COÜRAN VRIJDAG 13 JUNI. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1884. N*. 138. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f I.iedere-^regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. STADS-BERIGHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 6 der Verordening van den lldeo November 1880 [Gemeente blad N°. 4 van 1881). Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uilgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2* klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk straat; der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breéstraat; en wel van den 3d"1 tot en met den 14de" Juni e. k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot wegen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van half twee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 29 Mei 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuidholland, van den 21,le° Augustus 1831 Provinciaalblad n°. 110), Doen te weten, dat, ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den into ,jier maand n°. 72, de Dankdag of godsdienstige viering der overwinning van Waterloo ditmaal op Zondag den 15d,° dezer maand zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 12 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidhol land, van den 15de0 Januari jl., A, n°. 69, houdende uitnoodiging om, door het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevor deren der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majesteits dis positie, van den 16den November 1820, n°. 81door de Districts commissie tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapenden Dienst in de Ne derlanden zal worden gehoudendoen te weten datingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, met geslotene bussen, op Maandag en Dinsdagden 16'Je0 en 17den Juni aanslaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbe- krompene bijdragen krachtdadig mede le werken tot de ondersleuning der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestem ming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaardigen en beslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, onder vinden het steeds, dat te hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtochthandhavers onzer macht in Oost-en West- Indische bezittingenveteranen van 40jarigen dienst, genieten nu reeds, of heb ben althans hel vooruitzicht te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij werkelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houdenhet doen zien dat deze roepstem niet te ver geefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht! Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 12 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 12 Juni. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen vier fabrick- werksters, die zich aan diefstal van wol en sajet, ten nadeele van de firma P. en Z hebben schuldig gemaakt. Eveneens is proces-verbaal opgemaakt tegen C. B.die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van een konijn. Het lijk van den onlangs door de Usel stoomtram overreden man is herkend voor dat van H. v. d. A., alkomslig uit Delft. Omtrent den toestand van Z. K. H. den prins van Oranje werd giste renavond uit 's Hage gemeld: Werd de kroonprins heden niet gekweld door een voortdurend hoesten, dan zoude wellicht cenige rust genoten zijn, aldus luidt het avondbericht der doctoren, onder bijvoeging, dat van andere zijden heden geene bijzondere sloornis was waar te nemen. Nog vernemen wij, dat de zwakte van den prins belemmerend op zjjne spraak werkt, zoodat hij zich slechts bij tusschenpoozen verstaanbaar kan maken. Het middernacht-bulletin luidt: De zieke is door veelvuldig hoesten on rustig; het bewustzijn is nu en dan een weinig gestoord. In den voormiddag van heden is het volgende bulletin uitgegeven: Ook dezen nacht belette het aanhoudend hoesten Z. K. H. eenige rust te nemen. Dit gebrek aan rust maakte Z. K. H. hedenmorgen dot. De ingewandsver schijnselen blijven bevredigend. De prins is zeer zwak. De koorts vertoond zich steeds in afnemende richting. Volgens ontvangen bericht ten half 5 uren was in den toestand van den prins heden geen meldenswaardige verandering gekomen. De toenemende zwakte, veroorzaakt ook door gebrek aan eetlust, bracht Z. K. H. allengs in een staat van machteloosheid. Uit Carlsbad wordt aan het Hbl. geschreven, dat onze koning zeer streng diëet houdt, 's morgens reeds om 5 uur opstaat en zich daarbij zeer wel bevindt. Dit ten minste werd door Z. M. aan den koning van België geschreven, die per telegraaf reeds meermalen berichten aangaande den ge zondheidstoestand van den koning liet inwinnen. Naar aanleiding van het verzoek van de Transvaal om toelating van hare studenten op onze universiteiten, op minder bezwarende voorwaarden dan welke thans, in het eindexamen der gymnasien, door de wet op het hooger onderwijs worden gesteld, heelt de regeering de senaten der univer siteiten geraadpleegd over hetgeen er gedaan zou kunnen en moeten worden om de Transvaalsche jongelingschap, van welke er thans 120 te Edinburg studeereii, aan onze academiën op te nemen. De hoofdvraag was, of daartoe wijziging van de wet op het H. 0., ten behoeve van lien die alleen in Zuid- Afrika van hun doctorstitel gebruik zouden willen maken, mogelijk en wen- schelijk was. Het antwoord is bij de drie rijksuniversiteiten vrij wel iu den zelfden geest gegeven: men wil de komst der Transvalers niet bemoeilijken, maar te hunnen behoeve eene wetsverandering in het leven te roepenscheen minder gewenscht. Ook zijn de eischen, die in Z.-Alrika voor de toelating tol de academie gesteld wordenzóó gering (beginselen van Grieksch en Latijn, en ééne nieuwere taal), dan wie met niet meer dan die kennis toegerust onze universiteiten kwam bezoeken, het onderwijs onmogelijk zou kunnen volgen, ten ware de hoogleerarenom den min ontwikkelde te helpen, het peil van hun onderricht aanmerkelijk ging verlagen. Bij zeer sterk uitge sproken bereidwilligheid om de studenten uit Z.-Afrika de komst herwaarts zoo gemakkelijk mogelijk le maken, memden de betrokken hoogleeraren en al de genoemde universiteiten, in het belang van de Nederlandsche studenten, eene uitzonderingswet ten behoeve der Transvalers te moeten ontraden. (/V. B. C.) Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht zijn gisteren tot arts bevorderd: de heeren W. C. Mensionides, doctorandus; J. J. Kleyn, B. N. Bergsma en H. J. K. v. d. Bussche, candidaat-artsen. Toegelaten voor het ll gedeelte zijn: de heeren A. De Niet, doctorandus; 11. D. Tjeenk Wil link en J. F. Tuinstra, candidaat-artsen. Uit een consulair rapport, te New-Brunswick verschenen, is gebleken, dat ons land, Italië alleen uitgezonderd, hel laagst staat aangeslagen voor zijn handel op Canada. Het gezamenlijk bedrag van in- en uitvoer bedroeg o. a. voor Nederland 334,800 dollars, voor Italië 322.554, voor Zwitserland 336,040 en voor België 611,112. Het stoomschip Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap St. Vincent 11 Juni.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1