slaagd: voor het le gedeelte, de hh I' J. G. Brune. te Tie!: J. G. J. M. I Hubar, te Sleenwijk; C. M. A. Arnold, te Sleeiiwijk; F. Paul. te Steen-- wijk; G. G. Leis*, le Sleenwijk: voor hel 2e gedeelte, de hit.1! Schutter, le Groenloo; G. II. Van Gotioti). le Amsterdam; J. Katclband, le Haarlem; 11. l'. J. Mulder, ie Amsterdam; W. A. Th. G Van Gidih de Jende, te Utrecht; E. M. A. De Bruyn, le Breda; mr. II. J. Van Itulofs Umbgrore, ie Zuilen; mr M. 1'. II. VViercxte 'sGravenhage; jhr. tur. L. .1. A. Schtiur- becque Boeije, te Velp. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen der adspiranten naar eene plaatsing als cadet aan de kon. militaire academie, zullen in September e. k., bij den aanvang van den nieuwen cur sus aan die inrichting, als cadet worden geplaatst: voor de infanterie hier te lande: Ph II. Specht Grijp, A. J. Gijsberii llodenpijl. G. A DaeyOtiwens, J. 11. Welstli, L. A. Van der Stok. 11. G. Taunay, jh'. W. 11. J. Van de Poll, J. M. II. Van Lelyveld, F. P. M P. Ilerkeljon, II. J. Gasile, G. A. Leers, A. Thieme, Th. S. L ridder Nedermijer van Rosenthal. G. Slolk, J. L. Smulders, M. J. Van Alphen de Veer, A. S. Doorman en J. II. Grena llitcrwijk; voor de cavalerie hier ie lande: ,1. Vertholen de Salve de Brune- ton, P. Van der Molen en II. G. J. Maas Geesteranus; voor de artillerie hier te lande: J. 11. Zeeman, J. Van Boven, E. I'. Van Andel. J. N. Boom. II. J. A. Feber. G F. baron Van Till, G. L. Van Bunren, U. J. N. Doornbos, F. Boogaard, H. J L. G. Bax, jhr. VV. A. Orit. II. J Doorman. jhr. A. G. Sicking lie, VV. L. Van llarmelo. F. 11. Umbgrove, J. N. Pieren, J. L. Bels, J. F. G. Verhoef!'S. M. S. De Ilaniiz en M. VV. Engelberts; voor de genie hier te lande: VV. J. M. Van de Wijnpersse en F. Dekker; voor de infante rie in Oost-Indië: II. L. Dense, F. H. De Bruine, R J. A. Raedt van Ulden- barnevell. L. F. H. Peerehoom, ,1. J. Dicmout, S. 11. Schutstal van Wouden berg, J. J. Lc Roy, C. J. Van Kakiim. J. Schutten, J. L. Abell, 11. G. J. Ter Beek. Git. P. C. Gorissen, W. G. Th. Ter Beek, J. G. De Neve, E. A. C. Koelt, VV. K. Van Borselen, G. F. Noordlioek liegt, i\. C. Mulder. E. K. II. Pluim Mentz en H. G. Kerkkamp: voor de cavalerie in Oost-Indië: G. VV. Van HaalT en L. P. J. Van der Stok; voor de artillerie in Oost-Indië: F.Th. Steinbuch, A. Van der Hegge Spies, II. I'. S. Boerma, VV. 11. M. Schadée, A. C. W. Jansseu, J. J. Hemmes, P. Visser, M Grondhout en ,1. De Boer; voor de genie in Oost-Indië: .1. Radersma, J. Van Rinkhuyzeu, VV. G. Lis- net en M. Engers. De overgangsexamens der cadetten van het 2Je en 3,le studiejaar aan de kon. militaire academie hebben den volgenden uilslag gehad: Overgegaan van het 2de in het 3a' studiejaar 49 cadetten; 23 cadet ten zijn nog aan een nader examen onderworpen, 3 cadetten moeten andermaal de lessen van het 2de studiejaar volgen, terwijl 3 cadetten wegens ziekte niet aan liet exatneu hebben kunnen deelnemen. Van het lsle in het 2de studiejaar ziju overgegaan 57 cadetten; 27 cadetten moeten nog een nader examen afleggen, 18cadetten zullen nogmaals de lessen van hel Is" studiejaar volgen; zijnde door 1 cadet wegens ziekte niet aan hel examen deelgenomen. De inschrijving op aandeelcn van de Nederlandscli-Zuidafrikaaiische spoorwegmaatschappij blijkt totaal te zijn mislukt. Ook al slaagt de com missie er in, later de nog geen 2 millioen bedragende inschrijvingen tot 5 millioen aan te vullen, dit staat vast, dat de zaak bij de Nederlandschc natie mislukt is. Na den opbel en de vaderlandslievende warmte, waarmede men het driemanschap uit de Zuidalrikaansche republiek, tot verafgoding toe, heeft overstelpt, maken die met woorden gulle, maar met daden karige Nederlanders, die alleen geld overhadden om mee te smullen aan de officieele diners, een armzalig figuur. Het verwondert ons echter, dat de voor den nieuwen spoorweg noodige millioenen de zaak van het standpunt van ontwikkeling der handelsbetrekkingen tusschcn Nederland en Zuid-Afrika alleen beschouwende niet terstond te Amsterdam zelf gevonden zijn. Al daar is een lichaam gevestigd, als van nature bestemd om dergelijke onder nemingen aan le vatten; wij bedoelen: de Nederlandsche handelmaatschappij. Een naamlooze vennootschap, //(en doel hebbende bevordering van naiionalen handel, scheepvaart, scheepsbouw, visscherij en landbouw, fabrieken en tra fieken", wordt zoo te zeggen door elk woord van deze inschrijving gedwon gen om met haar enorm kapitaal een onderneming als den Delagoahaat- spoorweg le bevorderen en er de totstandkoming van te verzekeren. Dezellde overwegingen, die de Nederlandsche handelmaatschappij aandeel deden nemen in het kapitaal van den Surinaamschen maildienst, pleiten voor het nemen van aandeel in het kapitaal der Nederlandsch-Zuidafrikaansche spoorweg maatschappij. Daar zou het geld harer aandeelhouders veel beter, veel meer overeenkomstig hel doel der maatschappij zijn belegd dan h. v. in de hypotheek op de fondamenten eener in Den Haag gebouwd wordende Passage. AmhCt.) De tentoonstelling in het Prinsenhof te Delft werd Zondag vereerd met een langdurig bezoek van den grooihertog van Saksen-Weimar. Met groole belangstelling bezichtigde Z. K. H. de verschillende bijeengebrachte voorwer pen, en betuigde de hoogste voldoening over zijn bezoek aan de merkwaar dige verzameling, in betrekkelijk zoo korten tijd bijeengebracht. Als blijk van zijne sympathie beloofde Z. K. H. aan de commissie, dat hij zoo spoe dig doenlijk nog zou inzenden eene fraaie groole kast, door Willem den Zwijger indertijd in zijn kasteel le Breda gebruikt. De dader van den diefstal met braak. Vrijdagnacht gepleegd op de kan toren van de Dienstverrichtingmaatschappij en in eene timmermanskeet aan den N Z. Voorburgwal te Amsterdam, bevindt zich reeds in hechtenis. Hij was slechts kortelings als besteller bij genoemde maatschappij ontslagen en alzoo met de plaatselijke gesteldheid der kantoren volledig bekend. Men heelt in hem herkend een reeds vroeger veroordeelde en nog een gedeelte van liet gestolen geld bevond zich in zijn bezit. Aan een marinier te Amsterdam in garnizoendie jl. Zondagnacht onder de schaduw van de Groole Koopmansbeurs zich in beschonken toestand te slapen legde, werd al wat hij aan kostbaarheden hij zich droeg, zooals hor loge met kelt inseene welgevulde portemonnaie lot zelfs een gouden ring van den vinger, ontstolen. Een drietal vagebonden die in zjjne nabijheid werden aangetroffenmoeien als verdacht door de poliiie in arrest geno men zijn. Voor de zeven wcdloopen te Bussum, op 26 dezer, zijn ingeschreven: 11 en 4 paarden voor de nationale, 12 voor de internationale harddraverij, 3 en 5 voor de wedrennen vlakke baan, 2 voor den olficiersreii en 2 (hei. den van luit Metelerkamp) voor den hurdlerace. Zondag is te Amersfoort overleden mg'. 11. Blom, geheim kamerheer van Z. II den Paus, kanunnik van hel Ulrechtschc metropolilaan kapittel, voormalig deken en pastoor te Amersfoort. Twee tamboers en een soldaat van het detachement infanterie te Zul ten. die zich in de kazerne Walien in arrest bevonden, hebben zich Zondag ochtend uil hunne gevangenis bevrijd door een gat. dat zij in den buiten muur hebben weten te breken, en dal hun, door een tuin. toegang gaf tol den Martiuetsiugel. De handige uitbrekers zijn echter, na korte afwezigheid, in de kazerne teruggekeerd. Te Veele bij Vlachlwedde is in den tuin van een landbouwer een kost bare ring gevonden, waarop een steen en familiewapen; de ring bevat dt leners G. S. en liet jaartal 1530. Zijne zwaarte is meer dan die van eet rijksdaalder. In dit gedeelte van de provincie Groningen, benevens in hel daaraan grenzende Hannover, worden nu en dan ook werktuigen onder den grond, ook in 't veen, gevonden, die Leenwijzen naar eene welvarende et tamelijk ontwikkelde bevolking in die streken. lil zake den bi-kenden diefstal in liet postkantoor le Breda, ontleent] de iX.H.Ct. aan de akie van beschuldiging het volgende: Willem Ballinlijn, oud 45 jaar, meesterknecht op de sigarenfabriek van den heer Meeuwesen; Jacobus Hendrikus Moors, oud 44 jaren, ontslagen brievenbesteller, en Za- charias Abraham Van Hal, oud 47 jaren, kleermaker, allen geboren en wo nende te Breda, thans gedetineerd, worden verdacht van; 1». de eerste et tweede ter zake van te zanien en in vereeniging in den nacht van 21 op 22 October 1883 le Brtda, in liet bewoonde huis van Petrus Vester, deels uit een in die woning slaand kastje, waartoe zij zich den toegang li.iddet verschaft tot de warning, door inklimaii'ng, tol hel kastje, door de sluit ins daarvan le verbreken, teil naiteele van dezen arglistig te hebben ontvreemd en zich toegeëigend: een lepeldoosje, 4 theelepeltjes, 6 likeurlepelljes, 2 tooneel kijkers, 2 servetringen, 2 omslagdoekjes2 paar handschoenen e» stokken zeep. 2°. dat voorts de drie beschuldigden terecht staan ter zaki van allen le zamen en iu vereeniging, na vooraf door hen beraamd plan et gemaakte aispraak zich iu den nacht van 28 op 29 Februari 1884 le Bredi te hebben begeven naar hei postkantoor aldaar, dal een geheel uitmaakt mei het bewoonde huis van den directeur daarvan, en daarmede door binnen deuren inwendig is verbonden en waartoe zij zich den toegang hebben we teil te verschatten door middel van een valschen sleutel van de buiten-, zoo genaamde bestellersdeur en van e< n valschen sleutel van de deur tusschei de gang en het kantoorlokaal en uit dat kantoor, nadat de tweede en derde beschuldigden daar binnen waren gegaan op gezegde wijze, en de eerste be scliuldigde zich daarbuiten bail geposteerd, met liet doel om de wacht li houden, hij mogelijk onraad le waarschuwen, en een vooruit afgesproken teekeu le geven als signaal voor vei'igheid aan de twee laatste beschuldigde bij hun uittreden uit het gehouv, arglistig te hebben ontvreemd en ziel toegeëigend; 1°. uit de brandkast, staande in liet kantoor van den directeur a. een aantal aangeteekende brieven, ten getale van 41, inhoudende aan el fecien, coupons, Nederlandscli bankpapier, Nederlandsche muntspecie. Neder landsche postzegels, contante gelden, Belgische b&nkbiljeiten en Belgisch: postzegels, een gezamenlijk bedrag van 28.741.74% Nederl. en frs. 300; Belgisch; 6. een kistje, inhoudende de zoogenaamde kas der geldarlikelen waarin aan bankbiljetten en contante gelden een bedrag van ƒ220.16, welt kistje door de beschuldigden is geopend door met geweld de kram en ht hangslot daarvan te verwijderen; c. aan gelden behoorende aan de Rijks postspaarbank, in bankpapier en contanten, tot een bedrag van 50.50; 2°. uil het kantoorlokaal de sotn van 18.91gehecht aan een adresbrie1 van hel hulppostkantoor te Leur afkomstig, alle welke waarden hen, be klaagden, niet toebehoorden, hebbende de drie beschuldigden dadelijk na ilt ontvreemding op het postkantoor gezamenlijk de hierboven genoemde voor werpen gebracht naar de fabriek van Meeuwesen. hun tot dit einde door dei eersten beschuldigde ge-ipeud, alwaar de brieven opengebroken en al 4 geldswaarden er uit genomen zijn. Voor deze aanklacht heeft de instructii de noodige bewijsstukken hij elkander gebracht. De uilgevers van het Maandblad tegen de Kwakzalverij hebben ziel in appél begeven tegen het vonnis van de arrondissements-rechtbank te Maas tricht, waarbij zij zijn veroordeeld tol betaling eener schadevergoeding va» ƒ3000, inzake dr. Oldlman, die door dit blad wegens den verkoop van ee» purgatief goed voor alle ziekten, ais kwakzalver werd gesignaleerd. Uit Maastricht meldt men aan de N. R. Ct.-. Het vóór korten tijd it de mergelgroeven van Canne, het eerste Belgische dorp in het Jekerdal, ge vonden geraamte van den /'Mosasaurus" is, zooals het in een viertal blokke» is uitgezaagd, voor de som van 600 fr. verkocht aan hel Belgische gouver nement. Verder zal het, na van het mergeiomhulset te zijn ontdaan, tt Brussel in hel museum worden tentoongesteld. Blijkbaar belmoren de heen deren. wervels en kaken, hoewel eeiiigszins verplaatst, tot hetzelfde beest, dat, wie weel hoeveel millioenen jaren geleden, den dood vond in de zee, waarin de hillioencn zeedieren leelden, wier overblijfselen, tot vasten stee» gewordennu den bouwsteen leveren voor een groot deel der huizen in hel zuiden van Limburg. Het bovenbedoelde geraanile zat op eene diepte van on geveer 400 voet, links van de Jeker, heel weinig boven de laag, die wegens liet grondwater niet le bewerken is. De versteende beenderen zjjn, evenals de nog glinsterende tanden, bruin, terwijl de blokken, die het geraamte be vatten, eene gezamenlijke lengte hebben van ruim drie meter. s GKAV'ENHaOË. 22 Juli. Door 'L. M. is benoemd tot burgemeester: der gemeente Amstenrade,

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2