LEI l>SC HE AI K4 4T. DINSDAG 22 JULI. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. de I 18*4. Mf. 171. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p, f 2 afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prys der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. 5 tij 12 5 9 6 LEIDEN, 21 Juli Bp de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /36./18.50, /3.70 en /190, de laagste prijzen ƒ36. ƒ18.50, ƒ3 60 en ƒ1.85. Door het bestuur van de Kon. Muziekschool te 's Ilage is o. m. het eindgetuigschrilt toegekend aan den heer H. Doesburg, alhier, voor viool en flnit. benevens voor strijkkwartet, kamermuziek, orkesispel en theorie. - Men meldt ons: De roemrjjke tijd voor het Weslland wat zijne teelt van aardappelen betreft, kan gerekend worden voorbij te zyn. Voor meer dan twintig jaren waren berichtgevers uit het Westland reeds eerlijk genoeg te melden dat Westland het bjj Engeland verkorven had, want er waren heel wat manden aardappelen verzonden en in handen van de Engelschcn ge speeld, die op den bodem voorzien waren van klein goed, terwijl de kop op de mand bestond uit een dikke laag aardappelloof. Toen verkoos de Engelschman, die zich maar eens laat bedotten, geen aardappelen meer uit het Westland. Het vertrouwen keerde later wel is waar terug, doch bij vroeger gerekend, was de handel niet meer zoo levendig. Met Engeland zijn eigenljjk geen zaken meer van belang in aardappelen te doen. tot grooie schade der verbouwers, die zich nu genoodzaakt zien hun verzendingen lot het binnenland te beperken. Engeland is daarbjj niet alleen niet meer belust op den Wesilandsche aardappel, maar weet zich van elders met best gevolg, ook uit Ierland van en aardappel te voorzien, die boven den Westlandschen gaat, terwjjl toch uit moezerjjen of van akkers op groote schaal aangelegd duinzand uitgezonderd, hoe dan ook, nog weinig blanke, smakelijke aard appelen gegeten worden. Het schijnt wel dat althans de vroege soorten te veel gejaagd worden door mest en dat men hierbij weinig of niet op een fijne soort van poters let, daar toch tegen Augustus algemeen wel een droge, aangename aardappel mocht verwacht worden. In allen geval wordt er overal bevredigend gerooid en is er van ziekte niet te bespeuren alleen in struiken die geteeld worden langs de lage bermen van spoorwegen komen er zieke voor, ontstaan door het overvloedige polderwaler, waarvan zij doortrok ken zjjn. De drie weken echte zomerwarmte hebben vertier, herstel en groeizaam heid aan de meeste teedere gewassen bezorgd, die achterlijk waren. De snyboonen hebben zich om de staken gewonden en uit de Veenen o. a. ko men er malsche vruchten ter markt. Komkommers ontbreken er niet en augurken hebben wasdom gekregen. De wjjnstok heeft zich hersteld van de geleden koude in Juni en na gebloeid te hebben vrucht gezet; de vruch ten van den moerbeziënboom beginnen te kleuren, en nat pleit er meer voor echte zomerwarmte dan rijpe, donkere moerbeien? Een menigte bekoor lijke meloenen, groot als kazen, oranjekleurig van schel, gestoofd onder een tintelend zonlicht, geurig en sappig, komen voort uit de broeibakken. En dan die heerlijke, donker blauwe druiven, die thans uit de kassen worden gesneden! Ook daarin voorziet het buitenland, als het binnenland mocht te kort schieten. De vroege bloemkool, die overvloedig en hel droge weder in aanmerking genomen, vrjj wel van boedanigheid was, is thans opgeruimd, om plaats te geven aan de winiervrucht. De landman heeft een voorraad hooi binnen gehaald, zoo best als gcweuscht kon worden, waarbij de felle zonnebrand niet weinig te stade kwam. Nog altijd haalt men hooi binnen, maar overal wordt gejuicht en de pannekoeken met krenten, bouwkorken genoemd, die bij de laatste vracht door de huisvrouw worden opgedischt, want: «barg in top, geeft bolsop" (naar een overoud gebruik toen men bol, witte brood in melk met suiker, orberde), kunnen genoten worden met eene onvermengde vreugde, want de berg komt in top. waarmede de winter kan worden getrotseerd. Toch hebben sommige landlieden, die bevreesd voor regen waren, gebruik wilden maken van de droogte en in vier dagen ge maaid en gehooid hadden, zich genoodzaakt gezien hun berg uit te gooien, omdat het hooi door te sterk broeien gevaar voor brand deed ontslaan. Zulke hebben door hunne overhaasting zich geen gelukkigen hooibonw be zorgd. Het vlas is binnen en het koolzaad, dal zoo kostelijk heett gebloeid en zoo overvloedig met hauwen beladen is, wacht den dorschvloer. Eerlang valt het goudgeel, ruim met halmen beladen graan, onder de sikkel des maaiers. Van tijd tot lijd viel er in het westelijk deel van Holland regen, genoeg tot lafenis van plant en gewas, te weinig om duurzaam voordeel te doen. Gelukkig echter waar men verschoond is gebleven van het woeden der buien en de hagelslag den noesten oogst des landmans niet heeft neer geveld. zooals in een deel van Gelderland en Zeeland plaats had. Wa r de bloeiende boekweit werd verbrijzeld, hel ooft van de boomen geslingerd, de tabaksplant verscheurd, waar het veldgewas vernietigd werd en algemcene verslagenheid teweeg bracht, kwam het woord van den profeet in herinne ring: Het is alles woest, als na een rooltocht der vijanden. De stoomschepen der maatschappij "Nederland" zullen de baven van Napels in plaats van die te Marseille aandoen, zoolang de laatstgenoemde haven wegens de cholera besmet zal zijn verklaard. In verband daarmede zullen de brievenmalen voor Ned-lndië. te beginnen met Zaterdag 26 dezer, uit Nederland verzonden worden en voorts bjj afwisseling des Zaterdags en des Dinsdags om de 10 of 11 dagen met de treinen die respectieveljjk te 1155 voorm., 1.6 nam. en 133 nam. van Amsterdam,'sGravenhage en Rotterdam naar Antwerpen vertrekken, in plaats van. zooals thans op de gemelde dagen, met de treinen respectievelijk van 5.20, 6 32 en 7.5 'sav. De minister van binnenlandsche zaken brengt teralgemeenekennis.dat in de maand September ol October e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het leveren van voldoende bewgzen van genoegzame voorbereiding tot de beoe fening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen. Zij, die tot het leveren dier bewijzen weu- schen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 10 Sept. e. k. schriftelijk kennis geven aan dr. F. G. Groneman. directeur der rjjkshoogere burger school te Groningen. Dag en plaats van dit examen zullen nader worden bekend gemaakt. De minister van binnenlandsche zaken brengt teralgemeenekennis.dat in den loop der maanden September, October. November en December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmeester vermeld in de artt. 2 en 8 der wet van 25 Decem ber 1878 Staatsblad n». 222). Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zijdie tot de examens wenschen te worden toege laten vóór 1 November, moeten daarvan vóór 1 September e. k.zödie het examen na 1 November wenschen af te leggen, tusschen 1 en 15 October schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van hel examen, den hoogleeraar dr. G. D. Huette Leiden. De verdere bijzonderheden ver meldt de Staatscourant Voor de hoofdonderwjjzersacte werden 17, 18 en 19 Juli te 'sHage geexamineerd 15 candidaten. 6 werden afgewezen en 9 toegelaten,namelijk de hceren: H. P. Van der Hoorn, L. Van Reek, F. Stel, J. H. Bodegraven, J. F Ekering, R Tjerkstra, H. R. Van Tuil, J. Vethuisen en A. J. Wagner, allen van 's Gravenhage. De adelborsten A. H. Bakker, A. A. Brutel de la Rivière, C. P. Van Borselen, J. Peereboom en G. Taassen hebben te Nieuwediep met goed ge volg examen afgelegd voor den rang van 2i,a luit. der mariniers. Het stoomschip iSederland en Oranje is 19 Juli te Pauillac aangekomen van Amsterdam. De Limburgvan Batavia naar Rotterdam, arriveerde 19 dezer des middags te Frioul (Marseille.) De Madura, van Batavia naar Amsierdam, vertrok van Padang 19 Juli. De Prins Frederikvan Batavia naar Amsierdam, passeerde Kaap Rocca 19 Juli. De Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 21 Juli en ging terstond het Kanaal in. De Samarang, van Rotterdam naar Java, arriveerde 20 dezer te Southampton. De Sumatra, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 19 Juli. De Utrecht, van Rotterdam naar Batavia, ver trok 19 dezer van Marseille. Blijkens een Zaterdag ontvangen telegram is de Willem Barents weer van Vardö vertrokken. Naar het D. v. Z. en 's Gr. verneemt, bestaat bjj Z. M. den koning het plan, om in het aanstaande najaar eene reis naar het Zuiden te onder nemen. Reeds vroeger is gemeld, dat Z. K. H. den prins van Oranje geen uiterste wilsbeschikkingen heeft nagelaten; alleen zijn er enkele aanwijzin gen gevonden van jaren herwaarts, die toonen, dat de prins toen voorne mens was een testament te maken. Verder zijn aan de hooge erfgenamen eenige medrdeelingen gedaan van vroeger geuite wenschen, die ongetwijfeld zullen worden vervuld. Z. M. den koning heeft persoonlijk, naar Bet Fad. verneemt, volledig afstand gedaan van alle rechten op de nalatenschap van zjjn zoon, en zulks ten behoeve van prinses Wilhelmina, mede-erfgename van den prins. De thesaurier des konings, de heer W. C. baron Snouckaert van Schauburg, is door Z. M. belast met het overnemen van de nalatenschap.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1