BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. prins van Oranje hoewel hoogst zorgwekkend, geen dadelijk gevaar doet vreezen. De ziekte heeft haar gewonen verloop. Ingevolge daartoe van wege de door hen vertegenwoordigde souvereinen verstrekten last, winnen de hoofden van buitenlandsthe gezantschappen dagelijks ten paleize van den prins van Oranje berichten in omtrent den toestand van Z. K. H. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, ver trok van Suez 4 Juni. De Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde Kaap del Armi 4 Juni. De Prinses l/ilhelmiiia, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Batavia 4 Juni. De Poorwaarts vertrok van Batavia naar Amsterdam den 4 Juni. Door de geneeskundige staatscommissie te l'trecht zjjn lot arts bevor derd: de heeren A. Van IJsendijk. mid. dokter, D. VV. Schepers, A. G. H. Muller en M. H. J. Ruland, doctot tndi. Toegelaten voor het 1'gedeelte zijn de heeren: J. A. SchutterJ VV. C M Van der Sijp, T. S. Van llettinga Tromp, C. Voogd, doctorandi en J. W. T. J Van Eecke, candidaal arts. De kapitein L. F. Leyds is van hel le bij hel 4e reg. inf. overgeplaatst en ingedeeld te Gouda. Het 21,le Christelk nationaal zendinesfeest zal op Woensdag 18 Juni op Boekenrode (bij Haarlem) gehouden worden De Transvaalsche deputatie denkt haar verblijf hier le lande met eene weekte verlengen, en zal nu waarschijnlijk haar onlangs voorgenomen, doch later opgegeven bezoek aan Berlijn in dien tijd ten uitvoer brengen. In een verhaal van de Ediuburgsche UniversiteitsfeestenDe Gids, geeft prof. mr. Van Hamel aan, waarom aan de buiteulandschegeleer len. bij wijze van "academische ridderorden", alleen eeredoctoraten in de godgeleerdheid en de rechten werden toegekend. In de letteren en natuurwetenschappen is te Edinburgh nl. de hoogste graad Master of Art, en het doctoraat in de genees kunde geeft bevoegdheden voor de praktijk en kan dus alleen worden ver kregen na vakstudie en examens. De doctorstitel in de theologie, o. a. aan Beets en Knenen toegekend, blijft nog voor godgeleerden bewaard; maar de eeretitel van doctor in de rechten wordt aan alle anderen verleend, wtende universiteit hulde wil brengen, ook aan generaals en kunstenaars; zoo kwam het dat Donders, Stokvis, Boys Ballot, Bierens ne Haan ett Van der Wijck evenzeer tot doctor in de rechten w-rden benoemd als prol Asser. •- De heer 11. G. Van Endt. canriidaat, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Noordwijkerhout. Uit Hillegom wordt aan de /V. P. (t medegedeeld: Maandag in den vroegen morgen (3 ure) drongen eenige heeren. die een rijtoer maakten, na de afsluiting verbroken le hebben, het koffiehuis binnen van Jb. Staats alhier, deden zich te goed aan de in het bullet voorhanden zijnde spiritualiën, en trokken eenige voorwerpen, welke zich aan den wand bevonden, er af, als mede de bel van de deur, en namen de bel mede. Uit geschiedde, terwijl de bewoners in de diepe rust verkeerden. De rust verstoorders drongen daarna eene andere woning binnen, waar de vrouw ziek te bed lag, en joegen de bewoonsters schrik aan. Op haar hulpgeschreeuw kwamen twee personen van de bovenkamers toeschieten, waarna de indringers zich verwijderden. Van het gebeurde ts.de politie in kennis gesteld. Authonie Merlijn uit Rameved. is gisteren door het gerechtshof te Amsterdam schuldig verklaard aan den Item ten laste gelegden opzetielijken doodslag van hel door hem bij huwelijk erkende kind van zijne echtge- noote, en deswege veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van tien jaren. Zendagavond omstreeks h illachlwerd door de bewoners van het Jan Ilanzenpad te Amsterdam en omstreken een hevige slag gehoordgevolgd door een geraas, als ware een huis ingestort. Bij onderzoek bleek, dal eene verzameling vuurwerk in de werkplaats van den heer H.. aan de Jan Hanzenkade, ontploft was. Eene menigte menschen stroomde aanstonds van alle kanten toe. De brandweer, die in bijzonder korten tijd aankwam om hulp te bieden, doorzocht dadelijk het huis, waar het ongeluk bad plaats gehad, om te zien o( er zich weilicht nog menschen in bevjnden. Bijzon deren lof verdienen: de koetsier van docter B die een kind uit het huis redde, en een paar anderendie een op de 2"' verdieping wonende kraam vrouw met haar kind naar buiten brachten. Ofschoon in de wei kplaats zelf betrekkelijk weinig schade is aangericht, moeten door den schok vele glas ruiten in den omtrek gebroken zijn. (V. v. d. IJ) De Transvaalsche deputatie bezocht gisterenmorgen Wugeniugen. De heer Krüger was wegens ongesteldheid verhinderd, lie deputatie werd ont vangen door burgemeesier en wethouders en de direciie >a:i de landbouw school. Na de landoouwscbool bezichtigd te hebben werd de deputatie een dejeuner aangeboden en vertrok in den namiddag naar Zetten. Volgens den regenmeter der rijkslandbouwschool te Wageningen is aldaar gedurende de maand Mei 54& mil. regen gevallen, tegen 56 utM. in dezelfde maand van het vorige jaar. Wegens het plegen van ongeoorloofde handelingen, achterhouding van brieven enz., is de brievengaarder te Gene, gem. Epe, geschorst, terwijl een streng onderzoek wordt voortgezet. In het voorjaar werden te Winschoten, zooals men zich herinneren zal, herhaalde malen diefstallen gepleegd, zelfs bij den burgemeester, den heer A. Magnin, zonder dat men eeltig spoor van de dieven kon ontdekken. Dinsdagmorgen in de vroegie is weder met een valschen sleutel ingebroken bij de wed. üuintjer. aan het Westerdiep aldaar, en zijn verschillende arti kelen ontvreemd. Door de voortvarendheid van den gemeente-veldwachter Prenger is het mogen gelukken als de daileres in banden te krijgen de wed, Slor, van Muntendam. Misschien komt er nu wel licht tn zake de vooral- gegane diefstallen Mgr. H. Van Beek. bisschop van Breda, is, naar de Meijerijsihe Courant mededeelt, geruimen tijd sukkelend: dienletigevo ge is de wijding der heeren seminaristen te Hoeven voor onbepaalden tijd uitgesteld. in het gehucht Asenraij, onder Maasniel, heeft men Dinsdagochtend den paardenkoopman M. Peelers doodgeschoten aan den weg gevonden in de na bijheid zijner woning. Algemeen vermoedt men, dat hier een moord gepleegd is. De justitie doet onderzoek. 's GUAVENllAGE, 5 Juni. Z. M. heeft nog benoemd tot officier in de orde van de Eikenkroon baron De Ramaix, le secretaris van hel gezantschap van België te 's IIage. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is besloten ter griffie neder le leggen ter inzage van de leden de ingekomen adressen van den sociaal-democratischen bond over de niet-erkenning zijner rechtspersoon lijkheid en van den heer Douiela Nieuwenhuis en de sociaal democratische vereeniging over de uitgaven voor de doorreis van H. M. de koningin van Engeland. De discussie over het omwerp suikeraccijns (invoering tritage- stelsel naar Fransche methode) is aangevangen. De heer De Brnyti Kops was voor het ontwerp, doch wilde vermindering van den accijns. De heer Gildemeester wilde eene geleidelijke afschaffing in bescherming nemen. De heer Burna was voor afschaffing van den accijns. De heer Mees verdedigde krachtig het ontwerp. De lieer Blussé stond een uniformrecht voor. De heer Oorver Hooft was geneigd voor hel ontwerp. Door den minister van financiën werd het uitvoerig verdedigd. Morgen voortzetting. De minister van koloniën zal morgen geen audiëntie verleenen. -- Z. M. de koning was voornemens uil Carlsbad herwaarts te komen, maar beeft vooralsnog gevolg gegeven aan den dringenden raad van zijn par ticulieren geneesheer en de hem behandelende artsen om de gezondheidskuur niet te staken. 1). P., die in de vorige week voor de rechtbank alhier terechtstond wegens bedriegelijke oplichting, is heden door de rechtbank vrijgesproken daar zij niet bewezen oordeelde dat de bekl. geweten heelt dat de contra merken die hij verkocht, geen toegang tot de voorstellingen van Basch ver leenden. De vrijgespiokeue is op den dag toen zijn zaak werd behandeld, ter zake van dietstal gearresteerd. Wederom heelt ons land een vermaard burger verloren, een veteraan, achter wiens eeu.voud, zoowel in karakter als in levenswandel, men tever geefs het schitterende verleden gezocht zoude hebben, het welk zijne vroegere eervolle militaire loopbaan kenmerkte. De dood maakte een einde aan het leven van den generaal Duycker. Hij ontsliep in den ouderdom van 91 jaren, waarvan bij de laatste oO jaren bijna onaigebroken le midden van de bewo ners der residentie doorbracht. Wie. die niet reeds in zijne jeugd heelt hoo- ren spreken van den waardigen generaal, die van den uederigslen graad tot de hoogste waardigheid in hel leger opgeklommen is, dank inzonderheid den gewichiigett militairen diensten koning en vaderland bewezen? Z. M. de keizer der Fransclien begiftigde den generaal in 1853 met et versiersel van commandeur van hel Legioen van Eer. Zoowel koning Willem II als koning Willem III schonken üoyeker menigmalen bewijzen hunner vorstelijke gunst door hem in de orden van den Nederi. Leeuw en de Eikenkroon verschil lende graden toe te kennen. Laatstelijk was generaal Duycker commandeur der orde van den Nederi. Leeuw, grootkruis van de Eikenkroon. Hfl was gerechtigd tot het dragen van het Metalen kruis, het Zilveren kruis van 1813 -1815 en de medaille van St. Helena. Met Duycker verdwijnt ééu van die Nederlandsche krijgslieden, waarop ons laud trot sell mocht zijn. De trein van den Rijnspoorweg, die gisteren ten 2 u. 52 m. hier moest aankomen, is 1% uur later bier binnengekomen, wegens een in de nahjj- heid van hel station Zoetermeer ontstaan defect aan de locomotief; doordat eene hiilplocomo iel uit Gouda den trein hier moest brengen werd nog al oponthoud veroorzaakt. Heden morgen is een werkman van het dak van een in aanbouw zijnd huis in de Tweede Wagenstraat op de binnenplaats gevallen en is hjj op zijne hersens terecht gekomen. Zwaar gekwetst werd de ongelukkige on middellijk naar het ziekenhuis gebracht. Men vreest voor het behoud van zijn leven. ENGELAND. In Ierland gebruikten de nationalisten de Pinksterdagen tot hel honden van politieke demoustratiëudie op vele plaatsen een tamelijk oproerig ver loop hadden. Te Nevry was het honden van meetings, daar men eettt botsing vreesde, verboden geworden, en lot handhaving van de orde in dt stad waien 500 extra-politieagenten en 2 eskadrons uhlanen aangerukt. Met stelde zich nu echter schade oos in de naburige dorpen Meigh en Camlotitll, Terw I het in de stad opgevallend stil w as. oreerde men in die dorpen ond« presidium van afgevaardigden O'Brien en Biggar. De meetings daar waret bijna afgrloopen. toen de gewapende macht verscheen om ze le verbieden De militairen werden met steenworpen ontvangen. Naar de Times nit Durban verneemt, heeft de secretaris van het bt wind in Stella land officieel tegengesproken, dat het plaatselijk bestuur o het volk hel oppergezag van koningin Victoria zou hebben erkend. De Trant vaalsclte volksraad komt 2b Juli hijeen. Dinizttlude nieuwe koning der Zulus een zoon van Cetewayo, is 2! jaren oud. Hij moet nog ruwer, woester en listiger wezen dan zijn vader wiens lieveling hij was tot kort voor 'skonings dood, toen zij zamen twit kt eg en. Depêches uit Akyab melden, dat de jongste wervelstorm in die siree 2000 woonhuizen vernield en 6000 huizen beschadigd heeft. Uil het binuenl.t wordt ook van gronte verwoesting en bei verlies van 25 menschen leva gewag gem akt. De meeste ter reede liggende vaartuigen werden wrak? slagen. Men vreest voor ziekten, daar de regentijd is ingelieden, de huizi meest zonder dak zijn en het water niet kan wegvloeien. Bij eene overstrooming. verleden Zaterdagavond door eene wolkbrtl te Visalia, in Calilornië, veroorzaakt, is een huis weggeslagen en zjjn i personen verdronken.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2