PER TELEGRAAF. HIJ VOEGSEL behoorende tot de Leidsohe Courant van Donderdag óO Juli 8884, A;,\ sibó. Volgens den New-York Herald is uit Tonkin bericht ontvangen, dat wegens de hitte en andere moeielijkheden, welke het seizoen oplevert, de Franschen van de verdere vervolging der opstandelingen van Lang-Son heb ben afgezien en naar Hanoi zijn teruggekeerd. Ten opzichte van de ont- ruiming van Tonkin is tegenbevel gezonden en de Fransche vloot vertrok naar de Chineesche wateren. 3 - In het afgeloopen halfjaar is in de Vereenigde Staten voor 54 millioen a dollars brandschade geleden, d. i. 9 millioen meer dan het hoogste cijfer dat ooit vroeger gedurende hetzelfde tijdperk bereikt is. De democratische conventie te Chicago kwam gisterenmiddag bijeen en j benoemde den heer Hubbard, van Texas, tot voorloopig president. Bij Cunningham, in Missouri, zijn bij het instorten van eenespoorweg- 1 brug onder een trein twaalf personen omgekomen en even zoovelen ge kwetst. Dezer dagen is te Omaha, in de Vereenigde Staten, zekere Thomas Stevens aangekomen, die den 22" April II. met eene velocipède van San Francisco vertrokken was. Op de reis naar Omaha had hij 25 pond aan gewicht verloren. Hij denkt tegen het einde dezer maand te New-York te zijn, om voorts, den Oceaan overgestoken zijnde, verder te rijden naar Kon- stantinopel, waar hij den 1'° November hoopt aan te komen. FRANKRIJK. De senaats-commissie, belast met het onderzoek van het wetsontwerp op de grondwetsherziening, telt negen leden die tegen, en negen leden die vóór het ontwerp zjjn. Onder de voorstanders zjjn er velen, die zich voor de beperkte herziening verklaren en waarborgen verlangen, dat men niet verder ga. De discussie over de suikerwet is gisteren in de kamer van afgevaar digden hervat. De minister Tirard verklaarde het ontwerp der commissie aan te nemen, hoewel hij een overmaat van productie voorziet. Hij vreesde dat de surtaxe tot eene vermindering van het verbruik zal leiden, en stelde voor om de surtaxe, welke vreemde geraffineerde suiker treft, te verlagen, ten einde eene daling in het voordeel der verbruikers te verkrijgen. De minister-president Ferry zeide, dat, ondanks de laatste gebeurtenissen, het crediet van 38 millioen voor Tongkin toereikend zou zijn. De commissie heeft het rapport goedgekeurd. In de couloirs der kamer van afgevaardigden werd medegedeeld, dat de rapporteur voor de begrooting van eeredienst zijn ontslag heeft genomen, omdat hij de voorgestelde verminderingen overdreven acht. De ontvangsten der directe belastingen in Juni waren meer dan 10 millioen beneden de raming. Het Journal Officiel heelt het programma voor het nationale Bastille- feest op 14 dezer openbaar gemaakt. De gebruikelijke wapenschouwingen zullen des ochtends te 9 ure gehouden worden. Die van Longchamps blijft geheel achterwege. Verder zullen, zooals altijd, kostelooze tooneelvoorstel- lingen, illuminatiën, vuurwerken enz. ten beste worden gegeven. 0. a. zal het groote beeld der Republiek op hel plein der Republiek op grootsche wijze worden verlicht. Men verzekert, zegt de Temps, dat de Fransche regeering van China eene schadevergoeding van 250 millioen zal eischen wegens den aanval op de Fransche troepen bij Lang-Son. Ongeveer een jaar geleden verdween uit Parijs zekere bankier C. zon der zjjn bedienden te betalen en van zjjn klanten een som van 200,000 frs. medenemende. Alle pogingen om den vluchteling te vinden waren te ver geefs. Dezer dagen evenwel werden bij den commissaris van politie te Rheims klachten ingediend wegens bedriegerij van zekeren bankier Dubos. Deze werd gearresteerd en bleek weldra niemand anders te zijn dan C. Dezer dagen overleed een scharenslijper van Genève, een Savoijaard, die een vermogen van 100,000 fr. naliet. Hij had het aan de gemeenten Mieussy, Neydans en Onion vermaakt, voor het verstrekken van kleederen en voedsel aan arme schoolkinderen. BÜIT8CULAND. De heer Schlözer, Pruisisch gezant bij het Vaiicaan, wordt binnenkort te Berlijn met langdurig verlof terug verwacht. Reeds sinds eenige maan den heeft men niets vernomen, waaruit zou kunnen blijken welk gevolg zijne onderhandelingen met de curie hebben opgeleverd. Inlusschen kan uit berichten van de zijde der curie worden afgeleid, dat men in het Vati- caan thans minder dan ooit bereid is om een tegemoctkomenden stap te doen. Uit de badplaats Ems waar de Duitsche keizer tot den 6en dezer ver toefde, bericht men aan de R. Ct. de volgende, kleine maar interessante geschiedenis, welke in ruimen kring verdient bekend te worden. 30 jaar geleden in den zomer van 1854 maakte Z. M. de keizer, toenmaals nog prins van Pruisen, een reis naar Ostende en nam even na de aankomst een bad in zee. Was nu het geval, dat hij vermoeid van de reis was, of dat een andere reden medewerkte, er overviel hem eene duizeling en hy was in gevaar te verdrinken. De heer Peerblock uit Verviers, die toevallig daar aanwezig was, zag het worstelen van den balgast en stortte zich geheel gekleed in het water; het gelukte hem den hem geheel onbekende op hel eogenblik te bereiken, toen deze de krachten begaven en in zwijm viel. De heer Peerblock droeg hem aan land. bracht hem in eene woningen wreef en klopte den drenkeling circa 20 minuten lang, tol de geneesheeren Ver hagen en Janse er by kwamen, wier bemoeiingen ook weldra met goed gevolg bekroond werden. Nu eerst vernam de heer Peerblock, wien hij gered had. De naam echter bleel voor den prins verborgen daar hij zich spoedig verwijderd had. Bij zijn oponthoud te Ems kwam Z. M. dit feit te hooren. De keizer was zeer verheugd den toenmaligen redder zijns levens te leeren kennen en wenschte hem ook openlijk zijn dankbaarheid te be tuigen. Hij liet hem daarom verleden Donderdag op de wandeling voorstellen en onderhield zich langen tijd op de minzaamste wijze met hem iu tegen woordigheid van zijn gevolg en een talrijk publiek. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij het station Neuss een sneltrein, sloomende in de richting van Aken naar Dusseldorf, tegen een goederentrein gereden tengevolge waarvan twaalf ledige kolenwagens u t het spoor geworpen en zwaar beschadigd werden. Ook de locomotief en drie rijtuigen van den sneltrein leden groote schade. Persoonlijke ongel Lken hebben hierbij niet plaats gehad. Bij Freiberg in het Saksisch Erzgebergle is 2 Juli een passagier:- rein, van Dresden komende, ontspoord. Verscheiden wagons werden omgeworpen en vernield. Geen der reizigers, doch wel een remmer is zwaar gewond. Uit Triest meldt men, dat op den Juli een onbekend person: eene met dynamiet gevulde bom tegen den van Weenen komenden sneltrein v. :erp, toen deze in het station van het nabij Triëst gelegen dorp Villacca b.:.aen- reed. De bom ontplofte zonder schade aan te richten. De dader werd terstond gevat; hij verklaarde door een ander te zijn omgekocht on: deze daad te plegen. Men vermoedt, dat hij een Italiaan, Pagosa genaamd, is, die in betrekking tot den eenigen tijd geleden ter dood gebrachten Ober- dank heeft gestaan. Een Duitsch anarchist is te Triëst in hechtenis geno men, verdacht van medeplichtigheid. Men vermoedt, met een aanslag op het leven van den keizer te doen te hebben, die deze lijn moest passeeren op reis naar Triëst, van waar hij de oefeningen van de vloot zou gaan bijwonen. Tengevolge van de jongste anti-semitische ongeregeldheden in Zuid-Rus land is daar de volksverhuizing van Israëlieten naar Amerika weder zeer toegenomen. In een enkelen nacht kwamen te Lemberg 150 joden aan, op reis naar de Vereenigde Staten. NEW-YORK. 9 Juli. Eene depêche uit Lima, dd. 8 Juli, meldt dat ge neraal Iglcsias zijn ontslag als president heeft genomen. Hij heeft eenealge- meene verkiezing voor een president en voor leden van den senaat en der vertegenwoordigers uitgeschreven en alle troepen te Lima saamgetrokken waardoor de provinciën onbezet zijn. Gareres blijft in het bezit der centrale provinciën. Chelie is thans met de definitieve ontruiming van Peru begonnen. GENT, 9 Juli, De opschudding is van ernstigen aard geworden. Tegen 10% uur gisterenavond ontstonden rustverstoringen, waarbij eeuige perso nen in hechtenis genomen werden. De politie-maalregelen beletten de her haling van de oproermanifestatiën. INGËZUNDËN. 's-Gravenhage, 10 Juli 1884. Aan het Nederlandsche Volk. Het is voor U een plechtige dag. Heden is het drie eeuwen geleden dat WILLEM VAN ORANJE zijn leven liet op het altaar des Vaderlands. Die weemoedige herinnering doet het Nederlandsche hart trillen. De Orde van Vrijmetselaren in Nederland heeft behoefte, en rekent het tot haren plicht, U op dezen dag een warm woord toe te spreken. Het is geen ge heim, en hier worde het openlijk bevestigd, dat de Orde het heil des mensch- doms bedoelt. Zij wil daartoe den mensch, van welken rang, stand, land aard of godsdienstige richting hij ook zij, wijzen op zich zeiven, op zijne behoefte aan ontwikkeling van verstand en veredeling van gemoed. Ver draagzaamheid jegens andersdenkenden is haar een heilige plicht, algeheele toewijding aan het streven naar waarheid en recht haar onvoorwaardelijk j opgelegd. Daartoe steunt en bevordert de Orde alles wat dienen kanteen ieder de zegeningen van degelijk onderwijs te doen genieten, een onderwijs/ dat tevens opvoedend werkt en den geheelen mensch vormt en verheft. Zoo wil zij krachtig medewerken om ware vrijheid te bevorderen, die alleen lie ren kan op een vrijen bodem waar zelfvertrouwen en zelfstandigheid ka rakters vormt en helden voortbrengt. Is het dan wonder dat de Nederlandsche Vrijmetselarij met diepen eerbied staart op het beeld van den GROOTEN ZWIJGERden Vader des Vaderlands, den Vrijheidsheld bij uitnemendheid; dat ze terugblikt naar Hem, die zijn eigen belang en rust niet achtte waar het geluk van het volk, dat hij lief had, op het spel stond, die goed en bloed veil bood voor de rechten en zijn leven gaf voor de vrijheden van dat volk. Oranje, vol vertrouwen op de rechtvaardigheid zijner zaak, vroom van zin en vast van moed vijand van geloofsdwangvoorstander van ontwikkeling en persoonlijke vrijheid staat daar voor ons als een der idealen, die de Vrijmetselaar zich vormt. Daarom vereeren de Nederlandsche Vrijmetselaren PRINS WILLEM, daarom zien ze in Hem een Broeder, als was Hij niet door eene plechtige gelofte in de rijen der Orde opgenomen, daarom herdenken zij door het gansche land, in Oost en West in hunne tempels of daar buiten, met innigen weemoed den dag waarop Hij viel als het slachtoffer zijner beginselen, en daarom klopt hun hart hoog van dankbaarheid en bewondering voor zooveel verhevens en schoons als Zijn beeld te aanschouwen geeft. Van die gevoelens willen wij op dezen dag het Nederlandsche volkdat daar slaat te treuren en te peinzen bij de lijkbaar van den Kroonprins, deel genoot maken. Met ernst en vertrouwen roepen wjj onze medestanders in en builen de Orde op tot voortdurende waakzaamheid en werkzaamheidopdat een ieder in zijnen kring krachtig medewerke om de beginselen van den GROOTEN i-v

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5