Vereeniinn» MUSIS SACRUM. Nederlandsche Handel-Maatschappij. voor NEDERLAND. 18*4. N°. 140. MAANDAG 16 J UNI. iiwïfL Mr, J. S. D. VAN DOORN, te Leideu. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel laars f 1.50, franco p. p. 2. afzonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiön is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BIJ deze Courant behoort een Bijvoegsel. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 14 Juni. Heden was het 25 jaar geleden, dat H. Mark in dienst trad bij den heer P. W. M. Trap alhier. Stoffelijke blijken van belangstelling, zoo van patroon als gezellen, verrastten den jubilaris heden morgen bij zijne komst op de werkplaats. Naar wij vernemen zal het Berliner Domkoor, dat zich voor circa vier jaar met zulk een gunstig succes te dezer stede heeft doen hooren, op zijne kunstreis door Nederland den 15'" Juli e. k. in de Luthersche kerk alhier eene kerkelijke uitvoering geven, met een programma dat de liefhebbers van degelijke muziek zekerlijk zal aansporen van hunne belangstelling en gevoel voor wat edel en schoon is, te doen blijken. Heden is verschenen het twaalfde jaarverslag der algemeene Nederland- sche Vrouwenvereeniging //Tesselschade." Met genoegen vermelden bestuur deressen dat zij, op enkele uitzonderingen na, mogen wijzen op voorspoed en vooruitgang. De cijfers, zoo wat het aantal afdeelingen, ledental en uit betaald werkloon betreft, zijn grooter dan in het vorig jaar en hel hoofd bestuur aarzelt dan ook niet een woord van dank te brengen voor den ijver, die vele afdeelingsbesturen en correspondenten hebben betoond; ontvingen vroeger slechts een of twee meisjes uit de renten der fondskas opleiding tot eenig vak, thans worden van verschillende kanten reeds zoovelen geholpen, dat ze niet meer afzonderlijk kunnen besproken worden. Onder de werk zaamheden der verschillende commissies verdient vooral de aandacht van die welke zich belast met het examen voor de nuttige handwerken; dat zijniet vruchteloos arbeidt, getuige de 98 candidatcn wier bekwaamheden zij alleen dit jaar onderzocht. Uit de geschiedenis der vereeniging blijkt, dat deze op 1 April jl. 32 afdeelingen ol correspondentschappen telde, met 2791 leden, zjjnde 261 meer dan ten vorige jare, waaronder te Leiden 188 leden en donateurs en 13 werksters Over het algemeen zijn de verslagen van de afdeelingen bevredigend te noemen. Wat betreft Leiden wordt gezegd dat de laatstge houden St. Nicolaas-etalage zeer goed voldeed en dat het depot voorzien is van goede modellen ondergoed en kindergoed. Ook dienstboden-ondergoed, waar de krachten van nieuwe werksters op beproefd worden, heeft vrij goed debiet. Nog wordt 'vermeld, dat de afdeeling het onderwijs bekostigt van een meisje aan de leekenacademie in Den Haag. Aan het slot van dit verslag geeft het hoofdbestuur edit, wenk dat niemand aarzele werk te vragen. Wie zelve een hulp- of raadvTag'eVlae 'helpen kan, doe dit maar geen be schaafde vrouw die tot //Tesselschade" kbiffiJijiaiilVfcrriclQerzake heen, tenzij het duidelijk blijke dat in geen der deeleinouz|t,.ver^jgi!.g hulp voor haar te vinden is. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 39 tot 60 volwassen personen en 2 tot 4 kinderen. Deze week werden op Rhijnzigt genomen 662 zwembaden door heeren en 107 door dames. Temperatuur van hel Rijnwater bedroeg in de laatste dagen 19° Celsius. Omtrent de toestand van Z. IC. H. den prins van Oranje werd gisteren avond te 10 uren het volgende bulletin uitgegeven: Z. IC. H. bleef ook ge durende den afgeloopen dag rustig en werd niet door hoesten gekweld. De koorts verminderde; complicatien deden zich niet voor. Nog werd ongeveer half elf van 's Ilage gemeld: De dag van heden was in vergelijking met de voorafgaande dagen voor den prins meer gunstig; de lichaamstemperatuur was bijna normaal; de polsslag en ademhaling waren regelmatig. De prins genoot een weldadigen slaap. De verkoeling van het hoofd met ijs werkt verkwikkend. De hoop op beterschap begint meer te verlevendigen. En te ruim 1 uren: De toestand blijft bevredigend; naar alle waarschijn lijkheid zal de zieke een rusligen nacht doorbrengen. Geen koorts. Het voormiddag-bulletin luidt: Z. IC. H. genoot eenen natuurlijken slaap; de temperatuur daalde tot de normale; er bestaan geene gevaar dreigende verschijnselen, zoodat de geneesheeren grond hebben aan te nemen dat het gevaarlijkste tijdperk van des prinsen ziekte geweken is. Men meldt uit 's Ilage: Na de openbaarmaking van het bemoedigende bul letin van de geneesheeren omtrent den toestand van Z. IC. H. den prins van Oranje, ging heden voormiddag van mond tol mond de blijde tijding, dat de prins beter wordt. Inderdaad is er alle hoop, zoo vernamen wij later, dat de gunstige verschijnselen, die zich gisteren vertoonden, zich zullen besten digen; alle verontrustende teekenen hebben opgehouden. Aan diarrheeisde prins al sinds eenige dagen niet meer lijdende; de pijnen op de borst doen zich niet meer voor, waaruit mag worden opgemaakt, dat ol de pneumonie geweken is of geene verdere uitbreiding verkreeg. De voornaamste grond voor de verwachting dat de crisis voorbij is, ligt in de heugelijke gewaarwor ding dat polsslag en lichaamstemperatuur (37 graden) normaal zijn, verschijn selen welke te kennen geven, dat de koorts geweken is. Dat de zieke, ondanks deze hoopvolle aanwijzingen nog steeds zeer zwak is, spreekt van zelf. Ook heeft den prins een zeker gevoel van matheid, terugwerkende op zijn gestel, nog niet verlaten. Toen men Z. K. II. dan ook vroeg of hij wist hoe lang hij reeds aan het krankbed gekluisterd was, kon de prins, wiens sterk geheugen de geringste aangelegenheden van jaren te voren weet te bewaren, bel juiste antwoord niet geven. Tengevolge van den geruststellenden keer in 's prinsen ziekte, zal de uitgave van een avond- bericht omtrent zijnen toestand, met ingang van heden, gestaakt worden. Zonder voorbarigheid mag beweerd worden, dal. is Z. K. H. eenmaal geheel hersteld, een langdurig verblijf in het buitenland, onder een hooge lucht streek, voor hem noodzakelijk zal worden. Trouwens het plan om in den loop dezes jaars een gezondheidskuur in den vreemde te ondergaan, stond reeds vóór het intreden dezer ziekte bij Z. IC. II. vast. Met ingang van 16 dezer wordt te Hillegom een rijkstelegraafkantoor met beperkten dagdienst geopend. De diensturen worden geregeld als volgt: op werkdagen van 8 tot 12 uren voor- en van 2 tol 4 en 7 lot 9 uren namiddags; op Zon- en Feestdagen, van-8 tot 9 uren voor- en van 2 tot 5 uren namiddags. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht is Ms. schroefstoomschip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee P. Ten Bosch, adjudant van Z. IC. H. den prins van Oranje, na den 22e0 April jl. van Monrovia (Liberia) te zijn vertrokken, den 14'° daaraanvolgende voor de Suriname-rivier geankerd. Aan boord was alles wel. Zie verder het Bijvoegsel) ADV E1\T E N I 1 E N. Het Bestuur geeft kennis; dat de rekening en verantwoording van af Maandag den lGdtn dezer maand, gedurende acht dagen, ter inzage ligt in het gebouw der Vereeniging, en dat de Jaarlijksche Vergade ring van Aandeelhouders, bedoeld in art. 15 der Statuten, zal* worden gehouden op Donderdag den 26stïn dezer maand, des namiddags ten 3 ure, in het gebouw der Loge aan het Steenschuur alhier. De Secretaris, J. T. HESSEI^. De Directie maakt bekend, dat tengevolge van de goedkeuring der Balans over het Boekjaar 1883, besloten is, volgens het bepaalde bij het 65"' der artikelen van ovcreenkumsttot de uitkeering van een dividend van zeventig gulden, voor elk geheel aandeel groot 1000, en voor de halve en kwart aandeelen in evenredigheid, tot de betaling van welk divi dend. tegen intrekking van hel negende dividend-bewijs, van heden af zal worden gevaceerd bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam, hare Bijbank te Rotterdam en hare verschillende Agentschappen. De Directie voornoemd: TRAKRANEN, President. Amsterdam, 13 Juni 1884. FRA1SS1NET, Secretaris. gevestigd te 's Gravenhage. Agent voor Leiden en omstreken

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1