18*4. W\ 141. DINSDAG 17 JUNI. STADS-BEUICÏITEN, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel laars f 1.50, franco p. p. f 2.- a/zonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiön is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van J. Sciiilthuyzen, Smid, houdende verzoek om ver gunning tot oprichting van eene smederij in het perceel in de Morschstraat ii". 26. Gelet op de arlt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 30 Juni aanst.'s voormiddags te el! uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 16 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 19 Juni, des namiddags te twee uren. 1. Benoeming van een derden onderwijzer of onderwijzeres aan de school 3d» klasse n*. 1. (80) 2. Voordracht tot benoeming van een ambtenaar in den Burgerlijken Stand. (85) 3. Idem van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. (85) 4. Idem van een Commissaris der Bank van Leening. (94) 5. Rapport van de in de raadszitting van 28 April jl. benoemde Tram- Commissie. (78) 6. Verzoek van J. B. S. Barendse, om trottoir of stoep te leggen aan den Wiltensingel. (81) 7. Idem van J. Den Hertog, om een waterstoep te leggen aan liet Ulrecbischc Jaagpad. (81) 8 Idem van A. J. Koole tot overschrijving van de verleende vergunningen op de leden der firma De Koster en C°. (82) 9. Idem van de Wed G. P. Timp, lot wijziging van de vergunning voor het leggen van rails. (82) 10. Voordracht betrekkelijk het verleenen van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting. (83) 11. Supleloire begiootingen en staten van af- en overschrijving op de be- grooling, dienst 1883, van het R. K. Wees- en Otidelicdenhuisen Arm bestuur. (87) 12. Verzoek van D'. C. Snouck Ilurgronje, leeraar der 0. I. Instelling, om verlol. (88) 13. Idem van M. E. Chavannes, om restitutie van schoolgeld. (89) 14. Idem als voren van F. C. C. Bloem. (96) 15. Idem van W. Van Gasteren, om een stoep te leggen aan de Oude Vest. (90). 16 Idem van H. J. Oonk, om ontslag als tweede onderwijzer aan de school n°. 1 der 4de klasse. (92) 17. Staat van af- cn overschrijving op de gemeente-begrooting, dienst 1884. (95) 18. Voordracht betrekkelijk de inrichting van eene gelegenheid voor ani male vaccinatie. (93) 19. Rekening der Stads Bank van Leening over 1883. (84) 20. Idem van de stedelijke Gasfabriek. (91) LEIDEN, 16 Juni. Naar wij van zeer betrouwbare zijde vernemen heeft de heer mr. F. Was aan den gemeenteraad te kennen gegeven, dat hij voor de op hem uit gebrachte benoeming tot lid der commissie van financiën bedankt. Bij de Christ. Geref. gemeente alhier (afdeeling Hooigracht) is tot pre dikant beroepen d». J. Van Andel, pred. te Leeuwarden. Naar men verneemt beslaat het voornemen om, evenals ten vorige jarc, eerlang van gemeentewege weder een pare vaccinogène op te richten, en de gelegenheid voor animale vaccinatie ook kosteloos open te stellen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 1000. 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /290, /34, ƒ3.60 en 1.85de laagste ƒ280, 34, ƒ3.60 en 1.80. Ook de senaat der Leidsche universiteit blijkt nog niet geantwoord te hebben op de vraag der Regeering, betredende de vergemakkelijking dei- toelating van Transvaalsche studenten aan de Nederlandsche universiteiten. Uit de voorloopige besprekingen, die hebben plaats gehad, is echter reeds gebleken, dat van die zijde de bedoelde wijziging der wet op het Hooger Onderwijs wèl wenschelijk geacht wordt. De daartoe voor te dragen lormule is intusschen nog niet definitief vastgesteld. (l/bl.) Door de deputatie der Zuid-Afrikaansche republiek is den 16lltD April 1884, behoudens nadere goedkeuring van den volksraad, concessie verleend voor het tot stand brengen van eene Nederlandsch-Zuid-Alrikaansche spoor weg-maatschappij aan eene commissie, waarvan tot directeuren benoemd zijn de heeren J. Grolloud-directeur der Nedcrlandsch-Indische spoorweg-maat schappij, en D. Maarschalk, oud inspecteur-generaalchef van den dienst der Staatsspoorwegen op Java. Het doel der op te richten maatschappij is eene spoorwegverbinding tot stand te brengen tusschen de Delagoabaai. de wel bekende prachtige l'ortugeesclie haven, en Pretoria, hoofdstad der Zuid- Afrikaansche republiek. Het hiervoor benoodigd kapitaal bedraagt vijftien millioen gulden, welke som de commissie hoopt te verkrjjgen door talrijke deelneming, zoowel uit Zuid- als uit Noord-Nederland, welke beide her haaldelijk en op zulk eene ondubbelzinnige wijze hare sympathiën voor de Zuid-Afrikaanschc republiek hebben getoond. Verlies is niet te duchten, wijl men zich van dc rentebiliteit van den spoorweg mag verzekerd houden, zijnde deze de eenige directe verbinding van dc republiek met de zee, dat is met de geheele buitenwereld Bovendien wordt de uitkeering van eene behoorlijke rente door de republiek gewaarborgd. Ongetwijfeld zullen wjj Nederlanders, na de ovaties aan dc deputatie der Zuid-Afrikaansche repu bliek gebracht, ook loonen onze stamverwanten op minder luidruchtige doch meer degelijke wijze behulpzaam te willen zijn in de ontwikkeling van hun land. De commissie, die zich geheel belangeloos met de leiding der zaak heelt belast, heelt ons in dezen den weg gewezen. De opzichter bij 's rijks elhnographisch museum J. B. J. Deilen is met den 11 Juni II. door heeren curatoren der universiteit uit zijne betrekking ontslagen. In het ff'eekblad v. h. liegt n°. 5028 vinden wij van de hand van onzen vroegeren stadgenoot mr. P. J. M. L. Scheepes, advocaat bij het ge rechtshof te Arnhem, een. in aansluiting aan een door hem in de Ge meentestem ii"» 1695, 1696 en 1699 ingezonden stuk, geschreven artikel getiteld: «Iets over de verhouding tusschen het rijks- en plaatselijk straf recht", waarvan de strekking is om o. a. door schrapping van de geldboete in tal van gevallen: 1°. het opleggen van subsidiaire hechtenis te vermin deren; 2°. alternatieve bedreiging van vrijheidstraf en vermogenstraf zooveel mogelijk te vermijden, en 3". om de systematische orde en inrichting als mede de logische gedachtengang van hel Wetboek van Strafrecht te bevorderen. De koninklijke goedkeuring is verleend aan de vereeniging tot stichting en instandhouding van eene Christelijke school te Rijnsburg. De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis dat het eindexamen van de rijksnormaalschool voor teckenonderwijzers, in het openbaar zal plaats hebben van 17 Juni tot 2 Juli aanstaande, dagelijks van 8 tot 4 uren in het nieuwe rijksmuseumgebouw te Amsterdam. De opbrengst van 's lands middelen over de vijf eerste maanden dezes jaars bedroeg 40,341,076.51 zijnde 939,022.88minder dan in dat tijdvak van het vorige jaar. De raming bedroeg ƒ43,727,478.75. Omtrent de toestand van Z. K. 11. de prins van Oranje wordt van gis terenmiddag 12 uur gemeld: Z. K. II. heeft den nacht tamelijk rustig door gebracht. Tengevolge van het lievige ziekteproces zijn zijne krachten, zoo als men moest verwachten, aanmerkelijk verminderd. De ziektetoestand is voor het oogenblik echter niet zorgwekkend. Het heden morgen uitgegeven bulletin luidt: De nacht was rustig, de eetlust van Z. K. 11. is iets verbeterd. De zwakte blijft belangrijk. Van de 2dt luitenants gedetacheerd bij de l»lt afdeeling der krijgschool, zijn drie niet geslaagd bij het afleggen van het examen, zoodat deze nog maals een jaar de lessen zullen moeten volgen. Geslaagd zijn: voor de artil lerie hier te lande 16. voor de artillerie in Oost-lndië 15, voor de genie hier te lande 3 en voor de genie in Oost-lndië 9. Aan de kon. militaire akademie is door de cadets van het 4de studiejaar, op een na, met gunstig gevolg examen afgelegd als 2» luitenant, omeerlang te worden geplaatst, en wel voor de infanterie hier te lande 21, voor de cavalerie 2. voor de artillerie 11 en voor de genie 2; voor de infanterie in Oost-lndië 17, voor dc cavalerie 1. voor de artillerie 9 en voor de genie 5. Van officiëele zijde wordt medegedeeld, dal door het uitvoerend comité van de tentoonstelling te Antwerpen besloten is tot den l'" Augustus aan staande te verlengen den termijn voor de aanvragen tol toelating op die tentoonstelling. Door de commissie van beoordeeling over ingekomen ontwerpen bij het bouwkundig genootschap //Architetura et Amicitia". te Amsterdam, zijn o. m. de ontwerpen van een spoorwegstation, ingezonden onder de motto's Flanor en I). P. S., bekroond, eerstgenoemd met het eervol getuigschrift met premie van ƒ100 en laatstgenoemd met eene loffelijke vermelding, respectievelijk vervaardigd door de hh. M. De Jongh en II. W. A. Croiset van Uchelen. beiden te Amsterdam. Heden morgen geraakte aan de Lammenbrng, onder Zoeterwoude, een paard en wagen, beladen met vier varkens, te water. Met veel moeite werden allen behouden op het droge gebracht. Tot directeur der Martha Stichting te Allen a/d Rijn (eene inrichting, die arme en verwaarloosde knapen opneemt en verzorgt), is benoemd de heer C. Geel, evangelist te Amsterdam. - Aan den heer G. L. Crictce, is het beheer van het rijkstelegraafkantoor Hillegom opgedragen. Een 82-jarig man is Zaterdag-namiddag, terwijl hij op hel trottoir aan de Gedempte Binnenrotte te Rotterdam wilde stappen, gestruikeld enmethet hoofd legen den muur van een huis gevallen, hetgeen zijn dood tengevolge had.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1