van Zr. M'. schroelstooinschip Aijeh, worden met 5 Juli a. s. op lion-activi- teit gesteld In de zitting van de eerste kamer op heden werden tot rapporteurs over de Indische begrooting voor 1884 benoemd de bh. lnsingerVan Roijcn, Van Blijdenstein en Van Swinderen en voor die voor bet lager onderwijs de hli. Scbimmelpenninck van der Otje, Merkes van Gendt, Van Tienbovcu en Verheijen. Morgen te halt drie is de beraadslaging over de definitieve siaatsbegrooling voor koloniën voor het jaar 1884 aan de orde. In de beden gehouden zitting van de tweede kamer is aangenomen het ontwerp tol intrekking der tijdelijke vrijstelling van grondbelasting voorge bouwen. met uitzondering echter, door aanneming van een amendement van den heer Gratama, van gebouwen voor landbouw, tuinbouw en veehouders. Voorts is aangenomen eene suppletoire begrooting voor het departement van binnenlandsche zaken, na langdurige discussie over het doch onveranderd aangenomen crediet van 3 ton, bestemd voor wering der longziekte. De minister van justitie heeft aan de tweede kamer eene nota van ant woord ingezonden betrekkelijk het wetsontwerp tot aanvulling der staats- begrooting voor 1834 (tot den aankoop van grond enz. voor den bouw van eene nieuwe gevangenis te Amsterdam). De minister beantwoordt met ver trouwen bevestigend de vraag of de thans geboden som de werkelijke waarde van den grond vertegenwoordigt. Naar zijne meening handelt men thans zeer verstandig door den gevraagden prijs van ƒ10 aan te nemen. Het ter rein moet worden opgeleverd verhoogd tot ten minste 5 centimeters beneden A. P. Verdere ophooging is niet noodig. Hij acht eene som van ƒ463,000 voor eene gevangenis als de voorgenomene niet te hoog, maar hij zal gaarne onderzoeken ol die som niet belangrijk kan worden verminderd. Nu wordt slechts aangevraagd ƒ105,000 als ƒ100,000 voor de koopsom van den grond en ƒ5000 voor overdracht enz. Hedenmiddag 2 ure werd de eerewachl aan het paleis van Z. K. H. den prins van Oranje betrokken door een compagnie op oorlogssterkte van het 3' bataillon grenadiers, onder commando van den kapitein G. Van ïienhoven. De heer F. J. Pontier, hoofd der gemeenteschool in de Nieuwe School straat alhier, vierde gisteren zijn 40-jarig jubileum als hoofdonderwijzer in deze gemeente. Talrijk waren de bewijzen van hoogachting hem op dien dag betoond. De heer mr. P. L. F. Blussé, lid van gedep. staten van Zuidholland, bood gisteren ten zijnen huize een aantal leden der provinciale staten een diner aan. Naar het Fad. verneemt, worden door de directie van het Zeebad Scheve- ningen onderhandelingen gevoerd met den heer Carré voor het geven van eene reeks van voorstellingen in de maand Augustus a. s. Het plan bestaat het circus op bel terras aan de landzijde van het badhuis te plaatsen. Gedurende de maand Juni werden per stoomtram den Haag-Scheve- ningen 98318 reizigers vervoerd, dus gemiddeld 3279 personen per dag. BUITENLANÜSCHE BERICHTEN. BEL6IE Vrijdagmorgen was in het station van Arlon zekere Ch. Ileck, mees terknecht in het werkhuis van reparatie der machines, bezig met eene loco motief te herstellen, waarvan de waterbak erg beschadigd was. Alvorens aan dit werk te kunnen beginnen, had hij eerst eenige voorzorgen genomen, doch eensklaps ontplofte de bak en de ongelukkige bekwam al het kokende water in het aangezicht en op het lichaam. Hij werd op eene verschrikke lijke wijze verbrand. Heck was gehuwd en vader van vijf kinderen, allen nog zeer jong. De ongelukkige is overleden in het gasthuis te Arlon, na acht uren de hevigste pijnen te hebben doorstaan. ENeELAND. Lord Cairns heeft in het hoogerhuis aangekondigd, dat hij een voor stel tot verwerping der reformbill zal indienen. Lord Carnarvon heelt zijn voorstel om de houding der regeering ten opzichte van Egypte af te keuren, ingetrokken, na de verklaring van het kabinet, dat het debat daarover na- deelig zou zijn voor de belangen van den staat. In het lagerhuis is gisteren door den heer Storey tegen aanstaanden Donderdag eene interpellatie aangekondigd over de Nisero. Hij wenscht inge licht te worden over de maatregelen, welke de regeering tot bevrijding der bemanning heeft gedaan, en verlangt te weten of van de Nederlandsche regeering schadeloosstelling voor de familiebetrekkingen der bemanning is geëisebt. In een dorp bij Dayton, in Ohio, is verleden Vrijdag de stoomketel van eene meelfabriek gesprongen. Van de veertig werklieden werden 27 onder het puin begraven; 7 kwamen om en anderen werden gekwetst, waar van 3 doodelijk. FRAKKRIJ K. De heer Andrieux heeft gisteren iu de kamer van afgevaardigden op art. 2 van het ontwerp der grondwetsherziening als amendement voorgesteld, om het presidentschap der republiek te ontzeggen aan de leden der familiën, die over Frankrijk geregeerd hebben. De heer Jules Ferry noodigde den beer Andrieux uit, ten einde verwarring ie voorkomen, dit amendement voor te stellen niet op art. 2, maar op art. 8, dat over den regeeringsvorm handelt. Hij verbindt zich om het bij het congres te ondersteunen. De heer Andrieux trok daarop zijn amendement in. De heer Languenais vroeg de afschaffing van het presidentschap, doch het daartoe door hem gedaan voorstel werd verworpen. De kamer heeft met 456 tegen 50 stemmen paragraaf 1 van het regeeringsvoorsiel aangenomen. Een levendig debat onistond over een amen dement van den heer Bernard Lavergne, houdende om in de grondwet te vermelden, wanneer men al dan niet bevoegd is om lot lid van den senaat verkozen te worden. Ook wenschie hij de verkiezing van den senaat bij algemeen stemrecht te doen geschieden. De heer Ferry bestreed dit amen dement, als niet strookendë met de constitutie. De regeering kan zichm^t geene andere wijzigingen vereenigen, dan die in haar ontwerp zijn vervat. Het amendement werd ten slotte met 265 tegen 235 stemmen verworpen. In de Seine werd bij Passy gevonden de helft van een lijk, en eeni- gen lijd later de andere helft. Een hondje, dat steeds bij den oever bleef janken, leidde tot de ontdekking van den doodezekeren Lebon, hande laar in gevogelte, liet bleek, dat Lebon had gegeten met zekeren Mielle, een gargon d'hotel. Mielle had Lebon vermoord, zijn lijk in twee stukken gesneden en in twee koffers meegenomen, en was, na het lijk in de Seine te hebben geworpen, met Lebons geld op den loop gegaan. De justitie doet nasporingen en beschrijvingen van den moordenaar zijn overal heengezonden. Zondagmiddag te 2 uren keerde zekere Victor Martin te Parijs terug, die 11 Mei te 3 uren 's namiddags de stad vertalen had en in 50 dagen heen en weer naar Rome gcloopen was. Volgens de aangegane weddenschappen moest hij lusschen 12 en 3 uren Ie Parijs terugzijn. Te Montbrison, in het departement Loire, is een jonkman van aanzien lijke familie, Berthand genaamd, ter dood veroordeeld wegens het vermoor den van zijn grootvader en diens oude huishoudster. Hij had zich geruimen tijd iu zijn grootvaders huis schuil gehouden en zijn kans algewacht. Zijn doel was diefstal bij den ouden man, wien hij vroeger reeds geld ontstolen had. Het duurde lang voor Berthaud als de schuldige ontdekt werd. Er leeft in Frankrijk, in het plaatsje Auberive-en-Royans, eene vrouw van 123 jaren. Zij heet Marie Durand. Zij was getrouwd, maar zij heeft haar man reeds sedert 93 jaar verloren. Zij is arm, woont in een huisje van de gemeente en leeft van de aalmoezen, die de bewoners en de vreemde bezoekers haar geven. Haar lichaam is weinig meer dan vel en been. Haar geheugen is nog tamelijk goed, als het zaken belreft, die onlangs voorge vallen waren; maar van haar lang verleden weet zij zich weinig te herin neren. Uil Algiers wordt gemeld, dat de anti-semitische beweging, die aldaar in den nacht van 28 op 29 Juni is losgebarsten, ontstaan is naar aanleiding van een besluit der soldaten van de jongste lichting, om de joden uit te sluiten van de feesten, die ter gelegenheid van het vertrek der soldalen zouden gegeven worden. Dat de troepen tusschenbeide hebben moeten ko men tot herstel der orde, is reeds door de telegraaf gemeld, en de telegraaf berichtte levens, dat de volgende dag rustig was voorbijgegaan. Maar het blijkt thans uit nadere tijdingen, dat die rust gekocht is tot een pijnlijken prijs. De opgewondenheid der bevolking tegen de joden was nameljjk den volgenden avond nog zeer groot en deed eene herhaling van de gebeurte nissen van den vorigen dag vreezen indien de maire de personendie ge vangen waren genomen, niet op vrije voelen had gesteld. De maire heeft onderhandeld met de Arabische rustverstoorders. In Zwitserland heeft men bijzonder veel last van koud weder. In den omtrek van Genève heelt het onlangs gevroren. Te Appenzell kwamen van de geiten, die op de Alpen gedreven waren, 80 a 90 door de koude om het leven. De reizigers en logeergasten, die om iels anders dan zulke sommer- frische gekomen waren, zijn voor een groat gedeelte naar huis terug gekeerd. 9II1T8CHLAND. Z. M. de keizer heeft verleden Maandag een bezoek aan Wiesbaden gebracht, llij weid aan hel station door den daar verblrjfhoudenden koning van Griekenland en diens twee zonen ontvangen en door de bevolking met geestdrift begroet. Denzelfden dag is Z. M. naar Ems teruggekeerd. De badkuur, die de keizer te Ems ondergaat, oefent een goeden in vloed op de gezondheid van den grijzen vorst. De keizer gevoelt zich ge zonder dan ooit, legt bezoeken af bjj de vorstelijke personen, welke de naburige badplaatsen bezoeken en verzuimt slechts zelden een feest in de Kurzaal. Ook gaat de keizer veel naar Coblenz. waar de keizerin verblijf houdt. In het geheel zijn op het oogenblik te Ems ongeveer 6000 badgasten. Naar men verneemt, hebben prins Von Bismarck en zijne gemalin Berlijn verleden Maandag verlaten en zijn zij naar Varzin vertrokken. Eenigen tijd geleden werd de schrijnwerkersgezel Nordmann te Hamburg tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij den commissaris van politie aldaar een dreigbrief had gezonden met de mededeeling, dat hjj op den tweeden Pinksterdag het grootste gedeelte van Hamburg in de lucht zou laten vliegen, liet stuk was onderteekend: Krachtens mijn ridderlijke hoog heid. Anarchist en dynamietzamenzweerder." De beschuldigde verklaarde slechts een grap te hebben willen verkoopen. Doch daar hij reeds in 1873 de grondeigenaars uit die buurt door dreig- en brandbrieven voortdurend in ongerustheid had gehouden en destijds niet minder dan vier hoeven in brand had gestoken, wat hij met 10 jaar tuchthuisstraf moest boeten, vatte de rechtbank de grap als ernst op en veroordeelde den dynamietman lot bovengenoemde straf. De laatste overstroomingen in Galicie hebben zeer groote schade aan- gericht. De staat alleen lijdt eene schade van ruim 600,000 ft., eene spoor wegmaatschappij eene schade van 50,030 fl.terwijl die der particulieren veel aanzienlijker is. Van alle zijden komen giften in voor hen, die bij deze ramp alles verloren hebben. De keizer van Oostenrijk heelt 10,000 fl. gege ven en ook de leden van het keizerlijk huis hebben vorstelijke giften ge zonden. Aan de stad Gothenburg is door den koopman Osbeek, de vorige maand overleden, als een bijzonder fonds een half miliioen kronen vermaakt,onder voorwaarde, dat zijne echtgenoote gedurende haar leven het vruchtgebruik zal hebben. In verscheidene districten van Zuid-Rusland duurt de vernieling van de te veld staande gewassen door het enorme aantal sprinkhanen, in weerwil van alle genomen maatregelen door de autoriteiten tot uitroeiing dier in sectennog onverminderd voort. Door de keizerlijke landbouwmaatschappij in het district Elizavetgrad werd dezer dagen aan de boeren nog eene som van 17,000 zilveren roebels uitgekeerd voor het dooden van 1,700,000 sprinkhanen.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2