LEIDSCI1E COURANT. V. 120. WOENSDAG 21 MEL STADS-BER ICÏITEN. Inschrijving; Schutterij. BIN NB NLANDSCHË BERICHTEN. en 1884. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs drr Courant is per vierendeel iaars f 1.50, franco p. 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigen hen. die ver-> zuimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving voor den schutterlijken dienst aan te melden uit zich daartoe alsnog te vervoegen ten Raadhuize, op Woensdag den 21»»° Mei ek.des voormiddags tusschen 9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dat de registers van inschrij ving op den llfn juni aansr. worden gesloten en dat zijdie zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER Burgemeester. Leiden, 19 Mei 1884. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van Leiden Gelet op de mededeeling van den Inspecteur voor het geneeskundig staats- zicht voor Zuid-Holland (missive van 19 Mei 1884, n°. 3670) Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de epidemie van Mazelen in deze gemeente heelt opgehouden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 20 Mei 1884. DE KANTER. LEIDEN. 20 Mei. De luitenant-kolonel J. C. Harsveldt, van het 4e regiment infanterie, is van hier overgeplaatst naar Delll, om aldaar als commandant op te treden van[ het le bataljon. De majoor F. C. C. Bloem is nu commandant geworden van het 2e bataljon alhier. Naar men ons ten stelligste mededeelt is het bericht, als zoude de kon. milit. kapel van het reg. grenadiers en jagers zich eerstdaags lot het geven van concerten naar Londen begeven, geheel onjuist. Naar wij vernemen is de gisteren reeds door ons vermelde verlenging van den diensttijd op het telegraafkantoor alhier, in plaats van tot 9 tot 10 uren des avonds, het gevolg van een rekwest van wege het dep. Leiden der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid aan den minister van waterstaat enz. ingediend. Mej. C. Boekhoudt, te Rotterdam, heeft bedankt voor de benoeming tot onderwijzeres aan eene bijzondere school alhier. Volgens de Ned. Sport zijn o. m. de volgende paarden voor de wed rennen en harddraverijen te Nijmegen, op 2 Juni aanst., ingeschreven: En chanter, Nul en Chronometerallen behoorende aan den heer Metelerkamp, luit. bij het 3e regiment huzaren, alhier, voorts Clontarf Boy, van den rit meester der huzaren Wijnstroom, te 's Hage. Naar men ons uit Katwijk aan Zee bericht is Zaterdag II. bijna de geheele vloot kustvisschers aangeweest. De besomming nas van ƒ45 tot ƒ120 in 5 dagen. Besteed werd: voor tarbot 3 a ƒ8, voor tong ƒ0.15 a /0.45, voor bunschol ƒ0.40 a ƒ0.70, alles per stuk; voor levende binnen lek schol 5 d 7.50, voor droogschol 6 a f 8, voor droogscharren ƒ3 80 a ƒ490 en voor garnalen 1.25 a ƒ2, alles per mand. De minister van binncnlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de commissiën die. gedurende het jaar 1884, belast zijn met hel afnemen van de examens van apothekers-bediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 December 1878 [Stbl. n°. 222). zullen zitting honden te Mid delburg op Vrijdag 6 Juni en te Groningen op Maandag 16 Juni eerstko mende en volgende dagen. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, ver trok van Southampton 19 Mei. De voorstellen tot wijziging der onderwijswet, zoowel van de regee ring als van de hh. A. Mackay c. s., zijn door de commissie van rappor teurs in staat van wijzen verklaard. De heer 11. Luden, bankier le Amsterdam, is door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen benoemd tot commandeur der orde van de Poolster. Jhr. mr. Ruys Van Beerenbrouckvoorzitter van de commissie der St. Servalitisleesten, is door Z. H. den Paus benoemd tol commandeur der orde van Gregorius den Groote. Volgens een bericht uit Den Haag aan de Midd. Ct. is de regeering ijverig in de weer. behalve met de invoering van het strafwetboek, met de grondwetsherziening. Herhaaldelijk werden in den laatsten tijd avondzittin gen van den ministerraad gehouden, uitsluitend ter behandeling van het ont werp eener nieuwe grondwet. Het getal jongelingen, door wie eene plaatsing als cadet aan de K. M. A. te Breda is aangevraagd, bedraagt 231. Het getal plaatsen is 78. Zondagochtend werd op de rivier aan het Kralingsche Veer door den golfslag van een daar passeerende stoomboot omvergeslagen eene giekwaarin zich vijf jongelieden bevonden. Zij hielden zich allen met zwemmen boven water en werden daarop gered door de werklieden van de heeren Fop Smit en Co. door middel van een roeiboot. Nadat de drenkelingen van droge kleederen waren voorzien, konden zij hun tocht verder met de giek ver volgen. 11. K. H. <le groothertogin van Saksen heeft opnieuw een bewijs gege ven van belangstelling in de «Prins-Hendriksticbting" te Egmond aan Zee, door de toezegging van een marmeren buste van De Ruyter, welke naar goedvinden van regenten builen ol in het gebouw op een piëdestal of in een nis mag worden geplaatst. De kosten der plaatsing heeft H. K. H. mede voor hare rekening genomen. Gisterennacht is uit Nijmegen met de noorderzon verdwenen H. V. barbier en wonderdokter aldaar, met zich nemende ruim 500 Mark, welke hij van een vriend en landgenoot in bewaring had ontvangen. Men ver moedt, dat hij zich over Rotterdam of Amsterdam met zijn gezin naar Amerika zal begeven. Men spreekt ook van meer kwade praktijken van dezen wonderdokter. De zaak is in handen der politie gesteld. De zich noemende Johannes De Jong, die te Deventer door de politie is aangehouden, is gevankelijk naar Zutfen overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie aldaar gesteld. Voor de vrouw uit Priucenhage, die onlangs de verslagenheid der familiën, betrokken in de arrestatie der medeplichtigen aan den postdiefslal te Breda, te baat nam, om zich eetwaren, kleedingstukken enz., quasi voor de gearresteerden, tot wie zij zeide toegang te hebben, te doen afgeven, is 2 maanden celstraf geëischt. Door den heer dr. Boetzkrs, op het buitengoed VVombach nabij Venloo, zijn proeven genomen om forellen te kweeken uit Italiaansche en Hanover- sclie eieren. Die proeven zijn buitengewoon goed gelukt. Twee jarige fo rellen, door hem geteeld, wogen ruim één kilo per stuk, een bewijs dat men ook hier te lande deze vischsoort kan aankweeken, al is de bodem niet rotsachtig. De St. Servatiusfeesten te Maastricht werden Zondagavond besloten met eene algemeene illuminatie, waaraan door de meeste ingezetenen werd deel- genomeu. 's GRAVBNHAGË, 20 Mei. Door Z. M. is mr. W. K. baron Van Dedem, burgemeester der gemeente Hoorn, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, en is aan den luit. ter zee le kl. L. M. L. De Haan vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de medaille vierde klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Vene zuela geschonken. Door Z M. is aan den heer J. N. Anslijn, op zijn verzoek, met ingang van den len Juni 1884, onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Zr. Ms. politieken agent en consul-generaal in Egypte, en als zoodanig benoemd de heer ,|hr. mr. P. J. F. M. Van der Does de Willeöois, gezantschapsraad bij Zr. M». gezantschap te Londen, met bepaling, dat hij in zijn rang zal blij ven belmoren tot het Nederlandsche corps diplomatique, en is de heer mr. I). L. graaf Van Bylandt, gezantschapssecretaris der 2e kl., werkzaam aan het departement van buitenl. zaken, in dezelfde hoedanigheid benoemd bij Zr. M\ gezantschap te Londen. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen en ac- cijnsen; te Hilversum A. de Reus, thans te Baarnte Baarn C. M. Visser, thans te Voorburg en te Voorburg J. L. Van Gennep, thans te Scheveningen. Door Z. M. is de luit. ter zee 1= kl. D. Hordijkop pensioen gesteld. De officier van administratie 1' kl. C. J. Lagaay, behoord hebbende tot de rol van Z'. M*. schroefstoomschip Tromp, en van Monrovia (Liberia) in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteid. De minister van financiën en van waterstaat, handel en nijverheid zul len op 22 dezer en die van marine op 23 dezer geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is ingekomen het ontwerp tot wijziging der telcgraafwet. Na discussie over het adres van den heer Mnoren, directeur van het telegraafkantoor te Kampenzich beklagende over het verbod tot het schrijven door hem in nieuwsbladen, zijn de con- clusiën van de meerderheid en die der minderheid verworpen, doch aange nomen met 42 tegen 29 stemmen een voorstel van den heer Haffmans om te verklaren dal art. 2 van het reglement voor den telegraafdienst herziening eischt. Daarna is de discussie aangevangen over hel ontwerp tot voorloopige maatregelen wal betreft het behoud der vicariegoederen. Morgen voort zetting. Het gerechtshof alhier behandelde in zijne heden gehouden correctioneele terechtzitting o. a. de volgende appellen, als van: P. J. V., te Leiden, door de rechtbank te dezer stede veroordeeld tot 3 maanden eenzame opsluiting en f 25, wegens moedwillige verbreking van eene glasruit in het kantoor der firma H. te Leiden, en van H. v. B.te Zutfen, tot 1 jaar eenzaam u

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1