buitenlandsche berichten. per telegraaf! tot hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijk? universiteit te Groningen, om onderwijs te seven in de wijsbegeerte van liet recht, het strafrecht en de strafvordering, en is dr. S. S. De Koe, predikant bij de Ned. flerv. Kerk te Utrecht, benoemd tol hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de geschiedenis van het christendom, de oud Christelijke letterkunde en de geschiedenis der leerstellingen van den christeljjken godsdienst. Door Z. 11. is aan de artsen Joseph ilickmann. geboren te Nettss. en Karl Graeser, geboren te St. Gallen, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogs vaartuigen. onder voorwaarde, dat zij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakomen. Door Z. 11. zijn benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid 2f kl., de studenten voor genoemden dienst (artsen) L. F. K. De Fouw en L. N. S. Wassink Door Z. 11. zijn voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wa pen der infanterie van het leger in Ned.-Indië, de 2'-luilenants J. P. C. Uardie, van het 2', J. Pb. Weilzel, van het 4f, P. Giel, van liet ös, 11. J. Indewey, van het 7e, en F. H. Boissevain, van het 8e regiment infanterie. De officier van gezondheid le kl. bij de zeemacht d'. H. J. Van Rijn. dienende aan boord van Z'. 11'. rammonitor Drank, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met 1 Augustus daaraanvolgende vervan gen door den officier van gezondheid le kl H. A. Beekhuis, dc officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht H. II. J. Wertenbroek, arls, wordt met 1 Augustus a. s geplaatst in de rolle van l'. IIs. wachtschip tc Hellevoet- sluis., ten einde dienst te doen in de maritieme ziekeninrichting aldaar. Bij beschikking van den minister van hinnenl. zaken is voor het tijd vak 1 September 1884 tot 31 December 1885 tot adsistent voor de hygiëne aan de rijks-universiteit te Groningen benoemd Ch. 11. Ali Cohen, candidaat in de geneeskunde aldaar. De minister van marine zal op 25 dezer geen audiëntie verleenen. De vereenigde zitting van de beide kamers der staten-generaal, belegd lot ontvangst van het wetsontwerp houdende voorziening in het regentschap, zal, naar men meldt, met eenige buitengewone formaliteiten gepaard gaan, overeenkomende met die bij sluiting van dc gewone zittingen gevolgd. De ministers door Z. II. den koning aangewezen tot het inbrengen van hel voor stel zullen bij hunne aankomst in het vergaderlokaal ontvangen en bij hun vertrek uitgeleid worden door eene commissie van acht leden uit beide kamers benevens den griffier, te benoemen door den voorzitter der eerste kamer, volgens de grondwet belast met de leiding der vereenigde zitting. De leden dezer commissie zullen, evenals de ministers, voor deze gelegen heid in ambtscostuum zijn. Onmiddellijk na aanbieding van het wetsont werp zullen de afdeelingen tot onderzoek van de voordracht saamgesleld worden. De kamers zullen voor dit buitengewone geval in 7 secticn verdeeld worden. In verband hiermede worden in het gebouw der tweede kamer twee afdeelingslokalen boven het gewone aantal in gereedheid gebracht. De ruimte in de openbare vergaderzaal is voldoende lot plaatsing der 125 leden, gesteld dat allen tegenwoordig zijn. De belastingschuldigen, die, hetzij willens of niet, weigerachtig blijven in de voldoening van hun aanslag, komen meestal bedrogen uit. Dit dreigt ook het geval te zullen worden met een schipper uit Rijnsburg, die. indien de Haagsche rechtbank zich vereenigt met het gisteren door hei openb. min. genomen requisitoir, eene geldboete van ƒ25 zal moeten stor ten, omdat hij den soldaat, die, ten einde den nalatige te dwingen lot vol doening van een bedrag van 2.05 aan verschuldigden hoofdelijken omslag, als garnisaire inlegering ten zijnen huize kwam vragen, niet alleen buiten zijne woning gezet, maar dus ook voeding en nachtleger onthouden heeft. Uitspraak over acht dagen. Door de politie alhier zijn aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht twee personen (recidivisten), die tijdens de afwezigheid van eene vrouw, waarmede de een leefde, haar inboeltje verkocht hebben. De eerste pleizierlrein in dit saisoen, welke de Ned. Rhijnspoormaat- schappij heden naar Utrecht en Arnhem liet loopen, vertrok heden morgen van hier met 700 passagiers. De leerlingen van de hoogste klassen der openbare scholen te Dordrecht, die zich tevens door getrouw schoolbezoek in het afgeloopen leerjaar had den onderscheiden, brachten heden een bezoek aan de residentie en Sche- veningen. Gisterenavond 9% ure is op den spoorweg tusschen 's Hage en Voor schoten een paard door een goederentrein overreden. ENGELAND. De heer John Bright heeft aan eene vergadering te Accrington een brief gezonden, waarin hij o. a. zegt, dat een parlement, door de natie ge kozen maar welks besluiten kunnen vernietigd worden door een lichaam van erfelijke Pairs, niet beter, welligt erger was dan een parlement, dat onder den invloed en het gezag stond van een vorst, met despotische macht bekleed. Te Leeds, Bristol, Birmingham, Accrington, benevens in de Londensche districten Southwark, Battersea, Peckham en flilburn werden Zondag '/indignation-meetings" gehouden om tegen de verwerping van kieshervor- mingbill door liet hoogerhuis te protesteeren. De motiën, die bij deze ge legenheden werden aangenomen, gaven mcerendeels uitdrukking aan »diep gevoelde verontwaardiging van het volk" hierover, dat het Hoogerhuis zich «niet wil schikken naar de uitgesproken wil der nalie" en de uitbreiding van het kiesrecht vertraagt. Verder wordt in de moties een reorganisatie van het hoogerhuis aanbevolen om het onschadelijk temaken. Enkele motiën gingen verder en vroegen de afschaffing van de kamers der pairs. De Egyptische con5rentie kwam gisterenmiddag bijeen, onder voorzit, terschap van lord Granville. Al de gedelegeerden, roet de financiëele raad gevers, waren tegenwoordig. Zij ging te 4 uren uileen, zonder vaststellin; van den dag voor eene nieuwe zitting. Men gelooft, dat de conferentie ge durende eenigen lijd geene bijeenkomst zal houden. De Moedir van Donsola heeft naar Alexandrië getelegrafeerd, dat lij een sclirij en ontvangen heeft van generaal Gordon, van 22 Juni. meldende' dat Kha- toem en Sennaar beiden zich in goeden slaat van verdediging be vonden, dat hij 8000 man troepen te zijner beschikking had. en dat de Ni} snel aan het wassen was. Hij vroeg niettemin waar de versterkingen ble *en. die hij uieende dat hem toegezonden waren. Volgens bericht uit St. Petersburg aan de Timen heeft de Russisch] regeeriug geklaagd, dat China zich heeft schuldig gemaakt aan schending vat het Kuldja-tractaatwaarop de Chineesche overlieden langs de grens aand- in de grenssteden woonachtige Russische en Muzeltnansche kooplieden liebbei gelast, binnen eene halve maand Kuldja te verlaten; alleen Kasghar uiige zonderd. Bij Canton, in den staat Ohio, is een pleizierlrein van den spoorwe; dijk in een drie voet diep water gestort. Er werden 25 personen gekwets en 12 worden nog vermist. Volgens andere berichten moet de ramp no; veel ontzettender geweest zijn. fn den trein zouden zich 2000 reizigers meest landbouwers met hun gezinnen, hebben bevonden en zouden minsten 200 personen gedood of gekwetst zijn. F1$ A Nï K 16 IJ K. De kamer van afgevaardigden heeft met 409 legen 50 stemmen beslo- ten, liet voorstel in overweging te nemen, strekkende tot wijziging der kies wet en herstel van den //scrutin de liste". De lieer Jules Ferry deelde gisteren in den ministerraad mede, dat d: onderhandelingen met China eene goede wending hebben genomen. Tsong Li-Yamen heeft den onderkoning van Nankin opgedragen, de hangendt quaestiën met den Franschen gezant Patenotre tot eene oplossing le brenge» Men verwacht dat over de schadeloosstelling spoedig zal worden beslist. Hei eskader blijft voor Foutcheau tot alles betaald is. Het heet in een telegram uit Parijs, dat de door de Fransche regee ring van China geëisclue vergoeding wegens het schenden van het tractaat van Tientsin 100 millioen fr. bedraagt. De onderhandelingen tusschen de Franschen en de Hovas zijn, volgen berichten uit Tamatava, afgebroken. De Franschen eischen het recht vai protectoraat over het in liet noorden gelegen grondgebied en eene schade vergoeding van 3 millioen fr. Bovendien eischen zij dat de vreemdelingef schadeloos gesteld zullen worden voor de schade, die sedert den aanvan; der vijandelijkheden geleden is. Eindelijk zou de koningin niet meer dei titel van koningin der Hovas kunnen dragen. De blokkade is te Tenerif ei te Mohanare nog niet afgekondigd. Het standbeeld van Voltaire, ter gelegenheid van het eeuwfeest dt schrijvers door het feest-comité der stad Parijs aangeboden, zal krachten] besluit van den gemeenteraad op do Malaquaiskade worden opgericht. Ha beeld is het werk van den beeldhouwer Caillé, gegoten door de heerei Thiébault. De rechtbank der Seine heeft Vrijdag II. uitspraak gedaan in de zaai van den Hongaarschcn schilder Munkaczy en zijn behanger, die, ter beta ling voor zijne leveringen eene schilderij bedongen hebbende met het het verstrekte stuk, na vruchteloos getracht te hebben dit voor zesmaal i waarde van het door hem geleverde te verkoopengeen genoegen verklaart te nemen en verlangde, dat de kunstenaar de schilderij beter zou afmaket Den behanger is zijn eisch ontzegd met veroordeeling in de kosten. Te Marseille hebben de anarchisten verleden Zondag weder getracl eene demonstratie te houden, ten einde, gelijk de berichtgever der Mad zich uitdrukt, *de cholera ten bate van den werkman te exploiteren"waarto een twee duizend personen zich voor het Stadhuis verzamelden. Na herhaal! vruchlelooze aanmaningen om zich te verwijderen werd de menigte door i politie uiteengedreven. Twaalf personen werden in hechtenis genomen. Z. 11. den Paus heeft aan den aartsbisschop van Marseille 20000 ff gezonden tot uitdeeling onder de armen aldaar en tc Toulon, eveneens prt sident Grévy 5000 tr. Door den gemeenteraad van Rome is met gelijk dot 2000 fr. beschikbaar gesteld. »VITSCHLAND. Aan de Pol. Corr. wordt uit Brussel het volgende geschrevenMl heeft bericht, dat de Congo-quaestie geregeld scheen te moeten worden vnj geus het door prins V'on Bismarck opgeworpen denkbeeld, door een inle: nationaal congres, dat binnenkort bijeen zou komen. Dat congres zo vooral belast zijn met het oplossen van de quaestie betreffende den toeslan der Belgische Association Africaine, uit het oogpunt van international recht. Welnu, volgens inlichtingen, uit goede bron geput, heeft deze hat koninklijke rechten erkend gezien, niet slechts door Frankrijk, wat icde weet, maar ook door Dnitschland en Engeland. Luidens een onlangs ontvangen schrijven van een Duitsch geleerde I Cairo, dd. 26 Mei jl.is dr. Jul. Enting, professor en bibliothecaris aan J universiteit le Straatsburg, goed en wel in die stad aangekomen. Hij In de laatste 3 maanden van zijne vóór meer dan een jaar begonnen reis nat het oosten in Redschd (Hoog- of Centraal-Arabië) doorgebracht, waar lit hem gelukt is een aanmerkelijk aantal Nababaeïsche en andere opschriftet le vinden. Hij heeft het plan, o. a. van Beirut uit nog onderzoekingen l doen. De goede uitkomsten van zijne reis heeft hij (evenals de Fransclk reiziger in Centraal-Arabië, Hnber) te danken aan de bescherming van dtf Emir van üschebel Schamar, Ibn Reschid. Het lieve stad je Hallstad, niet ver van Ischlis door eene aardafschuivin voor een groot deel vernield. Er zijn genietroepen heengezonden om hul te bieden. Bijzonderheden ontbreken overigens nog. -- Te Weenen was het verleden week zoo heet, dat de thermomelt bijna de geheele week 42° Celsius (107° Fahr.) teekende (in de zon waat schijnlijk). Vier menschen zijn in de straten van hitte gestorven. Dukia. eene stad van ongeveer 3000 inwoners in Galicie, is verledt Zaterdag meer dan hall afgebrand. De brand is ontstaan in eene napht; fabriek. In Trans Kaukasie is het verre van rustig. Een militaire treinb( slaande uit acht bagagewagens, is verleden Zaturdag door eene bende Pet zische roovers nabij Elwach aangevallen. Zij doodden de kozakkendie dt trein begeleidden, en plunderden de wagens. Den vorigen dag was in Bakt een inspecteur van politie, Besirofï. door twee personen aangevallen en dot delijk gewond. De daders zijn onbekend gebleven. NEW-YORK, 23 Juli. In de gisteren gehouden vergadering der onafhal kelijke republikeinen werd besloten, zich te verzetten tegen het vormen eet»

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2