BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. litie der 3^ seciie le Amsterdam verzoekt opsporing, in beslagneming en onmiddellijk bericht. Men meldt aan bet tJbl. uit GoudaHeden (Dinsdag) avond is een detachement infanterie naar Schoonhoven vertrokken, waar een oproer is ontslaan. Onze correspondent te Schoonhoven schrijlt hel volgende als aan leiding tot dezen maatregel: Sedert lang was de geest van velen te Schoon hoven en in ilen omtrek gestemd legen zekeren herbergier in die gemeente, in wiens stal in Februari jl. een jongman uit Lopik bewusteloos werd ge vonden, zoo zelfs dat hij kort daarna overleed. De justitie heeft de zaak onderzocht, maar het onderzoek leidde, zoo men zegt, nog niet lot een voor de publieke opinie bevredigend oordeel. Inmiddels openbaarde zich de volksgeest van lijd tol tijd tegen bedoelden herbergier, zoodat onlangs o. a. reeds enkele glasruiten werden stuk gegooid. Zondagavond nam de beweging zulke groote afmetingen aan, dal verscheidene ruiten der herberg werden verbrijzeld, maar toen ook bij een nabnrigen bakker, die zich, naar het schijnt, niet onpartijdig genoeg bad beloond. Diens woning moest het vooral Maan dag ontgelden, zoodal men ongestoord voortging met in den avond degeheele voorpui met straatkeien, klinkers en een zwaren houten paal letterlijk te vernielen. De woning van den herbergier, die in den vroegen morgen met vrouw en kinderen was vertrokken, kreeg ook weer haar deel. Deze feiten en het aanschouwen der verwoesting maken den geest der bevolking zeer gespannen. Dinsdagmiddag brak er le Zwijndrechl in de glasblazerijen van de hee- ren Lietzer-llaiissman brand uit, die door de hevigheid van den wind zeer aan gewakkerd werd. Spoedig zag men de vlammen uitslaan uit een der neven gebouwen. Met, behulp van de stoombrandspuit van het. veerbootje werd men het vuur meester. Te Dordrecht aan den oever van de rivier staande, kon men duidelijk de vlammen zien. De oorzaak is lot dusverre onbekend. Van een tapper in de Haarlemmermeer zijn door middel van braak onderscheidene gouden voorwerpen ontvreemd. Ook een karaf met bitter werd als hartsterking meester gemaakt. De keizerin van Oostenrijk heeft den burgemeester van Amsterdam eene belangrijke gift voor de armen doen toekomen. Den beer Halmvan het //Doelen-Hotel", vereerde de keizerin, als blijk van bijzondere tevreden heid, een kostbaren ring met naamcijfer. Het zoölogisch museum van de universiteit te Utrecht werd onlangs ver rijkt door een hippopotamus, in alcohol bewaard, ter grootte van niet meer dan 15 centimeter. Dit zeldzame foetus werd door een onzer landgenooten die aan de Boven-Congo gereisd heeft, de heer GresltoO. in de nabijheid van Stanley-Pool bemachtigd, en door tusschenkomst van zijn broeder, pharma- ceutisch student te Utrecht, aan het museum ten geschenke aangeboden, (f/. D.) R. Zweers van Avereest, jl. Donderdag uit de preventieve gevangenis le Zwolle ontslagen, na verdacht te zijn geweest ten huize zijns vaders brand te hebben gesticht, is, nadat hij slechts twee dagen zijne vrijheid had ge noten, andermaal gevangen genomen. Uit Goes wordt aan de Middelb. Ct. gemeld: Sedert eenigen tijd was der justitie medegedeeld, dat er bij ecnige slecht befaamde personen plan bestond om in het kantoor van den heer J. J. A. Fransen van de Putte, agent der Nederlandsche bank, in de Bierstraat, in te breken, zich meester te maken van de aanwezige geldswaarden, en daarna de sporen van de misdaad door brandstichting te bedekken, 't Hoeft niet gezegd, dat de justitie en politie op hare hoede waren en hel huis van den heer Van de Putte streng bewaakten. De moeite werd gisterennacht beloond, want toen omstreeks 12 ure zekere A. B.een oud bekende der justitie, het kantoor met braak opende, een lessenaar openbrak en zich het geld toeeigende, werd hij door de in huis verborgen politiebeambten op heeterdaad betrapt en met niet weinig moeite gevat; zijne medeplichtigen waren aan den haal gegaan. Den majoor der rijksveldwacht P. Verdouw komt vooral lol toe voor zijn beleid in deze zaak getoond. B., die veilig als den hoofdaanlegger beschouwd kan worden, zit thans achter slot en grendel, en men hoopt spoedig ook zijne metge zellen onschadelijk te maken. De justitie uit Middelburg stelde hier een on derzoek in en A. B. Is derwaarts gevankelijk overgebracht. 's GRAVENHAGË, 11 Juni. Door Z. M. is aan na te noemen personen verlof verleend tot het aan nemen en dragen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld mr. G. v. Tienhoven te Amsterdam, ridder 2e kl. der orde van St. Stanislaus met de Ster van Rusland, commandeur der orde van de Kroon van Italië, commandeur der militaire Ghristusorde van Portugal; R. baron Van Lynden te 'sGravenhage, ridder der Johanniterorde van Jeruzalem, waartoe hij door Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, is benoemd: mr. P. J. A. Smitz te Stratum, commandeur der orde van den 11. Gregorius den Groote, waartoe hij door Z. 11. den Paus is benoemd; 1. J. Boldoot te Am sterdam, ridder der orde van den II. Gregorius den Groote, waartoe hij door Z. H. den Paus is benoemd, en aan den heer .1. Van Kleunen op Curacao, van het ordeteeken 5« kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem dooi den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. De minister van koloniën zal op 13 dezer geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is hel algemeen debat over de Indische begrooting aangevangen. Daarin werd den verkoop der Javaspoorwegcn aan particulieren aanbevolen door den heer De Bruyii Kops en bestreden door de hb. Gratama en Keuchenius. Laatstgenoemde vroeg inlichtingen, krachtens welk besluit de havens aan de westkust van Aljeh waren gesloten. De heer Rutgers bestreed de onderbandsche aanbe steding van het droogdok aan een Engelschman. De houding der regeering in zake de benoemingen van den landvoogd en den minister van koloniën werd verdedigd door de hh. Van der Hoeven en Van Gennep. De beer Keuchenius verklaarde tegen de begrooting te zullen stemmen, daar hij de plannen van den minister afkeurde. Daar uit de verschillende mededeelingenwelke door den lijfarts van Z. K. H. den prins van Oranje zijn verstrekt, betreffende de hoogst ernstige ziekte van den prins, het gebleken is, dat ook zelfs in het gunstigste geval eerst in hel laatst dezer maand een keerpunt kan verwacht worden, heeft hei bestuur van het oflicieren-schietgezelschap alhier bestolenden in deze maand te houden algemeenen schietwedstrijd voorloopt uil te stellen. Het bestuur hoopt dal. de ziekte van Z. K. II. weldra eene zoo gunstige wending zal nemen, dal liet uitstel slechts van korten duur zij. Ren schippersknecht, die eens goed was uit geweest, bemerkte bij zijne thuiskomst, dat de gedienstige geest die hem bad thuis gebracht, zijn horloge met ketting voor diens moeile had lot zich genomen. Op aangifte daarvan bij de politic was de handige geleider weldra opgespoord. SS E E Ui 1 E. Bij de gisteren le Brussel gehouden verkiezingen werden 2102 stemmen uitgebracht. De clericale meerderheid is 1347 stemmen. De liberalen ver liezen 20 stemmen in de kamer, waar zij tot dusver eene meerderheid van 20 stemmen hadden. In de nieuwe kamer zullen de clericalen eene meerder heid van 32 stemmen hebben. Er heerschte gedurende den geheelen avond groote opwinding in de voornaamste wijken der stad. Eene woelende me nigte doorkruiste de straten, zingende en kreten aanbellende. Op verschei dene punten zijn vechtpartijen ontstaan. De politie en de burgerwacht kwa nten tusschen beiden en herstelden de orde. De clericalen hebben te Luxemburg bij de verkiezingen de nederlaag geleden. Al de beslist liberale candidalen, welke men wilde verwijderen, zijn te Luxemburg herkozen. Op hel platteland en in Esclt zijn de liberalen bij eerste stemming mei groote meerderheid gekozen. Uit het verslag, uitgebracht in eene te Brussel gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de naamlooze vennootschap voor de exploi tatie der internationale Amsterdamsche tentoonstelling blijktdat de verpach tingen hebben opgebracht 148,984 fr.de abonnementen 87,942 fr.de cata logussen 19,599 fr.de entrees 1,388,334 fr., de speciale entrees 1089 fr., de plaatsruimte 1,729,885 fr.en de schilderijen 2916 fr. De netto winst bedroeg 87,866 fr., of even 40,000, behalve de winsten der loterij, die nog niet opgegeven zijn. Toen Zondag-voormiddag, omstreeks 11 uren, te Antwerpen de trein voorbij was, die uit het oosterstation naar Brussel vertrekt, opende de wach ter de barrière. Eene melkkar, bespannen met een paard en bestuurd door een zestienjarigen knaap, was nauwelijks op de s|>oorbaan, of een trein van bet Zuiden met de reizigers van de Harwicbbootkwam aansnellen. De wach ter wilde het paard tegenhouden, maar het gelukte hem niet. Een oogen- blik later stootte de trein op de kar, die totaal verblijzcld werd. Hel paard was op slag gedood. De wachter werd in bedenkelijken toestand opgenomen. De knaap had het bewustzijn verloren. De adsislent bij de Linkschc Rhein. spoorweg-maatschappij te Venloo, die sedert zes maanden voortvluchtig is, nadat men een aanzienlijk tekort in zijne kas had ontdekt, is thans le Antwerpen gearresteerd, toen hij met een stoomschip, waar hij als bijkok dienst deed, uit Amerika aan wal kwam. IC IV CJ E li A IV II. De heer Fitz Maurice zeidc in het lagerhuis, dat de regeertng heeft bewilligd in hel voorstel der Portc, om Crestovieh tot gouverneur-generaal van Üost-Rumelië le benoemen. Verder deelde hij mede, dat aan de Ameri- kaansche regeering vertoogen zjjn gezonden betreffende de dynamiet-aansla- gen. Van admiraal llewelt is bericht ontvangen, dat hij op 27 Mei een on derhoud heeft gehad met den koning van Abyssinië. De uitslag was van zeer bevredigenden aard. De admiraal was voornemens, op 1 Juli de terug reis te aanvaarden. De heer Gladstone deelde mede, dat het gerucht onwaar is, als zou Engeland aan Turkije hebben voorgesteld, om troepen naar Egypte of Soedan le zenden. Alleen heeft de regeering met Turkije van gedachten gewisseld over de quaestie der bezetting van zekere havens aan de Roode Zee, gelijk reeds in het openbaar gemaakt blauwboek is gemeldmaar daarmede is verder gcene vordering gemaakt. Bij de arlikelsgewijze behandeling der reformbill stelde de heer Woodall als amendement voor om aan de vrouw het stemrecht le verleenen. De heer Gladstone verklaarde zich nadrukkelijk tegen dit amendementen zeide dat, indien het wierd aangenomen, de regeering de verantwoordelijkheid voor het ontwerp niet op zich wilde nemen. Het debat werd daarop tol aanstaanden Donderdag verdaagd. De diplomatieke correspondentie betreffende de IVisero-zaak is in het lagerhuis rondgedeeld. In zijn antwoord op de nota van graaf Van Bylandl betreurt de minister Granville het zeer, dat Nederland Engeland's tusschen komst heeft geweigerd. Hij kan zich niet vereenigen met de argumenten, waarop die weigering berust en meent dat zij zal strekken om de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Nederland en Engeland le doen verflau wen. wijl de publieke opinie terecht gelooft dat de souvereiniteit, over Atjelt waarop het Nederlandsche gouvernement zich beroept, wel rechten schenkt, maar ook verplichtingen oplegt. Granville dringt opnieuw aan om de bemid deling te aanvaarden en gelooft dat, indien Nederland de belemmeringen, die den handel in de havens van Atjelt ondervindt, uit den weg ruimde, de gevangenen zouden worden vrijgelaten. De Engelsche minister besluit met er op le wijzen, dat de politiek door Nederland in Atjelt gevolgd niet over eenkomt met den geest van het verdrag van 1824, aangenomen zelfs, dat zij niet neerkomt op schending van een belangrijk artikel van dat tractaal. Hij vertrouwt dan ook, dat de Nederlandsche regeering zal weten te ant woorden op de vriendschappelijke voorstellen van Engeland om de geschillen tusschen Nederland en Atjelt op vredelievende eu eervolle wijze te beslechten en daardoor de voor Engeland zoo schadelijke gevolgen dier geschillen te doert ophouden. Dezer dagen is le Londen in llighgaet de eerste kabeltramweg ingewijd. Hij is evenzoo ingericht als de in Amerika beslaande. De kabel, waardoor

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2