BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. BELOIE. De Independence Beige deelt de verandering mede, die in de gisteren door haar gegeven ministerielijst is gemaakt. Het kabinet zal nu als volgt zijn zaatngesield: Malou, premier, buitenlandsche zaken; Jacobs, financiën! Bernaert, openbare werken; Woeste, binnenlandsche zaken, en Vandepeere- boom. justitie. Verder zal een ministerie van landbouw, aan wier hoofd Moreatt zal optreden, in het leven worden geroepen; terwijl bet ministerie van onderwijs wordt opgeheven. Thonissen zal het kamerpresidium aan vaarden Geen der nieuwe Hrusselsche afgevaardigden is in deze combinatie opgetreden. Dr. Chavannes reist met den jongen dr. Zintgraf, uit Detmold, en wel op last en voor rekening van den koning van België persoonlijk, in het gebied van den Congo met het bepaalde doel, om een weg te zoeken voor eene smalspoorbaan, die de kust met de boven minder bevaarbare stroom streken van den Congo, met name Stanleypool en Leopoldvillezal verbin den. De mogelijkheid, om eene verbinding tusschen Congo en Nijl tot stand te brengen, is thans een belangrijk streven van de onderzoekers. ENGELAKD. Lord E. Fitz Maurice zeide in het lagerhuis: Het Engelsche kabinet ont ving van de Fransche regeering de verzekering, dat zij geene aanslagen op Marokko in den zin heeft; zij wijst elk denkbeeld af, als zou zij plan heb ben op het vestigen van een Fransch beschermheerschap in die streken. Deze verklaring is den Britschen gezant te Tanger medegedeeld en deze heelt er kennis van gegeven aan de Marokkaansche regeering. Het huis heeft daarop de artikelsgewijze behandeling der reformbill voort gezet. De heer Grey stelde voor, om het wetsontwerp niet vóór 1 Januari 1887 van kracht te verklaren. Miss Gordon, zuster van generaal Gordon-pachaheefi een groot aantal brieven ontvangen, waarin haar geld wordt aangeboden als bijdrage in de koslen om haren broeder te bevrijden, die in Khartoem opgesloten is. Reeds zijn M 20,000 240.000) te harer beschikking gesteld, doch zij antwoordde: »Mijn broeder is een Engelsch officier; hij bevindt zich te Khartoem op last der regeering en ik kan mij dus niet belasten met de laak hem te verlossen, deze laak moet de regeering volbrengen." De Daily News deelt mede, dat omtrent het terugtrekken van de Brit- sche troepen uil Egypte in de onderhandelingen met Frankrijk overeenge komen is, dat Engeland, die tot 1 Jan. 1888 daar zal doen blijven en hen ook dan niet terugtrekken zal, dan wanneer al de mogendheden het ver langen. Mocht Engeland op dien datum hen nog willen laten blijven en door ééne mogendheid daarin ondersteund worden, dan zouden de troepen ook na dien datum nog blijven. Te Taganrog is de Engelsche vice-consul Berthold Smith veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, wegens laster. Woensdag werd te Middlesex zekere Edwards tot zes maanden dwang arbeid veroordeeld, wegens het stelen van 29,000 kubiek voet gas. FRANKRIJK. In de couloirs der kamer van afgevaardigden werd gisteren gemeld, dat de commissie voor het wetsontwerp op den militairen dienstplicht, op ver zoek van generaal Campenon, met 7 legen 3 stemmen het amendement-De Lanessan heeft verworpen, hetwelk aldus luidt: «Aan het einde van het eer ste en het tweede jaar van den werkelijken militairen dienst, zullen alle jongelieden worden toegelaten tot een technisch militair concours, waarvan ^et programma bij decreet zal worden vastgesteld. Zij, die de beste aan- teekeningen verkrijgen, zuilen ontslagen worden in eene verhouding, welke elk jaar door den minister van oorlog wordt vastgesteld. De onderofficieren zullen bjj voorkeur gekozen worden uit de militairen, die afzien van de vrij stelling, waartoe bovengenoemd concours hun aanspraak mocht geven". Nog wordt verzekerd, dat generaal Campenon en de geheele commissie zullen af treden, indien het bedoelde amendement door de kamer mocht aangenomen worde De vlootvoogd Lespès heeft den minister van marine en koloniën gete legrafeerd, dat hij Peking verlaten heelt en aan boord is teruggekeerd. Gedurende zijn verblijf in de hoofdstad van het Ilemelsche Rijk heeft hij een diner bijgewoond, door het Fransche gezantschap aan den Tschung-li-Yamen en een ander diner, door den Tschung-li-Yamen aan het Fransche gezant schap gegeven. Tot nu toe bestond er geen voorbeeld van iets van dien aard. Naar aanleiding van het voorgevallene bij de laatste stierengevechten te Nimes, heeft de minister van binnenlandsche zaken deze Spaansche lief hebberij in geheel zuidelijk Frankrijk, waar zij nog bij uitzondering toege laten werdverboden. Op de prijsvraag voor het in Parijs op te richten Gambetta-gedenk- teeken zijn 82 ontwerpen ingekomen. De jury heeft zes der mededingenden toegelaten tot het definitieve concours. Het zijn de kunstenaars Allar, Aubé, Coutan, Dalou, Talguière en Pujol. Te Parijs zal in den loop der volgende week een nieuw //congres" ge houden worden van de lersch-Amerikaansche dynamiet-club. Naar het gerucht wil, zal men thans in en langs de Thames aan het werk tijgenen wel met behulp van torpedo's. Over verscheidene Londensche bruggen en werven zou het doemvonnis reeds uitgesproken zijn. In den Parijschen «Plantentuin" viel dezer dagen een man in den be renkuil, waarin zich twee beren bevondeu. Een der dieren namverschrikt door het geraas van den val, de vlucht in een hoek; maar de andere beer, een groote, waarvoor de oppassers altijd zeer bang zijn. kwam den half bewusteloozen man besnuffelen, lekte hel bloed dat uit zijne wonde vloeide en maakte aanstalten hem te verscheuren. De man, tot zich zeiven geko men, verweerde zich wanhopig maar zwak tegen het wilde dier, dat door zijn tegenstand en de kreten der beangstigde toeschouwers, meer en meer woedend werd. En intusschen kon men van boven aanvankelijk nietsdoen, om den ongelukkige te redden, totdat eindelijk oppassers met touwen kwa men, waarmee zij den man ophaalden, terwijl anderen met lange pieken den beer in bedwang hielden, die nog woeste sprongen deed naar zijn slacht- offer, dat hem werd ontnomen. Uit Rome wordt aan de Agence Oavas gemelddat een aldaar uit Berlijn ontvangen telegram verzekert, dat Duitschland, Oostenrijk en Rus land uitgenoodigd heeft om handelend op te treden, de een te Belgrado, de ander te Sofiaom eene verzoening tusschen Servië en Bulgarije lot stand te brengen. De Zwitsersche bondsraad heelt de mogendheden uitgenoodigd om deel te nemen aan de diplomatieke conlërentiën, welke in het loopend jaar te Bern zullen worden gehouden om te beraadslagen over een ontwerp van internationale overeenkomst lot vorming eener Stateu-Unie ter bescherming der rechten van ieder op de voortbrengselen van zijn geest en zijn kunst. Te Chapareillanin het departement Pallid, heeft een werkman van 36 jaar. Joseph Jacquin. zijn vader van 75, zjjne moeder van 56 en zijn broe der van 16 jaar met bijlslagen vermoord. Hij is in hechtenis genomen. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm is gisterenavond 10% uur, per extra trein, naar Ems vertrokken. De National-Zeitung meldt: «De Duilsche regeering heeft verklaard, dal zij het door Engeland met Portugal gesloten Congo-tractaat niet kan aan nemen en bij de onderhandelingen met belanghebbende mogendheden de ver plichting heeft op zich genomen, alles wat de monding der Congo-rivier be treft bij eene internationale overeenkomst te regelen". De Nordd. Algem. Zeit. richt een scherpen aanval op den Parjjschen correspondent van de Times, die beweerde, dat Frankrijk een werkzaam oog moest houden op de gebeurtenissen in Holland, waar door den moge lijken dood van den kroonprins eene voor Holland hoogst gewichtige «Euro- peesche quaestie" zou ontstaan. De Nordd. Zeit. meent, dat door dit be richt te veel wordt gevergd van de lichtgeloovigheid en het politieke onver stand der Fransche lezers. Het doel schijnt alleen te zijn om Frankrijk' s aan dacht door geheel ongerijmde «hersenschimmen" van Egypte af te leiden. Ik merk hierbij op, dat de Hollandsche troonopvolgersquaeslie hier in poli tieke kringen nog volstrekt de aandacht niet heeft getrokken, behoudens natuurlijk de deelneming, waarmede men de ernstige ziekte van den vor- stelijken lijder heeft vernomen en daarvan den uilslag volgt. Twee heeren kochten te Berlijn bij een juwelier een diamanten ring. die zij met een biljet van 100 Mark betaalden Up dien prijs van precies 100 Mark stonden zij, zoodat de koopman, om de beLofde verdere klandizie te behouden, zich 10 Mark moest laten afdingen. Korten tijd daarna kwam een «commissaris van politie" informeeren, of er niet twee heeren geweest waren, die het een of ander gekocht en met een bankbiljet betaald hadden. Jawel. Welnu, dan had de koopman een valsch biljet ontvangen want de twee heeren behoorden tot eene bende valsche munters, die vervolgd werden. Met een kennersoog zag de commissaris dadelijk, dat het biljet valsch was. Het werd hem tegen ontvangbewijs voorloopig afgegeven. Onderzoek zou volgen. Natuurlijk behoorde de «commissaris" tot het consortium van oplichters! Prins Albert Victor, de oudste zoon van den prins van Wales, wordt in de volgende week te Heidelberg verwacht, waar hjj onder leiding van den historicus prof. Ihne eene geheel Duitsche opleiding zal ontvangen. Bij Munchen werden dezer dagen gedurende eene onweersbui 24 ossen op een veld door den bliksem gedood. Naar men verneemt, blijkt uit de mededeelingen in het Hessische huis van afgevaardigden, dat de groothertog de officiëele verklaring heeft afge legd, dat hij tot de ontbinding van zijn morganatisch huweljjk met mevrouw Von Kolomine besloten had, nadat hij had ingezien, dat hij bedrogen was. Dc groothertog schijnt met de vroegere eenigszins ongunstige levenswijze van mevrouw Von Kolomine onbekend te zijn geweest en uit medelijden het huwelijk gesloten te hebben. Mevrouw Von Kolomine zal een inkomen van 20,000 M. verkrijgen en heeft op die voorwaarde in de ontbinding van het huwelijk toegestemd. Ürie-en-twiniig anarchisten staan te Gratz terecht onder beschuldiging van eene zamenzwering tegen het leven van den keizer Frans Jozef, waartoe dynamiet uit Amerika zou komen. Een paar deelnemers, die bevreesd wer den. verrieden het complot. Maar de beschuldigden beweren, dat zi) slacht offers van eene wraakoefening der verklikkers zijn en houden hunne on schuld vol. DURBAN, 14 Juni. De Boeren en Usutus hebben Usibepu aangevallen en hem geheel verslagen met zeer groote verliezen. 2ij verbrandden zijne kraals en maakten zijn vee buit. Usibepu is te Ekewe aangekomen. BERLIJN, 14 Juni. De bondsraad heeft de litteraire conventie met Ne derland goedgekeurd BRUSSEL, 14 Juni. Het Journal de Bruxelles meldt, dat de heer Malou heden het nieuwe kabinet aan den koning zal voorstellen. AKADEHIE-NIEUWI. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 14d'n Juni de heer Th. B. Van Wettum, geb. te Leidschendam, in de wis- en natuurkunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over de complexe getallen en verhouding van richting. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 14 Juni. VERKOCHTE HOEVEELHEID. PRIJZEN. Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver. Lichte Duivenhoonen I'aardeuboonen Boter (lsle qualiteit (2"< j (1»" per kil.) (2dt Turf haardbr. 1"' soort (grauwe) Lange zwarte vat) hectol. 7 8 0 3 3 10980 kilog. dubb. heet. r 5000 Laagste. Hoogste 8.25 9.50 0 0 8 9.- 5.50 6.25 5.50 6. 5. 550 5.50 6.50 4.— 5.— 2.50 3.50 7.50 8.— 6.75 7.50 58.— v 62 50.— 56.— 1.45. 1.55 1.25. 1.40 0 0 0 0 0.22 0.25 Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURE, voacheanJ. C. Dbabbe.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 6