geven gronden, waarmee het hof zich vereenigt heeft beklaagde schuldig verklaard aan onwillige» manslag en onwillige verwondingveroorzaakt door onbedrevenheid onvoorzichtigheid en gebrek aan voorzorg en Item veroordeeld tot 3 maanden celstraf, eene geldboete van ƒ25 en eene van 8. 's GRAVENHAGE, 23 Mei. Door Z. M. is aan de heeren J. A. Kruyl, consul-generaal der Neder landen te Djeddah, en ,jhr. mr. Henri Van Weede, gezantschaps-attaché, te Parijs, verlof verleend tol het aannemen der versierselen respectievelijk van ridder der orde van het Legioen van Eer en van commandeur der orde van Isabella Ia Catolica, hun door den president der Fransche republiek en door den koning van Spanje geschonken. De heer J. Stekelee, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Grand Bapids, is in die hoedanigheid door de regeering der Vereenigde Staten van Amerika erkend. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad is de heer jhr. mr. H. J. C. De Jonge beëedigd als advocaat en procureur. Heden stond voor het gerechtshof alhier terecht de zoon eener geachte familie te dezer stede, die reeds meermalen met de justitie in aanraking kwam en zich thans had te verantwoorden ter zake van valschheid in een onderhandsch geschrift en het desbewust gebruik maken daarvan, waardoor hij den vriend van een zijner kennissen een bedrag van ƒ4.85 afhandig maakte, welk geld hij ten eigen bate aanwendde. Adv. gen. mr. Gregory eischte thans besch*. veroordeeling tot 2 jaren celstraf. De verdediger, mr. Rasch, verzocht het hof verzachtende omstandigheden in aanmerking te ne men en beval zjjn cliënt in de clementie aan. Aanstaanden Donderdag uit spraak. Heden heelt de commissie, belast met de eindexamens en de inspectie der kon. mil. academie, onder voorzitterschap van den inspecteur van het middelbaar onderwijs, hare werkzaamheden begonnen; een en ander zal omstreeks half Juni afgeloopen zijn. Binnen weinige dagen zal het rapport van den ingenieur Conrad over zeehavenplan-Siccama burg. en wetli. bereiken. Den tijd, die voor het on derzoek noodig was, heelt de heer M. Parser zich ten nutte gemaakt, ont in het buitenland het kapitaal, voor deze onderneming vereischt, te zoeken. Naar men ons meedeelt, is hel den heer Parser gelukt te Londen een con sortium te vinden, dal zijne millioeneu voor het plan-Siccama beschikbaar stelt. In hel contract, dat den 15en Mei door beide partijen werd onder teekend, komt echter de bepaling voor, dat binnen 60 dagen; dus vóór 15 Juli, de definitieve concessie moet zijn verleend en door concessionarissen aan het consortium moet zijn overgedragen, echter met dien verstande, dal provincie en rijk het recht behouden die wijzigingen in het plan aan te brengen, welke later door onzen watei staat mochten worden noodig geacht. Wordt de concessie den heer Siccama niet voor genoemden datum verleend, dan staat het zeer te betwijlelen, of Scheveningen in de naaste toekomst wel eene haven krijgt. Vad HH. MM. de koning en koningin werden hedenmiddag te 1 uur ui! Brussel te Renkum terugverwacht. Een persoon, die in beschonken toestand op den Vijverberg lag, is door 2 personen op de been gebracht. Ontnuchterd miste hij ztjn gouden horloge en ketting. BUI TEN LANDSCHE BERICHTEN/ BELGIEi Woensdag was er déjeuuer van 23 couverts bij den Nederlandschen ge zant, baron Gericke van Herwijnen. Daaraan werd deelgenomen door den koning en de koningin der Nederlanden, den koning en de koningin der Belgen, den graaf en de gravin van Vlaanderen, den heer Frère-ürban en den burgemeester Buis. Te 1% uur was er garden-partij in de serres van het kasteel van Lacken. Daartoe waren velen genoodigd. Hunne Majesteiten werden met blijken van diepen eerbied ontvangen. De muziek der Guides, van de Société Chorale en van de Artisans réttnis voerde verschillende stuk ken uit. Verscheidene personen werden aan de Nederlandsche vorstelijke gasten voorgesteld. Hunne Majesteiten verlieten te 4 uren hel feest. Tc 6 uren gebruikten Hunne Majesteiteu het middagmaal bij den graaf van Vlaan deren. Zij verlieten te 9% uren het paleis van laatstgenoemde, en keerden onder het uitbundig gejuich der menigte naar het koninklijk paleis terug. De Park-illuminatie was prachtig. Na het bijwonen der wedrennen op gisteren, gebruikten de koning en de koningin der Nederlanden het diner op het koninklijk paleis. Ilun vertrek is op hedenochtend bepaald. De heer Hymans, Belgisch letterkundige en oud-afgevaardigde, is over leden. ENGELAN». In de gisteren door hel lagerhuis gehouden zitting deelde de heer Glad stone het volgende mede: Admiraal Hay heeft maatregelen genomenom een deel van den Nijl boven Assioet en beneden Wadi-llaifa te doen bewaken door Egyptische stoomschepen, met eene bemanning van Engelsche matrozen. Hij verklaarde verder, dat Engeland vasthoudt aan den oorspronkelijken grond slag der conferentie. Geene enkele mogendheid heelt getracht, Engeland daarvan al te brengen. De regeering zal nimmer hare toeslemming geven tot vernieuwing der tweeledige controle in Egypte, welke zij als hoogst na- deelig beschouwt. De heer Storey vestigde de aandacht op de gevangen ge nomen bemanning der Misero en betoogde de noodzakelijkheid van een druk op de Nederlandsche regeering om de vrijlating te bewerken. Daarop volgde een debat. In den loop daarvan verklaarde de heer Filz Maurice, dat de schriftelijke gedachtenwisseling over dit onderwerp aanstaanden Zaterdag zou rondgedeeld worden en een discussie op hel oogenblik dus minder wensche- lijk was. De grootste moeilijkheid bestond natuurlijk hierin, dat de radja in het bezit was van de bemanning en bij liet afzenden eener expeditie de gevangenen gevaar liepen van gedood te worden, lie Britsche regeering had aan de Nederlandsche in overweging gegeven, dat onderhandelingen met den sultan van Teuntu y${kiesiijk waren, en degedachlenwisseliug daarover duurt thans nog voort, De Pall Mall Gazette deelt mede dat de expeditie naar Opper-Egypte uit minstens tienduizend soldaten zal oestaan en in de herfst naar Khartoem zal optrekken indien generaal Gordon vóór dien tijd den Mahdi niet gesla gen en de bezettingen gered heelt In dit geval zou de expeditie niet noo dig wezen. Indien echter generaal Gordon inmiddels door den Mahdi wierd verslagen en alle garnizoenen zich mochten hebben overgegeven, zou de ex peditie noodig blijken, om Cairo te dekken tegen den Mahdi die reeds Opper- Egypte bedreigt. Het blad betreurt, dat het kabinet niet reeds vroeger tot de expeditie in Soedan besloten heeft, omdat generaal Wolseley, die waar schijnlijk de expeditie zal aanvoeren, zich nu vechtende een weg zal moeten banen door de stammen, welke de Eng. regeering door haar onthouding zich tot vijanden heeft gemaakt. De Times zegt daarentegen, dat nog geen be sluit genomen is, ofschoon het plan van den minister van oorlog aan den kabinetsraad is onderworpen. De werklieden van de verflabrieken te Bradford, hebben Maandag 11., 1 toen hun eisch van eene loonsverhooging van 10 pCt. geweigerd werd, ten getale van 4000, eene werkstaking aangekondigd. De Herold meldt dat door het hol van appél te Petersburg dezer dagen uit een principieel oogpunt zeer gewichtige beslissing is genomen. In strijd nl, met hetgeen tolnntoe geschiedde, is uitgemaakt, dat de rijksbank voortaan uiigeloote obligation, die haar ter aflossing worden aangeboden, niet zal be talen, wanneer op die betaling arrest is gelegd, omdat een vroegere bezitter het bewijs kan leveren, dat de stukken hem op onrechtmatige wijze zijn afhandig gemaakt. Uit Soeakim wordt van den 19" dezer aan de Times gemeld, dat de stad gedurende den nacht door de Arabieren beschoten is. De kogels gingen over de huizen en de schepen heen. zonder schade aan te richten. Van de Engelsche schepen landde een detachement soldaten, ten einde een evenlueelen aanval af te slaan Hiertoe zijn de vijanden niet overgegaan. De bevolking van de stad bleef rustig. Den vorigen dag hadden de opstandelingen eea duizendtal nabij de stad weidende schapen weggevoerd. Eene afdeeling cava lerie werd te hunner vervolging afgezonden, maar kon hen niet bereiken. FUAHKRIJK. Te Parijs werd Dinsdag eene Fransche maatschappij voor Tongkin en Indo-China opgericht, met het doel, het verworven nieuwe Fransche grond- gebied en de nabijltggende gewesten te exploiteeren. Zij wil in Tongkin, Annam en Cochin-China kantoren vestigen, in alle artikelen handel drijven, een spoorweg maken, grondbezit verwerven, de mijnen ontginnen, labrie- ken bouwen en banken oprichten. SPANJE. In den gezondstoestand der infante Maria is geene merkbare verbete] ring gekomen. De dagbladen van Barcelona melden, dat de politie een depot van wa penen en ammunitie te San Martino heelt ontdekt. De Spaansche provincie Cindad Real is met een sprinkhanenplaag bej zocht, waardoor, naar men vreest, de oogst verwoest zal worden. Geheeli districten zijn bedekt met de vernielende diertjes of hunne larven. Men heefl in tien omtrek van een paar steden 80 ton er van gevangen en gedoodmaaj het hielp niet veel. De regeering neemt maatregelen ter bestrijding van hef kwaad. De ministers van biiinenlandsche zaken en van openbare werkei loofden premiën uil voor het leveren van gedoode sprinkhanen, en deminis! ter van oorlog zond soldaten om te helpen bij hel verdelgen van de schade] lijke insecten. DDITSCHLAND. De keizerin van Rusland passeerde Woensdagavond Berlijn. Aan he station in de Friedrichstrasse werd zij door keizer Wilhelm opgewacht ei gedurende het oponthoud, dal ongeveer tien minuten duurde, in den salon wagen hartelijk begroet. De heeren Johannsen en Lassen, leden van den rijksdag voor de Noord Sleeswijksche districten, hebben aan den Piuissisclien minister van eerediens eene door 9000 personen onderteekende petitie overhandigd, waarin op ii trekking van het ministerieele besluit van 9 Maart 1878, betreflende hej onderricht in de Duitsche taal in de scholen iu Sleeswijk. aangedrongen verzocht wordt, voor beter onderwijs in de Deensche taal zorg te dragei De petitie is in de Duitsche en in de Deensche taal gesteld. De koning van Wurtemberg, die om redenen van gezondheid dril maanden in Italië heeft doorgebracht en pas in zjjne hoofdstad is teruggef keerd, is weder ziek geworden en moet zijne kamer houden. De 1/ estfalische Zeitung meldt, dat onlangs eene bende zigeuner] door het nabij Bielefeld gelegen dorp Babenhausen trok. Eenige vrouwen bij gaven zich naar een daar wonenden boer om stroo voor de paarden te gen, hetgeen deze haar gaf. Terwijl zij den boer bedankten, zagen zj] ert muis over den vloer loopen. De vrouwen vertelden aan den boer, dat zij eel middel wisten om muizen door belezing te verdrijven. Daartoe was echltf noodig, dat haar het in huis aanwezige geld werd getoond. De boer gl looide hel verhaal en haalde zijn in huis aanwezig geld. (42 M.). Terwj hij dit aan de vrouwen toonde, hield ééne van haar hem een fleschje ondej den neus, tengevolge waarvan de boer bewusteloos neêrviel. De vrouwe] ontnamen hem zijn geld en gingen daarmede op de vlucht. Toen de boe] bijgekomen was, stelde hij terstond de politie van het gebeurde iu kennis die de zigeuners onverwijld vervolgde en hen spoedig inhaalde. De vrouwe] werden gevangengenomen en de boer ontving het grootste gedeelte van geld terug. Het Berl. Tagebl. meldt uil Weenen, dat het onderzoek naar de zaken van den brand van hel //Stad-Théater aldaar, is afgeloopen en de zeketj beid heeft opgeleverd, dat brandstichting niet werd gepleegd. Volgens bericht van de Fitióer zjjn den 20,c Maart weder twee schcr-booten verongelukt, waarbij 16 man omkwamen, die 7 weduwen 31 kinderen onverzorgd nalaten. Zaterdag jl.17 Mei, heeft te Bei-bazar, in de provincie Angora (Anti loli, Turkije), een brand gewoed, die 950 huizen, 511 magazijnen en w» kels, 11 moskeeën, 15 scholen, 9 khans en 146 andere gebouwen vernieW Elf menschen zijn in de vlammen omgekomen. De oorzaak van deze ra») is nog onbekend. OM PER TELEGRAAF. BRUSSEL 23 Mei. De koninklijke stoet heeft hedenvoormiddag te 9% het paleis verlaten. Hetzelfde ceremonieel als bij de aankomst der hoj gasten werd in acht genomen. De trein vertrok te 10 uur. De twee koningitiDf omhelsden elkander en bleven lang in elkanders armen. De koning der Neó landen was zeer aangedaan. De koning der Belgen vergezelt zijne bezoekt, tot Antwerpen. Op den geheelen weg en op het station werdeg gjj doorif jqjk toegejuicht.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2