PER TELEGRAAF. waterdichte afdeelingen. Het promenadedek strekt zich 300 voet over de geheele breedle van het schip uit. De aan lord Falmouth hehoorende beroemde stoeterij te Newmarket, te zamen 35 paarden en veulens, werd eergisteren voor 32070 verkocht. In de gevangenis te Rangoon brak Maandagavond een oproer uit. Er werden soldaten te hulp geroepen, maar voor deze kwamen, had de gevati- geniswachl de rust alweer hersteld. Er werden in het gevecht een gevan gene gedood en negen anderen gewond. In de omstreken van Soeakim wordt voortdurend gevochten: des nachts wordt de stad aanhoudend bescheten. De commandant heeft de bevriende inboorlingen van geweren voorzien, ten einde hen in slaat te stellen, met eenige kans op goede uitkomst de opstandelingen te kunnen bestrijden. Ver leden Dinsdag had eene schermutseling plaats, waarin zy overwinnaars bleven en eenige gevangenen naar Soeakim brachten. Te Pretoria is door de Transvaalsche regeering den 28"" Mei het vol gende telegram van de deputatie ontvangen: "Het verdrag met Portugal is verlengd voor 99 jaren. Er zijn Portugeesche en llollandsche maatschappijen gevormd voor het lot stand brengen van de beide sectien van den spoorweg. Er is ook eene handelsovereenkomst gesloten met FrankrijkBelgië, üuitsch- land en Italië. Wij verlaten Europa op 12 Juni. Beleg den volksraad tegen de tweede helft van Juli." Met het oog op deze mededeeling is de volks raad geadjoiirneerd tot 28 Juli. De regelmatige jaarlijksche zitting zal op 4 Augustus plaats vinden. FRAHKRIJ H. In de couloirs van de kamer van algevaardigden werd gisteren gemeld dat de uiterste linkerzijde met algemeene stemmen het voorstel heeft aange nomen, strekkende om algeheele amnestie voor staalkundige misdrijven en overtredingen te verleenen. Het rapport over dit ontwerp zal heden wor den ingediend. De lieer Palenötre heeft order ontvangen om zich onmiddellijk naar Peking te begeven en daar Frankrijks rechten te handhaven. Mielle, die te Bar-sur-Aube gevangen was genomen als zwaar verdacht van den Parijschen poelier Lebon vermoord en het lijk, na het in tweefin te hebben gesneden, in de Seine geworpen Ie hebben, is tot dusver de mis daad hardnekkig blijven ontkennen. Op de vragen van den rechter van instructie heeft hij zelfs dikwijls onbeschaamde antwoorden gegeven. Hij speelt den verontwaardigde tegenover den rechter en richt daarnaar zijne antwoorden in. De justitie heeft thans zoo goed als de zekerheid, dat Mielle niet de eenige is die Lebon vermoord heelt. Zij heeft zelfs stellige aanwijzingen ontvangen omtrent zijn mededader, wiens signalement bekend is en die thans ijverig opgespoord wordt. De buit, die van deu moord be haald is en die toch al niet groot was, want uit het onderzoek is geble ken, dat Lebon, behalve eenige gouden voorwerpen, slechts eenige honderd franc bezat, zou dus door verdeeling nog schraler zijn geworden. Volgens de Finance Nouvelle zjjn te Parijs in 5 jaren tijds 65,000 nieuwe woningen gebouwd, overeenstemmende met eene vermeerdering der bevolking met 260,000 zielen. De gezamenlijke huurwaarde der stadshuizen is van 349 millioen fr. in 1879 tot 349 mill, in 1880, 363 mill, iu 1881, 377 mil. in 1882 en tot 395 mill. fr. in 1883 gestegen. Tegelijkertijd nam de huurwaarde der gebouwen voor handel en industrie van 250 mill. fr. in 1879 toe tot 261 mill. fr. De gezamenlijke huurwaarde beloopt dus nu te Parijs 656 mill. fr.terwijl voor ledigstaande huizen enz. niet meer dan 30 millioen behoeft te worden afgetrokken. Uit deze cijfers valt af te leiden dat, moge terecht over den gedrukten toestand van handel en nijverheid in den tegenwoordigen tijd worden geklaagd, toch de groote massa der bouwondernemers zich niet heeft te beklagen. Naar men verneemt, beslaat het voornemen om van September e. k. af twee Ilorsignam'sche vuurlooze natron-locomotieven op de Gotthard-baan in dienst te stellen. Hierdoor zou dan in het vervolg de last voor de reizi gers verdwijnen, ontstaande door den rook, die gedurende de reis door den tunnel in de wagens binnendringt. DUIT§C1ILAND. De thans te Munchen verschijnende Allg. Zeit. meldt, dat een onder officier zich Maandag in de Mnximiliaan-kazerne aldaar door middel van een kanon van het leven heeft beroofd. Bij het schoonmaken van het geschut had hij dit met een karletsgranaal weten te laden en hij plaatste zich met zijn borst voor hel afluit terwijl hij het aftrok. Vrees voor straf moet den man tot deze wanhopige daad hebben doen besluileu. Het besluit, door de Storthing in haar vorig zittingstijdvak genomen, tot uitbreiding van het kiesrecht voor de Storthing, is gisteren door den ko ning van Zweden en Noorwegen bekrachtigd. Verleden Dinsdag heeft in de Bukowina een hevige storm gewoed, vergezeld van zware regenbuien. Bij het uitbreken van den storm bevonden zich op de spoorbaan nabij Czernowitz 8 werklieden, een opzichter der lijn en zijne vrouw. Zij trachtten eene schuilplaats te vinden in een nabij de baan gelegen put; weldra begon echter het water in zoo hevige mate naar binnen te stroomendat het hun onmogelijk was te ontkomen en allen ver dronken zijn. Blijkens te Athene ontvangen bericht is de heer Schliemann zeer gelukkig bij zijne opgraveningen te Tirijns, Behalve eenige koperen en steenen voor werpen, vond men nog twee steeneu architectonische versieringen met in glas gezette tanden en, het belangrijkst van allen, de sporen van een oude woning zooals die alleen in de gedichten van Homerus beschreven zijn; d. i. met omheining voorportaal, binnenplaats, zuilengang, manuenverirekzaal en kamers. Daar het gebouw uit steenen met leem opgetrokken is en daar over een met heldere kleuren beschilderde kalklaag heeft, is het waarschijn lijk niet uit voor-Homerischen lijd. Op een gedeelte van de afgenomen kalk laag bevindt zich een zwart geschilderde oswaaraan ongelukkig het ach terste gedeelte ontbreekt. He gevondene schilderwerk is aan den minister van onderwjjs gezonden. LONDEN. 5 Juli. De Standard meent te weten dat, indien de mogend heden de voorstellen van Engeland betrelfende Egypte aannemen, zij het huis Rothschild zuilen belasten met de uitgifte eener 3 pCts. leening van 8,000,000, uit te geven ad pari en, zonder dat hel rentebedrag verminderd wordt, aflosbaar in 20 of 25 jaren. MARSEILLE, 5 Juli. Hedennacht is alhier één persoon aan de cholera overleden. liet grondgebied der stad Leiden. IV. De stedelijke raad was daarvan vroeger zoo doordrongen dat ruim 40 jaar geleden door de hoog ie waardeeren bemoeiingen van de wethouders du Rieu en llartevelt eene hervorming in de verschillende takken van hel stedelijk beheer verordende, die Thorbecke het getuigenis afdwong, dal daarvan hij het ontwerpen eener gemeentewet partij kon worden getrokken en in de neiging tol openbaarheid een stap vooruit was gedaan die voor beeldig kon genoemd worden. Art. 77 van het stedelijk regeeringsreglement van 1824 gaf reeds de be voegdheid, tot het verleenen van pensioen aan stadsambtenaren en de Leidsche gemeenteraad heeft bij loffelijke uitzondering boven vele of de meeste ge meentebesturen het belang der gemeenteambtenaren behartigd door bij ver ordening van 1876 op eene onbekrompene wijze te zorgen voor het verkrijgen van een pensioen uil de gemeentekas, welke maatregel door ieder gemeente ambtenaar ten hoogste moet worden gewaardeerd, omdat daarbij een recht is verleend, dat vroeger als gunst afhankelijk was van den wil eener vol strekte meerderheid der in eene raadszitting aanwezige leden. De jaarlijksche bijdrage slaat voor hen, die destijds in dienst waren en reeds een betrek kelijk langen diensttijd hadden, buiten verhouding tot het bedrag van het te verkrijgen pensioen, maar is niet te laag voor hen. die dadelijk bijdragen bij de aanvaarding hunner bediening. De ervaring der laatste 50 jaren zou het bewijs kunnen leveren dat bij het vormen van een pensioenfonds, waarin de bijdragen rentegevend worden gemaakt, de pensioensuitkeeringen zelden tol hel volle bedrag kunnen worden berekend, omdat de meesten den be paalden diensttijd niet volbrengen en alzoo de betaalde bijdragen ten voor- deele komen van het londs, dat wellicht na 50 jaren op die wijze ingericht in staat kan worden geacht de lasten zonder bezwaar of bijstand der ge meentekas te kunnen dragen, ja zelfs bij vooroverlijden een zeker wedu- wciipensioen kon uilkeeren. Een uitkomst die eenigermate gelijken zou op de rentegarantie aan de Leidsche Duinwatermaatschappij, die eerlang een bron van inkomst zal worden, tot vergoeding der voorgeschoten bijdragen en later ten voordeele der belastingschuldigen. Ja, der belastingschuldigen. De gemeenteraad heeft genoeg gedaan, wan neer voor eene behoorlijke bezoldiging en voor de toekomst bij ziekte of ouderdom van de gemeenteambtenaren is gezorgd. Langer of korter dienst tijd is eene omstandigheid die de gemeenteraad niet aangaat en waarvoor geen bijzondere of buitengewone geschenken en giften ten bezware der be lastingschuldigen kunnen worden gebracht, omdat de Baad als zoodanig niet anders kan oordeelen dan door inlichtingen van eeue andere zijde ver kregen over de werkelijke verdiensien. Gewoonlijk zijn die inlichtingen van dien aarddat zij aanleiding of grond geven om aan bijzondere voorliefde of persoonljjke vooringenomenheid, zoo al niet onbetwistbare en partijdige hartstochtelijkheid te gelooven. (Jok daarvan zijn openbare blijken gegeven in gehouden raadszittingen en niet altijd kwam met de waardigheid van den gemeenteraad overeen wal strekken moest om te verwachten eene billijke en onpartijdige waardeering van bewezen diensten, die gemeenteambtenaren niet alleen, maar ook leden van het colicgie van dageljjksch bestuur in het belang der gemeente aanspraak gaven op eene erkentelijkheiddie alleen in woorden behoefde te worden geuit. (Slot volgt.) AKlDEMIE-NIEIWi. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 5d,D Juli, in de rechtswetenschap: de heer G. E. lluyssen van Ivat- lendijke, geb. te 's Gravenhage, na verdediging van zijn akademisch proef schrift: KwijtscheldingArll. 1474 1479 B. ff.; de heer D. Van der Vliet, geb. te Zierikzee, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Dolus en culpa bij overtredingen in de geneeskunde: de heer A. J. Oli vier, geb. te Leiden, na verdediging van zjjn akademisch proefschrift: Sclerodermic. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 5 Juli VERKOCHTE HOEVEELHEID. PRIJZEN. Laagste. Hoogste, Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver Lichte r Üuivenboonen Paardenboonen iloter (l8te qualiteit vat) J (?-. „ïkN.)'7410kilos (2dt Turf haardbr. l"e soort (grauwe) Lange zwarte hectol. f 8.25 7 5 8 9 4 3 dubb. heet. 12000 v 8.50 5.75 5.50 4.75 5.50 4.- 2.— 7.75 7.— 56.- 48.— 1.40. 1.20. 0.19 f 9.25 U 9.75 6.50 v 6.— 5.50 v 6.75 5. 3.50 8.50 7.75 60.— 54.— 1.50 1.35 0.22 Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C. DbaêBE

Leydse Courant | 1884 | | pagina 6