BUITBNLANDSCHE BERICHTEN. is van valsciie munters, zoodat de knaap dan ook voorloopig van Zandvoort naar Haarlem in arrest is gebracht. Men verneemt, dat met 1 Januari a. s. aan 's rijks marinewerf te Wil- lemsoord 100 man zullen bedankt worden. Te Deventer vond men Zondagmorgen om ongeveer 4 uur het Ijjk van j een meisje van 22 a 23 jaren drijvende in den IJsel. Toen zij er uitgehaald werd, riep men geneeskundige hulp in, doch het was te Iaat, want ook na veel moeite mocht men er niet in slagen de levensgeesten weer bij haar op te wekken. Schoeisel en hoofddeksel vond men in de nabijheid van de plaats waar men het lijk ophaalde. Te Leeuwarden is een 25-jarig schoorsteenveger tengevolge van een zonnesteek overleden. De heer C. P. Hofstede de Groot, hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de universiteit te Groningen, is gisteren overleden. De jeugdige arts, adsistent bij de inwendige kliniek aan de universi teit te Groningen, de heer T. Hoekstra, wien het bekende ongeval bij het zwemmen is overkomen, is Zaterdagavond overleden. Zondag heeft er tusschen de manschappen der artillerie in de leger plaats bjj Oldebroek eene hevige vechtpartij plaats gehad, zoodat een trom petter der veld-artillerie uit Breda, met eene verwonding aan het achter hoofd, in de ambulance moest worden opgenomen. 's GRAVENHAGË, 12 Augustus. Door Z. M. is aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat P. B. Kopka, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van het Pruisisch herinneringskruis voor het deelnemen aan den slag bij Königgratz. Door Z. M. zijn, met ingang van 15 Augustus 1884, benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger: in het kanton Groningen, jhr. mr. J. W. Quintus, advocaat en procureur te Groningen; in het kanton Haarlemmermeer, M. W. De Kat, burgemeester van Hillegom, en is aan 11. Leeuw, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Warfïum. Door Z. M. zijn bij het departement van financiën benoemd tot com mies C. Middelkoop en N. G. Nieuwenhuisen, thans adjunct-commiesen, en tol adjunct-commies jhr. mr. M. Van Reenen, advocaat en procureur bij den hoogen raad der Nederlanden. Voorts zijn benoemd: tot inspecteur der registratie en domeinen te Leeuwarden I. J. De Lange, thans te Nijmegen; te Njjmegen L. J. M. Timmers Verhoeven, thans te Heerenveen; te Heeren veen A. Westra, thans ontvanger dier middelen te Medemblik. Door Z. M, zijn benoemd; bij het wapen der artillerie, en wel bij het le reg. vesting-artillerie, lot kapitein, de le luitenant A. D. baron Van Ver schuur, van den staf van het wapen, werkzaam bij de pyrotechnische school; bij het wapen der genie, tot le luitenant, bij den stal van het wapen, de 2' luitenant Ph. A. A. Faure, van dien staf; bij het corps genietroepen, de 2e luitenant F. R. Van Roijen, van het corps. De minister van marine zal op 15 dezer geen audiëntie verleenen. Z. K. H. prins Albert van Pruisen zal aanst. Vrijdag, des namiddags ten 4.22, met zijn gezin per Rijnspoor de terugreis naar Duitschland aannemen. De deelnemers aan het groote turnfeest, door het Nederlandsch Gymna- stiek-Verbond den 7"> September a. s. in het Malieveld alhier te geven, trek ken den avond te voren in optocht met fakkellicht en begeleid door verschil lende muziekcorpsen door de voornaamste straten van de stad naar het stadhuis, alwaar zij door het gemeentebestuur zullen worden ontvangen. Wij vernemen nog dat het bal, dat den 10eo zou plaats hebben, wordt vervangen door eene groote rijtoer naar de uitspanning «de Vink", nabij Leiden. De kolonel der Rolterdamsche schutterij had gisterenavond het onge luk, door het doen van een mistred, te vallen op de stoep voor den ingang van het station van den Holl. spoorweg alhier. Hij bekwam daardoor een vrjj sterk bloedende wonde aan het hoofd boven het oog. Dr. Dumontier verleende den hoofdofficier heelkundige hulp. Met den laatsten trein kon hij naar Rotterdam terugkeeren. De bekende Alrika-reiziger, onze stadgenoot de heer Greshoff, is na een negenjarig verblijf aan de boven-Congo (Afrika), alhier teruggekeerd. BELG1E. In de kamer van afgevaardigden is gisteren het voorstel der linkerzijde om de behandeling van het schoolwetontwerp te verdagen, met 66 tegen 35 stemmen verworpen. Derhalve namen de discussies over de wet een aanvang. Verleden Zaterdagochtend heeft in eene steenkolenmijn te Couillet eene ontploffing van mijngas plaats gehad, waarbij 12 man omgekomen en 19 gekwetst zjjn. ENfCfBLiAiVD. De heer Gladstone deelde in het lagerhuis mede, dat de aan Australië toegezegde bescherming van Nieuw-Gninea zich bepaalt tot de Zuidkust, oost waarts van de streek waarop Nederland aanspraak maakt. De noordwaarts liggende deelen, zoomede de eilanden Oost- en Noordwaarts zijn daarvan uil gesloten. Hel doel is om binnen de beschermingslijn de inboorlingen tegen onwettige handelingen van Engelschen of vreemdelingen te beschermen. De heer Ashley verklaarde, dat voor Nieuw-Guinea een oppercommissaris zal benoemd worden, onafhankelijk van den gouverneur van FiJschi. De markies van Hartington zeide, dat toebereidselen zijn gemaakt voor eene eventueele expeditie, om generaal Gordon te ontzetten. Lord E. Fitz Maurice hoopte spoedig het sluiten van een handelsverdrag tusschen Mexico en Engeland, op den voet der meest begunstigde natie, te kunnen aankondigen. Sir Stafford i Northcote besprak daarop de Egyptische aangelegenheden; hij bestreed de regeeringspolitiek en verlangde opheldering over Northbrook's zending. De heer Gladstone verdedigde de regeeringspolitiek; hij weigerde verdere ophel deringen over bovenbedoelde zending en verdedigde de Engelseh-Fransche over eenkomst, doch niet om haar te bediscussieeren, want daarvan komt thans niets; zij was berekend voor andere toestanden, die thans voorbij zijn. De lord-mayor van Londen gaf Vrijdag een banket op Mansionhouse aan de vertegenwoordigers van het buitenland op de hygiène-tentoonstelling en op het schoolcongres. Onder de Nederlanders was aanwezig prof. Bosscha, directeur der Polytechnische school te Delft. De lord-mayor stelde een toost in op de resultaten van de gezondheidslentoonstelling, waarop hertog van Buckingham antwoordde met eene herinnering aan het belangrijk aandeel van den prins van Wallis aan het welslagen der onderneming. De heer Auguste Couvreur stelde de gezondheid in van lord Reay, den president van het con gres, het eerste van dien aard dat in Engeland is gehouden. De luchtballon //l'Hoste", die Vrijdagavond te Boulogne opgestegen was, is in een kuslplaalsje van het graafschap Kent neergedaald. De tocht over het kanaal duurde 2 uren en 50 minuten. Met het oog op de beraamde expeditie naar Khartoem zal de sterkte van het Engelsche leger in Egypte tot 10,000 man worden gebracht. Rij de staf te Cairo heerscht de grootste bedrijvigheid. Met den mees ten ijver worden toebereidselen gemaakt voor eene Nijl-expeditie, welke, volgens het gevoelen in de militaire kringen geuit, bestaan zal uit 4000 man, Engelschen en Egyptenaren. Men gelooft dat de troepen op schepen naar Dongola gebracht zullen worden, van waar zij door de woestijn heen naar Khartoem zullen oprukken. Te Assoean, Wadi-Halfa en Sanmeh worden dépots van materieel georganiseerd. Lnidens berichten uit Columbia heerschen in Panama de gele koorts en dysenterie, in een hospitaal lagen een dozijn zieken aan gele koorts, en een honderdtal dat aan de dysenterie leed. Volgens tijding van 22 Juli namen ziekte- en sterfgevallen dagelijks toe. Te Panama zelf leden 176 personen aan dysenterie. De aardbeving, welke Zondag plaats had, strekte zich langs de geheele kust van Maryland en tot het Alleghany-gebergte uit. Het hevigste was de schok te Hartford, in Connecticut, waar verscheidene personen legenden grond geworpen en gekwetst werden, zonder dat echter iemand werd gedood. Te Boston werden duidelijk zes schokken waargenomendie de huizen op zeer gevaarlijke wijze deden waggelen. Deze aardbeving wordt beschouwd als de hevigste die in de laatste 100 jaren aan de oostkust der Vereenigde Stalen werd waargenomen. FRANKRIJK. Met groote meerderheid zijn gisteren in het congres twee amendementei op het ontwerp der grondwetsherziening verworpen en werd art. 1 met i 523 tegen 139 stemmen aangenomen. Bij de discussie over art. 2, waarin j verboden wordt om eene herziening van den republikeinschen regeeringsl vorm voor te stellen, en de prinsen van de vroegere regeerende familiënnietj verkiesbaar worden verklaard tot presidenten der republiek, zegt de fteerf Bocher: //Het congres doet hier een nutteloos werk, waaraan de bekrachtigingj der natie ontbreekt. Wanneer Frankrijk, dat altijd meester blijft over zijn I lot, de grondwet wil veranderen, zal het dit langs wettigen wegdoen. Wijl stellen met vertrouwen onze wenschen, onze rechten en onze hoop inzjjitt! handen." De heer Jules Ferry zeide: De woorden, door den heer Bocherl uitgesprokenbewjjzen het belang van dit artikel der grondwetsherziening,! Wij komen hier niet vragen, om ten eeuwige dagen den republikeinsclitttl regeeringsvorm af te kondigen; wij willen alleen dat de tegenwoordige tó] recht hebbe zich te verdedigen. Spreker voegde er bij: »De republidj is het onvervreemdbaar recht van Frankrijk; nog meer voor zjjne waatj digheid dan voor zijne veiligheid vragen wij de afkondiging van den oil veranderlijken regeeringsvorm." Mgr. Freppel zeide, dat het artikel rail teloos is, want wanneer het Fransche volk eenmaal de republiek moelfl wordt en wil terugkeeren tot het vorstelijk huis dat Frankrijk's roem dl eenheid vestigde, zal het bewuste artikel niets hoegenaamd verhinderen] Op de vraag van een lid der linkerzijde welk huis van Frankrijk doorat!' Freppel wordt bedoeld, antwoordde laatstgenoemde: Het eenige huis vat] Frankrijk is dat, vertegenwoordigd door den graaf van Parijs. Hetcongrtil heelt daarna met 602 tegen 165 stemmen, de eerste paragraaf van art.il van het ontwerp der grondwetsherziening aangenomen. De tweede paragraaf] betreffende de onverkiesbaarheid der prinsenwerd met 597 tegen 153 stemmeul goedgekeurd. De heer Perin vroeg verdaging van het congres tot Woensda?)] ten einde de kamer in de gelegenheid te stellen om beden de Chineeselil aangelegenheid te behandelenaangezien de toestand verergerd is en Frankrijk] in staat van oorlog met China verkeert. De heer Jules Ferry merkte op,#] deze voorstelling der zaak onjuist is. Waarschijnlijk zal het congres Woensdijl of Donderdag met zijn arbeid gereed zijn, en de kamer dan onmiddellpj de zaak van Tongkin kunnen behandelen. Het voorstel des lieeren Peril] werd daarop verworpen. De koning van Zweden heeft Parijs weer verlaten. Hij is naar Calll I vertrokken en van daar naar Dover, waar hij aan boord zal gaan van pleiziervaarluig, dat hem naar Stockholm terug zal brengen. In de gevangenis op den Boulevard Chave te Marseille is eene zanwj spanning (er ontvluchting ontdekt. Vijfentwintig der gevangenen waren«*j zien van breekijzers, vijlen, enz., die, men weet niet hoe, hun van bttitf] geworden waren, 's Nachts, volgende op den dag der ontdekking, zou#j slag geslagen zijn. De cipiers zouden zijn overvallen en gedood. Hetgehetl] werd verklapt door een der hunnen; zij werden daarop allen in boeien!1! klonken. Le Matin frangais geeft de volgende dépêche uit Madrid van 9deze'j De ziekte van koning Alfonso verergert met den dag, wat deofficieuseorS'j nen ook zeggen mogen. De ziekte is begonnen, nadat de koning eene wj penschouwing heeft gehouden te midden van een slagregen. Een soortpW] die ontaard is in tering, is er uit ontstaan.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2