De minister van financiën maakt bekend, dat liet saldo van 's rijks schatkist op 31 Mei ji. bedroeg: bij de Nederlandsche bank 6.380,782.68 en bij de betaalmeesters ƒ2,057,776.04 te zamen 8.438,558.72% Blijkens bij het departement van marine ontvangen telegrammen, zijn Z'. M». schroelsioomschip le kl. Atjehonder hevel van den kapitein ter zee H. Dyserinck, en Zr. Ms instructieschip Marnixonder bevel van den kapitein-luit. ter zee C. A Le Bron de Vexela, den l'D dezer, respectieve lijk te Nietiwediep en Christiania aangekomen. Aan boord dier schepen was alles wel. Eene dépêche van 3 Juni 11 u. 52 m. des avonds meldt: De algemeene ziektetoestand van den kroonprins was ook legen den nacht nog staiionnair. Herhaalde malen is den prins de koorts gemeten, welke in temperatuur ver minderd was, hetgeen wordt toegeschreven aan de werking der krachtige koortsbedwingende geneesmiddelen. Dat zich typhense verschijnselen geopen baard hebben lijdt eeen twijfel meer. Nochtans heeft de prins tamelijk veel rust genoten Z. K. H hoewel zeer algemal door de koorts, is nog helder van geest, zoodat hem hedenavond mededeeling kon gegeven worden van belangstellende telegrammen van den koning, den prins en de prinses von Wied. de groothertogin van Saksen Weimar en den Lnxembtirgscben staats president De Blocltaiisen. De geneesheer heeft, na den patient te 10 uren te hebben bezocht, sinds hedenvoormiddag geen ziektebericlnen meer afgegeven. Het bulletin der geneesheeren van heden morgen luidt: Z K. 11 prins Alexander, lijdende aan feoris lyphoïdea, bracht een ournstigen nacht door. De koorts bljjft aanhouden. Voor het oogenbltk zijn er geen onrustbarende verschijnstlen. {Per telegraafHedenmiddag te 5 uren was geen verandering in den toestand van den lijder. Hij is uiterst zwak, maar zou zich zeiven geheel bewust zijn van den aard zijner ziekte. Een wetsontwerp strekkende tot hel aangaan eener nieuwe geldleening kan dezer dagen bij de tweede kan er worden ingewacht. De leening zou groot zijn 60.000.( 0 reëel ad 4 pCt. Met dat bedrag ware dan te voor zien in de noodzakelijke behoeften tot het aanstaande jaar. {W.R.C.) Het stoomschip Zeeland, van Rotterdam naar Java, passeerde heden morgen Punta da Guia. Bij het verbreeden eener sloot in een weilandbeboerende aan den heer C. v. d Ondermenlen te Wassenaar, werden 4 gouden munten en 13 zilveren gevonden, alle daleerende 1567 15b9 of 1569. De beide arbeiders kregen van den eigenaar ieder de helft der waarde, die 53 bedroeg. De gemeenteraad van Delft nam jl. Vrijdag kennis van brieven van Z. M. den koning en Z. K H. Alexander prins van Oranje, instemming betui gende met de herdenking van den 300 D sterfdag van hun doorluchtigen voorzaat op 10 Juli a. s. Voorts was een nader schrijven ingekomen na mens Z. M. den koning op het verzoek tot het bekomen van stokken en voorwerpen ten dienste der te houden 1 en toonstellingbetrekking hebbende op het leven en de lijden van den Zwijger, met kennisgeving, dat Z M. volgaarne uit Hlls. particulier archief het gevraagde in bruikleen zal alstaan en met verzoek een lid der commissie te riesigneeren. die tm-t den archi varis deswege in overleg kan treden om de stukken daartoe geschikt over te nemen; daartoe is benoemd de heer A. M. Schagen van Leeuwen, voor zitter der tentoonstellingscommissie. Gisterenmorgen is tnsschen de stations Hilversum en Btissnm de vrouw van een werkman, wonende le Laren, door trein 215 overrtden. Zij klom over hel rasterwerk op den spoorweg juist toen de sneltrein aankwam. He machiuist stopte, doch kon het ongeval niet voorkomen. De vrouw was dan ook terstond een lijk. Het vervoer op de Pinksterdagen langs de lijnen der Amsterdamsche Oronibusmaatschappij bereikte het tot dusver ongekende cijier van 149.554 personen, zonder bijberekening der overstapkaarien. Op de havenbootjes ge noten 40.075 passagiers van een aangenaam watertochtje. Het Panopticum werd door 2000 personen bezocht. De heer M J. IJzerman, smid in Den Ilaag, zou gisteren le Amsterdam in de brandweerkazerne aan de Prinsengracht eene proef temen met een door hem uitgevonden toestel tot zelfsredding in geval van brand, door afglijding in ver ticale richting langs een touw met snel bewegend vliegwiel, waardoor de kracht van den val wordt gebroken. Een knecht van den heer IJzerman, genaamd Wessel, man en vader van vier kinderen, zon de proef verlootten. Tot de bevestiging van het louw boven aan het klimhttis op de plaats van de kazerne, 15 meter hoog. had Wessels een haak geslagen, door Item mee gebracht. daar hij niet gebruik wenschte te maken van de zich daar bevin dende haken. Een gespannen zeil heneden in geval van onheil werd niet noodig geacht. Ten aanschouwe van eentge genoodigden en van hei personeel der brandweer bevesiiade Wessels het werktuig aan den gordel en zw aaide hij uit het klimhttis. Helaas' geen halve meter was hij gedaald of het touw brak, en de ongelukkige viel ruggelings op de steenen en werd zwaar gekwetst. Brandwachts droegen het slachtofler der kwalijk voorbereidde toepassing van eene nieuwe uitvinding op eene rustbaar naar hel Binuen-Gasthuis. Het louw- was op de scherpe kanten van den haak uitgerafeld. Deze haak w as volgens verklaring van den heer IJzerman vroeger al tol hetzelfde doel door Wessels gebruikt. De ongelukkige is nog dein dag in het gasthuis overleden, De justitie trekt zich de zaak aan. Gisteren had te Nijmegen een cricket-wedstrijd plaats insschen de Utrecht- sche verecniging «Heikules" en de Nijmeegsche vereeniging «Gelria". De Utrechlsche vereeniging behaalde in ééue partij 77 puntenterwijl de Nij meegsche vereeniging in twee partijen slechts 67 punten verwierf, zoodal de Utrechlsche club «Herkules" de overwinning behaalde. Algemeene Vergadering van het Algemeen Aederlandsch Werklieden-Verbond. Het 12%-jarig bestaan is ten einde, veel vriendschap is in dien tijd aan geknoopt, veel troost en bemoediging is gezocht en gevonden. Met diepen weemoed hebben wij velen zien heengaan, die ontslapen zijn, anderen helaas zijn ons ontvallen, omdat zij niet de moeit hadden lange met ons mede te werken tengevolge van eenige ondervonden tegenstand. Zeilen wij echter den strijd voort legen miskenning en rechtsverkrachting. Strijden wij voor waarheid en recht en mogen de vruchten hierdoor verkregen iri vol gende jaren grool zijn, zeide spreker ten slotte. Deze rede werd zeer toegejuicht. De voorzitter las hierop eenige telegrammen voor afkomstig van de afdoe- lingen uil Zwolle, Appingedam, Leeuwarden, Groningen. Dellzijl, Arnhem en Rotterdam, allen geltikwenscht n inhoudende met dit leest. De heer Th. De Rot, algevaardigde uil Rotterdam, nam daarop het woord Hjj had dit kind zien geboren worden, zijne lijdensgeschiedenis gekend, hij was met den tegenwoordigen toestand er van bekend. Sierk was het nog niet, men kan echter ook niet veel verwachten van een 12%-jarig wezen, genoeg is het wanneer men kan merken, dal het iets belooft, dat men er iels van kan hopen en dit was hier het geval. De toekomst kan men met gerustheid tegemoet zien. Uit door spreker gevonden notulen had hij gezien, dat reeds in October 1871, voordat er derhalve een centraal bestuur bestond, de heeren B. H. Heldlals voorzitter, en Th. Lasthtiyzen. als secretaris, gekozen waren bij een voorloopig comité. Beiden derhalve vierden ook heden den dag, waarop zij voor 12% jaren in dienst van een patroon traden, welke zij steeds trouw en met ijver hebben gediend, die patroon het was het Algemeen Ned. Werkliedenverbond. Dit mocht niet onopgemerkt voorbijgaan. Als aanden ken aan dit leit vereerde hij den voorzitter met een prachtig met zilver ge- monteerden presidenishamerwaarop de woorden le lezen waren: "Souve nir, aangeboden door eenige aldeelingen. Ter herinnering aan hel 12%- jarig bestaan van het Algemeen Ned. Werkliedenverbond". Het hoofd van den hamer was versierd mei het Nederlandsche en Utrechlsche wapen. Dit geschenk was vervaardigd bij G. J. Siermans, te Rotteidam. Het ging ver gezeld van een keurig in rood fluweel gebonden album, waarvan de bladen de kleuren van het bond hadden en waai op calligraphische inschriften door den heer Stortenbeker, iid van de Rolterdamsche aldeeling, waren gesteld. De heeren Heldt en Lasthtiyzen werden beiden in het bijzonder nog ver sierd met eene medaille, waarop aan de eene zijde gegraveerd was: «Hulde en trouw aan den heer B. H Heldl voor trouwe diensten gedurende 12%- jarig bestaan". Aan de andere zijde: «Algemeen Ned. Werkliedenverbond", omgeven door een lauwerkrans, hel Nederlandsche wapen omvat door twee handen, op de eene siond «kapitaal", op de andere «arbeid". In hartelijke woorden bedankten beide heeren de afdeelingen, die hun zoozeer bewijzen van sympathie hadden gegeven. Verder werd nog het woord gevoerd door de hh. Rouw, uit Leiden, De Graaf, van Kralingen. Roogmans, eveneens van Kralingen, De Groot, van Rotterdam, Zadelhof!, van Dordrech', en Spleethof, een der oprichters van het bond, en meer andere. Hiermede was het program van den eersten dag ten einde. In de daarop gehoudene huishoudelijke zitiing werden als leden van het centraal bestuur herkozen de heeren J. G. Uohé. F. M. Heldt. A J. C. Kampmeijer, P NaLing, J. Weelink en nieuw lid de heer P. Inseliefals leden van den ceutralen raad de heeren Th Postma. H. Elsman en R. Zwart. Met de redactie- van het jaarboekje werden wederom belast de heeren O. Rommerts, Th De Rot en Postma. Uit hel fiuanciëel verslag vernamen wjj dat het tegenwoordig batig saldo bedroeg 586. Den tweeden dag werden de verschillende door eenige afdeelingen aan de orde gestelde onderwerpen behandeld. Kortheidshalve zullen wij van de overwegingen en beraadslagingen geen gewag maken en slechts het resul taat mededeelen. I Hei beginsel betreflende het Algemeen Nederlandsch Pensioenfonds voor werklieden werd goedgekeurd. II Over het rapport der commissie in zake de opleiding van handwerks- leerlingen vroeg niemand het woord, zoodat ook dit in beginsel beschouwd kan worden als goedgekeurd te zijn. III. Wat kan liet verbond doen om zijnerzijds degelijk te werken tot het verkrijgen van algemeen stemrecht? De heer Kouw, uit Leiden, stelde als motie voor: De vergadering vertrouwt volkomen het centraal bestuur dat het alles in het werk stelt om dit te verkrijgen. Met applaus aangenomen. IV. Kan het invoeren eener internationale staatsrechibank niet zeer wel bijdragen tot oploss ng der sociale qnaeslie? De vergadering was van oor deel dat dit punt buiten de werkkring van het bo,d lag. V. Zou er niet wat gedaan Kunnen worden «de Werkmansbode" meer populair le maken? Hel centraal bestuur zal de aan de hand gegeven mid delen in overweging nemen. VI. Wat kan van wege hel verbond worden gedaan tot het opleiden van sprekers in het belang der werkmanszaak De vergadering was van oor deel dat het eenige middel hiertoe was het oprichten van debatingclubs en bibliotheken. Ten slotte. Strekt de voeding op de scholen tot verbetering van maat schappelijke toestanden of niet? Werd eene motie voorgesteld, luidende: dat het boud geette stappen moet doen tot verkrijging van voeding op de scholen, erkennende echter, dal het tie zaak der werklieden is meerdere pogingen in hei werk le stellen tot verkrijging der behoelten welke het lichaam vereischt om als redelijk rnensch te kunnen bestaan. Deze motie werd aangenoann niet 28 legen 3 stemmen. Omtrent de plaats der volgende bijeenkomst werd bij stemming besloten dat die zal plaats hebben te Amsterdam. Negen en twintig aldeelingen waren hier vertegenwoordigd geworden, 's tittAVKNHAtiE, 4 Juni. De heer Alphonse Michel, benoemd tot vice consul der Nederlanden te Tchesmé, is in die hoedanigheid door de Turksche regeertug erkend. De kapitein ter zee jhr. J. H. P. Von Schmidt attf ADenstadt, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van financiën zal morgen geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is het voorstel van den lieer Van Eek, tot wijziging van het reglement van orde, ingetrokken, na verwerping met 29 tegen 22 stemmen van het voorstel tot invoering van commtssiën en zellstandtge rapporteurs. Morgen is de behandeling van het wetsontwerp omtrent den sn t kei accijns aan de orde en Maandag te 1 uur de interpellatie in zake de l\isero. Daarna komt de Indische begrooling en de klassenbelsstmg in behandeling. H K. H. prinses Hendrik is hedenochtend per Rijnspoor uit Duitsch- land in de residentie teruggekeerd. Baron ri'Aueihan, gezant van België b(j ons hof, heeft heden, inge volge opdracht van zijn souverein, ten paleize van Z. K. H. den prins van Oranje inlichtingen ingewonnen omtrent den toestand van den prins en levins aan den diensidoerden adjudant de bijzondere betuiging van deelne ming van HH. MM. den koning en de koningin van België overgebracht. Overeenkomstig de wettelijke bepalingen is heden, zoodra door de ge neesheeren geconstateerd was. dat Z. K. K. de prins van Oranje aan lebris lyphoïdea lijdt, daarvan aangilte gedaan ten stadhtiize en h t biljet der be smettelijke ziekte aangeplakt voor het benedenvenster van het voorfront van hel paleis. In tegenwoordigheid eener breede schare belangstellenden, waaronder men opmeikte onderscheidene leden der tweede kamer van de anti-revolu- tion,ure richting, van hooiden van Christelijk nationale scholen en van tal >an onderwijzers aan die bijzondere inrichtingen, werd gisterennamiddag op de begraatplaats «Ter Navolging" nat ij Schevemngen. ter gelegenheid van de algemeene vergadering der Vereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen te dezer stede gehouden, op hoogst plechtige wijze een monument onthuldaldaar geplaatst ter nagedachtenis van mr. G. Groen van Prinsterer en diens echtgeuoote vrouwe E. M. M. Van der Hoop. Nadat

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2