BU1TENLANDSCHE BERICHTEN. ten doel. De echigenool van den wakkeren onderzoeker zal hem verge zellen. Tot regeling der harddraverijen, die bij gelegenheid der Internationale j' Landbouw-tentoonstelling te Amsterdam zullen gehouden wordenis eene commissie benoemd, die het uitvoerend comité behulpzaam zal zijn. De vol gende harddraverijen zullen worden gehouden op het terrein der tentoonstelling; eene harddraversbaan wordt daartoe aangelegd, die bij een lengte van 450 meter eene breedte van 7 meter heeft. Donderdag 4 September. Hard draverij van Nederlandsche paarden gespannen voor tweewielige rijtuigen, prijs ƒ700, 1' premie ƒ200, 2' premie ƒ100. Vrijdag 5 September. Hard draverij van Nederlandsche paarden, geboren in 1879 of later, gespannen voor tweewielige rijtuigen, prijs/300, le premie ƒ200, 2' premie/100. Za terdag 6 September. Harddraverij van alle paarden, gespannen voor twee wielige rijtuigen. //Internationaal", prijs 1000,1« premie f 300.2' premie ƒ100. De aangifte van deelneming moet geschieden schriftelijk vóór of op 1 Sep tember 1884 aan den secretaris van het uitvoerend comité P. F. L. Wal deck, le Amsterdam, met bijvoeging van ƒ5 inleggeld voor ieder mededingend paard. Agricullura Arends is gisteren door het hof te Arnhem veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf wegens den moord te Ileinoo. De verdediger heeft zich in cassatie begeven. Te Hosterbeek heeft zich een wolkbreuk tijdens het onwcder van Woens dagavond ontlast. Terwijl de donder met angstwekkenden slagen onmid dellijk op de felle lichtstralen volgde, stroomde het regenwater als met bakken uit den hemel. De straatweg geleek één rivier, de rails van den stoomtram weg waren weldra onder het meegevoerde zand bedolvende stoomtramdieust was feitelijk nagenoeg anderhalf uur geslaakt door force majeure. De passa giers die de warmte der stad ontvlucht waren, en teOoslerbeek bij het Hotel Schoonoord of op de heerlijk belommerde gazons van de nieuwe uitspannings plaats Dreieroord een aangenamen avond hoopten door te brengen, waren genoodzaakt al dien tijd in de tramwagens te blijven zitten, wat geen prettige vergoeding kon genoemd worden, daar ook de tramrijtuigen herhaaldelijk schudden onder het geweld der donderslagen. Eerst toen, nadat de regen bedaard was, de rails waren schoongemaakt, kon de tram naar Arnhem terug- keeren. Merkwaardig mag het heeten, dat het te Velp in 't geheel niet ge regend heeften dat ook in Arnhem in het westelijk der stad de regen véél sterker was dan in het oostelijke. {A. C De pachthoeve //Genéjnd" te Puth-Schinnen werd Woensdag met stal lingen en schuren geheel in asch gelegd. 70 schapen, 15 varkens, 3 paar den en 2 koeten werden een prooi der vlammen. De pachter bekwam zulke hevige brandwonden, dat men aan zijn leven wanhoopt. Oorzaak van het onheil onbekend. 's GRAVENHAGE, 4 Juli. Door Z. M. is aan jhr. C. Hartsen, staatsraad in buitengewonen dienst, te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen van de benoeming tot dignitaris in de orde van de Roos van Brazilië en tot het dragen van de versierselen dier orde, hem door Z. &1. den keizer van Brazilië geschonken.t Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester: van Roermond H. F. An- driessens; van Gorssel, mr, A. Ph. R. C. baron Van der Boreh van Verwolde; van Laren (Gelderland), mr. A. J. baron Van Nagell; van Nieuwerkerk, F. Bouman; van Hoogeloon c. a.A. J. Van Eyk, secretaris dier gemeente; van Nederhorst den Berg, J. J. Schottelink, secretaris dier gemeente. Door Z. M. zijn benoemd: tot ontvanger der registratie voor de gerechte lijke en administratieve akten te 's Gravenhage, W. C. De Man thans ont vanger der registratie en domeinen te Delft, en tot ontvanger der registratie en domeinen te Noordwijk, D. M. Van der Veen, thans in dezelfde betrek king te Hoogereen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer verklaarde de minister van financiën, dat weldra een voorstel tot hervorming der staats loterij bij den ministerraad zal worden ingediend. Vervolgens werd het voorstel tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd aangenomen met 57 tegen 6 stemmen, na aanneming met 66 tegen 8 stemmen van een amendement van den heer Van der Loeff om die wet slechts tot 1 Januari 1886 te doen gelden. Eene politieke discussie ging vooraf, waarbij met 58 tegen 7 stemmen eene motie van den heer Van Houten werd verworpen om de belasting op het gedistilleerd niet te verhoogen dan in verband met andere belastingen. Op de interpeliatiën van de hh. Borgesius en Lobman omtrent plannen eener grondwetsherziening en voorziening in het regent schap, verklaarde de minister Heemskerk, dat, nu de koning zijn wil om trent het regentschap heeft geopenbaard, eene wet op dat regentschap bin nenkort aan den raad van state zal worden onderworpen en waarschijnlijk in de volgende maand eene vereenigde zitting der kamers zal worden opge roepen. Indien uitgebreide grondwetsherziening niet spoedig gereed kan komen, acht de regeering het wenscheljjk een voorstel tot herziening van het elfde hoofdstuk te doen voorafgaan. De kamer is op reces gescheiden. In den gemeenteraad kwam gisteren in behandeling het ontwerp dei- verordening regelende het politietoezicht op de prostitutie. Een voorstel van den heer Gevaerts van Simonshaven, om het gedwongen sanitair onderzoek van publieke vrouwen uit de verordening te laten vervallenwerd, na krach tige bestrijding, met 26 tegen 5 stemmen verworpen. Heden werd de eerewacht voor het paleis van wijlen Z. K. 11. den prins van Oranje betrokken door een escadron van het 3' reg. huzaren met den standaard, onder bevel van den ritmeester jhr. Van der Wijck en met medegeleide van drie eerste en een tweeden luitenant. In de oranjerie van den Haagschen Dierentuin is de volière met par kieten van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje geplaatst. In afwachting van de bevelen van Z. M. worden deze vogels door het genootschap verzorgd. Door Z. M. zijn benoemd tot notaris te Zoelermeer, H. Van Hamers- velt, candidaat-notaris aldaar en tot schoolopziener in het arrond. Veenwou- den mr. E. M. Von Baumhauer. Door Z. M. zijn benoemd tot telegrafist der 3C kl. bij de rijkstelegraaf J. C. F. Tjerks, A. Bech jr., A. A. J. Van Tooren, H. Barneveld, mejuffrouw J. M. C. lluys, B. W. C. Van Rije, mejuffrouw C. A. De Vries, M. Pot, A. M. Aaltsz, M. M. Ilijlkema en B. J. Windsant, allen thans klerk der 2*kl. en lot telegrafist der le kl. J. B. Van de Haar, H. Moll, VV. R. Barneveld, 11. D. Reeser, P. C. Van Dortmondt, F. tl. N. Werner, F. Pijpers en J. Je- swiet, allen thans telegrafist der 2' kl. Door Z M. is J. A. Ter Wolde. 1* teekenaar bij 's rijks werf te Am sterdam, gedurende den cursus 1884/5 belast met het onderwijs in het scheeps bouwkundig teekenen aan de polytechnische school te Delft, met vergunning voormelde werkzaamheden gelijktijdig met zijne eerstgenoemde betrekking waar te nemen. ENClELilND. In de gisteren door het lagerhuis gehouden zitting, zeide lord E. Fitz Maurice, op de vragen der heeren Storey en Brogden, dat het bericht van den bevelhebber der Pegasus over de gevangen bemanning der Nisero van 20 Mei gedagteekend is. Hij verklaart daarin, dat met de maatregelen om zich met de bemanning in verbinding te stellentegen het midden van Mei een aanvang werd gemaakt; hij vermeldt wal geschied is om de invrijheid stelling te verkrijgen en de vruchtelooze poging om de bemanning gedurende drie maanden van levensmiddelen te voorzien. Hij vermeldt verder wat de Nederlandsche overheden in het werk hebben gesteld, om tot het beoogde doel le geraken. De Pegasus vertrok op 26 Juni weder naar Tenom, ten einde opnieuw te trachten de invrijheidstelling der bemanning te bewerken. Met betrekking tot den tegenwoordigen stand der quaestie verklaarde lord E. Fitz Maurice in geen bijzonderheden te kunnen treden, omdat over dit onderwerp ijverig en bijna dagelijks tusschen het Britsche kabinet en den Nederlandschen gezant van gedachten wordt gewisseld. Den radjah van Tenom is verwittigddat hij voor het leven der bemanning verantwoordelijk is. Deze geheele aangelegenheid staat in nauw verband met ernstige internationale vraagstukken. De heer Storey was met het antwoord der regeering niet vol daan en stelde voor om de zitting van het huis te verdagen, als bewijs dat het de houding der regeering en vooral hare werkeloosheid, ten strengste al keurt. Hij beweerde, dat de Nederlandsche regeering zich om de gevan gen bemanning niet bekommert en zij er slechts naar streeft om den strjjd met den radjah van het district open te houden. De heer Brogden keurde nadrukkelijk de nalatigheid der Engelsche regeering af en betreurde, dat zij niet de verantwoordelijkheid op zich had genomen, om Nederland tot snelle afdoende handeling te dwingen. De heer Balfour beweerde, dat liet een van de onverstandigste daden eener liberale regeering was, het eiland in de Ma- laccastraat ooit aan Nederland te hebben overgegeven. Lord E. Fitz Maurice verdedigde de houding der regee/ing. Men behoorde te bedenken, zeide hij, dat het gezag van Nederland in deze quaestie een onomstootbaar feit is, waarmede de regeering rekening moet houden. Hij herhaalde zijne verkla ring, dat de onderhandelingen ijverig worden voortgezet; hij hoopte spoedig een afdoend antwoord der Nederlandsche regeering te kunnen mededeelen. Niets zal verzuimd worden om de invrijheidstelling van de bemanning der Nisero te verkrijgen. Nadat nog de heer Gladstone de regeering verdedigd had, trok de heer Storey zijn voorstel in. De heer Childers kondigde aan het huis aan, dat de financiëele raadslie den ter Egyptische conferentie thans de voorstellen tot regeling der gelde lijke aangelegenheden van Egypte onderzoeken, en geene nieuwe zitting der conferentie zal belegd worden, vóórdat daarmede vorderingen zijn gemaakt. De Times bevat in eene tweede editie een telegram uit Shanghae, i. d. 3 Juli, waarin de vrees wordt geuit, dat tusschen China en Frankrijk oor log zal ontstaan, omdat de invloedrijke partij in Peking de regeering lot den oorlog aanzet. De Franschen zouden waarschijnlijk eene schadevergoe ding eischen met Formosa als onderpand. Het gerucht betreffende de inneming van Debbah en den moord aldaar, wordt officiéél tegengesproken. Verleden Maandag heeft in eene steenkolenmijn te Nanaimo, op Van Couverseiland (Brilsch Noord-Amerika), eene hevige ontploffing plaats ge had, waarbij 24 personen omgekomen en een groot aantal gekwetst zijn. De voormalige president der Vereenigde Staten van Venezuela, tet ge volmachtigd minister en buitengewoon gezant benoemd te Londen, Berlijn, Brussel, Madrid en Rome, tevens belast met het herstel der diplomatieke be trekkingen met de Fransche republiek, heeft zich op 28 Juni 11. met een talrijk gevolg te New-York ingescheept, en zal op 6 dezer per stoomschip Brittannië te Liverpool aankomen. FRANKRIJK. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren de discussie over het ont werp der grondwetsherziening hervat. Na goedkeuring van de paragrafen 3, 4, 5 en 6, is het in zijn geheel met 414 tegen 113 stemmen aangenomen. Agence Havas deelt mede, dat in den gisterenmorgen gehouden minis terraad, Ferry eene depêche uit China heeft voorgelezen, waaruit blijktdat Tsouglijanen het optreden der geregelde Chineesche troepen niet ontkent. Hij beweert, in strijd met den formeelen tekst van art. 2 van het verdrag van Tientsein, waarbij een oogenblikkelijk terugroepen der Chineesche gar nizoenen was bepaald, dat de ontruiming der grens-veslingen op de defini tieve onderteekening van de overeenkomst betreffende de grensregeling moest wachten. Hij weigert ten slotte de bepalingen te erkennendie Le- Hung-Chang en Fournier hebben vastgesteld, dat de ontruiming van Lang- son, Chatke, Caobenq en Laokai voor den 26'° Juni moest plaats hebben. De Paris zegt, dat de schadeloosstelling, welke de Fransche regeering aan China zal vragen wegens de schending van het tractaat van Tien Tsin, aanval bij Lang Son, 500 millioen bedraagt.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2