WOENSDAG 4 JUNI. STADS-BERICIITEN. BINNENLANDSCH E BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiên is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 8. le alinea, der wet van 2 Jnni 1875 Staatsblad N°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dal door hen op heden vergunning is verleend aan de navolgenden en rechtverkrijgenden, als: 1°. aan F. W. Van Hoogstraten, tot oprichting van eene likeurstokerij in bet perceel aan den Ouden Run, n". 57; 2". aan W L. J. De Nib, tot oprichting van eene smederij in het perceel in de Haarlemmerstiaat n°. 188; 3°. aan C. H Timmerman^, tot oprichting van eene metaal smeltery enz. in bet perceel aan den Ouden Rijn n°. 149. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 3 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 3 Juni De majoor Rijnbende van het 34t regiment huzaren belast met het be vel over hel depot van het korps le Leiden, is thans op non-aciivitci! ge steld en zal worden vervangen door den ritmeester F. Ypey, thans instruc teur bij de rfl- en hoelsmidschool te Venlno. Het schoone weder op de beide Pinksterdagen lokte velen naar buiten, zoodat van de onderscheidene reisgelegenheden druk gebruik werd gemaakt. Door de lloll. IJzeren Spoorwegmaatschappij werden op de beide pinksterdagen 4555 plaaiskaa1 ten afgegeven, terwijl met de Rijnspoorweg van hier werden vervoerd 31 Mei 250 en de beide pinksterdagen 350 passa giers. Deze getallen en dan nog diegenen die per rijtuig de siad verlieten mogen voorzeker nog al belangrjjk heeien. Buiten dit alles werd nog door duizenden een tochtje gemaakt naar Katwijks duinen. Stoomirammen en stoouibooten trokken stampvol heen en weder. Dank zij de goede zorgen van de verschillende besturen, werd de orde in niets gestoord. Bij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partijen van 50. 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 17.50, /3.60 en ƒ1.80de laagste ƒ17 50, 3.60 en 1.80. Gedurende de maand Mei is de kweekschool voor zeevaart alhier met een 25-tal jongens vooruitgegaan. Hun aantal aldaar bedraagt thans 125. Eene ongewone levendigheid heerschte aisterennamiddag in de anders zoo stille gemeente Zoeterwoude. Mgr C J. H. Boitemanne, bisschop van Haarlem, werd aldaar verwacht om het II. Vormsel toe te dienen aan hen die op die wijding aanspraak hadden Ten ongeveer half zeven tttir kwam Z. D H aan de Lainmenbrug aan en werd aldaar opgewacht door een eerewacht te paard, beslaande uit een 60-tal flinke ruiters. Onmiddellijk zette de stoet zich in beweging lot aan het raadhuis, waar eene nette eerepoort was opgericht en eene 20-tal personen zich te voet aan den trein aansloot, dezen zoowel als de ruiters voorzien van witte sjerpen met geele Iranje. Onder toevloed van eene groote menschenmassaniet alleen dorpsgenoot en maar ook velen die van de stad waren gekomen zette men de tocht voort naar de pastorie, waar mede eene nette eerepoort was opgesteld, met hel opschrift //Hulde aan onzen hoogwaardigen bisschop" waarboven het bis- sclioppelijk wapen. Aldaar aangekomen werd de hooge geestelijke opge wacht door een aantal jeugdige meisjes, waarvan enkelen netjes in 't wit gekleed, de rol van strooisier vervulden, terwijl door allen aan de voor malige zielenhelder een toepasselijk lied werd toegezongen. Nadat Z. D. H. door teekenen zijne ingenomenheid met deze hartelijke ontvangst had be tuigd ging men weder ordelijk uiteen. Schier van elke woning wapperde de vaderlandsclie driekleur. Naar men verneemt zal het uitgeleide weder op dezelfde wijze geschieden. Zaterdagavond te ruim 11 uren is een te Zoetermeer te huis behoorend manspersoon door de van Leiden komende stoomtram even voorbij //de Vink" onder Zoeterwoude overreden. Door het personeel dier tram is de man naat' Voorscholen gevoerd, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen De ge neesheer gelastte echter zijne overbrenging naar het academisch ziekenhuis, werwaarts hij per extra tram is vervoerd. Te Leiden gekomen, was de man nog in leven, doch alvorens het ziekenhuis bereikt te hebben, was hij overleden. Door de politie te Leiden in ontvangst genomen, is zjjn ljjk aldaar in de loods voor drenkelingen gebracht. De man was vreeselijk ver minkt behalve eene groote en diepe wond in het aangezicht, was zijn linkerheen gebroken en dat been aan de kuit geheel opengereten, zoodat de man vermoedelijk aan bloedverlies onder het vervoer is overleden. Bjj het onderzoek ter plaatse moet gebleken zjjn. dat de ongelukkige in be schonken toestand aan den kant der sloot is gaan liggen, juist op dat ge deelte, waar de tram kort langs den kant rjjdl. De machinist, die op eenige |iassen afstand iets aan den kant zag liggenstopte onmiddellijkdoch kou niet verhinderen dat de man aangegrepen en vermoedelijk daarna over reden werd. Men meldt ons uil Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week zjjn er 52 bommen allen kuslvisschers, met een mooie vangst aangeweest, die besom- den 90 a ƒ190, 2 zeilt/ooi en ieder ƒ85 a 1116.25 in 6 dagen. Besteed werd voor tarbot fl a 6voor tong ƒ0.10 a /0.40, voor schelvischƒ0.15 a tO 30, voor kabeljouw ƒ1.50 a '2 25 en voor bunschol ƒ0 30 /0.60, alles per stuk; voor levend hinnenlekschol 4 a /6 50, voor drnogschol 5 a ƒ8. voor droogscharren /5 a 6. voor groote braad ƒ3 50 4 en voor garnalen I 25 a ƒ2, alles per mand. Een groot deel van de vloot is weder op de kusivjssclierij uitgegaan Vier schuiten zijn met de kantvisscherjj ge ëindigd ooi voor de haringvangst gereed gemaakt te worden. -- In het belang van den vruchienhandel zal hel rrjkstelegraafkantoor te Roelofarendsveenvoor hel ijjdvak van 3 Juni tot en met 31 Augustus a. s., op werkdagen open zijn van 9 uren voor- tot 2 uren namiddags en van 4 tot 6 en 8 tot 9 uren namiddags. De diensturen op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. Het stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Java. vertrok gisteren van Colombo. De Nederland en Oranje, van Saigon naar Europaarriveerde gisterenavond te zes uur te Liverpool. De Sumatra, van Batavia naar Am sterdam. vertrok van Port-Said den 31"'° Mei. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden dat de verzoeken van sollicitanten voor het vacante ontvangkantoor der invoer rechten en accijnzen te Schiedam vóór 20 Juni e. k. bjj het departement van financiën moeten zijn ingekomen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 31 Mei 1884 ii°. 1753', afdeeling onderwijs, is bepaald: dat de examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofdon derwijzeres. voor hei jaar 1684. zullen aanvangen op 14 Juli e. k. en dat de commission, met het afnemen der examens belast, zitting zullen houden te Breda. Arnhem, 's Gravenhage, Amsterdam, Zwolle en Assen. De minister van binnenlandsche zaken b engt ter kennis van belang hebbenden dat de commissie, belast met het afnemen van de practisehe examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878 (Sbl n°. 222) zal zitting houden op Vrijdag 6 Juni e. k. en volgende dagente Amsterdam. Ter voldoening aan art. 10 van het kon. besluit van 29 Augustus 1883 Stbl. n°. 133) maakt de minister van koloniën bekend, dat in het jaar 1884 lien personen die in Nederland in het grootambtenaarsexamen geslaagd zjjn, en tien doctoren in de rechtswetenschap, die in het bij art. 92. 2°e lid, der wet op het honger onderwijs bedoelde examen geslaagd zijn, ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië kunnen worden gesteld om in administratieve betrekkingen te worden geplaatst; terwijl zes doctoren in de rechtswetenschap die in het eerstbedoelde en zes die in het laatsistbedoelde examen geslaagd zijn, ter beschikking van den gouverneur-generaal kunnen worden gesteld om in rechterlijke betrekkingen te worden geplaatst. Zij die voor deze beschikbaarstellingen in aanmerking weitschen te komen, zullen zich tot hei depariement van koloniën moeten wenden met stipte inachtneming van de voorschriften, gegeven bij art. 14 van hel hierboven aangehaald ko ninklijk besluit. Voor zooveel noodig wordt opgemerkt dal, ingevolge de 3de alinea van dat artikel, doctoren in de rechtswetenschap zich niet zullen mogen aanmelden zoowel voor de rechterlijke macht als voor den adminisiratieven dienst (ter keuze van de regeering) maar bepaaldelijk zullen moeten aan vragen ol beschikbaarstelling voor rechterlijke betrekkingen óf beschikbaar stelling voor administratieve betrekkingen. Bij het mondeling litt. man. examen te Utrecht zijn geslaagd de heeren W. Van der Hoeven, H. Visscher, beiden van Utrecht; J. H. T. Kohluriigge, M. J. Lagerwey. beiden van Amersfoort; H. Koppeschaar van 's 11 age; L. A. Tltomee, van Leiden. Uit Karlsbad wordt van 31 Mei gemeld: Zooeven kwam met een eigen

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1