ZATERDAG 14 JUNI. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 18*4. N°. 139. Ue Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. Ue prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.5ft, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. STA DS-BE RICHTEN, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidhol- landvan den 15Jen Januari jl., A, n°. 69, houdende uitnoodiging om, door bet aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevor deren der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majcsteits dis positie, van den 1 November 1820, n°. 81, door de Districts commissie tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapenden Dienst in de Ne derlanden zal worden gehoudendoen te weten dotingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, inet geslotene bussen, op Maandag en Dinsdagden 16')e0 en 17den Juni aanstaande, aanvangende 's morgens te negen urenaan de huizen der ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbe- krompene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersteuning der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestem ming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uilkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten cri infirmen van den gedenkwaardigen en beslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog isonder vinden het steeds, dat te hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtochthandhavers onzer macht in Oost-en West- Indische bezittingenveteranen van 40jarigen dienst, genieten nu reeds, of heb ben althans het vooruitzicht te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandschesoldaat wete het,dat, zoo hij werkelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met bet doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, slechts met slappe banden voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houdenhet doen zien dat deze roepstem niet te ver geefs ook lot Leidens ingezetenen werd gebracht! Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RANTER. Burgemeester. Leiden, 12 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuidliolland, van den 218teD Augustus 1831 Provinciaalblad n°. 110), Doen te weten, dat, ter voldoening aan liet Koninklijk besluit van den Istrn (Jier maand n". 72, de Dankdag of godsdienstige viering der overwinning van Waterloo ditmaal op Zondag den 15del1 dezer maand zal worden gehouden. Brrt-eme:?- -n '"'tb rnoemd jEidrs 12 Juni 1881. E. K X A ESTER en WET -1 fj AS 4 J? •engen ter algeoeene kennis, dat d< KAASMARKT gedurende dc maanden Juni, Juli, Augustus en seplemuer zat aanvangen ues vooruiuiiiag» ie acht uren op de wagens en te hallnegen in de Waag en gedurende de overige maan den des voormiddags te halftien. alsmede dat voor de wagens, waarop men de kaas wenscht te verkoopen. als standplaats wordt aangewezen de War- moesmarkt, onder de boomen, bij de Koornbeurs. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 13 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 13 Juni. De commissie van financiën beantwoordt in een schrijven aan den ge meenteraad de bezwaren ingekomen van de commissie tot regeling der pen sioenen van ambtenaren der gemeente. Na verdediging van de aangevoerde bezwaren van genoemde commissie blijft zij haar eenmaal uitgedrukt gevoelen handhaven. Aangezien de heer Bool, weihouder dezer gemeente, zich om gezondheids redenen vermoedelijk voor geruimen tijd buiten de gemeente zal moeten begeven, achten burg. en wetli. liet wensehelijkdat een der leden van den gemeenteraad de vervulling dier betrekking tijdelijk worde opgedragenwes halve zij voorstellen lot de benoeming vao eenen ambtenaar van den burger lijken siand te willen overgaan. Door den heer C. S. Snouck Hurgronjc, leeranr aan dc gemeenteinstelling voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren, wordt aan den gemeenteraad voor cenigen tijd verlof aangevraagd tot het doeii eener wetenschappelijke reis naar Djiddah. met bepaling, dat dooreen naar het oordeel van burg. en wetli. daartoe bevoegd persoon zijne betrekking aan de gemeenteinrichting zal worden waargenomen. In overleg met liet curatorium dier instelling stellen burg. en wetli. aan den gemeenteraad voor dit gevraagde verlof toe te staan. Heden morgen is uit de Singelgracht, nabij de Kaiserstraat, het lijk opgehaald van zekeren G. J. B. en onder toezicht der politie naar het dren kelingenhuis overgebracht. Vermoedelijke oorzaak is misbruik van sterken drank, waaraan de ongelukkige zich meermalen schuldig maakte. Omtrent de toestand vail Z. K. II. den prins van Oranje werden de volgende berichten uitgegeven Gisterenavond 9 mir: Na een zeer onrustigen dag kwam Z. K. H. tegen den avond tot kalmte. De hoest verminderde, zoodat de geneeshcercn grond hebben te vermoeden, dat de prins gedurende den nacht eenige rust zal genieten. Van hedennacht ruim 1 uur wordt nog gemeld, dat de verwachting zich tot dusver heeft verwezenlijkt. De prins heeft inderdaad, hoewel nu en dan neg hoestende, eenige rust genoten. Het voormiddag-bttllelin luidt: Dc toegediende middelen hebben heden nacht den prins eene gewenschte rust gebracht. Bijzondere veranderingen in het beloop der ziekte kwamen in de laatste 24 uren niet voor. Het lieden avond half zeven uren uitgegeven bericht vermeldt dat de toe stand van den kroonprins lieden bevredigend is en geen koortsverhefïing zich openbaart. De heer mr. W. Van der lvaay is benoemd tot voorzitter der commissie voor de ontwerpen tot invoering van liet strafwetboek. Door de jury der internationale tentoonstelling te Londen, Crystal Palace, zijn aan de hieronderstaande inzenders in de Nederlandsche afdee- ling van sclioone kunsten bekroningen toegekend: eerediploma: W. Roelofs; gouden medaille: J. Israels, H. W. Mesdag; zilveren medaille: Thérèse Scbwarlze. F. Stracké, Ph. Sadée, A. G. Van Rappard, Joh. J. Paling. II. .1. Haverman, J. W. Van BorselenH. Valkenburg; bronzen medaille: De liaan. mej. G. J. Van den Sande Bakliuyzen, W. Hamel, Sara Hendriks, M. Ileyl, J. C. Van Hulsleyn, J. 11. 8. Koekkoek, E. Van der Meer, mevr. Mesdag- Van Houten. 1). Oijens, H J. Van de Werle en L. W. B. Wenckebach. Het stoomschip Noord-Hollandvan Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Port-Said. De Zuid-Holland, van Rotterdam naar Java. ver trok gisterenmiddag te drie uur van Southampton. De Soenda, van Amster dam naar Batavia, vertrok van Porl-Said 12 Juni. De koning van België heelt de lieeren D. Cordes en A. C. Wertheim benoemd tot officiers en de lieeren J. A. Schuurman, M. P. Pels, A. Mesritz en P. W. Steenkamp (hoofdcommissaris van politie) tot ridders in de Leopolds orde. Woensdagavond ontstond brand op eene bovenwoning aan de Beesten markt te Delft, bewoond door den hulponderwijzer M. B.. terwijl deze alleen te huis was. De brand werd opgemerkt door een voorbijganger, maar eerst na lievig schellen aan het brandende perceel vertoonde zich de bewoner aan een der vensters, uit hetwelk hij toen langs een ladder naar beneden klom niet tegenstaande de trap zijner woning liern even goed bad kunnen dienen. Door de brandspuit werd liet vuur spoedig gebluscht. Bij onderzoek in loco naar de oorzaak werd men al spoedig eene lievige petroleum- en terpentijnlucht gewaar, terwijl men verder opmerkte, dat drie kamers klaarblijkelijk tege lijker tijd hadden vuur gevat en tocli slechts gedeeltelijk gebrand hadden, zoodanig dat het vuur zich niet van de eene aan de andere kamer had kun nen mededeelen. Bovendien waren behang en vloerkleed in de drie kamers hier en daar met petroleum en terpentijn gedrenkt. Genoemde persoon, voorloopig door den commissaris van politie in verzekerde bewaring gesteld, beeft gisteren aan den officier van justitie bekend, opzettelijk brand te heb ben gesticht. Hij is gevankelijk naar 's Hage overgebracht. Een drietal jongelieden waren Woensdagavond te Gorinchem met een bootje op de rivier, toen zij door eene schroefstoomboot werden aangevaren

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1