ui Zat avo otari BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant B1NNENLANDSCHE BERICHTEN'. ikste gen van Maandag 16 Mei Ó884, Jf\ 313. t.EIDEN. 24 Mei. D'. G. Ringnalda, pred. le Oldebroek, heeft voor het beroep naar de Ned. Hervormde gemeente alhier bedankt. Us. K. Van Goor, pred te Almkcrk a/d. Nieuwendijk, heeft bedankt voor het beroep naar de Christ. Gerei', gemeente alhier. Naar men verneemt zal de heer dr. J. Ten Brink 1 September aanst. zijn professoraat aan de universiteit alhier aanvaarden. Door een tiental studenten in de theologie aan de Leidsche universiteit is mede een adres gezonden aan de algemeene synode der Ned. llerv. kerk. waarin wordt aangedrongen de voorlnopig aangenomen wijziging van art. 27 van het reglement op het examen Ier toclatins van de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk, waarbij de vroegere onderteekeningslormule voor pre dikanten wordt hersteld, niet te arresteeren, opdat aan hunne toetreding tot bet ambt, waartoe zij zich voorbereiden, geene belemmering in den weg Warde gelegd en door de verwerping van het aanhangige wetsvoorstel hen le handhaven in het ongeschonden bezit der hun wettig toegekende vrijheid. Wederom beeft onze stad een barer verdienstelijke leden door den dood verloren. Na een langdurig doch geduldig lijden is de heer C. II. llee, ls,t adjunct-klerk ter secretarie van Rijnland, overleden in den ouderdom van 53 jaren. De overledene kenmerkte zich gedurende zijn leven door ijver, vlijt en eene voorbeeldelooze nauwkeurigheid. Voorzeker moet het aan deze eigenschappen geweten worden, dat hij zoo zeer de achting en sympathie van allen zijner medeburgers genoot. Aanvankelijk letterzetter hij den uit gever den heer mr. ,1 G. La Lau, wijdde hij zich vervolgens aan het on derwijs, hetwelk hij echter spoedig vaarwel zeide om de administratie van het detentiehuis waar te nemen. In den ouderdom van 27 jaren werd hij benoemd als eerste adjunctklerk van Rijnland, belast met het bijwerken van het Gaarderboek. In deze betrekking, welke hij gedurende zes en twintig jaren, dus tot aan zijn dood toe, heelt waargenomen, heeft hij zich zeer verdiensteli]k gemaakt door het schrijven van verschillende brochures, als: Over Usel en lloogen Rijndijk, Een crisis in Rijnland enz. De over ledene was verder nog in het bestuur van verschillende vereenigingen waarin zijne medewerking op zeer hooeen prijs werd gesteld. De aldeeling Leiden en Omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde koos hem steeds bij feestelijke aangelegenheden lol haren vertegenwoordiger, over tuigd. dat hel in Item gestelde vertrouwen niet gelogenstraft zoude worden. Hij was dus een van die weinige met energie begaalde mannen, die zich zelf hebben weten te verheffen, in alle opzichten een self made man. Voorzeker zal zijn heengaan door velen betreurd worden. Stelde ons de Gehoorzaal menigmaal in de gelegenheid de vaardig- en bekwaamheid op elk gebied van menschen le bewonderen, gisteren daaren tegen waren het de viervoetige dieren, welke door hunne buiten gewone kunsten onze aandacht boeiden. Apen, honden, geilen en paarden, allen wedijverden om het helaas niet groot aantal toeschouwers in verbazing te doen verkeeren. Het was somtijds bepaald ongeloofelijk, dal de kunst stukken, welke ons hier vertoond werden, door slechts met instinct be gaafde wezens werden ten uitvoer gebracht, bijv. de voltige op een onge- zadeld paard, door de jockey van Epsorn (een hond), was een dier num mers. welke men bepaald moet gezien hebben om hel le kunnen gelooven. De dansen der verschillende dieren, zoowel op den grond als op het koord, de sierlijke uitvoeringen der Javaansche hengsten Zaril en Simon, het ba- lanceeren op flesschen door de wondergeit Dinurah en de met schitterend vuur verlichte inneming der vesting Luknow door de gezamenlijke viervoe tige artisten, dit alles en veel meer nog was ruimschoots in slaat om het publiek in opgetogenheid te doen verkeeren. Wij weten niet wat in dezen meer onze verwondering moet gaande maken of de slimheid en de geoefend heid dezer dieren, dan wel het talent van den directeur II Broekman, die als het ware door volharding en geduld het aan deze viervoeters door de natuur onthoud verstand heeft weten te geven. Het zal wel ounoodig zijn om na deze weinige regelen onze sladgenooien nog aan le sporen een bezoek te brengen aan het circus en apentheater van den heer 11. Broekman. De beruchte valsche kaartspelers hebben ook de Vrijdagsche beesten markt alhier bezocht. Na ecnen onnoozelen boer 5 in eene tapperij te hebben afgezet, zijn zij, drie in getal, door de politie in hechtenis ge nomen, waarbij één hunner trachtte te ontvluchten, doch kort daarop ge arresteerd werd. Proces-verbaal is tegen hen opgemaakt. Hunne namen zijn: Jan Philippus Vogelaar, oud 23 jaren, Samuel Van Wten oud 35 jaren, en Roelof Theunissen, oud 22 jaren, allen te Amsterdam tehuis behoorende. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen II. v. Z J. v. W. en C. S.die zich jl Dinsdag naar de woning van een kameraad hadden begeven en daar een horloge van den schoorsteen hebben ontvreemd, hetwelk daarop werd verkocht, terwijl de opbrengst broederlijk verteerd en gedeeld is. Nog is aangehouden zekere alhier niet tehuis behoorende T. B.die aan een ingezetene een brandbrief had geschreven. In den afeeloopen nacht is een begin van brand ontstaan in eene woning in de Koenesleeg, alwaar brandstollen waren geborgen. Door tijdige help der brandweer is verdere uitbreiding voorkomen, hetgeen ge lukkig was, met het oog op het naast staande pakhuis van brandstoffen. De Staats- en llollandsche spoorweg-maatschappijen hebben voor de deelnemers aan den grooten internationalen wedstrijd van de Leidsche slu- denlen-roeivereeniging »N.jord" op 8 Juni, met hunne gieken, het transport op hare lijnen lol de belli verlaagd. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 42 tot 58 volwassen personen en 2 tot 6 kinderen. Deze week werden op Rhijnzigt genomen 436 zwembaden iloor heeren en 47 door dames. De temperatuur van hel water steeg gisteren lot 18° Celsius. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het natuurkundig examen vooraanstaande veeartsen, ver meld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (Stbl. n" 99), zal aanvangen op Maandag 9 Juni e k., in de localen van 's rijks veeartsenijschool leUirecni. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederlandscb-ludië ont vangen telegram wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geschat op 873.000 ptkols. (N'c.) Zr. M5. instruciieschip Marnix, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee C. A. Le Bron de Vexela, is den 22'° dezer van de reede van Nieuwediep uaar zee vertrokken tot liet doen van een oefeningstocht in de Noordzee. Zf. M". schroefstoomschip Bonaire is den 22en dezer fan Helle- voeisluis naar zee vertrokken, ter bescherming der Nederlandsche visscbers- vloot. Het stoomschip Gelderland, van Rotterdam naar Java, vertrok 23 dezer van Suez. De Burgemeester den Texvan Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Frionl (Marseille) 23 Mei. De Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Gibraltar. De Madura, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 23 Mei. De minister van waterstaat enz. heeft aan de 2de kamer bericht, dat het aanhangige wets-ontwerp tot onteigening voor den aanleg van een kanaal van Amsterdam naar de Merwede, gedeelte van de Oude Vecht te Nigtevecht tot de sluis tot scheiding van Vecht en Vaartschen Rjjn, bewes ten Utrecht, door hem wordt teruggenomen. Naar wij vernemen is van wege het depart, van financiën eene circu laire uitgegaan tot alle rijks-belastingambtenaren met verzoek om opgave binnen een bepaalden termijn van alle betrekkingen die zij tegelijkertijd met hunne rijksbetrekking bekleeden en houdende verbod om voortaan, zonder uitdrukkelijke toestemming van den minister van financiën, eenige bijbe trekking te mogen waarnemen. De koning en de koningin zijn gisterennamiddag over Arnhem op Oranje Nassau's oord teruggekeerd en zulien daar nog acht dagen verblijven. Z. M. de koning heeft het voornemen, zich op 30 dezer van Ooster beek over Franklort naar Karlsbad te begeven. De directie der Iloll. IJzeren spoorweg-maatschappij heeft een wagentje doen vervaardigen om zieken en gebrekkieen van en naar de treinen te brengen, liet wagentje is zeer netjes en doelmatig ingericht. Het loopt op 3 wielen, kan geduwd en gelrokken worden en is van binnen met leder bekleed. De wielen zijn voorzien van guila-percha banden. In den aanvang van dit jaar werd door belanghebbenden, daartoe te 'sGravenhage in eene vergadering bijeengeroepen, besloten een adres aan Z. M den koning te richten, waarbij verzocht werd ter bevordering van het belang, dat Rijnland heeft bij het voortdurend ook in de toekomst afdoend waierkeerend vet mogen van den Noorderlekdijk, al datgene te verordenen en te doen tot standbreugen wal strekken kan tol: a. betere verdeeling van het door den Bovenrijn aangevoerde hoogopperwater; b. wettelijke regeling der hoogleverhouding van de dijken der waterschappen tusschen wier grenzen de vijandelijke rivier de Lek haar loop neemt; c. krachtige voortzelling der werken voor versnelden en verruimden afvoer onzer rivieren naar zee. De minister van waterstaat heelt na ingewonnen rapport van den hoofd inspecteur en de beide inspecteurs van den waterstaat dezer dagen aan de adressanten te kennen gegeven; n. dal herhaaldelijk pogingen zijn aangewend om eene betere waierverdeeling bij hooge waterstanden tusschen den Neder- rijn en den Gelderschen IJsel voor te bereiden, welke wegens de bezwaren, die met het oog op de belangen der IJselstrcken daartegen werden ontwik keld, lol dusver zonder gevolg zijn gebleven, dal echter de regeering voort durend het oog op deze zaak gevestigd houdt; b. dat wettelijke regeling van de hoogteverhoudingen der rivierdijken, zooals die door adressanten wordt gevraagd, daargelaten de vraag of zij uitvoerbaar zou zijn, de thans be slaande aansprakelijkheid der waterschapsbesturen, zoowel tegenover het toezicht en liet oppertoezicht, als tegenover de ingelanden hunner commit tenten, voor alles wat er met den dijk gebeurt, zou overbrengen op de re geering en tevens voor deze de verplichting zou medebrengen, om de na- deelen van doorbraak ol' beschadiging le vergoeden, hetgeen eene niet ge- wenschte afwijking van het thans geldende waterstaatsrecht zou opleveren; u. dat naarmate hiervoor ilc gelden door de stat en-generaal worden toege staan. de werken, die de vrije afstrooming der rivieren ten doel hebbeD, worden voortgezet. -- De IJelftsc/ie Cour. deelt mede, dat Z. M. de koning zijne goedkeu ring heelt gehecht aan het voornemen van het gemeentebestuur om den sterfdag van prins Willem l op plechtige wijze te herdenken, en dat de heer M. De Vries, hoogleeraar te Leiden, toestemmend heelt geantwoord op het tot hem gericht verzoek om bij deze gelegenheid de gedachtenisrede te houden. Men leest in het Hbi.: Het doet ons groot genoegen te kunnen mede- deelen, dat de gelden, benoodigd om de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam in stand te houden, tol een voldoend be drag zijn toegezegd om te mogen verwachten, dat in de volgende week de voortzetting der zaak zal worden voorgesteld. Daarentegen vernemen wij van den heer A. G. Wertheim. dat hij zich nog niet gerechtigd acht iets naders mede te deelen omtrent de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen. Volgens de inlichtingen van het M. v. d. D. schijnen de in omloop zijnde berichten omtrent de richting, welke de voortvluchtige gebroeders Tobias ingeslagen zonden hebben, niet juist. Niet naar Buenos-Ayres leidde hunne rouie, maar over Antwerpen, Hull en Liverpool hebben zjj getracht de Vereeuigde Staten te bereiken. Heden, Zaterdag, zou hunne aankomst te New-York verwacht kunnen worden. Hunne uitlevering is aangevraagd. Te Amsterdam is gisteren middag eene vrouw van de trap harer wo ning gevallen: zij kwam zoodanig op het hoofd terecht, dat twee haarspel den in het hoold dronaen en atgehroken zijn. De vrouw verkeert daardoor in bedenkeiijken toestand, en wordt in het gasthuis verpleegd. In den nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks 2 uren derailleerde een goeJerentrein van ruim 20 wagens, van Amsterdam komende, op den Ooslerspoorweg, ongeveer een half uur van de stad. vlak voor de brug over de Ringvaart van de Watergraafsmeer. De locomotief stuitte in het zand vlak teaen de brits. De in goeden gang zijnde trein drong de voorste wa gens tegen den tender, waardoor drie letterlijk in en op elkander werden gedrongen en vier anderen deerlijk werden gehavend, zoodal een zevental onbruikbaar is geworden De bovenbouw der wagens was als glas van de onderstellen afgebroken. Gelukkig zijn er geen menschenlevens te betreuren; alleen bekwam een werkman, die bij den schok van de locomo tief sprong, een ernstige wond aan het rechterbeen. De trein liep op het ltukerspoor. waar men bezig was op de plaats des onheils de rails le ver nieuwen. De werklieden, geen trein wachtende, hadden nog juist den Ijjd om het lijf te bergen. Men schijnt bij het alzenden van den trein geen ken nis er van gedragen te hebben, dat er aan dal spoor gewerkt werd. Aan het examen in de nuttige handwerken, dat vanwege het bestuur der Ariihemsche industrieschool voor meisjes was uilgeschreven, namen 10 dames deel: toegelaten werden de datnes: D. Gaastra, uit Nijehaske; A. Wijn, uit Wteringen; E. M. Boeschoten, uit Leusden; 11. Distoor uit Hoe velaken; 11. Van Walse.n, uit Allen aan den Rijn, en A. E. Zürcher, uit Heusden. Woensdag heeft de veldwachter der gemeente Hoogezand den burge meester dier gemeente met moord bedreigd zoo deze hem niet onmiddelljjk een bewijsstuk afgaf, dat hij van hem verlangde. De burgemeester heeft

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5