand. Een doofstomme man, die de goederen wilde helpen redden, is in de vlammen omgekomen. In de gisteren gehouden zitting van het hol te Leeuwarden is Johannes J. Schaaphok, oud 26 jaren, wonende te Veenhuizen, thans in hechtenis, schuldig verklaard aan bedreiging met moord, met bevel om eene voor waarde te vervullen, bij onderteekend geschrift, gepleegd door iemand na reeds te voren lot eene crimineele straf veroordeeld te zijn geweest. Zooals men weet, had hij aan den burgemeester van Slochteren een brief geschre ven, om hem te doen opnemen in het armhuis, daar hjj anders den bur gemeester zou vermoorden. Het hof heelt hem veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. Te Heenvliet is 11. Dinsdagmiddag de groote bouwhoeve van den heer K. Tol, met al het graan en de groote hoeveelheid hooi, dat daarin gebor gen was, door de vlammen vernield. Men schrijft den brand toe aan onvoor zichtigheid van een kind, dat met brandende lucifers speelde. 's GRAVENHAGE, 21 Augustus. Door Z. M. is aan de volgende bij het leger in Ned.-Indig dienende militairen vergunning verleend tot het dragen van de achter hunne namen vermelde eereteekenente weten: aan den fuselier J. A. Hadicke, de «Landwehr-Dienstauszeichnung II Klasse", en aan den korporaal A. F. Brennecke, de "Dienstauszeichnung UI Klasse". Door Z. M. is mr. C. J. E. graaf Van Bylandt benoemd tot voorzitter der hoofdcommissie ter behartiging der Nederlandsche belangen op de Aut- werpsche wereldtentoonstelling, en tevens aangewezen als commissaris- generaal der Nederl. regeering bij die tentoonstelling. Door Z. M. is benoemd tot civiel en militair gouverneur van Aljeh, de kolonel Demmeni, in plaats van den eervol ontslagen gouverneur Laging Tobias. Door Z. M. is de gedane benoeming van J. J. Haesebroeck, surnume- raer der registratie en domeinen, tot ontvanger dier middelen te Nijkerk, ingetrokken, en zijn benoemd: lot ontvanger der directe belastingen enz. te Eenrum, A. H. Van Iddekinge, thans te Grootegast, en te Sittard, G. P. Gielen, thans te Geldrop. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige le luitenant der infanterie van het leger in Ned.-Indië G. A. Herklots, op zijn verzoek, met ingang van 1 September 1884, ter zake van lichaamsgebreken, eervol uit Zr. M». militairen dienst ontslagen, met toekenning van den titulairen rang van kapitein en van pensioen. De luitenant ter zee le kl. K. J. Bal, dienende aan boord van Zr. M'. schroefstoomschip Trompwordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met 1 September daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee le kl. F. Biihtlingk, en de lijdelijke officier van gezondheid 2e kl. by de zeemacht E. F. W. Lehmann, behoorende tot de rol van Zr. M\ wachtschip te Willemsoord, wordt met 15 September a. s. op non-activiteit gesteld. 1 Z. D. II. prins Doria van Rome is met gevolg in de residentie aange- t komen, zoomede A. Zoéros Bey, kolonel in Turksche dienst en afgevaar digde van het ütiomaansche rjjk bij het geneeskundig congres; beiden zijn 1 i afgestapt aan het llótei den Ouden Doelen. I j Hedenmiddag te 2 uren heeft de minister van waterstaat, handel et I; nijverheid de hoofdcommissie geinstalleerd voor de behartiging van de Neder- i landsche belangen op de internationale tentoonstelling te Antwerpen. De heer R. Van de Wall Bake, oud-administrateur der Holl. spoorwegmaatsch. I te Amsterdamheeft voor hel lidmaatschap der commissie bedankt. De I reden waarom de kunst in dit hoofdcomité niet vertegenwoordigd is ligt eenvoudig hierin, dat de afzonderlijke kunstafdeeling nog niet georganiseerd 1 is en derhalve het officiëele programma van die sectie nog niet bekend is, Hedenmiddag is inliet gebouw Diligent ia alhier het vijfde internationale I hygiënisch congres geopend met eene rede, uitgesproken door den voorzit. ter der regelingscommissie, den heer mr. W. II. De Beaufort, lid van ds eerste kamer der staten-generaal. Na de verschillende afgevaardigden het welkom in dit land en deze stad te hebben toegeroepen, herinnerde spreker aan de treurige omstandigheid die hem op deze plaats had gebracht, en wel het verscheiden van den man wien door de regeiingscommissie met een parige stemmen het voorzitterschap was opgedragen. In jhr. Klerck had Nederland een zijner beste burgers verloren en de regelingscommissie voor dit congres een voorzitter die met hart en ziel zich aan zijne taak hal gewijd. Spreker verklaarde levens er trolsch op te zijn en zich gelukkig te rekenen allen, in zoo grooten getale hier vereenigd, de verzekering te geven, dat het eene groote genoegdoening is voor de commissie hen alhier vereenigd le zien. Mochten zij in 'sGravenhage niet de afleiding der groote wereldsteden vinden en was hun eene minder schitterende ontvangst bereid, een gevolg van den rouw waarin Nederland nog steeds verkeerd over het verlies van drs ko.niugs laatsten zoon, hij waarborgde hen niettemin eene vriendschappelijke en hartelijke ontvangst, en verzekerde dal zjj in Neder land een publiek zouden vinden, dat levendig belang zou stellen in de be sprekingen en het hooge gewicht beseft der vraagstukken door hen op vorige congressen behandeld, zoowel als van die welke deze week de grondslagen der overwegingen zullen uitmaken. Na in breede trekken het nut der be sprekingen op de congressen te hebben aangetoond en de zegenryke gevol gen die zij voor het menschdom kunnen hebben, achtte spreker het een voorrecht, met het oog op het plotseling ontstaan der cholera in Frankrjjk, dat men hier bijeen was om zoodoende wal betreft de middelen tot bestrij ding in overeenstemming te geraken. Door vrijelijk elkander zijn vrees ea hope mede te deelen. herwint men zijne geestkracht. Spreker wenschte, dat het congres, dat heden is geopend, zonder zijn wetenschappelijk karak ter te verliezen, tot zekere hoogte een krijgsraad zal zijn waarin de stal van de hygiëne, uit alle deelen der wereld toegesneld, zijn »plan de cam pagne" zal overleggen en voorbereiden. Meer dan ooit hebben de regeeringen van alle landen de voorlichting van deskundigen noodig om de oplossing te vinden van het ernstig vraagstuk dat hen zorg inboezemt. Van harte hoopte hij dan ook dat de geheele beschaafde wereld in ruime mate de vruchten zal mogen plukken van de handelingen van dit congres. Deze rede werd met warmte toegejuicht. De vergadering werd vereerd met de tegenwoordigheid der Spaansche, Italiaansche, Amerikaansche en Belgische gezanten, benevens de Franscht en Duitsche zaakgelastigden. Vervolgens deed dr. Overbeek de Meyer een uitvoerig verslag van de voor bereidende werkzaamheden voor het congres, dat een oogenblik door vrees voor het verschijnen der cholera gevaar had geloopen. Dr. Corradi van Pavia, en Caro van Madrid, brachten vriendengroeten over. Het voor- loopig bestuur werd als definitief geproclameerd. De bh Pasteur en l'acchi- otti, die morgenmiddag conferenties zouden houden, zijn verhinderd het congres te komen bijwonen. In hun plaats zal d'- Bochard spreken. Gisterenochtend vroeg is alhier uit de vaart naar Delft het Ijjk opge haald van zekeren V. d. M., een vormer. Het had eene wonde aan den hals; de justitie onderzoekt of hier aan misdaad dan wel aan een ongeluk gedacht moet worden. Heden werd op het terras van hel badhuis te Scheveningen een recht geanimeerd kinderfeest gegeven, onder leiding van den heer Voitus Van Ham- me. De omgeving van het badhuis zag er vrolijk uit en de onderscheidene volksspelen, als mastklimmen, zakloopen door jongens en meisjes en water- draagster-wedloopen enz. waren wel in staat de gemoederen levendig te houden van de duizenden aldaar te zamen gekomen. BELGIE Groote ontsteltenis heeft het volgende voorval te Brussel gewekt. Tus schen twee leerlingen der militaire school heeft een duel plaats gehad, waarbij een der duellanten, de 18-jarige Van der Ton, zoo aan den arm ge wond is, dat dit lichaamsdeel is moeten worden afgezet, zoodat zijne carrière gebroken is. Reeds meermalen zijn er duels tusschen jongelieden der mili taire school voorgekomen, en terecht is de openbare meening verontwaardigd, dat de militaire overheid dergelijke gevaarlijke ongeregeldheden niet weet te beletten, liet wordt hoog tijd dat het den jongeliedenmeerendeels beneden 18 jaren oud, belet worde wegens de nietigste redenen moedwillig eikaars toekomst, ja zelfs eikaars leven in gevaar te brengen. ENGELAKD. Met het stoomschip Malwa zijn te Plymouth aangekomen de drie ge zanten van koning Jolian van Abyssinië, die in last hebben aan de koningin een eigenbandigen brief en geschenken van hun souvercin te overhandigen. Zjj zyn de Engelsche taal vry goed machtig en worden door zeven Abyssi-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2