BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Doch slechts weinige jaren mocht prins Alexander aldus doorbrengen. De rampen die het koninklijk huis sedert 1877 hebben getrolïen drukken den prins wiens zenuwgestel altoos van zeer teeren aard was diep ter neer. Zijne liefste bloedverwanten, zij tot wie hij zich zoo innig voelde aange trokken, ontvielen hem en zijn gevoelig harte was nauwelijks bestand tegen die telkens herhaalde rouw. De dood zijner teerbeminde moeder wondde zijn hart diep en bracht zijn zenuwgestel zulk een schok toe, dat jaren zouden moeten verloopen alvorens hij dien te boven zou komen. En nog voor dat de eerste indruk eenigszins had kunnen zijn getemperd, ontviel hem zijn oudere broeder, met wien hij steeds de beste betrekkingen had onderhouden. Wat hij geleden heeft en hoeveel het hem gekost heeft om zijn zenuwziekte te bekampen en overeenkomstig den hartgrondigen wensch des volks zich voortebereiden voor de zware taak die hem als toekomstige troonsopvolger eens zou wachten behoort te zeer tot de geschiedenis van den dag om daarover uittewijden. De pieteit die hem bezielde en die zich niet enkel uitte in rouwvertoon, doch ook in de instandhouding en bescherming van stichtingen en inrichtin gen waaraan zijn afgestorven moeder tijdens haar leven steun had geschon ken, werd door allen gewaardeerd. Trouwens ook uit eigen hoofde aarzelde hij nimmer wel te doen naar zjjn vermogen en van vele nuttige en weldadige instellingen was hij een bescherm heer in den waren zin des woords. Hoe hij b. v. de pogingen om de Sophia- stichting te Scheveningen ruimer middelen te verzekeren bevorderde en met zijn koninklijken vader het initiatief nam om spoedig en op flinke wijze de getroflenen door de ramp van Krakatau geldelijk tegemoet te komen ligt nog versch in het geheugen. In den laatsten tijd opende de prins zich een nieuw arbeidsveld door het grootmeesterschap van de orde der vrijmetselaren te aanvaarden. De blijde verwachting dat de prins weldra de kracht zou vinden om zich aan de openbare aangelegenheden te wijden is helaas voor goed vervlogen. Men schrijft ons: Geen tuinbaas zou zich ooit uit het hoofd laten pra ten dat als de pauwen zoo schreeuwen er nog veel noordenwind te wachten is. De pauwen hebben dan ook al geschreeuwd in April toen het warm was tot beschaming van de ongeloovigendie eene buitenplaats betrekken om er de liefelijkheid van den zomer te genieten en het er nu koud heb ben. Welk een tijd heeft nu de noordenwind reeds stand gehouden, wat is de lucht grauw en somber, hoe weinig doet het weer aan den langsten dag, hoeveel meer aan Maartsch weer denken. Maart en April met hun zonneschijn overtollig warm bij het nog bladerloos geboomte, bespaarden het buiig, donkere, koude noordsche weer tot den zomertijd, bij het dichte lommer. Landlieden, die het best kunnen weten, omdat zij bij het krieken van den dageraad »op de been" zijn, verklaren dat sommige nachten dan ook niet vrij zijn van vorst. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, te rekenen van 1 Januari 1886, voor de rijks werken, de gebakken metselsteenen van den Waalvorm van de soort hard- grauw zullen moeten zijn van de volgende afmetingen in millimeters lengte 220, met eene speling van 4 daarboven en daarbeneden; breedte 108, met eene speling van 2 als voren; en dikte 54 met eene speling van 1 als voren. De afmetingen der overige soorten moeten daaraan geëvenredigd zijn. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen schrijven is Zr. M'. schroelstoomschip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee P. Ten Bosch, adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje, den 17,n Mei ,jl. van Suriname vertrokken, den 24en daaraanvolgende te Curasao aangekomen. Hel voornemen bestond den 7(n of &eD Juni van daar de terugreis naar Ne derland aan te nemen en op dien terugkeer te San Domingo en te llaïti de i vlag te vertoonen. Aan boord was alles wel. Het stoomschip Batavia, van Botterdam naar Java, arriveerde21 Juni te Padang. De Conrad, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port Said 22 Juni. De Koning Willem 111, van Amsterdam naar Java, vertrok 22 dezer van Pauillac. De Noord-Hollandvan Java naar Rotterdam, ver trok gisterenochtend van Marseille. De Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap St. Vincent 22 Juni. De Soerabaja, van Rot terdam naar Java, arriveerde heden te Southampton. Voor het aanstaand notarieel examen hebben zich aangemeld: voor het eerste gedeelte 421: eerste en tweede gedeelte 26; eerste, tweede en derde 13; tweede gedeelte 33; tweede en derde gedeelte 57, en derde ge- deelte 90 aspiranten. De uitbreiding van den dienst der pakketpost tot het verkeer met Ned. Indië maakt sinds eenigen tijd het onderwerp van onderhandelingen tusschen de departementen van waterstaat en koloniën uit. {U. O.) Zaterdag werd door eene commissie uit het bestuur van den Haarlem mermeerpolder den heer mr. J. P. Amersfoordt een zilveren beker met in- scriptie aangeboden, als blijk van hulde en waardeering voor de diensten, |i die hij den polder van 1856 tot 1884 als lid van het bestuur heeft bewezen. De heer Amersfoordt heeft zich onlangs verplicht gevoeld om gezondheids redenen zijn ontslag als lid van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder te nemen. De A. C. beweert, dat de ƒ30000, die onlangs ten kantore van de Associatie-Cassa te Amsterdam op geheimzinnige wijze verdwenen, terecht zijn. Zondagochtend te 4 uren is te Edam een felle brand uitgebroken in de kaaspakhuizen van gebr. Groot en F. Groot, staande op het Marken. Drie groote pakhuizen brandden geheel uit. Ofschoon er veel kaas kon ge red worden, ging toch eene aanzienlijke partij verloren. Bij gelegenheid van den sterfdag van Willem den Zwijger, zal de hoogleeraar dr. Jan ten Brink in den schouwburg te Deventer eene rede voering houden. Hoe moeielijk het tegenwoordig is voor miliciens vrijstelling te krijgen van het bijwonen der najaarsoefeningen, moge, zoo schrijft men uit Arum, blijken uit de omstandigheid, dat een jongeling, die op dit oogenblik nog in Amerika is, met het voornemen om daar zijn fortuin te maken, eene afwijzende beschikking heeft ontvangen op zijn verzoek om vrijstelling. Trouwens, de minister had niet minder dan 400 dergelijke verzoeken ntvangen. Te Dussen liet Vrpag eene vrouw haar driejarig dochtertje een oogen blik alleen thuis. Er hing een pot met water te koken, het kind kwam met het vuur in aanraking, waardoor de kleeren vlam vatten, en het schep seltje kreeg zulke hevige brandwondendat het daags daarna overleed. Omtrent den brand Ie Engelen wordt nader gemeld: Hij ontstond er in een huis, bewoond door zes gezinnen. De langdurige droogte en rietendak, met de daarbij komende wind. deed in een oogenblik de vlammen om zich heen grijpen en tastten de naburige huizen aan, insgelijks met riet sedekt. Aan blusschen was geen denken, ofschoon de brandspuit onmiddellijk ter plaatse tegenwoordig was. Het eene gebouw na het andere werd eene prooi der vlammen, terwijl omstreeks zes ure de pastorie der Herv. ge meente groot gevaar begon te loopen en het daaraan grenzende klooster. Door gepaste maatregelen van den wakkeren rijks-opzichter Vroeg en het onder zijn opzicht aan den Dieze-kant werkende volk werd gelukkig de brand gestuit, waartoe de inmiddels uit de naburige gemeenten Vlijmen en lledel aangerukte brandspuiten het hunne bijdroegen. Elf huizen werden in de ascli gelegd en achttien huisgezinnen van have en goed beroofd. Hoewel de meeste buizen geassureerd zijn. is de schade nog niet te berekenen. Om trent de oorzaak van den brand valt niets zekers mede te deelen. Vermoe delijk hebben kinderen met lucifers gespeeld. De van dak beroofde huisge zinnen zijn voorloopig in de school opgenomen. 's GRAVENHAGË, 23 Juni. Wegens het overlijden van Z. K. II. Alexander, prins van Oranje, heeft Z. M. bepaald dat het hof voor den tijd van drie maanden den rouw zal aannemen te weten: 4 weken zwaren, 4 weken middelbaren en 4 weken lichten rouw. Door Z. M. zijn bij het departement van financiën benoemd tot adjunct commies: K. C. A. Willemse, thans eerste klerk, en mr. H. E. E. Lagerwey, doctor in de rechten, thans te Amersfoort. Door Z. M. is .1. Keiser, ontvanger der directe belastingen enz. te Delf zijl, benoemd tot ontvanger dier middelen te Elburg. Voorts zijn benoemd tol ontvanger der directe belastingen enz. te Hellevoetsluis, J. II. A. M. Heinsius, thans te Termunterzijlte Maassluis J. H. H. Eelsingh, thans te Ameide; te Valkenburg J. H. P. E. van der Veen. benoemd ontvanger dier middelen te Domburg; te Domburg M. H. Sauer, thans ontvanger dier mid delen te Eysden. Nog is aan J. F. Pottgieter, controleur der directe belas tingen enz. te 's Gravenhage, (le afd.), op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit 's rijks dienst, onder dankbetuiging voor de trouwe diensten, den lande bewezen, behoudens aanspraak op pensioen en is L. E. Uijttenhooven, thans controleur dier middelen te 's Gravenhage, (2e afd.), benoemd tot con troleur dier middelen te 's Gravenhage. Door Z. M. zijn bij het leger in Ned.-Indië benoemd tot officier van gezondheid 2". kl.de voor dat leger opgeleide militaire studenten (artsen), W. J. Hubers van Assenraad en W. J. Portengen. De heer Gaston Bouineau, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Oléron, is in die hoedanigheid door de Fransche regeering erkend. De minister van oorlog zal op 26 Juni a. s. geen audiëntie verleenen. Zooals reeds is gemeld heeft gisteren de autopsie plaats gehad. Deze lijkschouwing werd met bijzondere nauwkeurigheid verricht door de heeren doctoren van Z. K. 11. dr. Vinkhuyzen en van Wieringhen Borski, alsmede door den hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, Th. H. Mac Gillavry, bijgestaan door een amanuensis der hooge- school. Het lijk werd gebalsemd en in een looden kist, door een eikenhou ten omsloten, neergelegd, welke later in een mahoniehouten omkleedsel, rustende op zilveren leeuwenklauwenzal worden gevat en waarvan de ver vaardiging is opgedragen aan de firma P. Mouton en Zn., architecten alhier. Het stoflèlijk overschot van den prins is uit het slaapvertrek op de eerste verdieping naar de vroegere beneden-eetzaal aan de tuin zijde overgebracht, die van rouwteekenen is voorzien. Hoogstwaarschijnlijk zal voor het publiek de gelegenheid worden opengesteld in deze rouwkamer een blik op het ge laat van den overleden kroonprins te werpen. Graf- en lijkkransen zijn reeds rijkelijk toegevloeid en zijn bij de lijkbaar neergelegd. H. K. H. de hertogin van Mecklenbtirg-Schwerin, geboren prinses van Pruisen, liet een prachtige krans van witte rozen en camelia's bij het lijk nederleggen. Ook 's Prinsen adjudanten, zoomede vele instellingen en notabelen, hebben in den vorm van frissche bloemenkransen dergelijke blijken van hulde aangeboden. liet heeft Z. M. den koning behaagd de heeren Hojel en Beijerman vol macht te verleenen tot het treffen van alle maatregelen die onder deze treu rige omstandigheden vereischt worden. Ingevolge opdracht des konings hebben de ministers van buitenlandsche zaken en justitie zich heden namiddag half drie ure naar het stadhuis begeven ten einde aangifte te doen van het overlijden van de Z. K. H. en als getuigen bij de inschrijving der doodacte tegenwoordig te zijn: Naar aanleiding van eene circulaire van den minister van binncnlandsche zaken hebben burg. en weth. bepaald dat de publieke vermakelijkheden tot 28 Juni a. s. geschorst zullen worden. Omtrent het luiden der klokken zijn tot dusver van hoogerhand geen be velen ontvangen. Hoewel er tot dusver geen verandering is gebracht in 's konings reis plan om den 28'" dezer Karlsbad te verlaten om te Kreut bij Inbruck de gezondheidskuur voort te zetten, vernemen wij intusschen dat Z. M. de koning in ieder geval vóór de begrafenis van Z. K. H. den prins van Oranje, in de residentie zal aankomen. H. K. H. prinses Hendrik was gisteren in de Duitsche kerk bij de godsdienstoelening tegenwoordig. In dit, zoomede in alle overige kerkge bouwen van de verschilllende gezindten werd gisteren van den kansel den slag herdacht die koning en vaderland door het afsterven van Z. K. II. den prins van Oranje getroffen heeft. Van wege het ministerie van binnenl. zaken werden gisterenavond de aanschrijvingen aan 's konings commissarissen gericht, houdende de admini stratieve voorschriften voor den rouw in de verschillende gemeenten des lands. Het rouwbetoon over den slag dien koning en vaderland jl. Zaterdag getroffen heeft is in de residentie schier algemeen. Doorwandelt men het n Voorhout dan ontwaart men dat in deze aristocratische wijk de woningen buis aan huis gesloten zijn. In de hoofdstraten zijn de rouwetalages en hallstoks gèheschen vlaggen met zwarten wimpel of crêpe-omhulsel als bewijs van deelneming aangebracht. ENCIELiSfn. De Pall .flail Gazette zegt dat de Engelsch-Fransche overeenkomst aangaande Egypte geen gevolg zal hebben, indien de conferentie weigert het Engelsche voorstel aan le nemen, betreffende de verlaging van den interest der coupon en het voorschieten aan Egypte van 8 miliioen Het status quo zou dan hersteld worden. Het eerste bataljon van het Sussex-regiment, thans te Mangabat, bij Assioet in garnizoen, zal aanstaanden Dinsdag naar Assoean vertrekken. Volgens de Times zijn te Madrid ongunstige berichten uit Marokko ontvangen. De Azamor-stammen zijn in opstand gekomen, en vier door den Sultan aangestelde gouverneurs werden vermoord. Men gelooft, dat de oproerige beweging aan zendelingen van den sjerif van Wazan moet toege schreven worden.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2