LEIDSCII CÖU L 5J IE. 1884. ;usk ire, y. 197, DONDERDAG 21 AUGUSTUS. 0.5 BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 18& De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f1.50, franco p. p. f 2, afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentién is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 20 Augustus. Gisterenavond, na afloop der exercitie van de dd. schutterijhad aan de Sleenschuur eene botsing plaats lusschen een onderofficier met eenige schutters. De eerste had zich te beklagen gehad over de onverschillige houding eener onder zjjne bevelen slaande schutter, waarover men, naar het scheen, wraak wenschte te nemen, althans genoemde onderofficier werd zoodanig opgedrongen, dat hij het niet op de been kon houden. Na eenige schermutseling scheen deze zaak afgeloopen, toen eenige huiswaarts keerende onderofficieren eensklaps toeschoten en door een de sabel getrokken werd, welke men spoedig zoent afhandig te maken, uil vrees voor verdere ge volgen, en door de politie werd in beslag genomen. Daarop volgde eene vrjj hevige kloppartij, waarbij een agent van politie, naar men ons mede deelt, zoodanig in de hand werd gebeten, dal geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De miliciens G. R. en M. J. F., beiden van de 5e bat. 2e reg. veld-art. alhier, worden sedert den 17'* dezer uit hun garnizoen vermist. Bij het te 's Hage gehouden acte-examen is de hoofdonJerwijzersacte toegekend aan den heer A. J. De Lange, van Leiden. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe ilastingen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van be- Botèvoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Eysden (land), ontvangers ddel. en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervul- inkeli ling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschilligol zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich nog tot 5 September e. k. bij het departement van financiën kunnen aanmelden. In de Staatscourant van 20 dezer is opgenomen een verslag van de werkzaamheden der commissie van toezicht op den doortocht en het vervoer van landverhuizers over 1883. Door de Hall. IJzeren Spoorweg-maatschappij werden in de maand Juli 1884 ilDCIvervoerd 417,071 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer/444,714.95% goederen 183.672.43, diversen 9.475.28^. Tofaal 643 862.67. Sedert 1 Januari II. bedraagt het aantal vervoerde reizigers 2.292.248 en het bedrag der ontvangsten 3,516,946.07. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde te Napels 19 Aug. en vertrok denzellden dag. Vei Men meldt, dat Z. M. de koning waarschijnlijk het nieuwe zittingjaar 'mac der stalen-generaal niet persoonlijk zal openen. stoel Nu het gewicht der torpedobooten algemeen erkend is, en zij in een :n. Pi toekomst igen zeeoorlog vermoedelijk eene hoofdrol zullen spelen, is het niet eden Ie verwonderen dat men naar middelen zoekt om deze kleine, maar ge duchte vijanden onschadelijk te maken. De Italiaansche scheepsbouwkun dige Cuniberti heeft voorgesteld torpedojagers te doen bouwen, vaartuigen die uitsluitend bestemd zijn om op torpedobooten jacht te maken. Tot dit doel wil Cuniberti zijn slechts 47 M. lang schip, dat een deplacement van 600 ton heeft, voorzien van machines, die een stoomvermogen van 8400 I paardenkrachten kunnen ontwikkelen. De twee schroeven zullen 310 om wentelingen in de minuut maken, en liet schijnt niet onu.ogelijk onder deze omstandigheden eene vaart van omstreeks 34 mijl in het uur te krijgen. De stalen romp eindigt van voren in een kleinen, doch sterken ram, die in staat stelt om eene torpedoboot in den grond te kunnen boren. Hel dek ernsl1^8 mel s,aa'P'a,en van 5 cM. belegd, waardoor machines en munitie beveiligd worden tegen invallende granaten. De bewapening bestaat uit een revolver- zenif kanon van 37 mM., en uit een pivot-kanon van 24 ton Verder heeft liet schip nog 22 naar alle kanten draaibare, vierloops Nordenlelds-revolver- kationnen. Tot dekking der bemanning is het geschut van stalen schermen voorzien. Ook heeft het schip twee toestellen tot lanceeren van torpedo's. Boven aan den mast bevindt zich eene krachtige electrisclie lamp. Het sctiip heeft voldoenden steenkolenvoorraad om, met volle kracht stoomende. 900. zeemijlen te kunnen afleggen. (A. Dbl.) Op het huis de Paanvv onder Wassenaar werd Maandag een groot kin derfeest gegeven, aangeboden door H. K. H. de vorstin Von Wied (prinses Maria d<r Nederlanden), ter gelegenheid van liet 25 |arig bestaan der naai en breischool te Wassenaar, liet feest was ingericht door den heer M. P. Okhuysen, uit Rotterdam, die de kinderen vermaakte met goocheltoeren, Vut verschillende spelen en een dwerglheater. Allerlei versnaperingen werden overvloedig toegediend. Vele volwassenen woonden het feest bij, en na del* iden zon. afloop betuigde de graaf Van Limburg Stirum den heer Okhuysen zijne tevredenheid over de regeling van dit zoo uitstekend geslaagde kinderfeest. Men schrijft aan het D. v. Z. en 's Gr. uit het Westland.dd. 18 dezer: dank zij het zonnige weder, verwacht men een goeden druivenoogst, zoodat, indien zich geen buitengewone omstandigheden voordoen, dit jaar alle druiven le qtialiteit zullen zijn, hetgeen sedert 1878 nog niet het geval is geweest. Reeds nu is men bezig met het snijden van raamdruivendie in kleine hoeveelheden naar de binnenlandsche markten of op bestelling van particulieren per pak- ketpost worden verzonden. De pruimen zijn afgeplukt. De prijzen bleven stijgende; voor den laatsten pluk werd 4 a ƒ4.25 per half mud besteed. Vraag naar peren en ajuin blijft steeds voortduren. De verzending daarvan houdt nog veel handen aan het werk. De rechtbank te Rotterdam heeft de twee varensgezellen vrijgesproken, beklaagd van den agent van politie Luijendjjk in eene sloot aan de Coolsche straal geworpen te hebben. Reeds enkele malen waren een paar leden van den sociaal-democratischen bond naar Dordrecht overgekomen ter verspreiding van het weekblad Regt voor Allen, zonder dat de burgerij veel notitie van hen nam. Zaterdag avond stelden de colporteurs zich echter vrij luidruchtig aan en gaven door hun geschreeuw aan eenige burgers, die het aangeboden 'heil voor den werkman" niet schenen te verlangen, reden tot ergernis, zoodat al spoedig een ernstige woordentwist tusschen de verkoopers, bijgestaan door eenige pariijgenooten, en een groot aantal goedgezinde werklieden ontstond, die dank zij de lusschenkomst der politie, niet tot feitelijkheid overging. Korten tijd daarna werd de twist echter hervat en zagen de verkoopers zich ge noodzaakt bescherming te zoeken op het politiebureelterwjjl hun partjjge- nooten de vlucht namen in bene tapperij. Eerst laat in den avond durfden de eersten het wagen naar hel spoorwegstation te sluipen om per laatsten trein te vertrekken. - Bij breed gemotiveerd arrest heeft het gerechtshof te Amsterdam den sluiswachter C. Van D. schuldig verklaard aan het eerste der te laste gelegde feilen, namelijk brandstichting in een bewoond huis, waarbjj gevaar van menschenlevens te voorzien was, doch onbewezen verklaard de medetelast- gelegde poging tot manslag. Wat betreft de toerekenbaarheid van den besch., heeft het hol zich vcreenigend met het gevoelen der deskundigen, aangeno men dat de besch. op het oogenblik, dat hij het feil pleegde, verkeerde in staat van krankzinnigheid en hem mitsdien ontslagen van alle rechtsver volging. Als een bewijs dat het gewas van snijboonen in de omstreken van Amsterdam dit jaar buitengewoon groot is diene, dat de vorige week een koopman per Amsterdammer raderstoomboot te Zwolle 160,000 stuks snjj- boouen aanvoerde, die hij voor 90 cent per 1000 verkocht, gisterennamid dag arriveerde diezelfde koopman weder met 80000 stuks, welke hij voor 75 en 80 cents per 1000 verkocht. Daar men te Zwolle ruim het dubbele van dien prijs moet betalen, zoo is te begrijpen, dat die koopman spoedig zijn voorraad verkocht had. übl Aangaande het verongelukken van het stoomschip Amsterdamop Salde Island, zijn nog de volgende bijzonderheden per mail uit Halifax ont vangen: Op 19 Juli vertrok gemeld stoomschip van Amsterdam naar New- York met 12 kajuits- en 212 tusschendeks|iassagiersbenevens eene lading stukgoed, bestaande uit haring, tabak, rijst, enz. Tengevolge van mistig weder was hei onmogelijk om waarnemingen le kunnen doen, waardoor het schip vijl-en-deriig mijlen uit den gewonen koers geraakte en op 30 Juli des avonds, omstreeks tien uur, plotseling aan den grond liep; men meende toen op een ijsberg te hebben gestooten. De schok was niet hevig, maar had toch tengevolge, dat alle passagiers aan dek kwamen. Er woei slechts eene lichte koelte, en ofschoon de zee over het schip heensloeg, werd voor geen onmiddellijk gevaar gevreesd. De gezagvoerder gaf aan de equipage bevel de lading te werpen, waarbij menig passagier de behulpzame hand bood. Den volgenden dag werden pogingen in het werk gesteld om het schip vlot ie krijgen, maar deze mochten niet baten, en in den na middag van denzelfden dag werd een der booten uitgezet, waarin zich 35 der opvarenden begaven, onder bevel van een officier, koersende naar de kust. Andere booten werden onmiddellijk daarna te water gelaten, totdat de Amsterdam geheel was verlaten. De eersle boot bereikte gelukkig de kust, na een moeielijken en gevaarvollen tocht van vijf ttur, daar de zee zeer hnl stond. De tweede boot, welke reeds dicht bij land was, trachtte eene aanvaring te voorkomen met eene in de nabijheid zijnde boot, maar kreeg eene zware zee over, waardoor ze vol water liep en al de zich

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1