BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ben lieer J. R. Boerlage, burgemeester van Zanilvoort, is de onder scheiding te beurt gevallen door den keizer van Oostenrijk begiftigd te wor den met het Oouden Kruis van Verdiensten. Vrijdagavond is de vrachtschipper B., van Houtrijk en Polanen op Am sterdam, overboord gevallen en verdronken. Hij laat eene weduwe met 4 kinderen onverzorgd achter. Door onvoorzichtigheid van den wagensmid van een der zandtreiuen tusschen Formerende en Hoorn werd zooals reeds kort gemeld, den man een zijner heetten verbrijzeld. Iltj wilde namelijk op het station Oosthuizen van den trein afspringen, ofschoon de trein daar niet stopte. Ite ongeluk kige is naar Hoorn vervoerd waar hem een zijner beenen moest afgezet worden. Men verneemt, dat door de heeren Mijnssen C°.in verecniging met den heer Geo. Vian. fabrikant van dynamiet te Parijs, aanvraag is gedaan bij het gemeentebestuur van Tessel om vergunning tol oprichting van eene dynamielfabriek in den polder Eierland. Zaterdagmorgen is ter hoogte van Oiependaal op den trein van Utrecht Arnhem geschoten. De kogel maakte een gat in het glas van eene tweede klasse coupé, waarin verschillende reizigers gezeten waren. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met bald.ladige jongelui, die zich in hel schieten met Flaubertgeweren oefenen, zonder aan de mogelijke noodlottige gevolgen daar van te denken. AC.) Door wijlen mevrouw de wed. C. Van Wijngaarden is aan de vcreeni- ging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen te Neerbosch en Njjmegen hare nalatenschap vermaakt, onder aftrek van eenigc legaten, welke nalatenschap ongeveer f 16,000 bedraagt. Tegen 7 Augustus a. s. zijn er wederom te Nijmegen groote internatio nale en nationale wedloopeu door de Geldersche harddraverij- en renveree- ■ïiging uitgeschreven. Ditmaal is voor een bedrag van ruim /3600 aanprij zen uitgeloofd, waarvan 700 door eene commissie uil Nijmegen's ingezete nen voor de internationale harddraverij aangeboden. Bij deze gelegenheid zal voor de eerste maal een jachtrit of zoogenaamde snipperjacht van officie ren plaats hebben; een afstand van ongeveer drie kwartier gaans zal over verscheidene hindernissen afgelegd moeten worden en daarna zal door een wedren op de vlakke baan beslist worden, welk paard hel snelste is. Ver der eene nationale harddraverij van ƒ650, een internationale op de vlakke baan van ƒ500, een dito nationale van ƒ300, een internationale wedren met hindernissen van ƒ600, een dito met horden van /600. Onder bevel van den l"e° luitenant der infanterie H. Ilebbes zal den 161*"1 Aug. van Harderwijk vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 30 man, benevens 2 onderofficieren, met bestemming naar Neêrl.-Indie aan boord van het stoomschip Noord-Brabantvertrekkende van Rotterdam. Tot medegeleide van dit transport is aangewezen de 2cie luitenant der artil lerie W. Brouwer. Ongeveer een week geleden kwam te Groningen een üuitscher aan en meldde zich bij een paar neringdoenden aan als lid der familie. Daar beide gezinnen werkelijk in Duitschland verwanten hadden met den naam waar onder hij zich presenteerde, werd hij liefderijk opgenomen in den huiselijke:) kring, ofschoon sinds jaren de betrekkingen waren afgebroken. Daar neef|e het niet al te ruim had werd hem al die dagen, dan door den een, dan b j den ander, nachtverblijf en eene plaats aan de tafel ingeruimd. Het doe! zijner reis was eigenlijk om te Groningen een handel te beginnen of eene betrekking te zoeken, en hij werd door zijne verwanten daarin dan ook gaarne gesteund. Eergisteren deed zich eene gelegenheid voor waaraan wal te verdienen viel. De ondernemende Duitscher was te weten gekomen, dat er aan eene partij goed, mits tegen contante betaling, een mooie duit te verdienen viel. De heer N. in de O. Ebbingestraat, een der bloedverwanten was zoo goed de pogingen van den energieken neef om fortuin te maken ook geldelijk te steunen, en leende hem eene som van 105. Overgelukkig gaat neefje met het geld er op uit, maar hij blijft weg. De avond en nacht brak aan en geen neef liet zich zien; wijl bij onderzoek argwaan ontstond of men het wel met een echten neef te doen had. Immers nergens waar men informeerde wist men van eenigen voorgenomen handel, en ner gens was neefje gezien. De hulp der politie werd ingeroepen om den mis schien ergens verdwaalden neef op te sporen en terecht te brengen, of om een bedrieger te ontmaskeren. Het laatste bleek de taak der politie te moeten worden, want toen zij hem gisteren eindelijk op het spoor was, nam hij de vlucht uit eene slaapstede waar hij zich verborgen had, vloog door een raam, over een bleek en ten slotte op straat. In de Folkingeslraat werd hij door den heer H., die den vluchteling zag aankomen, achtervolgd door eene massa menschenvastgegrepen en aan de politie overgeleverd. Nu waren alle banden van bloedverwantschap verbroken, want het bleek dat de gewaande neef een gewone oplichter eu bedrieger was, die een gansch anderen naam heelt dan waaronder hij zoo liefdevol was opgenomen. Niet alleen heeft hij den heer N. voor die som opgelichtmaar ook nog diefstal gepleegd bij den heer Van H., het andere familielid, waar hij eene partij lin nengoed heelt gestolen. {Br. Gr. Cl.) Zaterdagochtend heeft de in het huis van arrest te Breda opgenomen stalhouder J., uit Bergen-op-Zoom voor den rechter van instructie bekend den moordaanslag gepleegd te hebben op den jammerlijk om het leven ge- brachten nachtwaker Van Pol aldaar, hoewel hij, in tegenwoordigheid van het lijk gebracht, eerst de misdaad had ontkend. Uil een waggon, geladen met levensmiddelen, is te Breda diefstal ge pleegd. Ofschoon deze zaak nog niet geheel tot helderheid is gekomen, zoo moet toch, door een ijverig onderzoek der rijkspolitie, hierin lofleljjk bij gestaan door den stationschef, dit reeds gebleken zijn, dat de 20-jarige leerling-wisselwachler G. H. J. zich aan diefstal van boter heeft schuldig gemaakt. Tol de ontdekking van deze misdaad is men gekomen, doordat drie jongens in de nabjjheid van het spoorwegstation een kistje aantroflen, in 't welk zich een kaasje bevond, en hiervan door hen bjj de rijks-politie aangifte werd gedaan. Door den heer T. C. v. d. Stad te Bteda is een ïyken-controleur uitge vonden, waarmede men den schjjn- of werkelijken dood kan bepalen. Hel is een toestel in den votm van een horloge, dat geplaatst wordt op den mond van den patient. Wordt hel op de plaat van dezen toestel aangetroffen kruis blauw, dan is feitelijk de dood ingetreden; blijft het daarentegen rood, dan wordt schijndood geconstateerd. De toestel is reeds door hit. doctoren onderzocht en bevonden aan de eischen te beantwoorden. Er zal nu ook eene proef mede genomen worden in het militaire hospitaal. Het programma is verschenen der tentoonstellingen te Valkenburg (Limburg) van vee op den 9dr0 September, en van land- en tuinbouw-pro- ducten, boter en al wat met zuivelbereiding in verband staat, machine rieën, pluimgedierte, enz. enz. op den 7">, 8" en 9e0 September. - In plaats van dr. H. H. Zaalberg, predikant te Zierikzee, die voor het beroep naar Paramaribo bedankt heeft, is door de kerkeraad der Evange lisch Ltiihersche gemeente aldaar met eenparigheid van stemmen beroepen dr. G. Steynis, hervormd predi.-.ant te Nieuw-Beerla. 'f GKAVENHAGE, 28 Juli. Door Z. M. is aan den heer W. Henriqucz, op Curaqao, vergunning verleend lot aanneming van het ordeteeken 4e kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder en der orde van Karei 111, hem respectievelijk door den presi dent der Vereenigde Staten van Venezuela en Z. M. den koning vau Spanje geschonken. Door Z. M. zijn benoemd, tot ontvanger der directe belastingen en ac- cijnsen: te Oostcrhoul J. 11. Wiersma, thans ontvanger derzelfde middelen te Leerdam; te Schermcrhorn C. H. Engels, thans ontvanger derzelfde mid delen te Eindhoven. Door Z. M. is aan 1. Van Dijck, met ingang van 1 September 1884, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks- hoogere bnrgerschool te Helmond. Door Z. M. is de kapitein der artillerie W. C. T. Kityper, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage op pensioen gesteld. De luit. ter zee le kl. M. C. Van Doorn en de tijdelijke officier van gezondheid 2' kl. bij de zeemacht d'. E. E. Mory. arts, uit Oost-Indie, respectievelijk in Nederland en Zwitserland teruggekeerd, zijn op non-acti viteit gesteld. Ter voldoening aan het bekende, ook in de tweede kamer behandelde bezwaar der algemeene rekenkam ;r die geen genoegen neemt met quitan- tiên voor bedragen van meer dan 10ook al zijn die gesteld op gezegelde declaration, ten ware afzonderlijk zegelrecht is voldaan, heeft de minister van financien het volgende bepaald. Tot nader order moet voor de voldaan- leekening op dergelijke declaratien een plakzegel van 5 cent gebezigd worden. Gedep. staten van Zuid-flolla id hebben den 14 Juli, ten opzichte van het verzoek van de hegren K. N. Ilengeveld q.q. c. s., om de Jan Dorrekens- kade van den legger der wegen en voetpaden der gemeente Waddinxveen te roieeren, beslist, dat er geen temen bestaan om aan der adressanten ver zoek te voldoen. De adviseur voor wis-, natuur- en scheikundige zaken, prof. dr. J. W. Gunning te Amsterdam, zal optreden als voorzitter der commissie van scheikundigen tot onderzoek van het suikergehalte. Zaterdag zijn, naar het Vaderland meldt, de roerende goederen, be- hoorende tot de nalatenschap van wijlen den prins van Oranje, voor zoover die zich bevinden in het Iluis ten Bosch, door 'skonings zaakgelastigde, na inventarisatie, overgenomen. Men deelt ons nader mede, dat in Zr. M'. plannen met opzicht aan de bestemmingaan de roerende goederen te geveneene verandering is geko men, zoodat in Augustus e. k. alleen de paarden en rjjtuigen van wjjlen den prins en de wijnen uit de beide paleizen op den Kneuterdijk zullen worden verkocht; overigens zal de geheele inhoud der paleizen, voor zoover er geen gevaar voor bederf of beschadiging bestaat, voorloopig worden op geborgen en bijeengehouden, geheel overeenkomstig de bekende wenschen van den overleden prins. Het paleis van prins Alexander zal verder worden verkocht, doch omtrent het paleis, vroeger door 's prinsen broeder bewoond, bestaat de waarschijnlijkheid dat het in handen der vorstelijke familie zal blijven. Ten aanzien van het nog in functie zijnd personeel van wjjlen den prins van Oranje worden in den loop van de volgende maand 's konings be velen tegemoet gezien. Alle tot hiertoe genomen beschikkingen sluiten zich geheel aan brj de regelingen, die prins Alexander blijkbaar op het oog heeft gehad. Gisterenmorgen is het dochtertje van mevr. G., in de Van de Spiegel straat, op de Laan van Meerdervoort door een rijtuig overreden. Daardoor bekwam zij verwonding aan het hoofd. Sedert 1 Mei tot en met Zaterdagvoormiddag zjjn te Scheveningen aangekomen 2589 badgasten met gezamenlijk 281 bedienden. BELCIE. De politie te Lokeren heeft verscheidene kunstenmakers aangehouden, beschuldigd van diefstal gepleegd te hebben. Terwijl zjj de kinderen, die gelast waren het huis te bewaken als hunne ouders aan den oogst werkten, in hnnne barakken lokten, gingen zij in de woningen en legden er de hand op alles wat zij vinden konden. Deze benden bestaan uit verscheidene fami lies. Zij bezitten talrijke wagens en veel paarden. ENCfELlND. Bij de Zaterdag plaats gehad hebbende manifestatie te Manchester legen het hoogerhuis waren ongeveer 80000 personen aanwezig. De heer

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2