LEII 1 M°. 122. 18*4. ZATERDAG 24 MEL STA DS-BE DICHT EN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. idti pen n i eng emo ;rij( :n h« >R i ech: he iddt >nd< ,0<J De Courant verschijnt dagelijksZonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. v. f 2. "'J afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. ^1J' De pry's der Advertentiën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. en voo ndei naa lind :eve itoo ig n? nne rvo ere BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN-; Gezien het adres van F. Lohmann, manufactuurverver, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot uitbreiding zijner manufaciuurververij door de plaatsing van een tweeden stoomketel in hel perceel Krauwelslecg n". 2. 'Gelet op de artt. 6 en 7 der wel van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dal genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijtjgg den 6den Juni aanst.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek jn te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Bnrgemeester. Leioen, 23 Mei 1884. E. KIST, Secretaris am euti gel jong idijl rne M. - II Vee t1' I). itdei Rie 1.6 ~H z J. M jn Z fleij ai II 3, dl 1. i. en iber >20 LEIDEN, 23 Mei. Leidens Mannenkoor heeft de reeks der concerten, welke telken jare op Zomerzorg gegeven worden en die steeds een groot aantal liefhebbers van goede en degelijke muziek tot zich trekken. Woensdagavond geopend met eene muziekuitvoering, waarbij de heer L. Springer, van Amsterdam, zijne welwillende medewerking had toegezegd. De gunstige faam, waarop, niettegenstaande haar jeugdig beslaan, dit gezelschap mag bogen, had v^len hunne schreden derwaarts doen richten en de menigvuldige blijken van goed keuring, welke telkens den uitvoerders ten deel vielen, waren duidelijke be wijzen, dat hunne verwachtingen in alle deelen beantwoord werden. Het concert nam een aanvang met een motett //Ich will singen", van B. Klein, gezongen door het koor, dat zich hierin onderscheidde door kracht en eenheid. De heer Springer gaf ons daarop eene //Romance" voor viool van Niels W. Gade, ten beste, waarvan de uitvoering niet onverdienstelijk mag genoemd worden, vooral niet wanneer men in aanmerking neemt, dal dit optreden het debut van dezen jongen artist was. Bepaald jammer daar entegen was het dat de heer J. tl., lid van het L. M.bij zijn lied //Aus die Meistersinger, van R. Wagner, niet meer acht sloeg op het accompagnement; in de Romance aus der Oper //Euryanthe", van C. M. Von Weber, wist hij deze tekortkoming ten eenemale te overwinnenzijn zacht en sympathiek tenorgeluid klonk daardoor des te schooner. Met veel gevoel, met veel voordracht zong het koor Die welt ist so schön", van C. L. Fischer; vooral de tenoren waren goed op hunne plaatseen dezer laatsten muntte uit in //Landkennung", van Edvard Grieg. De heer Springer speelde bij het ten gehoore brengen van Andante en Scherzo, van F. David, met meer kracht en zekerheid de bijvalsbetuigingen, die hem dan ook bij hel eindigen van dit nummer ten deel vielenwaren van dien aard, dat h(j zich genoodzaakt zag een niet op het program ver meld nummer als toegift te schenken. Hjj had hiervoor gekozen eene com positie van den heer Zweers. //Jeanne d'Arc a Rouen", van I.uigi Bordèse, en //Sehnsucht", van Joh J. Eggers, werden vervolgens wederom door den heer J. H. voorgedragen. In gemoede kunnen wij dezen anders zoo verdienstelijken zanger aanraden zijne keuze in het vervolg te vestigen op andere dan Fransclie liederen, de uitspraak van het Fransch liet dikwijls zeer veel te wenschen over, de woorden enfance en espérance o. a. werden op gruwelijke wijze verminkt. Op waardige wijze werd dit concert besloten door het koor, dat ten slotte nog een drietal liederen met gloed en con amore deed hooren. Een enkel woord van lof voor zijne uitstekende leiding mag voorzeker den directeur, de heer Taylor, niet onthouden worden. Woensdag II. werd het echtpaar V., onder Oegstgeest, eensklaps in rouw gedompeld. Hun zoontje, 15 maanden oud, was in eene sloot nabij de woning gevallen; voordal zulks ontdekt werd, was de kleine jammerlijk Verdronken. Met het stoomschip Zeeland zal 24 Mei aanslaande, 's morgens te 10% uur, eene brievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port- Said 22 Mei. De Batavia, van Rotterdam naar Java, vertrok heden van Marseille. r- Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht zijn Woensdag tot arts bevorderd de hh. E. Schreinemacher, med. doctor; J. Rotgans, fi. M. Hoogeboom, doctorandi, en W. J. Hubers van Assenraad. candidaat-arts. Toegelaten voor het eerste gedeelte de hh. C. J. Hoogveld, J. M. J. Pante- kó'ek en A. Couvée, doctorandi. Bij de op 19, 20 en 21 dezer te 's Hage gehouden acte-examens voor lager onderwijs werden voor de acte als onderwijzeres geëxamineerd 16 candidaten, waarvan 6 werden afgewezeu en toegelaten 10, namelijk: mej. M. A. Eckhart, C. W. M. De Haan, M. C. Hannik, W. S. Mullss, A. C. Van der Tak, M. A. Verzijl en P. J. Van der Poel, allen van Rotterdam; W. E. Van Ree, van Ridderkerk; G. Van Gerven, van Hekelingen, en W. Van Waning, van Ouderkerk aan den Usel. Naar men verneemt, wordt binnenkort eene belangrijke promotie bjj hel corps zee-officieren verwacht. Een nieuw soort van oplichterij heelt er dezer dagen herhaaldelijk te Rotterdam plaats gehad. Eenige personen komen bij loodgieters om looden buizen te bestellen, en die aan hun adres te P. te doen bezorgen, waarna ze dan elders (e D. verkocht worden. Betaling volgt door de oplichters na tuurlijk niet. De algemeene Vereeniging voor bloembollencultuur te Haarlem heeft nu reeds verzonden het programma voor de veertiende tentoonstelling van bloei ende bol- en knolgewassen, houquetten en versieringen van bloemen enz. van bol- en knolgewassente houden te Haarlem, op 20, 21, 22, 23 en 24 Maart 1885; zijnde de derde groote vijf-jaarlijksche tentoonstelling, tevens als her denking aan het vijf-en-twintigjarig bestaan der algemeene Vereeniging voor bloembollencultuur. Voor deze tentoonstelling zijn de volgende prijzen reeds nu beschikbaar gesteld door de afdeelingen: Haarlem ƒ175. Overveen - Bloe- mendaal 75. Hillegom 75, Sassenheim Voorhout 50, Heemstede 50 en Beverwijk 25. Door den gemeenteraad van Amsterdam is benoemd tot leeraar in de wiskunde aan het gymnasium aldaar, d'. N. J. Hoorweg, directeur van het gymnasium Willem III te Batavia. De Transvaalsche deputatie is heden te Amsterdam teruggekeerd. Dinsdagnacht is //de Kraton" belegerd. Te weten: eene herberg van dien naam, in de Oudezijds-kapelsteeg bij den Zeedijk te Amsterdam. Een troep beschonken vrouwen uit die buurt deed er met zooveel woestheid een een aanval op, dat van de voorpui bjjna geen enkele glasruit heel is geble ven. De onderste werden met de bloote vuist, de bovenste door steenwor pen verbrijzeld. Eenige van de strijdlustige dames zijn door de politie gevat. Bij het weggraven van grond in de nabijheid der nieuwe brug te Jutfaas vond men Dinsdag twee menschelijke geraamten, een manneljjk en een vrouwelijk. Hoe die geraamten daar gekomen zijn, is niet te gissen. Eene begraafplaats is er in dien omtrek nooit geweest. Dinsdagochtend jl. plaatste de huisvrouw van J. K.. te Nijmegen, een ketel met kokende koffie in hare woning op tafel en verwijderde zich daar na weinige oogenbhkkeu. In hare afwezigneid trok haar tweejarig zoontje, dat aan tafel zat, den koffieketel omver en kreeg nagenoeg al de kokende koffie over het lichaam, tengevolge waarvan het kind hevige brandwonden bekwam. Ondanks de onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp, is het toch des avonds van dien dag reeds daaraan overleden. Nader is nog bekend geworden dat de barbier en wonderdokter H. V., die met de Noorderzon uit Nijmegen is verdwenen. Zondag jl. den bierhan delaar S. uit Nijmegen te Elberleld had ontmoet en van dezen 1000 Mark had ontvangen, om die voor hem tegen ander geld in te wisselen. De bier- handel aar S. wachtte des avonds op de afgesproken plaats van bijeenkomst te vergeefs op de terugkomst van 11. V. met het gewisselde geld. Men verneemt nu, dat H. V. zich te Antwerpen ophoudt en van daar naar Amerika zal trachten te ontkomen. Hij heeft alzoo thans ruim 1500 Mark in zijn bezit aan anderen toebehoorende. Men meldt uit IJzendijke, dat de directeur van het post- en telegraaf kantoor aldaar voortvluchtig is met eene som van ƒ60000. Hjj is laatstelijk gezien achter Watervliet (België). Het gerechtshof te 's Bosch heelt Woensdag uitspraak gedaan in de zaak van den opzichter J. P. J de RHel hof overwegende I. dat de opzichter is in dienst genomen door den architect, die, volgens contract met het kerk bestuur, slechts 12 maal behoefde op het werk te komenzoodat de opzichter belast met het dagelijksche toezicht een zelfstandig standpunt heeft ingenomen en volgens eigene verklaring hij dan ook de kerk heeft gebouwd; 2. dat het instorten der kerk te Vucht een gevolg is van de door deskundigen aange-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1