L£1 E 18*4. iV. 1 «5. DINSDAG 15 JULI. STADS-BERICHTEN. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. I De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2. a/zonderlyke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prys der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastin gen alhier is ter hand gesteld een op den 12'" Juli jl. invorderbaar verklaard kohier van de persoueele belasting, dienst 1884/85 wijk IV, en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 14 Juli 1884. DE KANTER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 17 Juli,des namiddags te twee uren. I1. Benoeming van drie leden van het bestuur van het Stedelijk Werk huis. (102) 2*. Verzoek van Ph. Van der Heyden, om een plankijs te leggen in den Nieuwen Rijn. (100) 3*. Voordracht tot het maken van eene schoeiing in de Heerensingelgrachl en tot demping van een gedeelte van de Zijlsingelgracht. (101) 4*. Idem tot uitreiking van consenten voor het jachtrecht op waterwild in de vroonwateren. (103) 5". Idem tot vaststelling van het te heffen percent in zake de plaatselijke directe belasting en suppletoire staat van begrooting, dienst 1884. (108) 6'. Rekening van de dienstdoende Schutterij over 1883. (104) 7'. Idem alsvoren van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis). 105) 8*. Idem alsvoren van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. (106) 9'. Idem alsvoren van de Plaatselijke Schoolcommissie. (107) 10». Idem alsvoren van het Stedelijk Werkhuis. (109) LEIDEN, 14 Juli. Blijkens het door burg. en weth. opgemaakt kohier der plaatselijke directe belasting voor dit jaar bedraagt het belastbaar inkomen 5,600,937. Het te heffen bedrag wordt, met inbegrip van 5 pCt. voor kwade posten en eene som van f 5682.05% zjjnde de nadeelige saldo's over de jaren 1878 tot en met 1883 van de rekeningen der algemeene trekvaartenkas. welke tekorten moeten worden aangezuiverd in verband met de liquidatie van het Ulrechtsche Jaagpad, 135.135, waarin kan worden voorzien door eene heffing van 240 pCt. van het belastbaar inkomen. Burg. en weth. stellen aan den raad voor, evenals in de laatste jaren is geschied, voor het jachtrecht op waterwild in de Vroonwateren permission te doen uitreiken tegen eenen prijs van ƒ600. Door bestuurderen van het stedelijk werkhuis worden de volgende dubbel tallen voorgedragen bij de periodieke aftreding van drie leden van dat be stuur buiten den gemeenteraad, en wel: 1". de hh. J. Van lleukelom en P. Van Bleiswjjk Ris; 2°. de hh. C. J. Leembruggen en M. W. Jaeger; 3'. de hh. A. J. Krantz en J. B. Zuurdeeg. Bjj de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /35, ƒ17.50, ƒ3.70 en ƒ1.85, de laagste prijzen 35, ƒ17.50, ƒ3.60 en ƒ1.80. De off. van gez. 2e kl. D. W. Schepers is ingedeeld bij het 4' bat. 4' reg. inf. te Leiden, en voorloopig gedetacheerd bij het militair hospitaal te Amsterdam. De dag van gisteren begon alweer met groote warmte. De wind liep compasrond met niet één verkoelend zuchtje, de saamgepakte donderwolken in het zuiden maakten den atmospheer bijzonder drukkend en de thermo meter wees spoedig 30° Celsius 87° Fahr. ongeveer. Bewoners onder den Evenaar, zouden den hoed afnemen voor zulk eene warmte, die nu reeds 14 dagen in Holland heerschte, zonder dat zij zich door tal van donderbuien, die elders vielen, liet verstoren. Dan, om half zeven brak ook o»er deze streken het onweer los. De wind begon uit het noordwesten te waaien, om eensklaps weer van richting te veranderen. Toen schoven de buien over elkander, het weerlicht door kliefde de lucht en de langgewenschte regen stroomde op het dorstende aardrijk neer. Welk eene verademing! De wolken trokken weg, de ten ondergang neigende zon bescheen de toppen van het hoog geboomte met een gouden gloed en de ljjster zong daarbij haar blijde avondlied in het bosch. Alles herleefde. Rijnland heeft nu geruimen tijd door het inlaten van water uit den IJsel langs de Gouwe met goed gevolg tot dusver kunnen voorzien in het vervcrschen der grachten, vaarten, kanalen en singels in en om Leiden, waarbij de boezem doorgaans op eene hoogte werd gehouden. Het water is helder en niet kwaljjk riekend, ondanks de hitte van den laatsten tjjd. Hierbij mag niet vergeten worden dat het waterverbruik, behalve de ver damping bij aanhoudende droogte, ook wat de polders door hel inlaten be- noodigd hebben tot onderhoud van de sloolen en tegeljjk tot drenking van het weiland, groot is. Door den heer dr. M. Snellen, te Utrecht, gewezen commandant der Noordpool-expeditie, zijn aan het rijks ethnographisch museum te Leiden geschonken: drie houten afgodsbeelden der Samojeden. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. De opbrengst van 's lands middelen over de zes eerste maanden dezes jaars bedroeg ƒ47,562.764.01, zijnde ƒ1,664,430.15 minder dan in dat tijdvak van het vorige jaar. De raming bedroeg 52,472,975.00. Bjj het in de atgeloopen week gehouden notarieel examen zijn ge slaagd, voor het 1* gedeelte, de heeren: tv. L. Ram bonnet te Amsterdam, W. De Rijk te Arnhem, J. Terpstra te Nijmegen, A. M. L. De Lussatiet de la Sablonière te Breda, L. Geesdorp te Amsterdam. A. B. E. Van Leeuwen te Arnhem, U. F. Van Reijn te 's Gravenhage, W. Visscher Gorter te Heerlen. Voor het 2" gedeelte, de heeren: H. J. J. Verhoeff te Terborg, A. Zoet mulder JHzn. te Schiedam, C. H. N. Mulder te'sGravenhage, P. W. Bouman te Reeuwjjk, Mr. H. H. Everts te Twello, A. J. M. Stumpff Jr. te's Graven hage, J. Julsing te Amsterdam, M. Donker Pzn. te Zaandijk. Voor het 3* gedeelte, de heeren: J. Van der Veen te Amsterdam, J. Koeman te Gouda, J. H. Schillings te Maastricht, J. M. Dijkhoff te Helmond, H. T. M. Muller te Heerlen, C. F. J. Heinsius te Steenwjjk, J. Potter van Loon te Zutphen, H. Mendes da Costa te LeeuwardenW. Vogel te HaarlemE. C. Mul te Zaandam, H. J. Palmboom te Amsterdam, H. L. Maarschalk te Boskoop en B. Lechner te 's Gravenhage. Het bestuur van den Grooten Westeindschen polder onder Zoeterwoude en Stompwijk heeft bij adres aan de provinciale staten van Zuid-Holland in overweging gegeven alsnog de opheffing der verlaten toe te staan, mits vooraf door het bestuur zij gezorgd voor het verbreeden van het Goopad tot rijweg. De meerderheid der ingelanden heeft zich schriftelijk bereid ver klaard die voor hunne kosten te nemen. Naar de Haart. Ct. verneemt, is het cijfer van de rijks-kosten voor lager onderwijs op de begroóting voor 1885 tot een bedrag van ca. 1,500,000 minder uilgetrokken dan op de begrooting voor 1884. Dit zal vermoedelijk wel zjjn wegens het afloopen der kosten van nieuwe schoolgebouwen enz. De laatste wetswijziging kan daarop nog niet van invloed geweest zijn. De heeren jhr. Van der Wjjck en Pruys van der Hoeven, die, in zake de Niseroquaestie, eenigen tijd in Londen vertoefden, zijn Zaturdagochtend met het ss. Willem, prins van Oranje via QueenboroVlissingen naar 's Gravenhage terruggekeed. In de op 11 Joli gehouden vergadering van den Nederlandschen jour nalistenkring, is de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: De Nederlandsche Journalistenkring. Overwegende bij de plechtige her denking van prins Willem I op 10 Juli jl. in de Nieuwe Kerk te Delft,aan de vertegenwoordigers der pers elke medewerking van de zjjde van het ge meentebestuur van Delft is onthouden; dat uit de overigens van leden der re gelingscommissie en Wethouders ondervonden welwillendheid, mag worden afgeleiddat in deze geheel te denken is aan eene persoonlijke opvatting van het hoofd der gemeente; dat zelfs afdrukken van de gedachtenisrede, door het gemeentebestuur aan een deel der genoodigden vóór den aanvang der plechtigheid uitgereikt, aan de eveneens genoodigde vertegenwoordigers der dagbladen, door het hoofd van het gemeentebestuur uitdrukkelijk, en in zeer onaangename bewoordingen, zijn geweigerd; protesteert tegen die on hoffelijke bejegening en miskenning van de pers. de natuurlijke vertegen-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1