LEID8CDG COURANT. J: 1884. IN*. 185. DONDERDAG 7 AUGUSTUS. STADS-BERICnTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ST I mo: net I gel rk 6 fit ortsc De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel iaars f 1.50, franco p. p. f 2.— ere afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. deels De PrÜs der Advertentiën is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Gezien art. 8, le alinea, der wel van 2 Juni 1875, Staatsblad N°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergun ning is verleend aan H. OOYMAN en rechtverkrijgenden tot plaatsing van een ijzeren bakoven in het perceel aan de Breeslraat, N". 97, en J. J. VAN DIJK en rechtverkrijgenden tot uitbreiding van de smederij in de Van der Werfstraat, N". 17, door de plaatsing van een locomobile. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 4 Augustus 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 Augustus. Door de uitgebreidheid van het onderwijs in de wiskunde aan de hoo- gere burgerschool alhier ondersteunen burg. en weth. het voorstel, door de betrokken autoriteiten aan den gemeenteraad ingediend, lot benoeming van een tjjdeljjken leeraar in de wiskunde; als zoodanig wordt aanbevolen de 4! heer C. Van der Waals, die deze betrekking sedert half Mei II. reeds heeft waargenomen. Voorts stellen burg. en weth. voor, op zjjn verzoek, een eervol ontslag te verleenen aan dr. P. J. Blok, uit zijne betrekking van leeraar aan het gymnasium, en aan A. L. De Leeuw, als derde onderwijzer aan de school der 2' klasse voor jongens en meisjes, alhier. Tengevolge van het door den heer Wilhelmy Damsté genomen ontslag als voorzitter en lid der commissie van financiën en de tijdelijke afwezigneid uit de gemeente van een der andere leden, achten burg. en weth. het noodig 121 dat deze commissie tjjdelijk worde aangevuld, in verband met de werkzaam heden waarmede die commissie is belast. Bij het te 's Hage gehouden acte-examen zijn als hoofdonderwijzeres toegelaten: mej. J. J. A. Longepee, H. A. G. Pigeand en J. A. Prins van Leiden. Te 12 uren hedenmiddag is aan den Ouden Rjjn een tweejarig meisje door eigen onvoorzichtigheid met het wiel van een handwagen in aanraking gekomen, tengevolge waarvan het hoold een weinig is geschaald. Te 2 uren daarna is in de Sanderspoort een schoorsteenbrandje ontstaan, jl dat door middel van zout is gebluscht. 9 - Tot onderwijzer aan eene Christel, school te Rotterdam is tegen 1 Sept. Si benoemd de heer G. Van Leeuwen Sz. alhier. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der di- recte belastingen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken j, van bevoegde sollicitanten voor de opengevallen kantoren Ameide en Ter- mnnterzijl, ontvangers en andere ambtenaren, die volgens Je bestaande -bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen "komen, onverschillig of zjj overigens tot mededinging bevoegd zijn, zich tol 20 Augustus e. k. bij het departement van financiën kunnen aan melden. 1 Het Staatsblad bevat: in N". 152 der wet van 20 Juli jl.houdende I goedkeuring van den onderhandschen verkoop van grond te Katwijk-aan-Zee, aan de gemeente Katwijk; en in N°. 153 der wet van den onderhandschen verkoop van stukken grond te Vlissingen aan die gemeente. li" In een alzonderlijk bijvoegsel der Staats Ct. van heden wordt mede gedeeld een tabel, bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over Mei 1884. jlll Gisteren zjjn te Utrecht o. a. geslaagd lot het verkrijgen eener acte .voor Engelsch, lager onderwijs: de bh. S. R. Perrin, van LeiJen, en D. J. II: M. De Hondt, van Zoeterwoude. II Het stoomschip Sumatra, van Amsterdam naar Batavia, vertrok gistc- ren van Suez. 1 Met het transport onderofficieren en mindere schepelingen, dat 27 Aug. jj onder bevel van den luitenant ter zee 2' kl. II. G. J. Wolterbeek per stoom schip Prins breder ik naar Oosl-Iudië zal worden overgevoerd, zal als mede geleider vertrekken de luit. ter zee 2e kl. J. W. Termijtelen. De, van hoogst vertrouwbare zjjde, in de jongstè dagen in Den Ilaag -ik ontvangen berichten omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den koning luiden voortdurend zeer bevredigend. Z. M. gevoelt meer en meer de goede nawerking van de ondergane badkuur en is opgewekter en krachtiger dan na HD*. verblijf in de residentie, onder de treurige omstandigheden van die dagen, kon worden verwacht. (D.v. Z. en's Gr.) De aartshertog en de aartshertogin Reinier van Oostenrijk brachten gisteren een bezoek aan den koning en de koningin op het Loo. De heer L. G. Vernée te Scheveningen schrijft aan het Fad.: Het be richt, dat de rjjksveldwacht hier te lande zal gekleed worden in den geest als de Pruisische gendarmes, is niet juist. De laatste dragen een zwarten pantalon met roode bies of naad, eene lichtgroene zoogenaamde korte jas met eene rij vergulde knoopen, rooden kraag, om kraag en mouwen het onderofficier-'/abzeichen", een breed gouden galon, gouden schouder-bedek kingen, waarop hel Pruisische wapen. In klein tenue een groene pet met roode bies en blauwen band, van voren de zwart-witte Pruisische kokarde, degen met gouden dragon, aan een wit ceinture op de jas gedragen. In groot tenue epauletten met rood van binnen en zwaarvergulde randen, zoo genaamde Pickelhaube (punthelm) met zwaar verguld monture en bet Prui sische wapen voorop. Voor overjas een zwartgrijze manteljas. De bereden manschappen bovendien rijlaarzen en ruitersabels. Te Wassenaar heelt Zaterdag jl. tusschen een tweetal boerenknechts eene hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij de aanlegger van den twist zoo verwond werd, dat hij in het akademisch ziekenhuis te Leiden moest worden opgenomen. Aan den Rijndijk onder Hazerswoude moest tengevolge van hooibroeien een hooiberg wordeu geledigd, onder toezicht en met behulp van de brandweer. Nauwelijks was dit met goed gevolg afgeloopen, of van een anderen kant van den Rijndijk, binnen die gemeente, werd weer de brandkreet vernomen, omdat de boerderij, bewoond door D. Van Ommering, ook tengevolge van hooibroeiing, was in brand geraakt. Deze boerderij is door de vlammen totaal vernield. De inboedel is gered. De politie te Rotterdam heeft aldaar, op verzoek van de maréchaussee te Woudrichem, een persoon gearresteerd wegens gelddielstal, in de ge meente Almkerk gepleegd. De vorige week deed zich te Dordrecht weder een verschijnsel van ver giftiging voor bjj een jongeling, over wiens ledikant een nieuw erelonen be hangsel hing, dat bij scheikundig onderzoek eene buitengewoon groote hoe- deelheid arsenicum bleek te bevatten. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond eergisteren terecht Rjjk Van Voorthuize, 26 jaar oud, landbouwer, geboren en wonende te Woudenberg, thans in hechtenis en beschuldigd van 2 opzettelijke brandstichtingen, waarbjj ge«aar van menschenleveus was te voorzien. Tot tweemaal toe, in Juli 1880 en in Mei 1884, had hij de woning zijns vaders in brand geslokenen beide keeren met het gevolg dat de hofstede meL bijgebouwen tot den grond toe afbrandden. Beschuldigde, die het hem ten laste gelegde erkende, verklaarde uit wrevel te hebben gehandeld, omdat h(j meende door zijn vader te zijn verongelijkt, en beide keeren was dan ook een hevige twist tusschen be schuldigde en zijn vader aan de brandstichting voorafgegaan. De eerste brand was vroeger algemeen aan 't broeien van het hooi toegeschreven en een oo- genblik had men zelfs gedacht, dat beschuldigde daarbij zelf was omgekomen want hij werd kort na den brand vermist. Maar achteraf bleek, dat hjj zich tijdig uit de brandende woning had verwijderd. Hij was toen het veld in gegaan, maar zoo wanhopig geworden, dat hij in een sloot was gesprongen om zich te verdrinken. Maar twee voorbijgangers redden hem in bewusle- loozen toestand. Toen nu echter bleek, wie de tweede brand had gesticht, werd het spoedig ontdekt, aan wien de eerste brand was toe te schrijven. Hel O. M bij monde van mr. Op Ten Noort, advocaat-generaal, achtte de ten laste gelegde feiten voldoende wettig en overtuigend bewezen, en concludeerde mitsdien tot eene tuchthuisstraf van tien jaren. Maar de verdediger des be schuldigden, mr. Harte, concludeerde tot een onderzoek van deskundigen omtrent den toestand der geestvermogens van beschuldigde en achtte het bewijs van schuld van de eerste brandstichting, niet voldoende wettig bewezen, Volgens dgricultura, officiëel blad voor de internationale landbouw tentoonstelling te Amsterdam, worden 208 Nederlandsche en 249 buitenland- sche paarden, 901 Ned. en 190 buitenl. runderen, 90 Ned. en 299 buitenl. schapen en geilen, en 15 Ned. en 110 buitenl. varkens geëxposeerd. Voorts zijn 214 inzendingen pluimgedierte en konjjnen, en 2409 andere op land bouw- en veeteelt betrekking hebbende inzendingen toegezegd.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1