COURANT. LEIDSCI1E !Y°. 125. 18*4. WOENSDAG 28 MEL De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van I4 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BTNNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN. 27 Mei. Naar aanleiding van een adres van tl. Den liaan, landbouwer onder de gemeente Oegsigeesl, waarin hij verzoek! dal hem in eigendom worde afge staan een gedeelte grond, gelegen aan de llaarleinmerireUvaarl nabij de Kwaakt rug, onder voornoemde gemeente, geeft de commissie van fabricage in overweging adressant dien grond in eigendom al Ie staan tegen den vast- gestelden koopprijs van 2000 per hectare, behalve de kosten van over dracht: zoodat aan hem zal worden afgestaan 120 centiaren grond tegen afkoop van de erfpacht van 1.80 'sjaars, tegen het 25-malig bedrag of ƒ45 en 147 centiaren grond lot eenen koopprijs van ƒ20.40, en aan hel be stuur van den liroeker- en Simnnt jc-polder onder Oegsigeesl 293 cuiliaren, tegen eenen koopprijs van 58 00 Nog worden door burg. en weth. aan den gemeenteraad ter goedkeuring overgelegd onderscheidene posten der hegrooting o»er 1883. welke gebleken zijn niet voldoende te wezen ter bestrijding van de vereisclite uitgaven, tol een totaal bedrag van 3937 36. Tot kerkelijk ontvanger en boekhouder bij het beheer der kerkelijke fondsen van de Ned. llerv. gemeente alhier is benoemd de heer W. Van der Keyden. godsdienstonderwijzer en klerk ten kantore der regisiralie alhier Tol onderwijzer aan de openbare school N°. 1 te Zevenhuizen (Z.ll.)is benoemd de heer D. Venle, alhier. Gisterennamiddag is in hel pakhuis van den heer Quant, aan den Nieuwen Rijn alhier, eene postduif blauw en grijs van kleur, komen bin nenvliegen. op den rechtervleugel gemerkt 298 en een onduidelijk stempel, op den linkervleugel de getallen 80. 21 en nog meerdere onduidelijke ge- lallen, welk dier voor den rechthebbende ter beschikking blijft. -- De verzendingen van brieven en andere stukken naar Cttragao. langs den weg van New-York, zullen lot de helft van Augustus eerstkomende plaats vinden op 16 en 26 Mei, 6. 20 en 30 Juni, 11 en 25 Juli en 4 en 15 Augustus eerstkomende. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 24 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank 6 454 482 44y2 en bij de betaalmeesters f 1,701.926 24 te zamen 8.156.408 1.9. De minister van financiën maakt bekend, dat hij lom ontvangen is eene som van 260. door een onbekende onder hel postmerk »'s Hertogen- boseh" van 24 dezer tot voldoening van te weinig betaald successierecht in gezonden. liet stoomschip Prinses dhnalia, van Amsterdam naar Balavia, arriveerde te Marseille den 27sten Mei. Zooals reeds vóór eenige dagen werd aangekondigd hebben de bh. Mackay c. s. op het regeeringsvoorstel lot wijziging der onderwijswet thans amendementen voorgesteld, die overeenkomen met het door hen ingediend wets-onlwerp. Alleen in het gewijzigd art. 24 (verplicht aantal onderwij zers) hebben de voorstellers hel getal 90, in plaats van 100 aangenomen, zoodat dientengevolge het hoofd der school zou worden bijgestaan door ten minste twee onderwijzers, als het aantal schoolgaande kinderen meer dan 90 bedraagt. Zij vertrouwen dat de kamer genegen zal zijn de behandeling van deze amendementen bij het regeeringsonlwerp toe te laten. fill. MM de koning en de koningin met prinses Willielmina en gevolg zullen Vrijdagochtend van het landgoed Oranje Nassau naar het statirn te Oosterbeek vertrekken, en van daar per koninklijken trein, ten 7 uur 30 min., de reis over Frankfort naar de badplaats Karlsbad voortzetten. De heer mr. VonGeusan, advocaat en procureur te Maastricht, is door den president van Venezuela benoemd tot rolder der Bolivar-orde. De Standaard meldt, dat de Transvaalsche deputatie voornemens is heden morgen vroeg naar Berlijn Ie vertrekken. Waarschijnlijk keert zij uit Berlijn Zaterdagochtend terug, om alsdan nog tot Donderdag der volgende weik hier te vertoeven, en Vrijdag den 13den Juni op Drumrnoud-Casile naar de Kaapstad onder stoom te gaan. De Zuid-Alrikaansche deputatie is, - zegt het flbl. hijzonder tevre den over den uilslag barer reis naar Portugal Niet alleen werden de afge vaardigden door den koning en andere autoriteiten hijzonder vriendelijk en gastvrij ontvangen, maar ook wat de zaken betreft was de uilkomst zeer bevredigend, liet bezwaar, dat viel weg te nemenis eene enne ssie eenigs- zins overijld door Portugal aan een Amerikaan verleend voor het stukje van den spoorweg Pretoria Lorengo Marques dat op Portttgeesch gebied loopt; die concessie is echter verleend onder voorwaardenwelke aanleiding geven lot de verwachting dat de Amerikaan die niet zal kunnen nakomen; voor het meer dan waarschijnlijke geval dat hij niet slaagt met de vestiging van eene maatschappij, is de deputatie nu met de Portugeesche regeering overeen gekomen omtrent eene nieuwe concessie, die. ook wal betreft de richting van den weg, voordeeliger is dan de oude. Gok voor het overige is thans de Portugeesche regeering genoeg op de hoogte gesteld om moeilijkheden te vermijden Te oordeelen naar opstellen in sommige Portugeesche dagbladen, zegt het IIld., was de Amerikaansche concessionaris te Lissabon te gelijk met de deputatie, en poogde hij de schikking tegen te gaan, ook door aan de pogingen der ondet handelaars vijandige artikelen te doen plaatsen. Dit blijkt echter niet Ie zijn gelukt. Uit Katwijk aan Zee wordt gemeld: Het badseizoen zal op den 4d,° Juni worden geopend. De Rijnlandsche stoomtram zal gedurende den zomer doorloopen tot aan het strand. Met den bouw van het nieuwe station zal binnenkort worden aangevangen. In den nacht van 24 op 25 dezer had te Haarlemmermeer, nabij Half weg, een brutale diefstal met inbraak plaats; vele kleedingstukken zijn ont vreemd. De dader is nog niet in handen, doch de politie doet ijverig onderzoek. Men schrijft aan de /V. li. Crt. uit Sloten (N.-Holland) van 26 Mei: Gisterenavond werd uit het Noordzee kanaal bij deze gemeente het lijk op gehaald van ren welgekleed man, dal reeds in vergevorderden staat van ont binding verkeerde. Om het lichaam was een touw gebonden, waaraan een groote steen bevestigd was. Aanwijzingen omtrent de identiteit ontbraken ten cruemale. Het lijk werd nog dienzelfden avond op het kerkhof te Slo- lerdijk begraven. Te Zaudvoort was het Zondag zeer vol. De ton, welke op het duin geplaatst is vlak hij het hotel Kniflman, biedt eene aardige rustplaats, en van het houten balkon een onverbeterlijk uitzicht op zee en strand De kei zerin van Oostenrijk komt eiken middag te Zaudvoortwaar li. M. overnacht. In de jaarlijksche algemeene vergadering van de kon fabriek van stoom- en andere werktuigen, gisteren te Amsterdam gehouden, bleek uit hel uiigebracht verslag, dal de balans, sluitende met een nadrelig saldo van ruim 25000. werd goedgekeurd. Uit hei rapport der in de vorige verga dering benoemde commissie bleek, dat de inschrijvingen sedert 8 Mei van f 234 000 lot 362 ()0ö zijn gestegen, dus meer dan gevraagd is. Besloten werd de fabriek te continueeren en alles aan te wenden om haar lot vori- gen bloei te verheffen. Zondagnacht werd een Noorsch zeeman op den Zeedijk te Amsterdam door een zestal mannen overvallen. Zij ontnamen Item zijn zilveren horloge en vcstkeiiing. Een politiedienaar, die een der dieven wilde arresteeren, werd door dezen en zijne makkers aangegrepen, op den grond geworpen en mishandeld, zoodal hij de vervolging moest opgeven. Vermoedelijk is men de dieven op het spoor. Aan G Lavertn, die, zooals onlangs gemeld is, van de gevangenis te Leeuwarden naar die te Hoorn werd overgebracht, is, evenals zjjn broeder, kwijtschelding van den nog overigen straftijd verleend. Aan het examen in de fraaie handwerken te Arnhem namen 12 dames deel. 10 werden toegelaten, I. w.: P. v. Walraven uil Dordrecht, G. Hupkes uit Arnhem. A. VV. Stolts uit Amsterdam. G. Wiggers uit Arnhem, S. Hil- horst uit Oosterbeek. II. Bazouzx Rlnir uil Arnhem J. v. Sonsbeek uit Hoorn, J. Kiljan uit Hoorn. B. F. v. Sonsbeek uit Hoorn. J. M G. v. Vuitren uit Woensel. Eén geëxamineerd in de nuttige handwerken en toegelaten H. Bergsma uit Drillen. Zondagavond brandde te Ambt Almeloo het boerenwoonhuis van H. Vossebelt geheel af. De bewoners konden ter naiiwernood hun leven redden. De man eu een inwonende broeder hebben zich deerlijk verbrandde laatste zelfs zóó erg. dat men voor zijn leven vreest. Van den inboedel is niets kunnen gered worden. Toen de koning en de koningin in de vorige week Ip Breda in snelle vaart voorhij spoorden en niettemin iedereen van het perron werd geweerd, wist toch de vrouw van den gewezen spoorwegbeambte Both zich toegang daarop te verschaffen met de ijdele hoop. Z M een smeekschrift te zullen kunnen aanbieden om vermindering van gevangenisstraf voor haar man te bekomen Deze werd viei jaren geleden tot zeven jaren gevangenisstraf ver oor teeld, omdat hij. door bet moedwillig verkeerd plaatsen van een wissel in de nabijheid >an het slation aldaar, een spoorwegongeluk deed ontstaan waardoor aan het materiaal veel schade werd toegebracht en menschenlevens in gevaar gebracht.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1