PER TELEGRAAF. der uitgekomen. Toch wordt in sommige kringen als mogelijk aangenomen, dat Frankrijk zijne eischen wijzigt, om aldus uit den tegenwoordigen on- lioudbaren toestand te geraken. - De hertogin van Cambridge beleefde Vrijdag haar 87'" verjaardag. De grijze vorstin ontving in Sl. James' paleis de gelukwenschen van den koning van Zweden, van het Duitsche kroonprinselijke paar, van den prins en de prinses van Wales, van den hertog van Edinburgh en van andere leden der kon. familie. Volgens het verslag der Cotton Spinners Association in de Noordsche graafschappen, is Indië tegenwoordig Engeland's grootste mededinger voor de levering van manufacturen. De Indische fabrieken verslaan die van Lan cashire, en dit is geen wonder. Blijkens het verslag zijn de kosten van voort brenging 65 pCt. minder in Indië dan in Lancashire. Loon is hooger en de werklieden arbeiden 3876 uur per jaar, terwijl de Engelsche werklieden slechts 2464 uur werken. De Indische fabrikanten gaan nu ook goedkoope manufacturen uitvoeren naar de kust van Airika, en vooral in dezen tijd van kwijnenden handel, lyden de Britsche fabrikanten zeer door deze mede dinging. Uit Toulon wordt aan de Times gemeld, dat de Fransche minister van marine vier groote handelsschepen heelt gehuurd, tot vervoer van troepen en krijgsbehoeften naar Tongkin. Tusschen de Usutus en de Boeren is, volgens een telegram uit Durban aan de Times, oneenigheid ontstaan, terwijl Dinizule nog steeds door een wacht van Boeren bewaakt wordt. FKAVKBIJ K. De senaat heeft gisteren de nieuwe suikerwet in den door de kamer vasl- gestelden vorm aangenomen. In de couloirs der kamer van afgevaardigden werd verzekerd, dat de commissie voor de grondwetsherziening wel bijeenkwam, maar zonder te be raadslagen uiteenging, omdat zjj zich van het onderzoek van elk ontwerp van dien aard ontheven acht. De democratische unie verwerpt het aange boden ontwerp der grondwetsherziening, maar meent dat het noodig is het congres bijeen te roepen, omdat de senaat verklaard heeft, dat aanleiding tot herziening bestaat. De Republikeinsche Unie helt naar een besluit in gelijken geest over en zal morgen met de Democratische Unie bijeenkomen, om den heer Jules Ferry te hooren. De radicale en de uiterste linkerzijden zijn eenstemmig in het verwerpen van het voorstel der grondwetsherziening als inconstitutionneel, voor zooveel de financiëele prerogatieven der kamers betreft. Nog werd in de couloirs verzekerd, dat indien de democratische en republikeinsche vereenigingen het morgen eens worden, de heer Jules Ferry van het besluit, door de verschillende groepen der kamer genomen, mede- deeling zal doen aan den senaat, en daarna aan de kamer zal kennis geven van het besluit, door den senaat genomen. De heer Serpa-Pinto, de vorige minister van buitenlandsche zaken in Portugal, is te Parijs aangekomen om met de Fransche regeering te handelen over de quaestie betreflende het gebied aan den Congo. - Te Parjjs is zekere Menier tot twee jaar gevangenisstraf en eene boete van 500 fr. veroordeeld, omdat hjj met zekeren Allemand eene Maatschappij op aandealen had gesticht met een kapitaal van 400,000 fr., zoo het heette om de Sahara door middel van arletische putten en kunstmatige oases vruchtbaar te maken, maar metterdaad de gestorte gelden der inschrijvers tot hun eigen bate opstekende; eene tweede "port Breton "-zaak, als men ziet. Allemand, die voortvluchtig is, werd tot vijfjaar gevangenisstraf en 1000 fr. boete veroordeeld. Volgens de jongste berichten door Le Figaro ontvangenzullen de moeieljjkheden tusschen Frankrijk en China weldra definitief in der minne geregeld worden. De Chineesche diplomaten hebben er op aangedrongen, dat in de annexe tot het verdrag, door commandant Fournier gesloten geen preciese datum voor de ontruiming werd opgenomen. Zij hebben verder verklaard, dat voor 't vervolg de uitvoering van het tractaat van Tsien-Tsin geen verdere vertraging zal ondergaan. De Fransche regeering heeft daarop de zaken niet tot het uiterste willen drijven en moet zich zeer verzoend hebben betoond omtrent het bedrag der schadeloosstelling. Zij zou nog slechts 20 millioen vragen, deels ter gemoetkoming van de lamiliën der voor Bac Lé gesneuvelde Franschen, deels tot goedmaking van de oorlogs kosten die noodig waren geworden door de schending van de conventie. Nabij Eschlikon, een dorp in Zwitserland, is onlangs de bliksem in een in gang zjjnden spoortrein geslagen. De reizigers voelden een schok, doch kregen geen letsel. De trein vervolgde ongehinderd zijnen weg. Bij een aan de naaste station ingesteld onderzoek bleek, dat de lantaarns van de locomotief verbogen waren, terwijl overigens geene schade geleden was. IPANJ E. Te Madrid heeft een groote brand eene houtbergplaats en een magazijn met 12000 liters petroleum vernield. Eene boot waarin 8 matrozen en 7 passagiers van de door aanvaring met elkander gezonkene stoomschepen Gyon en Laxham, van Taganrog n. Rotterdam, is te Muros op de Spaansche kust geland, zoodat met de gered den die op de Santo Domingo werden opgenomen en dertien die te Gra- vesend zijn geland, 84 personen van de 220 gered zjjn en dus 130 vermoe delijk het leven verloren. DUITSCHLAND. Naar men verneemt zal dr. Struck, wegens redenen van gezondheid, eerstdaags zijn ontslag nemen als directeur van den gezondheidsraad en als zoodanig door d'. Koch worden opgevolgd. Een achtenswaardig grijsaard, de rentenier Hummel, uit Stuttgard, zat in het begin der vorige weck in den tuin van het hotel Herrmann te Cannstadt en zag in zjjne nabijheid een jongeheer met een stok een aantal bloemen afslaan. Op hoogst bedaarden toon verzocht hij hem, de bloemen liever ongemoeid te laten. De jongeheer mompelde cenige woorden in 't Fransch en bleef eerst een geruimen tijd rustig zitten, maar sprong eindelijk eensklaps op, gaf den heer Hummel een hevigen stomp op de hersens en ging op den loop. De heer Hummel lag geheel verdoold en is Zaterdag overleden. Men schijnt nog niet te weten wie de jeugdige vreemdeling was. De spoorweglijn Wabern—Wildungen is thans voltooid en in exploitatie gebracht. Het Vorstendom Waldeck is daardoor met het groote Duitsche spoorwegnet verbonden. Reeds meer dan 30 jaren was het ontwerp voor dien spoorweg aanhangig. Voor de badplaats Wildungen is die nieuwe aan sluiting van uitnemeud gewicht. Dezer dagen had niet ver van Gothenburg een treurig ongeluk pl.uts. Eene der kanaalbooten vloog op hel oogenblik der afvaart in de lucht. Drie personen, de hofmeesteres, de kapitein en de machinist verloren al da-I lijk daarbij het leven, terwijl de dochter van de hofmeesteres alsmede de r er- ganger met gebroken been en de stoker met lichter wonde naar hetzi hen huis gebracht werden; de vier overige personen der bemanning bleven enge- deerd. Men schrijft het onheil daaraan toe, dat vóór de afvaart te ha -tig eene groote hoeveelheid koud water in den ketel was gepompt. Op de Wolga, bij Barwen, is eene passagiersboot, Anicitai een hevigen storm vergaan. Twintig menschen verloren daarbij het leven. OOiTEJfKIJf K. De gemeenteraad van Weenen heeft besloten het stoffelijk overscho van Von Beethoven en Schubert van het oude kerkof van Wolhring over te brengen naar het centrale «Friedhol", het nieuwe kerkhof buiten de stad, waar een plek grond is bestemd voor de begrafenis van //groote mannen." Het conser vatoire zal daar een monument oprichten voor Von Beethoven en de Weener Mannen-Verein voor Schubert. Niet ver van Grenserndorflbij Weenen, is op den Noorderspoorweg een man vermoord en akelig verminkt gevonden. Drie Slovaken zjjn in hechtenis genomen onder verdenking van den moord. Zjj hebben vermoede lijk den man in een trein gedood en beroofd, en den doode op den spoor weg geworpenom aan hunne misdaad den schjjn van een ongeluk te geven. De Weener Correspondance Politique heeft uit goede bron eenige be richten ontvangen over de beslissing, die de vertegenwoordigers van Duitsch- land, Oostenrijk-Hongarije en Rusland aan wie, gelijk men weet, een onderzoek in zake het tusschen Servië en Bulgarije gerezen geschil was op gedragen in deze aangelegenheid genomen hebben. Zjj zjjn van oordeel, dat het gewelddadig in bezit nemen van Brégova door Bulgarije eene daad is geweest, die door de omstandigheden niet gerechtvaardigd was. Zjj er kennen, dat deze grensplaats aan Servië behoort, maar achten het wensche- Ijjk, dat Servië, ten einde verdere moeielijkheden te voorkomen, die plaats aan Bulgarije afstaat, tegen eene schadevergoeding in geld of in land. Wat het andere punt, de invallen der in Bulgarije geïnterneerde Servische vluch telingen in Servië, betreft is beslist, dat Bulgarije zorgen moet, dat de Servische emigranten de rust in Servië niet verstoren, en dat het hun daar om niet moet toestaan, zich in de langs de grenzen gelegen steden te ves tigen. De zaak is nog niet formeel geregeld, zoodat nog steeds eene wijzi ging der beslissing mogelijk is, die slechts ondergeschikte punten betref fen zal. De kassier der Russische ambassade te Constantinopel verliet op den middag het gebouw der bank met een som van 1900 M. Plotseling sloeg een achter hem loopend persoon hem met een stok op het hoofd, zoodat hjj in zwjjm viel. Intusschen maakte de dief zich meester van het geld. OOST-INDIK. BATAVIA, 21 Juni. De jongste berichten van Atjeh zijn verre van bevredigend. De vjjand toch heeft al weer een nieuw middel bedacht om ons afbreuk te doen, namelijk door het aanleggen van mijnen. Zij hebben daartoe, waarschijnlijk op het idéé gebracht door onze deserteurs, ongesprongen granaten verzameld, die ingegraven en op het oogenblik, dat ons transport passeerde, doen springen. Onze verliezen zijn vrij belangrijkonder de gewonden behoort ook de pas uit Holland geretourneerde kapitein Heijll. Binnen enkele dagen zal hier ter plaatse de nieuwe veldbatterij van Krupp in dienst worden gesteld. Daardoor wordt de mobiele artillerie verrijkt met een stel achterlaadkanonnendat het Indische leger weer een pas verderop de baan der ontwikkeling voert. Wjj ver nemen dat de indienststelling met feestelijkheden zal gepaard gaan. LONDEN, 29 Juli. Stanley heelt tot de personen die hem met geestdrift verwelkomden, een toespraak gehouden waarin hij o. a. zeide dat hjj, toen hij Congo verliet, zeer lijdende was aan bronchitis, maar thans een goede gezondheid geniet. Met warmte gewaagde hij van de vooruitzichten voor den handel in de landstreken nabij den Congo. Hij meent dat generaal Gordon zich uit Khartoem naar Zanzibar ol naar Congo zal kunnen begeven en beschouwt het zenden van een groote Engelsche krijgsmacht om Gordon te helpen als een zeer gevaarlijke onderneming, die zware verliezen aan menschenlevens en geld zou veroorzaken, dewijl de Engelsche troepen aan het klimaat niet zouden kunnen weerstand bieden. Stanley is voor de af schaffing van den slavenhandel in Congo en gelooft, dat, wanneer het land in handen van de Portugeezen gelaten wordt, dit zeer nadeelig voor de Engelsche belangen zou zijn. PROGRAMIIIA TAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Donderdag 31 Juli 1884, des avonds te halfacht, door de Stalmuziek van het 4e Regiment Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grentzius. 1« Afd.: 1. Marche //Sérénade", Vincent Pert'l; 2. Ouver ture //Tempelweihe", Kéler-Béla3. //Auf glückes Wogen" (Walzer), Wald- tenlel; 4. //Souvenir de l'Amstel", Grentzius; 5. //Lieblingsklange aus dem Reiche der Tone", Clarens. 2« Afd.: 6. Ouverture Originate (eerste uit voering), Joh. Oostelaar; 7. Fantaisie pour Clarinet, Mayseder; 8. «Ewig Dein' (Gavotte), Weiss; 9. Grande Fantaisie de l'opéra //der Bettelsludent", Millöcker; 10. »Tolle-Streiche" (Polka pour Piston), Waldteulel.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3