WOENSDAG 2 JELL STADS-RER ICIITEN, fiostelooze Vaccinatie en Kevaccinatie. Hoogere Burgerschool voor Meisjes. BINN UN LANDS CUE BERICHTE N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 1 afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels I. iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen Ier kennis van belanghebbenden, dal gedurende de maanden JuliAugustus, Septem ber en October gelegenheid beslaat lol kostclooze vaccinatie en revaccinatie voor onvermogenden op Woensdag van elke week des namiddags te een uur, in een der lokalen van de Stadswaag en dat daarmede alzoo een aanvang zal worden gemaakt op Woensdag 2 Juli a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 24 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen Ier kennis van belanghebbenden dat liet eerste toelatingsexamen voor de lloogere Bur gerschool voor meisjes zal aanvangen op Vrijdag 11 Juli e. k. des voormiddags te 9 uren in het Schoolgebouw aan de Garenmarkt. Burgemeester eu Weihouders voornoemd: DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 1 Juli 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 Juli. Zondag vierde de heer A. J. Fonteijn, koster der Israëlietiscli gemeente alhier, op den tachtigsten jaardag van zijn leven den dag, dat hij vóór een halve eeuw in zijn ambt trad. Het kerkbestuur vereerde den jubilaris met een kostbaren zilveren bokaal, van zinrijke inscription voorzien. Aan tal rijke bewijzen van belangstelling, ook van den kant van andere gemeenten, ontbrak het niet. Dr. G. Zaalberg herdenkt morgen den dag waarop hij voor 25 jaren het ambt van geneesheer aanvaardde. Voorzeker zullen allen, die den jubi laris in zijnen ijverigen werkkring hebben gadegeslagen, die zijne toewij ding en bereidwilligheid kennen, dien dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Gisterenavond werden de wakkere races-roeiers van »Njord", die zoo zeer de eer hunner vereeniging in het buitenland hadden doen gelden, door talrijke belangstellende bij hunne aankomst alhier verwelkomd. Aan de overwinnaars werd een tweetal prachtige kransen aangeboden. Er had ver volgens een optocht plaats door de stad, voorafgegaan door het vaandel, //Njord" onlangs door de Leidsche dames geschonken. Door de politie alhier is heden proces-verbaal opgemaakt tegen de per sonen J. A.. J. R. en D. V., de beide eersten beschuldigd van diefstal van wol, terwijl de laatste deelde in de opbrengst van den verkoop van het gestolene. Eveneens is proces-verbaal opgemaakt legen J. W. A. v. d. V, die zich aan diefstal van een kanarievogel uit een kooi in eene tapperij heeft schul dig gemaakt. Voor den aanstaanden cursus aan de hoogere burgerschool voor jon gens alhier zijn ingeschreven 43 nieuwe leerlingen. Heden ochtend te 10 uren ontstond te Leiderdorp bij den heer J. v. L. een begin van brand, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Van een verwer, aldaar bezig zijnde met de oude verf al te branden, sprong het daartoe gebruikt wordende brandspirimstoestel, waaruit de lichtontvlambare vloeistof over een hooiberg spoot, waardoor de vlammen zich spoedig ver breidden. Dank de spoedige hulp der brandweer mocht men er in slagen dit onheil in zijn begin te stuiten. Door den gemeenteraad te Katwijk is tot secretaris dier gemeente be noemd de heer J. Varkevisser aldaar. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Zaturdag II. zijn 8 bommen met versche visch aangekomen. Deze besomden 70 a 108 in 5 dagen; tarbot werd niet aangevoerd. Besteed werd voor groote tong f 0.50 a 0.70 en voor kleine tong 0.13 a ƒ0.25 per stuk; voor kleine schol ƒ8 a /9, voor droogscharren ƒ11 a 1 12, voor droog braad ƒ6 a ƒ7, en voor garnalen ƒ1.25 a ƒ1.75. alles per mand. Door twee schuiten zal in deze week de verschvisscherij nog worden uitgeoefend. Tot heden zjjn 30 bommen op de haringvisscherij uitgegaan. Aan het rijk zijn ter plaatsing in het Ethnographisch Museum ten ge schenke aangeboden: door den heer mr. J. M. Brooshooft, laatstelijk voor zitter van den landraad te Grisse, thans met verlol bier te lande, modellen van op Java gebruikt wordende keukengereedschappendoor den heer mr. W. baron Van Goltstein te 'sGravenhage, een fraai met snijwerk en beschil dering versierde kano van Nieuw-Guinea, met daarbij behoorend matten zeil aan een met snijwerk versierden mast, en door Z. 11. Sjarief Yoesocf, sul tan van Pontianak, verschillende kleedingstukken. De minister van binnen), zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 September 1884 de betrekking van leeraar in de wiskunde aan de lijks-hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Middelburg, in de hoogere klassen, te vervullen is. Jaarwedde ƒ2000. Zy die voor deze be trekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich uiterlijk op 15 Juli e. k. aan te melden bij den hoogleeraar inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda te 's Gravenhage. Het ontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd werd in de afdeelingen van de tweede kamer allereerst beschouwd in verband met de tijdens het onderzoek nog aanhangige klassenbelasting, in zoover men meende, dat, mocht aan die belasting, welke hoofdzakelijk de meerge- goeden zou treden, een ongunstig lot ten deel vallen, verhooging van den accijns, een nieuwe last op het toch reeds zoo ongelijk zwaar gedrukte mingegoede deel der natie zou leggen, Ie minder gewenscht, nadat de minister van binneul. zaken de hoogere standen tot meerdere offervaardig heid aanspoorde, als het ware middel tegen socialistische dwalingen. Velen achtten het wenschelijk de behandeling van dit ontwerp uit te stellen tot de indiening eener nieuwe directe belasting, terwijl eenigen billijkheidshalve eene verhooging van den wijnaccijns tegelijk met die van het gedistilleerd wcnschten. Tegen de voorgestelde verhooging werden o. a. als bezwaren aangevoerd: bevordering van den sluikhandel, dat verscherping van toezicht noodig maakte, waarvan de kosten een deel der opbrengst zouden verslin den; voorts toeneming der vervalsching van den sterken drank bezwaren die anderen echter van geen overwegend belang achtten. Zij verzochten de regeering of het niet mogelijk was te waken tegen voor de gezondheid be paald schadelijke bestanddeelen in den sterken drank. Een deel der leden meende, dat de accijns tot 75 per heet. wellicht nog hooger kon opge voerd worden, een maatregel, die, overigens door anderen bestreden, ge paard kon gaan b. v. met afschaffing van den accijns op zeep en zout. Uit Carlsbad wordt o. a. aan de H. C. het volgende van den 28'" Juni gedagteekend bericht: Over de in de laatste dagen door alle bladen bespro ken qnaestie der troonopvolging heeft de koning, naar mij verzekerd is, aan zijne ministers getelegrafeerd, dat deze qnaestie bij zijne terugkomst overeenkomstig de bepalingen van de Nederlandsche grondwet van 1848 be slist en prinses Wilhelmina als troonopvolgster aangewezen zal worden. Door met den koning in betrekking slaande personen wordt verzekerd, dat koningin Emma tot regentes zal worden benoemd en dat graaf Van Lijnden van Sandenburg haar ter zijde zal staan. Uit Munchen schrijft men aan het D. v. Z. en 's Gr. van den 28s,en Juni: Heden-middag te 12 uren kwam Z. M. de koning der Nederlanden, blijkbaar in den besten welstand, met een buitengewonen trein van Carls bad alhier aan en reed na 10 minuten oponthoud naar het station Gmund aan de Tegernsec. Te 3 uren 35 minuten kwam de buitengewone trein van 11. M. koningin Emma van Kissingen aan en zette, nadat H. M. eenige ver- verschingen gebruikt had. te 3.50 de reis naar Gmund voort. Nederland's hoop, de lieve prinses Wilhelmina, vertoonde zich, gedurende het geheele oponthoud, aan het portier. Beide treinen bestonden elk uit 2 wagens 1« en 2e klasse en een koninklijken salonwagen. Van het station Gmund tot Bad Kreuth liggen twee poststations. Bail Kreuth ligt 16 uren zuidelijk van Munchen, ruim twee uren van den Tegernsee, welks kasteel, vroeger een abdijvoorheen aan prins Karl van Beieren toebehoorde en thans door her tog dr. Karl Theodor bewoond wordt. Het bad ligt in een gebergteketel uren van het dorp Kreuth, 629 meter boven de oppervlakte der zee. De ge zondheidsbron was reeds in de oudste tijden bekend; het tegenwoordige Kur- huis is in 1827 voltooid. Van Bad Kreuth voert de weg door de romantische Alpen-landschappen naar den 12 uren zuidelijker, reeds een Oostenrijksch Tyrol gelegen Achen-see. Zuidoostelijk van Bad Kreuth verheft zichdeSon- nenwendjoclv; noordoostelijk, aan den Schlicrsee, de 6400 voet hooge Wen-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1