iHS 4. WOENSDAG 30 JULI. STADS-BEIUCHTEN. Kostelooze Vaccinatie en Revaccinatie. Leiden, 24 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Leiden, 28 Juli 1884. HARTE VELT, Weth. 1» Secretaris. N°. 178, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiên is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen Ier kennis van belanghebbenden, dat gedurende de maanden JuliAugustus, Septem ber en October gelegenheid bestaat tot kostelooze vaccinatie en revaccinatle voor onvermogenden op Woensdag van elke week des namiddags te een uur, in een der lokalen van de Stadswaag en dat daarmede alzoo een aanvang zal worden gemaakt op Woensdag 3 JTuli a. s. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. LEIDEN, 29 Juli In verband met den in den nacht van jl. Zaterdag op Zondag alhier plaats gehad hebbenden brand wordt ons medegedeeld, dat de commissaris van politie onmiddellijk na het uitbreken van den brand een onderzoek ingesteld en de bewoners van het brandende perceel een verhoor heeft doen ondergaan, waarvan door dien ambtenaar proces-verbaal is opgemaakt. De benedenbewoners, bestaande uit man, vrouw en zoon, hadden zich reeds ter ruste begeven, terwjjl de bovenbewoners, zijnde man, vrouw, moeder en twee kinderen, de kermis was opgegaan; laatstgenoemde man met zijne vrouw waren echter kort voor het uitbreken van den brand tehuis geko men, en hadden, volgens geruchten, juist toen de brand begon de woning weder verlaten. De Staatscourant van 29 dezer bevat het verslag der commissie van 1 Augustus 1883 tot 1 Augustus 1884, belast met het afnemen der practische examens voor apotheker. Het vervolg der voorschriften tot uitvoering der wet van 20 Juli jl., houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker, is in de Staats-Ct. n°. 175 opgenomen. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, arri veerde den 28 Juli te Napels en vertrok denzelfden dag. De Koning Wil lem, 111 arriveerde heden van Amsterdam te Batavia. -- Tot opheffing van den strp, hierin bestaande dat thans voor de be noeming van een lid van den hoogen raad, van een rechter of kantonrech ter, eene aanbeveling vereischt wordt, terwijl bij de gerechtshoven de leden BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Leiden achten zich verplicht, met het oog op het uitbreken der Aziatische Cholera in Frankrijk en de mogelijkheid van uitbreiding dier ziekte ook lot ons land en deze gemeente, de ingezetenen met nadruk te wijzen op het groote gewicht, vooral in dezen tjjd. van het gebruik van goed zuiver drink water en hen ernstig te waarschuwen tegen het gebruik maken van on zuiver, voor de gezondheid schadelijk, drinkwater alsmede tegen het nuttigen van bedorven levensmiddelen en onrijp of groen ooft. Ter bevordering van het gebruik van goed drinkwater, zal het duinwater, dat geheel aan de eischen voldoet, zoo ruim en zoo gemakkelijk mogelijk, ook kosteloos, verkrijgbaar worden gesteld en, in verband daarmede, het aantal standpijpen, waar duinwater kan verkregen worden, belangrijk worden vermeerderd, terwijl daarentegen pompen met voor de gezondheid schadelijk water zullen worden afgesloten. Burgemeester en Wethouders gelooven dat eene trouwe behartiging dezer wenken en de betrachting van de grootste reinheid, zoowel buiten als in de huizen, er ongetwijfeld toe zullen bijdragen om het uitbre ken der ziekte te voorkomen of althans hare uitbreiding tegen te gaan en zij vertrouwen op de gezindheid der inwoners om hiertoe mede te werken. Ook hopen zij dat de ingezetenen, die veel panden bezitten, welke door minvermogenden bewoond worden, zich doordrongen zullen toonen van de op hen rustende verantwoordelijkheid om hunne huurders de gelegenheid te verschaffen van duinwater gebruik te kunnen maken, opdat ook dezen in staat worden gesteld hunne medewerking in het publiek belang te verleenen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOOL, Weth. I" Burgemeester. worden benoemd zonder zoodanige aanbeveling, heeft de minister van jus titie in een aanvullingsontwcrp van de wet op de rechterlijke organisatie voorgesteld de aanbevelingen voor de hoven weder in te voeren. Uit Engeland wordt aan het Handelsblad berichtdat sedert hel laatste schrijven van lord Granville in het derde »Blue Book" opgenomen (dd. 19 Juli aan den gezant Stuart) tusschen de Nederlandsche en Britsche regee ringen nog onderhandelingen zijn gevoerd over de instructie, voor de ge meenschappelijke handeling naar Indië te zenden. Die onderhandelingen zjjn in het eind der vorige week lot een einde gebracht en er is alle reden om aan te nemen, dat volkomen overeenstemming is bereikt en dat daarbij de souvereine rechten van Nederland tegenover Atjeh met nauwgezetheid zijn gehandhaafd. Volgens de maandelijksche opgaven van het bureau Peritas, z|jn in de maand Juni jl. verloren gegaan 58 zeilschepen en 15 stoomschepen; tot beide rubrieken behoorde geen enkel Nederlandsch schip. Ingenieurs van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij hebben met be trekking tot hel gasverbruik, de verontreiniging van de lucht en het venti- leerend vermogen, met verschillende gasbranders proeven genomen. Zoowel het albocarbon-licht als Sugg's en Argand's branders werden door hen onder zocht, de regeneratief gasbranders van Siemens evenwel wonnen het, zoowel wat het gasverbruik als wat het ventileerend en de lucht reinhoudend ver mogen betrof, tengevolge waarvan aan de ingenieurs Symons en Huygeu, vertegenwoordigers der firma Siemens, te Dresden, de verlichting van het nieuwe administratiegebouw van deze maatschappij te Amsterdam is opge dragen. (Hbl.) Wij hebben nooit geloof geslagen aan het verhaal van de door den aannemer van een rijkswerk in de logeerkamer bjj zijn familie te Amsterdam vergeten f 80,000 aan effectenvoor ontvangen aannemingspenningen ge kocht, die bij de volgende voorjaarsschoonmaak door de werkvrouw in een vensterbankkastje gevonden werden. Het volgend gevaldoor een zoo acht baar en geloofwaardig college als de algemeene rekenkamer in haar jaar verslag over 1883 vermeld, schokt echter ons ongeloof min of meer: *Bjj het nazien van oude, voor vernietiging bestemde schrifturen, door den di recteur van de grootboeken der nationale schuld en twee ambtenaren dier administratie te Amsterdam, op 29 December 1881, werdtusschen den band van een register en een los daaromheen bevestigden omslag, een niet gesloten pakket gevonden, bevattende 22 banbkiljetten van 1000. Een gerechtelijk onderzoek, naar den eigenaar dier geldswaarde ingesteld, leidde tot geen uitkomsten. Op advies van den landsadvocaat, door den toenmaligen mi nister van financiën geraadpleegd, werd het bedrag der biljetten, te zamen ad 22,000, in 's Rijks schatkist gestort." Waarschijnlijk een rijksambte naar, wien 't door de beslommeringen en bekommeringen van den staats dienst door 't hoofd was gegaan, dat en wanneer hij zjjn kwartaalstrakte ment voorloopig geborgen had. AmhC.) Zaterdag is van een goederentrein, komende van Rotterdam, opeenigen afstand van Delft een koppelschroef gebroken, waardoor 13 goederenwagens met volle vaart terugliepen tot het kruithuis, waar ze tot staan kwamen. Door tijdige en doelmatige maatregelen van den stationschef en het personeel zijn de wagens op een anderen wissel gebracht, en daardoor oponthoud en ongelukken voorkomen. Het nest fraaie jonge leeuwen in de diergaarde te Amsterdam, op 3 Juni des vorigen jaars geboren, is, naar het Hbl. bericht, in eigendom over gegaan aan de Rotterdamsche diergaarde. Het viertal is gisteren aldaar in welstand aangekomen. Artis is door aankoop weder In het bezit gekomen van een prachtigen Indischen tapir. Uit Rotterdam wordt aan het D. v. Z. en 's Gr. gemelddat tot di recteur van de Rotterdamsche schouwburg-vereenigiug is benoemd de heer Alexander Faassen. Voor de rechtbank te Dordrecht heeft terechtgestaan de herbergierster W. V. uit Charlois, als hebbende sterken drank geschonken aan 5 kinderen beneden de 16 jarenwaardoor zij in beschonken toestand geraakten. De eisch van het O. M. was 50 boete of 15 dagen gevangenisstraf. Eergisteren is te Haarlem aanbesteed het bouwen van een Christ, school voor 256 kinderen, met onderwijzerswoning, op een terrein aan de Anthonie- straat. Ingekomen waren 19 biljetten. Laagste inschrijver de heer J. Ver koren, aannemer te Voorschoten, voor ƒ16,441. Twee rechercheurs van politie, die reeds een vjjftal dagen aan het postkantoor te Amsterdam, van den vroegen morgen tot den laten avond op een Belg hadden geloerd, die, van diefstal verdacht, aldaar een aange-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1