HIJ VOEGSEL behoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag dó Juni ó884JVU. J40 Het stoomschip Drenthe arriveerde 12 dezer van Rotterdam te Batavia. De Gelderlandvan Rotterdam naar Java, arriveerde 13 dezer te Padang. De Soendavan Amsterdam naar Ratavia, vertrok van Sttez 14 Juni. Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht zijn lot arts bevor derd: de heeren A. Van der Harst, doctorandus; C. F. Aalsmeer en M Jage- rinck, candidaatartsen. Toegelaten zijn voor het le gedeelte: de heeren L. F. Dentz, doctorandus, en W. 11. Cox en J. R. Van Deventer, candidaat artsen. Bij hetfovergangs-examen B, aan de Polytechnische sctiool te Delft, waaraan 42 candidaten deelnamen, zijn geslaagd: (art. 61—62): P. J. Boreel, M, G. 'Hoekstra en C. L. J. Palmer van den Broek (art. 61—62 64) A. L. De Boer, J. M. Erdmansdörfer, F. J. C. Hardenberg, M. A. C. Hartman, E. Haverkamp, A. B. Hesselink, D. Heyen, F. A. Klopperl Az., L. Van Krimpen, F. B. LijphartA. B. Marinkelle, P. Mestt, G. 11. Van der Meulen. \V. C. Moojen, C. Nagtglas Versteeg, K. F. Oziuga, J. F. P. J. Straatman en A. Sijlhofl; (art. 63--64), A. Van Veen en L. J. Kils Van Wavcren; (art. 64) E. M. Barnet Lyon, G. D. Uittien Jr.A. De Groot, M. H. C. Kramers, D. Okhuizen, E. L. C. Schifl, N. J. Singels, N. Bevicq en G. J. Van de Well. Bij het dezer dagen te Utrecht gehouden na-examen in de christelijke opvoedkunde, hadden zich aangemeld 19 candidaten daarvan zijn 12 geslaagd, en wel de heeren: P. Boersma, te Balk; R. G. Fennema, teHommerts; Z. J. Koning, te Oldambt; C. Kraaij H.Jzn., te Andel; H. A. van der Mast, te Winterswijk; A. J. Radstake, te Zelhem; A. Wierringa, te Meppel; A. A. J. van Egmond, te Alfen aan den Rijn; F. Lettinga, te Deutichem: K. Schutter, te Wotibrugge: J. L. Sloff, te Rotterdam en H. Wagenvoort te Arnhem. -- Donderdag is het schriftelijk examen der adspiranten voor cadet aan de kon. milit. academie te Breda aangevangen er waren 88 opgeroepen waarvan zich 1 vóór het examen wegens ziekte had teruggetrokken. Van bevoegde zijde wordt aan het V. D. medegedeeld, dat het bericht omtrent het antwoord van de senaten der drie rijks-universiteiten in zake de toelating van Transvaalsche studenten tot onze hoogescholen, voorbarig en onjuist is. Hel antwoord der Utrechtsche universiteit kan nog niet in handen van den minister zijn. Overigens moet dit antwoordnaar men zegt, ook niet zijn in den geest, als bedoeld bericht vermeldde. Het D. v. Z. en 's Gr. verneemt, dat de minister van financiën naar aanleiding van een request der's Gravenhaagsche credielvereeniging en depo sito-kas, te 's Hage, wederom een twijfelachtig punt in de toepassing van liet quitanliezegel heeft weggenomen. De dividendbewijzen toch van genoemde instelling, welke bewijzen als couponblad bij het aandeel zijn gevoegd, heb ben den vorm eener quitantie en behoeven ter inning van het dividend de onderteekening van den aandeelhouder. Het antwoord van den minis ter luidde, dat dividendbewijzen eener naamlooze vennootschap, in den ge- bruikelijken vorm bij de aandeelen uitgegeven, vrij blijven van zegel, al hebben zij den vorm van quitantiën en al zijn zij door den aandeelhouder onderteekend. Door het bestuur der Nederlandsche Juristen-Vereeniging zijn thans de leden dier vereeniging uitgenoodigd tot het bijwonen der vijftiende algemeenc vergadering, die dit jaar op 28, 29 en 30 Augustus te Haarlem, onder voor zitting van m1'. J. Heemskerk Azn., zal gehouden worden. De 19e alg. vergadering der Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van M. 0. zal dit jaar te 's Gravenhage gehouden worden op 29 en 30 Au gustus. Als inleiders van vraagpunten zullen optreden de heeren W. De Meester uit Kampen, A. Huet, dr. D. De Loos uit Leiden, dr. C. P. Burger, P. G. Adrian, J. K. T. Timmermans en P. C. F. Frowein uit Goes. De heer mr. L. H. Ruyssenaers, Zr. Ms. raad van legatie te Brussel, is door Z. M. den koning van België benoemd tot commandeur der Leo poldsorde. De kroonprins van Duilschland heeft onlangs onzen landgenoot, den bekenden ingenieur Liernur, tot een bezoek in zijn paleis te Berlijn uitge noodigd, ten einde met hem zijn in verschillende steden van Nederland in praktijk gebracht riolen stelsel te bespreken. Gelijk men weet, verkeert het riolen-stelsel te Berlijn in hoogst ongunstigen toestand; men hoopt, dat deze bespreking voor de hoofdstad van Duilschland een praktisch resultaat hebben zal. Door de politie te Leidschendam is proces-verbaal opgemaakt tegen F S., schipper te Gouda, wegens het varen met eene stoomboot door den Vliet, tusschen den llaagschen Vliet en den Leidschendamzonder vergunning van gedep. staten. De Transvaalsche deputatie wordt hedennamiddag te half 2 uren te Rotterdam verwacht. Zij zal door eenige heeren aan het centraal-stalion worden ontvangen en naar hel raadhuis worden begeleid. Van daar begeeft zij zich tegen 3 uur naar het kerkgebouw der Christ. Geref. gemeente in de Hoveniersstraat, alwaar de heer Dutoit namens de deputatie een afscheids woord zal spreken. Van 4 tot 5 uur zal er in /'Caledonie" voor alle be langstellenden gelegenheid bestaan om afscheid van haar te nemen. Ten half 6 gaat zij aan de Boompjes aan boord der stoomboot Uolland, om over Londen naar de Transvaal terug te keeren. De vrees, dat de kriekenboomen te Oud-Beierland door de felle nacht vorsten hun bloesem zouden verliezen, is bewaarheid. Het kriekengewas is aldaar geheel mislukt, de vruchten zijn te lellen en kunnen het geld voor bewaken niet opbrengenzoodat de spreeuwen vrijen toegang hebben. De gemeente ondervindt daardoor meer dan ƒ50,000 schade. Te Schoonhoven schijnt de rust hersteld. De officier van justitie, die aldaar een onderzoek heeft ingesteld, is weder vertrokken; de adsisteerende rijksveldwachters zijn allen, op één na, naar hunne standplaatsen terugge keerd en geen patrouilles van militairen worden meer gezien. Een vischvangst vermoedelijk eenig in zijn soort had dezer dagen te Capelle plaats. Toen de veerpont over het Oude Maasje den overtocht deed, kwam een hoogst zeldzame gast den schippers een hevigen schrik aanjagen een monster dook uit het water op en wierp zich met zooveel kracht op de de pont, dat het er op bleef liggen. Nu bleek, dat het ondier een steur was, die een gewicht had van 90 Ned. pd. De schrik maakte dus weldra plaats voor eene aangename verrassing: het leelijke dier heelt men nl. de reis naar België laten maken, waar hij zijn sprong moest betalen. De heer Röntgen, leeraar aan de muziekschool der maatschappij tot bevordering der toonkunst te Amsterdamontving de uitnoodiging om als eerste piano-onderwijzer op te treden aan de koninklijke Hochschule te Berlijn. Wij hopen, zegt het IJbl., dat aan deze zeer eervolle uitnoodiging door den heer Röntgen, die zich hier zooveel vrienden en bewonderaars heeft verworven, geen gevolg zal gegeven worden. Ook met het oog op het weldra te openen Conservatorium, waaraan de heer Röntgen als hoofdleeraar voor bet pianospel verbonden is. De kassier L.. in dienst van de effectenhandelaars Huizinga le Amster dam, is gisteren in arrest genomen. Door vervalschingen als anderzins moet hij zijn patroon voor een aanzienlijk bedrag hebben bestolen. Voorts heeft de justitie de hand gelegd op den kantoorbediende K., van de Amstcrdatnsche succursale der BJMm de Paris et des Pays-Bas, die 18,000 moet hebben ontvreemd. jfgRjtin De jong^JI^HBte Eist, onder Reenen, dezer dagen door haar ccht- lenool verinoorifTrB^ nog voor haar overlijden, kalm, voor zoover d t iet hare smart mogelijk was, op de haar door de ambtenaren der justitie gedaan wordende vragen geantwoord, en daaruit, evenals uit de verklarin gen van hare zuster en eene buurvrouw, welke op eeuigeu afstand het gru welstuk aanzagen, bleek, dat de dader als een ware tijger haar verraderlijk heelt aangevallen en daarna het mes weggeworpen, dat door de politie is gevonden. Donderdagnacht is de woning van A. L. te Tongelre, bij Eindhoven, door eene onbekende oorzaak afgebrand. Het huis was onbewoond, doch zeer hoog verzekerd. De oorzaak is niet met zekerheid bekend. Men schrijlt aan de Juist. Cour. uit MaastrichtWoensdag heeft men op de spoorweglijn der Grand Central Beige tusschen de Duitsche grens en het station Stmpelveld drie groote steenen gevonden, die daar waarschgn- lijk met misdadig opzet waren nedergelegd en indien zij niet bijtijds ont dekt waren, den trein die te 5 u. 16 m. uit Aken naar Maastricht vertrekt zeer zeker hadden doen ontsporen. De justitie doet onderzoek. Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij. Opbrengst over de maand Mei, volgens voorloopige gegevens over 1884 en definitieve over 1383. Reizigersaantal opbrengst Bagage, aantal tonnen opbrengst Bestel-, IJl- en Vrachtgoede ren aantal tonnen dito opbrengst Levende dieren en Rijtuigen opbrengst Diverse ontvangsten 1884 1883 1884 1883 252,694 280,169 ƒ230,272.13} ƒ264,132.47} 394 438 5593.58 6133.10 69497 84118 143,221.86 166,778.92} 9558.15 8780.92 8171.90 11242.80} Totale ontvangst ƒ396,817.62} ƒ457,068.22} Zijnde per dag-kilometer ƒ56.14 ƒ64.66 De voorloopige ontvangsten bedroegen in 1883 over de maand Mei ƒ447,100.60}. LEIDEN—WOERDEN. Reizigersaantal opbrengst Bagage, aantal tonnen opbrengst Bestel-, IJl- en Vrachtgoede ren aantal tonnen dito opbrengst Levende dieren en rijtuigen opbrengst Diverse ontvangsten 1884 12943 1 O 1825 1883 14546 11 2067 1884 6868.46 89.87 2092.11 681.34 452.10 1883 7565.10} 85.68 2131.32 188.26 550.82 Totale ontvangst 10183.88 10521.18} zijnde per dag-kilometer 9.12 9.42. s GRAVENHAGE, 14 Juni. Door Z. M. zijn benoemd tot ridder 4' kl. der Militaire Willemsorde: de controleur 1" kl op de bezittingen buiten Java en Madura L. C. Welsink, en de kapitein van den genenden staf bij het Ned.-Indisch leger F. J. Haver Droeze, ter zake der krijgsverrichtingen in de Toha-landen in de maanden Juli tol en met September 1883, en de 2' luit. der infanterie J. W. Weijen- berg; aan den 1" luit.-adjudant der infanterie W. G. A. C. Christan toege kend de eeresabel met het gebruikelijke opschrift, en bepaald dal de l'luit. der infanterie H. L. W. Tellings en de fuselier J. C. Viot bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld, ter zake van de vermeestering der versterking Goenoeng Mandaroedjang (Zuider en Oosterafdeeling van Borneo) op den 20en September 1883. Door Z. M. is de zilveren medaille, ingesteld bij Z. M. besluit van 5 Mei 1877, toegekend aan den heer mr. J. W. Van Lansberge, oud-gouver neur-generaal van Ned.-Indië, te Drummen, als blijk van waardeering zijner belangstelling in 's rijks wetenschappelijke verzamelingen door schenking betoond. Door Z. M. zijn de heeren jhr. I). P. Van Alphengewezen resident van Bezoeki, J. VV. Moojen. gewezen resident van Japara, D. Houtman, gewe zen inspecteur le kl. bij den post- en telegraafdienst in Ned.-lndië, en H. G. Van Sillevoldt, gewezen ingenieur le kl. bij den waterstaat en 's lands burger lijke openbare werken aldaar, allen laatstelijk met verlof in Nederland, op hun verzoekeervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pen sioen. Door Z. M, is pensioen toegekend aan den leo luit. bij het reg. grena diers en jagers H. L. V. E. Salomon; aan den 1'" luit. bij het 7' regiment infanterie H. J. E. Nierslrasz; aan den kapitein der infanterie op non-activi teit J. F. L. Neeteson, lijdelijk direct mr der rijksgeslichten Ommerschans en Vecnhuizen, en aan genoemden kapitein de rang verleend van majoor. Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der infantetie, tot le luit. bij hun tegenwoordig corps, de 2e luits. M. J. L. Oudshoorn, van het 2', als mede G. Van der Reyden en A. J. P. A. De Vries, beiden van het 7' regi ment; eerstgenoemde aangewezen om in den loop van dit jaar te worden gedetacheerd bij het leger in Ned.-lndië; bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot militair apotheker le kl., de militaire apotheker 2e kl. A. H. Van Doorn, van gemeld personeel. De officier van gezondheid le kl. bij de zeemacht dr. J. M. Korver, arts, uit Üost-lndië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De voorgenomen harddraverij en wedstrijd in het schoonrijdenvan wege de Holl. Maatschappij van landbouw, is wegens de ziekte van den prins van Oranje voorloopig uitgesteld. Minstens de helft van de Warmoezierstraat alhier heeft gisteren uit de Iolerfl gelrokken. Een groep van 27 bewoners speelde voor gemeenschappelijke re kening een "tientje". Op hun nummer viel de prijs van ƒ15000, zoodat zij met hun zeven-en-twintigen ƒ1250 hadden te deelen.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5