L fi ID S C 11E C li IIA il T. 18S4. 150. VRIJDAG 27 JUNI. STADS-BERICHTEN, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. iHIflft ~Tf"~~ lEW fenuriiiiaavv '.X"V4 :'44^444V- Ue Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke iwtnmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Brengen ter algemeene kennis dat de passage op het Rapenburg, tus- schen de ücheepmakersstceg en de bibliotheek der Rijks- Universiteit, van 26 Juni gedurende drie weken voor ry- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 26 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 26 Juni. Door Z. M. is aan den heer C. G. Cobet een eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der letteren en bespiegelende wijsbegeerte aan de universiteit alhier. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegenwoor dig de hh. De Fremery, Hartevelt, Groll, Bredius, Juta, Zaayer, Van Dissel, Land, Buys, Le Poole, Verster, Scheltema, Cock, Zaalberg, DeGoeje, Was, Driessen, Van Wensen en de voorzitter. De voorzitter opende deze vergadering met eene herinnering aan de vree- selijke slag die ons land heelt getroffen. Sedert de laatste week dat wij bij elkander kwamen, zeide hij, is het vaderland onverwacht door eenzwaren ramp getroffen, onverwacht, omdat Z. K. H. de prins van Oranje het tijd perk van reconvalescentie was ingetreden na eene zware ziekte, zijn heen gaan is des te zwaarder, omdat de koning alle zijne mannelijke bloedver wanten heeft zien vallen en de kroon thans zal opgedragen worden aan de nog jeugdige prinses. Ongetwijfeld is de deelneming ook hier ter stede zeer groot: hij stelde daarom voor namens de gemeente een eerbiedig adres van rouwbeklag aan IIH. MM. den koning en de koningin te richten. Het adres is van den volgenden inhoud: •»Aan Z. M. den koning en H. M. de koningin! Met diep leedwezen en ontroering heelt de gemeenteraad van Leiden de treurmare vernomen van het overlijden van Z. K. H. prins Alexander, den geliefden kroonprins der Nederlanden. Dit smartelijk verlies, thans wederom door Uwe Majesteiten en het koninklijk huis geleden, heeft, gelijk alom in den lande, ook in deze gemeente de diepste verslagenheid te weeg gebracht. De gemeenteraad ge voelt behoefte zijne deelneming in deze treffende ramp op de meest eerbie dige wijze uit te spreken en aan Uwe Majesteiten de verzekering te geven dat de nagedachtenis van den geliefden prins ook in deze gemeente, die het voorrecht mocht genieten Z. K. H. eenigen lijd onder hare ingezetenen te tellen, bij voortduring in eere zal worden gehouden. Moge de algemeene deelneming aan Uwe Majesteiten ook bij dit gevoelig verlies, door Uwe Ma jesteiten en het koninklijk huis opnieuw ondervonden, zoo mogelijk tot eenige troost strekken". Ingekomen was eene missive van ged. staten, waarbij aan den gemeente raad machtiging werd verleend om met de gemeente Woerden in overleg te treden omtrent het Utrechtsche jaagpad. Verder eene kennisgeving van den heer Cock, waarbij hij meldt, dat hij zich, naar aanleiding van het in de geheime zitting van Donderdag 19 Juni 11. behandelde, genoopt ziet om als lid der commissie belast met het uit brengen van rapport omtrent de tramquaestie te bedanken. Vervolgens was aan de orde het verzoek van J. C. Vieweg om restitutie van schoolgeld, dat zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd; eveneens was dit het geval met de suppletoire staat van begrooting en staat van al en overschrijving op de hegrooting, dienst 1883, van het Nederlandsch Israë litisch armbestuur. Omtrent het verzoek van de firma J. en A. LePoole, om een duiker te leggen van de Garenmarkt naar den Witten Singelvroeg de heer Bredius het woord. De voorwaarden waaronder de commissie van fa bricage had voorgesteld dit verzoek in te willigen en door het dagelijksch bestuur overgenomen, zag hij gaarne met twee vermeerderd, namelijk: De vergunning te verleenen tot wederopzeggings toe, en 2». bij intrekking van de vergunning of door het niet meer in gebrnik nemen door requestrant, dezen de verplichting op te leggen op zijnen kosten de duiker weg te nemen en den grond in dien staat te herstellen, waarop deze thans is. Dit amendement werd niet ondersteund, zoodat het niet in behandeling kon worden genomen. Het verzoek werd daarop aangenomen met 15 stemmen tegen 1, die van den heer Bredius; de heer Le Poole bleef buiten stemming. Bij het in behandeling nemen der rekening der Stads-bank van leening over 1883 verwijderden zich de commissarissen de heeren Buys en Le Poole. Zonder hoofdelijke stemming werd deze vervolgens goedgekeurd. Met de rekening van de stedelijke gasfabriek kon de heer Le Poole niet medegaan. Er waren hierin eenige onnauwkeurigheden geslopen; o. a. le verde het aantal kolen bij het eind van 1882 en bij het begin van 1883 een verschil op van 6000 kilo. Deze onnauwkenrigheden waren echter niet van dien aard, dat zij hem zouden nopen zijne stem er tegen te verheffen. De heer Cock wenschte eenige opmerkingen te maken naar aanleiding van het jaar verslag. De voorzitter gaf den heer Cock in overweging dit thans niet te doen. De wetzeide hijverbiedt de commissarissen der gasfabriek bg de behandeling der rekening tegenwoordig te zijn; hetgeen echter in geenen deele het geval is met het bespreken van het jaarverslag. Hij is derhalve van oordeel dat hel niet bepaald fair zoude zijn dit onderwerp te bespreken bij afwezig heid van de heeren De Fremery en Van Dissel, die zich inmiddels verwijderd hadden. De heer Cock vroeg dan dit punt ter bespreking te mogen brengen, nadat deze heeren wederom in de vergadering verschenen waren. Inmiddels zoude hij echter zijne goedkeuring aan de rekening niet kunnen schenken. De rekening, daarop in stemming gebracht, werd goedgekeurd met 15 tegen 2 stemmen, die van de heeren Scheltema en Cock. Nadat de commissarissen der gasfabriek weder zitting genomen hadden erlangde de heer Cock het woord. Met voldoening wees hij op het leit, dat gedurende dit jaar de lichtsterkte van het gas geen enkele maal beneden het voorgeschreven getal van 16 kaarsen geweest was, wel daarentegen enkele malen belangrjjk hooger. Dit was dus, in vergelijking met het vorig jaar, eene belangrijke verbetering. Thans wenschte hij nog eene inlichting naar aanleiding van het nieuwe contract met de heeren Solvay C°. te Brussel, tot aankoop van ammoniak- water. Uit het verslag had hij gezien dat dit water door de gemeente franco moet geleverd worden in eene concentratiefabriek voor hunne rekening ge bouwd, op het terrein van den nieuwen gashouder, waarvoor zij den grond kosteloos in gebruik hebben, terwijl de directeur vergunning was verleend, de leiding der werkzaamheden in de concentratiefabriek voor die firma op zich te nemen. Gaarne zoude hij vernemen of de directeur hiervoor of door de heeren Solvay of op eenige andere wijze vergoeding erlangt. De heer Van Dissel wilde spreker wel eenige inlichtingen geven, maar slechts persoonlijk, niet namens de commissie. De heer De Fremery is van oordeel, dat het be antwoorden dezer vraag beter zoude zijn nadat de commissie hierover in eene vergadering had gedelibereerd, waarmede de heer Van Dissel genoe gen nam. Niets meer aan de orde sloot de voorzitter de vergadering. Gisterenavond had in de zaal van Zomerzorg wederom eene vergadering plaats der leden van de afdeeling Leiden en omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. Ingekomen was eene sierlijke zilveren medaille door de afdeeling behaald op de tentoonstelling te Buiten zorg. De secretaris der afdeeling, bracht vervolgens het verslag uit over het jaar 1883, waaruit bleek, dat de toestand der afdeeling alle mogeljjke stof tot tevredenheid gaf, hetgeen den president aanleiding gaf om den wensch te uiten, dat volgende jaren even voorspoedig voor den bloei en het welzijn der afdeeling mogen zijn als dit geweest is. Verder werd er medegedeeld.dat de algemeene dit jaar te houden excursie, welke op 22 Juli a. s. zal gehou den worden, plaats zal hebben in de omstreken van Baarn. Het voorstel van den heer Witte, tot het indienen van een verzoekschrift aan den gemeen teraad te Leiden, ten einde dezen in overweging te geven prijzen uit te loven voor het sierlijk aanleggen van bloemperken in het Plantsoen, werd lot eene volgende vergadering verdaagd, in welke alsdan de heer Witte, die thans afwezig is, zijn voorstel nader zoude kunnen toelichten. In de bus waren de volgende vragen gevonden: 1°. In Sempervirens van Zaterdag jl. staat eene advertentie, dat in de maand Augustus eene tentoonstelling van Begonia's zal gehouden worden; zoude dit waar kunnen zijn? en zoo ja; wanneer hooren wij daar iets van? De heer Kriest had deze advertentie insgelijks gelezen, toch kan zich niet begrijpen, waaraan deze haar daar zijn te danken had, wijl het toch on mogelijk is dat er eene tentoonstelling van bloeroen gehouden worde geheel

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1