BUITENLANDSCHE BERICHTEN. teekenden brief moest komen in ontvangst nemen, hebben eindelijk Zater dag den delinquent ill de Damstraat te pakken gekregen en naar het hoofd bureau van politie overgebracht. Gisteren is te Amsterdam een jongmensch naar de cellulaire gevan genis gebracht, die, om aan de zucht tot het bezoeken van koffiehuizen, waartoe heat de middelen ontbraken, te kunnen voldoen, zich op een han delskantoor, waar hij werkzaam was, aan allerlei kleine diefstallen had schuldig gemaakt. t Een bijzonder ongelukkigen dag had een bezoeker van de Bussumsche wedrennen, die nog al met paard en rijtuig den tocht uit Amsterdam on dernomen had. De koetsier had zich bij voorbaat zoozeer verlrischt, dat hij in het belang van zichzelf en van zijn paard in verzekerde bewaring moest worden genomen; en zijn tijdelijke meester was mede in zoodanig verge- vorderden toestand, dat bij den ganschen dag zijn koetsier in het kleine hokje moest gezelschap houden. (fV. v. d. D.) Te Alkmaar is Zondag eene vergadering van sociaal-democraten gehouden die ten slotte zóó rumoerig werd. dat de politie zich genoodzaakt zag de zaal te doen ontruimen. In de dijksloot nabij de Waalder zeesluiseii bij Tessel is een kleine haai gevangen, die bij het spuien naar binnen is gezwommen. Het dier was ongeveer 2 voet lang en werd met een elger gestoken, omdat men het anders niet wist te vangen. Uit Wageningen schrijft men aan de Arnh. CtVan de rijksland bouwschool alhier kan eene prachtige inzending worden verwacht ter inter- nationale Landbouwtentoonstelling te Amsterdam. Behalve eene prachtige verzameling opgezette dieren en planten van het museum en van de hh. dr. Ritzema Bos en dr. Beijerinck (waaronder eene fraaie collectie dieren scha delijk voor den landbouw), zal worden ingezonden eene groote verzameling van de proefvelden, o. a. een 100-tal soorten aardappelen, vele variëteiten tarwe, rogge, gerst, oliezaden, graan, klaver en tal van knolgewassen, i Eene collectie van de proefvelden van het vorige jaar, onlangs aandeTrans- vaalsche deputatie aangeboden, zal eveneens worden tentoongesteld, om na afloop naar Transvaal te worden verzonden. Verder eene groote collectie groene tabak (in 30 soorten) en gedroogde tabak, enkele runderen en var kens. benevens een prachtige slier. De hoofdingang der tentoonstelling wordt binnenkort van wege de Rijkslandbouwschool, op verzoek van het tentoonstellingsbestuur, met allerlei werktuigen, modellen en graangewassen versierd. Gisterenvoormiddag viel de timmerman H. H. te Nijmegen bij ongeluk van het balkon van een in aanbouw zijnd huis naar beneden en kwam op eene houten schutting terecht, tengevolge waarvan zijn rechterbeen zoodanig werd verbrijzeld, dat de beensplinters door het vleesch naar buiten staken. De ongelukkige is onmiddellijk naar het ziekenhnis overgebracht. Uit Maas-en-Waal schrijft men aan het D. v. Z. en 'sGr.\ De steen bakkerijen zuchten dit jaar weder onder de algemeene malaise, doordien de lust lot bouwen, die vóór eenige jaren een ongekende hoogte had bereikt, bijna geheel onderdrukt is. Wel hebben de gewone arbeiders der fabrieken tot nu toe meer werk gehad dan bij den aanvang der fabricatie van '81 verwacht mocht worden; maar het geheele seizoen door is hun arbeid slechts traag gezocht en dus gemakkelijk te verkrijgen geweest, wat van zelfmee bracht dat de loonen zeer laag daalden. De meesten fabrikanten zitten thans met een kolossalen voorraad, dien zij geen kans zien te plaatsen, en merr dan waarschijnlijk zullen zij dus hun werkvolk zoodra mogelijk naar huis zenden. Na een ongunstigen zomerwaarin zij nauwelijks zooveel konden verdienen als voor het onderhoud hunner gezinnen noodzakelijk was, gaan j de arbeiders dan een kommervollen winter te gemoet. Toen Zaterdagmiddag te Genemuiden eenige passagiers van de zeeboot gehaald werden, kantelde het roeibootje om en allen (vier in getal) geraak ten te water. Gelukkig kwamen zij met een nat pak vrij. Twee gezinnen uit Friesland, samen 12 personendie acht maanden geleden met een klein vermogen en vele goede plannen naar Noord-Amerika vertrokken, zjjn dezer dagen in zeer behoeftige omstandigheden in hunne voormalige woonplaats teruggekeerd. De boerenplaats Kroondijk, te Schoteruiterdijken, bij Lemmer, is Zon- dagavond totaal afgebrand. Vier varkens zijn in de vlammen omgekomen. De boerenplaats Ogtrop te Oosterzee (Lemsterland) onderging gisteren een soortgelijk lot. Beide branden zijn, naar men meldt, ontstaan door hooi- broeiing. De /V. R. Ct. verneemt dat de juffrouw te Zierikzee, die door het in ademen van arsenicum in de verf van het gordijn aanwezig aan vergiftiging lijdende was, is overleden. Door den gemeenteraad van Bergen-op-Zoom is besloten aan de weduwe en kinderen van den vermoorden nachtwaker v. P. tot 1 Jan. a. s. het sa laris van haren man uit te betalen, terwijl, zoo noodig bij het opmaken der begrooting voor het volgende dienstjaar voor eene lijfrente zal worden gezorgd. In het Gesticht van Liefdadigheid, te Vechel, waar zich de typhus open baarde. zijn tot dusver 6 kloosterzusters aan die ziekte bezweken, terwijl nog een 10-tal lijdende is. Gelukkig zijn in de laatste dagen geen nieuwe ge vallen voorgekomen. 's UKAVENHAGË, 29 Juli. Het heeft Z. M. den koning-groothertog behaagd den kolonel W. C. Hojel. adjudant van wijlen Z. K. H. den prins van Oranje, te bevorderen i tot commandeur in de orde van de Eikenkroon. Door Z. M. zjjn benoemd tot ridders in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heeren F. M. De Vries van Heyst. burgemeester van helft; df. H. J. Vinkhuizen en d'. G. J. Van Wieringhen Borski, beiden te's Gravenhage; 1 de majoor H. Beijerman, van den grooten staf, adjudant van wijlen Z. K. H. den prins van Oranje. Door Z. M. is vergunning verleend tot het aannemen aan de heeren N. F. üellmund, consul der Nederlanden te Caracas, en F.Meijer, teLaGuaira, der versierselen van ridder 3' kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder hun door den president der Vereenigde Stalen van Venezuela geschonken, en aan den heer A. A. Brtiyn. oud marine-officier, kapitein-commandant der dienst doende schutterij te Ternate, der versierselen van ridder o' kl. der Kroon orde, hem door den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, geschonken. Door Z. M. is nr. F. G. Canneman, te Arnhem, benoemd tot school opziener in het arrondissement Doesburg. Door Z M. is met het gezondheidsonderzoek van schepen, ingevolge de bepalingen der wet van 28 Maart 1877 SiaaUblad n°. 35). voor den tijd van drie maanden, voor IJmuiden, belast W. T. Philipsen, officier van gezondheid lc kl.en is aan d'. F. A. Bruwier, geboren te Ichtegem, ver gunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wet telijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stip- telijk nakome. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 September a. s.: de adspiranl- ingenieurs bij de marine H. M. Van Andel en J. S. Van Veen bevorderd lot ingenieur 2e kl., onder bepaling dat zij worden overgeplaatst van Amster dam, de eerste naar Willemsoord, en laatstgenoemde naar Hellevoetsluis; overgeplaatst de ingenieurs le kl. P. 1. Turk van Hellevoetsluis naar Wil lemsoord en G. Turk van Willemsoord naar Amsterdam. Door Z. M. is de majoor der genie van het leger in Ned-lndib A. C. De Bloemc, op zijn verzoek eervol uit Zr. M'. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Ingevolge machtiging des konings wordt de kapitein-luitenant ter zee G. J. Buyskes, belast met het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip Suriname en de zeemacht gestationneerd te Paramaribo, eervol van het door hem gevoerde bevel ontheven met den dag volgende op dien van de aankomst te Paramaribo van den kapitein-luitenant ter zee L. M. L. De Haan, en dat bevel opgedragen aan laatstgenoemden hoofdofficier, met den dag volgende op dien van zjjne aankomst te Paramaribo. De minister van oorlog zal op 31 Juli en die van marine op 1 Augus tus geen audiëntie verleenen. Voor de opening van de vereenigde zitting der beide kamers heeft de heer Magnee in de eerste en de heer Van den Borch in de tweede kamer zitting genomen. Voorts besloot de tweede kamer met 46 tegen 18stemmeo na de vereenigde zitting de /Vüero-interpellalie voort te zetten. Na de opening der vereenigde zitting dienden de minister Heemskerk en Du Tour Van Bellinchave het ontwerp omtrent het regentschap in, strekkende om dit aan de koningin op te dragen, uithoofde hare uitmuntende gaven ten aanzien van geest en hart; ook bezit zij het volle vertrouwen des konings in dit ontwerp overeenkomstig dm wensch der natie. Het ontwerp op de voogdij wordt gereed gemaakt. Het ontwerp omtrent het regentschap is verzonden naar de afdeelingen. De heer de Constant Rebetque d'Estournelles, 1' secretaris bjj de Fransche legatie alhier, opvolger van graaf Balny d'Avricourt, is hier ter stede aangekomen. Den 6", 7'° en 8,n Septembir a. s. zal in de zalen van het Kon. Zoöl. Bot. genootschap, alhier, eene internationale tentoonstelling van zang- en kamervogels gehouden worden. De vogels zullen zooveel mogelijk tusschen de gewassen en planten der gewesten, waar zij inheemsch zijn, worden tentoongesteld. Er zal vooral de aandacht gevestigd worden op eene doel matige en smaakvolle schikking. Reeds heeft Z. M. den koning eene groote gouden medaille, versierd met de beeltenissen van HH. MM. den koning en de koningin, toegezegd, en als HD«. verlangen te kennen gegeven, dat deze medaille zal uitgeloofd worden voor n°. 1 van het programma, zijnde eere- prijs voor hemdie door kostbaarheid en door zeldzaamheid van het inge- zondene het meest zal hebben bijgedragen tot opluistering der tentoonstelling. Door de politie is aangehouden zekere J., knecht van den heer P. op het Buitenhof, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van breukban- denveeren - in vereeniging met de breukbandenmaker v. d. P. in het Ach terom, die ze van hem opkocht. Beiden zijn naar hel huis van arrest overgebracht. Een Scheveningsche jongen viel gisterenavond aan het kanaal in het water, en werd door zrjn broeder daaruit gered. ENeELAND. Lord E. Fitz Maurice heeft gisteren in het parlement medegedeeld, dat gelijkluidende instruction in de zaak der Nisero door de Engelsche en Neder landsche regeeringen vastgesteld en per telegram naar hare vertegenwoordi gers in Atjeh gezonden zijn. De handeling, waartegen de plaatselijke ambte naren zich hadden verklaard, betrof niet het tegenwoordig plan, dat zicb het gemeenschappelijk optreden van beide mogendheden ten doel stelt, indien de radjah van Tenom mocht weigeren de bemanning der Nisero in vrijheid te stellen. De hter Gladstone verklaarde, dat in de bijeenkomst der Egyptische con ferentie een belangrijk punt was opgekomen, waarover de gevolmachtigden hunne regeeringen wenschten te raadplegen. Hij hoopte, dat de antwoorden zouden ontvangen worden vóór de zitting, welke morgen door de conferen tie is belegd. De heer Gladstone is van zijn landgoed le Londen teruggekeerd en hal een onderhoud met lord Granville, voor deze zich naar de zitting van it conferentie begaf. De heer Stanley is gisterenavond te Plymouth aangekomenaan boord van de Kinsembo. j Naar men verneemt is in de gisteren gehouden zitting der Egyptische conferentie het verschil van gevoelen tusschen Engeland en Frankrjjk bjjzoc

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2