BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. WAAROM ZIJN ZE BETER iativgcrlijkc ^lAub. AÜVEHTEWIIEN. AAN BESTEDING. door d'. Gerth van Wijk een krachtig gebed was uitgesproken, werden door onderscheidene heeren toespraken gehouden, waarin hulde werd gebracht aan den hoogvereerden staatsman en diens gade, zoomede aan de opvoeders der jeugd door wier bemiddeling de Iraaie gedenksteen van wit Carrat'isch marmer met toepasselijk opschrift in gouden letteren en rustende op een blauw voetstuk was verrezen. Gisterenmiddag wilde eene dame. die met nog eene andere dame in een coupé zal, op de Plaats uitstappen, zonder den koetsier te waarschu wen. Daardoor viel zij op den grond. Zij werd bij de firma Van Kempen op de Pl.ials ingebracht. Gelukkig kwam zij met den schrik vrjj, maar zij ontdekte spoedig dat zij een gouden ketting miste, die zij verloren heelt of haar ontroofd is. EWGELIKD. Nadere bijzonderheden omtrent de drie of vier ontploffingen, welke Vrijdag-avond te gelijk te Londen plaats hadden, komen hierin overeen.dat het verreweg de grootste misdaad van dezen aard is, die tot nu door de En- gelsche dynamiet-mannen gepleegd werd, vooral die van den aanslag op liet bureel der geheime po.ilie te Scoitland-yard, het centrum der politie van hoofd stad en rijk. Zeventien dynamielkardoezen. die rondom Nelsons zuil op Tra- falgarsquare geplaatst warenwerden aldaar Zaterdag-avond te 10 uren 30 mm. ontdekt. Zij bewijzen dat de gebezigde oniplollingsstof van Aaierikaanschen oorsprong is. hei dynamiet vernielde het voornaamste politiegebouw aldaar geheel en al. De schade, aaugrricht op hel St.-Jamespleinis milder belang rijk. doch vele ramen zijn verwoest de kelders onderden straatweg zijn in gestort, de slraatsteenen werden opgelicht en omhoog geworpen. Talrijke personen, zoowel in Scoitland-yard als op St.-Jamesplein, zijn gekwetst, en kelen gevaarlijk; het is alleen zeer te verwonderen dat er niemand is gedood. De Junior Carltnnclub was propvol, de grootste ontsteltenis heerschte daar in deu omtrek en werd vermeerderd door de volslagen duisternis waarin de buurt werd gedompeld, omdat alle gaslampen door de ontploffing waren uit gedoofd. De politie veronderstelt dal de drie ouiploffiugen het werk zijn van een zeker aantal kerels, die juist na het invallen van den nacht zouden bijeengekomen zijn en zich bij kleine afdeeliugen naai hunne bestemmings plaatsen hadden begeven. De regeering heelt eene helooning van 5000 en eene algemeeue vergillenis voor den aangever ui-geloofd. Aan de Standard wordt uit Teheran gemeld, dat op het eiland Kis- hin, in de Goll van Perzië, den 19d,° Mei eene hevige aardbeving heelt plaats gehad, waarbij 12 dorpen vernield, 200 menschen omgekomen en velen gekwetst zijn. De verschenen coupon der geconsolideerde hypotheek-obligatiën van de Readitig-spoorwegmaaischappij wordt betaald door de bank te Philadelphia. De rente op de incomebouds, welke 80000 bedraagt, zal niet betaald wor den. Drie receiveis voor de Reading-spoorwegmaatschappij zijn benoemd. Een hunner is de lieer keim. haar voorzitter. De hh. Fisk en Hatch hebben hunne betalingen hervat. FRANKRIJ K. De heer Jules Ferry deed in de ministerraad mededeeling van eene de- peche van den Franscheu gezant in China, Patenóire. houdende het bericht dat de keizer het verdrag in beginsel heelt goedgekeurd. In de couloirs der kamer van afgevaardigden werd gisteren medege deeld, dat de commissie voor de grondwetsherziening het voorstel-Barodet met 17 tegen 3 stemmen verworpen heeft. Het gerucht, dat de voorloopige besprekingen tussrhen Engeland en Frankrjjk in zake de Londensclie conferentie zouden zijn afgebroken, is zonder grond. Tengevolge van de aanslagen der dynamiet-mannen op eenige gebou wen te Londen, zijn te Havre, Boulogne, Calais en Parijs vele Engelsche politiedienaren aangekomen, om zooveel mogelijk liet oog te houden op de lersche uitgewekenen, die bekend zijn a s behooreude tot de dynamietpartjj. SPANJE. Men gelooft, dat de begrootiug met 9 millioen piasters zal verminderd worden door middel van bezuiuigiugen en door het uilstellen der amorti saties. De Epoca is van meening, dat de minister voor het volgende dienst jaar niet gedwongen zal zijn zijne to-vlucht tot de vlottende schuld te nemen, hoewel de tegenwoordige b.grouting het toelaat. Men hoopt, dat de inkom sten zullen stijgen, zonder dat hel noodig zal zijn de rechten te verhoogen. De dagbladen maken melding van een artikel van den heer Marcoarta, waarin de tanevenoorlog lusschen Spanje en Engeland streng wordt afge keurd en er op wordt gewezen dat de handel met alle landen is toegenomen, uitgezonderd met Engeland. DDITSCIILAND. De rjjksdagcommissie voor het Uiilallversicherungsgeselz heeft hare zit ting, aanvankelijk op 7 dezer bepaald, tot 10 dezer uitgesteld. Van goed onderrichte zijde wordt uit Darmstad gemeld, dat mevrouw Von Kolemine dezer dagen te Berlijn, ook van hare zijde, een Entsaguiigs- acte heelt onderteekend, zoodat uu haar morganatisch huwelijk met den groothertog van flessen voorgoed is ontbonden. Gisierenochlend te liaif negen is de groote katoenspinnerij van de hh. Stroink Co. te Gron.iu geheel afgebrand. De belendende perceeleii bleven ongedeerd. De oraud, moet op de bovenverdieping ontstaan zjju. 150 arbeiders zijn door dat onheil buiten werk gt raakt. Uit Sophia wordt gemeld, dat de regeering den eisch van Servië heeft afgewezen, met betrekking tol de invallen op Servisch grondgebied; zij zegt dat de bewering der Servische legeering van grond ontbloot isen vraagi ver wijdering van den op Bulgaarsch gebied gevestigden post, lol voorbij Timok. P0RT-SAI0, 4 Juni. Hedenmorgen gingen 250 soldaten infanterie scheep, met bevel onverwijld naar Soeakim te vertrekken. BEBL1JN, 4 Juni. De keizerin van Rusland is hedenmiddag hier aange komen. Zy werd door den keizer, de prinsen en de kroonprinses aan het station opgewacht, hartelijk begroet en naar hel gebouw van het Russische gezantschap geleid. Onderweg werden de Czarin en de keizer door het volk luide toegejuicht. RECLAMES. als andere middelen? Deze vraag hebben wij dikwijls gehoord, als er sprake was van de Zwitsersche Pillen van den Apotheker R. Brandt. Eenvoudig daarom, omdat zij niet plotseling en scherp werken, zooals zouten, bitterwater, mengsels of andere Pillen; zij verzwakken de darmen niet, en veroorzaken daarom niet integendeel nog meer verstopping. Zjj versterken de gewrichten en maken van lieverlede het gebruik van eenig geneesmiddel overbodig. Verkrijgbaar in doozen a f 0.70 in de apotheken. Het Hoofdbestuur van de vereenigde werklieden-corporatiën alhier, ten doel hebbende de onthulling van het monument voor Leidms Ontzet door het houden van een optocht op te luisteren, heelt cenigen tijd geleden pogingen in liet werk gesteld om door middel van inleekenlijsten, gedepo neerd bij HH. Boekhandelaren en Bestuursleden, de burgerij in de gelegen heid te stellen door geldelijke bijdragen dit doel te steunen. Ongeveer twee maanden zijn er verloopen sinds die lijsten daar werden neeigelegd en tot op heden kunnen wij niet rormen op zeer groote belang stelling, hetgeen ons echter niet onbegrijpelijk voorkomt, daar menigeen weerhouden werd door de gedachte: er komt toc'i niets van op 26 Mei, het word bepaald 3 October, dus ik heb den tijd nog. Nu echter alle verschijnselen ons voorspellen dat de onthulling op 3 Octo ber a. s. zal plaats hebben, nemen wij nogmaals de vrijheid onze stadge- nooten opgenoemde iuteekeulijslen opmerkzaam te maken, welke altijd nog bij 1111. Boekhandelaren en Bestuursleden tot 1 Juli a. s. ter teekening lig gen zullen. Namens het Hoofdbestuur voornoemd, J. GOEDELJEE, Voorzitter. J. N. VAN DER MARK, Secretaris. Van 38 Mei tot en met 4 Juni 1884. BEVALLENS. D. M. Otten. geb. v. Lieshout, Z. - S. Schelkes, geb. Verhoog, Z. J. C. Schrjjvergeb. Hanselaar. Z. J. Verbeek,geb. v. d. Zanden, Z. M. du Chattel, gen Kwaadgras, D. A. M. Slegtenhorst ,geb. Penseel, Z. H. P. v. d. Blom. g<b. Caljaard, Z. C. Wijienbnrg, geb.Paddeuburg, M. C. Boongeb. MieremetZ. - J. C. Dingjan, geb. v. d. Broek, - E. v. d. Bljj, geb. Brakel. Z. C. H. T. Genies. geb. üoreen. Z. W. v. d. Meer, geb. Ensitig. Z. S. Ciamer. geb. Endstra. D. J Lotte. geb. Kramer. P. J. G. v. Nfjendaal, geb. Niervold, D. G. Ie Noble, geb. Dirkse, Z --J. G Boom, geb. v. d. Bjjl, II. - C. Lafebergeb. Aller. D. A. Hunlemangeb. Schrijvers, D. C. C. v. d. Drift, geb. Casielcjju Z. J M. Schoutengeb. Klejjiihans, Z. - J S.Tendeloo, geb. MiogD. M. M. Wassenaar, geb. SmitZ. S. M. Tomasse, geb. Bonnet, Z. P. Verkley, geb. WetjtmanD. S. Nieuwenburg. geb. De VosD. C. Hillenaar, geb. v. Heteren, C. J Dirkzwager, geb. Seller, J. C. Van Butnngha Wtchers. geb. Brumund, Z. T. de la Bjje, geb. v. d Smit. D. M. J. De Groot, geb. Bezier, Z. C F. Stolkgeb. Ramak, Z. P. Klejjn, geb. Horstman. Z. J. C. v. d. Wijngaard, geb. Galjaard, D. OVERLEDEN: W. J. Neele, geb. Meijer, 28 j. J. Cliaufoer,88 j. I. De Graaf, 57 j. C J. v. d. Veen10 m. H. P. De Borst, Z 1 m. - C Van der Lelie, Z. 3 m. J. A. v. d. Tuin, geb. Tilaley, D. levenl. L. Wassenaar, geb. Menijn, 63 j. A G. v. d. Linde, Z. 75 j. J. P. D. v. d. Post, Z. 5j, M. Baart, Z. 2 j. H H Tegelaar, Z. 3 mS. De Mey, geb Duk, 37 j. A Tieleman, 76 j. J. Knapt-, Z. 15 j. A. J. Areusma.geb Terhaag, 55j. F. W. Pont, 45 j A. Hoefnagelgeu. v. Bergen en Henegouwen, D. levenl. GEHUWD: W. v. Sonsbeek, jm. en P. M. Crispjjn.jd. P. Philippo, jm. en E. üreet, jd J. J. P. v. Rooit, jm. en J. Hannaart.jd. PROGKAMMA VAN IHHZIEKHITVOEKINGEN. Musis Sacrum. Donderdag 5 Juni 1884, des avonds te 7 uren, door de brine Muziekcorpsen: Leidsche Dieusid. Schutterij en 4' Reg. Infan terie, vereenigd onder leiding, beurtelings, van de hh kapelmeesters C. G. Locher en A Grenizius. 1' Aid.: 1. -Marche aux Flambeaux", Jean Bek- ker; 2. Ouverture "Tannhauser" (arr Grenizius), R. Wagner; 3. »La plus beile", Walzer, Waldteullel; 4. Adagio aus der "Sonate pathétique", Beet hoven: 5. Fautaisie aus "Lohengrin", K. Waguer. 2* Aid.: 6 Ouverture "Guilleaiime Teil", R issini; 7. Syinphonie a. d. "Lobgesang", Mendelssohn; 8. Finale aus dem l,lt acte "Belisarto", Donizetti; 9. "Le Reveil de la Tda- vette". Polka pour picolo, Woucampt; 10. Souvenir de l'opéra "La fille dn Regimeut", Donizetti. Voor de vele bewjjzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden onzer innig gelielde Echtgenoote, Moeder en Behuwd-moeder AKKE R1ENKS, betuig ik hiermede, nameus allen, harlelijken dank. Leiden, 3 Juni 1884. H. F. SCHLETTE. De Ondergeteekende betuigt openlijk zjjnen oprechten dank aan de leer lingen en oud-leerlingen der Hoogere Burgerschool voor Jongens voor de vele blijken van toegenegenheid, die hy bij het aftreden als Concierge der School heeft mogen ontvangen. Leiden, 4 Juni 1884. J. NOEST. Op Zaterdag den 14(° Juni 1884, des namiddags te hal'vier uren. zal ten kantore van de Leidsche Broodfabriek te Leiden worden aanbesteed: Het maken van een Gebouw achter- en afslultlngs- muu. met overdekking naast de Fabriek. De teekeningen liggen op voornoemd kantoor ter inzage en overname, terwijl gedrukte bestekken a 1 aldaar verkrijgbaar zijn. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op Vrijdag 13 Juni, des voor middags te elf uren.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3