BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. hart, door uil Engelands hoofdstad u nog een Vaartwel! toe te roepen vóór we heentrekken naar ons landna ruim drie maanden lang uwe gastvrij heid genoten te hebben. Met oprechte vreugde verklaren wijdat ons af scheidswoord niet anders kan en mag zijn dan een woord van diepgevoeldcn dank aan het volk van Nederland. Want van het eerste oogenblik af, dat wij den voet aan wal zetten hebben wij het ondervonden, dat het de Ne- derlandsche natie was die ons ontving. Alle standen, alle leeftijden, alle in ander opzicht verdeelden, zijn ons tegemoet gi komen: uwe hooggeplaatste mannen zijn niet achtergebleven bij de eenvoudige burgers en den handwerk- stand, en de wijze waarop uwe vrouwen en zelfs uwe kinderen ons hebben begroet was een der liefelijkste bewijzen dat uwe belangstelling voor ons volk werkelijk nationaal is. //Voor ons volk", zeggen we, want wat aan ons is gedaan beschouwen we als gedaan aan het volk, dat wc de eer heb ben te vertegenwoordigen; de eer, ons bewezen, konden we slechts aan vaarden als gebracht aan degenen die ons gezonden hebben. Zoo hebben we dan, als bekende en geliefde gasten, onder u mogen ver- keeren en op de beste wijze kunnen genieten van het vele dat ons is aan geboden. Bij het meer bijzonder persoonlijke past het niet hier stil te staan. Maar wij verblijden ons dat wij, met de belanglooze medewerking der be sturen van spoorwegen en andere vervoermiddelen, een groot deel van uw land hebben mogen bezoeken; dat wij onder de bekwame en vriendelijke leiding van particulieren of comités uwe nationale instellingen, de openbare en bijzondere, hoogere en lagere inrichtingen van onderwijs en opvoeding, uwe christeljjke philantropliische werkzaamheden en stichtingen mochten leeren kennen, uwen landbouw, uwe nijverheid en kunstschatten van nabij mochten aanschouwen en waardeeren. Zoo leerden wij den volksgeest en de volksbeschaving kennen en merkten tegelijk met het gemeenschappelijk nationale, dat ons aan onze oorspronkelijke eenheid herinnert, tevens al datgene op wat voor ons land nuttig kan zijn. Onze jeugdige republiek heeft nog in veel te voorzien om hare krachten op elk gebied naar behoorer. te kunnen ontwikkelen; maar voor hetgeen wij daartoe behoeven, kloppen wij nergers liever aan dan bij u. De erva ring nu in uw midden opgedaan vervult ons met goeden moed, dat ons be roep niet vergeefsch zijn zal. Wanneer wij zien op aanzienlijke en kundige mannen, die óf reeds vereenigd waren in ons belang,gelijk de Ned. Z.-Afrik. Vereeniging en de Emigratie-commissie te Amsterdam, óf naar aanleiding van ons bezoek te zamen kwamen, om ons met hunne kennis en ervaring, op financieel, economisch en wetenschappelijk gebied, bij te staan wanneer wij voor onze jongelingen wegen zien geopend om zich in Nederland te bekwa men voor de diensten die het vaderland van hen verwacht, dan is ons hart met de blijde hoop vervuld, dat de aangeknoopte bevestigde betrekkingen voor de Z.-A. republiek de schoonste vruchten zullen dragen. Voor dit alles ontvangt de Nederlandsche natie onzen hartelijken dank. Die dank is echter onzerzijds eene persoonlijke en voorloopige. Als echte republikeinen trekken wij ons zoo spoedig mogelijk terug om het volk dat ons afgevaardigde op den voorgrond te laten treden. Onze taak is, al het goede dat we onder u hebben ondervonden over te brengen tot ons volk, welks vertegenwoordiging, naar wij vastelijk vertrouwen, den dank van dat volk zeil aan de Nederlandsche natie zal betuigen. Ons zal het daarbij een aangename plicht zijn, de uiting van dien dank zoo te lciden.dat zij zooveel mogelijk allen bereikt, hoog of laag geplaatst, die zich voor de belangen der Z.-A. republiek moeite en opoffering, van welken aard ook, hebben getroost. üns laatste woord zij de bede tot den Ileere onzen God: dat Hij de Ne derlandsche natie in al hare instellingen en belangen moge zegenen, en dat Ilij de bekommering wegneme, waarmede het land is vervuld wegens de ge varen, die het vorstelijk huis bedreigen. Moge Nederland, door de kracht des Allerhoogstensteeds bekwaam gemaakt worden voor de taak, die het te vervullen heeft, en mogen de banden die het aan ons geliefd vaderland verbinden, in toenemende mate aan beide volkeren geestelijk en stoffelijk tot heil verstrekken Moge de Nederlandsche volksstam bloeien in noorden en zuiden, waardig aan het geslacht onzer vaderen!" D». C. J. Lammerinck, pred. te Sluis heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Katwijk aan Zee. Tot onderwijzer aan het Instituut Schreuders te Noordwijk is be noemd den heer W. De Hoog Azn., te Dordrecht. Dinsdag had in het Hoofddorp te Haarlemmermeer een onderzoek plaats op last en in tegenwoordigheid van den officier van justitie te Haarlem, ver gezeld door een rechter, griffier en 2 doctoren, naar het lijk van eene oude vrouw, die Vrijdagavond door buren vervuild en zonder eenige hulp werd gevonden in de woning van haren zoon. Zij was daar door het armbestuur besteed en is Zaterdagochtend overleden. Hoewel er zware vermoedens van mishandeling bestonden, schijnt het verhoor van den zoon en diens vrouw en van eenige getuigen niet veel aan het licht gebracht te hebben. J. B., 22 jaren oud, kruier van beroep, stond ter zake van misbruik van vertrouwen voor de correctioneele kamer der arrond.-rechtbank te Am sterdam terecht. Tegen een loon van negen gulden 's weeks met kost en in woning in dienst van zijnen vader, was hij op 3 Juni II. met laatstgenoemde belast voor den ontvanger der accijnzen, de beer N. J. Martini Van Geflen, 36% zakken rijksdaalders te brengen van het Oost-Indische huis naar de Ne derlandsche bank. Gedurende een tijdstip van vier jaren was de vader met die werkzaamheden belast en genoot hij, zooals de ontvanger verklaarde, een onbegrensd vertrouwen. Aan de Nederlandsche bank ontdekte men bij de aflevering dat er een zak ontbrak, inhoudende ƒ500 aan rijksdaalders. Der politie werd hiervan kennis gegevende verdenking viel op de zoon des kruiers, die aanvankelijk ontkende doch spoedig van houding veranderde, toen door de ijverige nasporingen der inspecteurs de zak in de bergplaats van den kruier, achter eenige zakken cokes, werd gevonden. Beklaagde bekende be rouwvol zijne schuld. De substituut-officier van justitie, mr. II. F. baron De Koek, achtte het feit van zeer ernstigen aard, in aanmerking genomen het vertrouwen dat beklaagde als kruier genoot, waarvan hij echter zoo schan delijk misbruik maakte, dat eene gestrenge straf alleszins verdiend is. Z. E. A. requireerde veroordeeling tot 133 dagen celstraf en betaling eener geldboete van ƒ12.50. Uitspraak Woensdag a. s. In de laatste dagen zijn zooveel aangiften van inzending van paarden en vee, zoowel uit het buiten- als binnenland, bij het uitvoerend comité der internationale landbouw-tentoonstelling te Amsterdam ingekomendat een belangrijke uitbreiding aan de stallen moet worden gegeven. Te Utrecht is gisteren namiddag brand ontstaan aan de fabriek van de firma Louis Smulders C°.ijzergieterij. De houten loods is nagenoeg geheel verbrand. Door eene locomotief van den Rijnspoorweg werd het eerste water gegeven, zoodat men daaraan heeft te danken, dat de brand geen verdere uitbreiding heeft gehad. Zekere J. Van G.gewezen tapper, heeft Woensdagavond te Arnhem zijn schoonvader, met wien hij eene woordenwisseling had, met vijf revol verschoten gedood. Eerst voortvluchtig, heeft hij zich des nachts vrijwillig in arrest gesteld. Naar men verneemt zal de wegens de ernstige ongesteldheid van prins Alexander te Leeuwarden niet doorgegane harddraverij van wege HIL MM. den koning en de koningin, op 's koningsuitdrukkelijk verlangen alsnu plaats hebben op 2 Aug. a. s.den verjaardag van H. M. de koningin. Woensdag is het meisje uit Beegden, dat in de vorige week bij ongeluk door een geweerschot getroffen werd, aan de gevolgen der verwonding overleden. ■s GRAVENHAGE, 20 Juni. Door Z. M. is vergunning verleend tot het aannemen en dragen: aan II. I'. Mutters Jr., meubelfabrikant te 'sGravenhage, der versierselen van ridder 3e kl. der orde van den Leeuw en de Zon, hem door het Perzisch keizerrijk geschonken, en aan mr. E. N. Rahusen, voorzitter van het college voor de zeevisscherijen, te Amsterdam, der versierselen van commandeur van de Leopolds-orde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester: der gemeente Kessel, J. Stox, secretaris dier gemeente, en der gemeente Beek, J. H. Lemmens, secretaris dier gemeente. Door Z. M. is J. Hanegraaf van der Colff, ontvanger der directe belas tingen en accijnzen te Zundert, benoemd tot ontvanger der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Groesbeek. Door Z. M. is aan de artsen Anton Spiegler, geboren te Raunertshofen, en dr. Wilhelm Georg Schmilinsky, geboren te Ciesle, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzonde ring van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat zij de wettelijke bepa lingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk na komen. Door Z. M. is de kapitein ter zee jhr. A. C. Van Haeften, op zijn ver zoek, op pensioen gesteld, onder toekenning van den titulairen rang van schout-bij-nacht. De eerste kamer van de staten-generaal is bijeengeroepen tegen Maan- dag 30 Juni a. s.des avonds te acht uren. Bij het voortgezet debat over de klassenbelasting in de heden gehou den zitting van de tweede kamer, verklaarden de bh. Dijckmeester, Van Delden, Gratama, Van der Feltz en De Jong zich voor het ontwerp, de hh. Rutgers en Buma waren er tegen. Bovenal vond men dat het grondbezit onevenredig zwaar werd gedrukt. De minister van financiën verdedigde het ontwerp en verklaarde zich echter bereid de patentbelasting nog een paar jaar te laten bestaan en de klassenbelasting dan tot 1 percent te verminderen. Hij kondigde voorts de indiening eener tabaksbelasting aaneene nieuwe zegelwet en verbetering der opbrengst van de staatsloterij. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad heeft de advocaat mp. J. Van Gigch den eed als procureur afgelegd. Gisteren had op het groot stedelijk badhuis te Scheveningen het feest maal plaats ter herinnering aan den 80sten verjaardag van den heer Wijbenga, welk feestmaal ZEd. aangeboden werd door de leden, den griffier en de commiezen-griffier der tweede kamer. Het feest onderscheidde zich dooreen gullen toon en door groote opgewektheiden zooals gelukkig altijd bij zulke feesten plaats heeft, was van de verschillende partijen in de kamer niets te bemerken. BELGIË. Te Gent zijn Zaterdagavond twee kinderen door een bierwagen als het ware verpletterd. Een 9-jarig meisje wilde haar zusje van 3% jaar redden, doch beiden vielen onder den wagen. De broeder was ooggetuige van het ongeluk en is krankzinnig geworden. Men kan zich de droefheid voorstel len van de moeder, eene weduwe, die zich op het oogenblik van het onge- luk te Brussel bevond. ENGELillfD. De heer Worms vroeg in de gisteren gehouden zitting van het lager huis, of het waar is, dat de Egyptische conferentie over de onzijdig-verkla- ring van het Suez-kanaal zal beraadslagen. De heer Gladstone zeide, dat aangezien deze quaestie in zeker verband staat tot de op aanstaande Maan dag beloofde mededeelingenhij zijn antwoord tot dien dag uitstelt. Lord E. Fitz Maurice antwoordde, op eene deswege gedane vraag, dat Engeland en de Fransche regeering geene vertoogen hebben ingediend over de speel bank te Montecarlo. De markies Van Hartington zeide te gelooven, dat de Engelsche troepen in Egypte, in vereeniging met de Egyptische in staat waren om elk gevaar, dat Opper-Egypte mocht bedreigen, af te wenden. Den opperbevelhebber der Brilsche troepen was ook het bevel over het Egyp tische leger opgedragen.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2