LE1D8CHE I) KANT. Gir s» 1 18*4. HI0. 117. ZATERDAG 17 MEL E. :t. STADS-BERICHTEN, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. - 2 M <u ■o S3 a O be Cu co ■p 5 [EN :t. 56 56?' 91 1081. 36^ 121 11? 1? 118 14' 14 7' 85 14} 108! 102 143 105! 127 45 10 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prys der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. 11 n< 84<fer 56tii 68 12! 94)i' 53 91 87 91 yiFy 84Ïel SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER sn WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 Staatsbln°. 17), een aan vang ral worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van de genen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien rerstande, dat de personen, geboren in 1850 tot 1858 ingesloten, welke zich kier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigdalsmede de zich in dit IRijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem- lelingen, zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun nen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1859 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1884 en het tiende, of dat der geborenen in 1849, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotencn te behooren, en dus ook niet die irsonen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 Staatsblad n 6), zullen worden geopend op Donderdag den 15 Mei nstaande, en op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den len Juni niet hebben doen inschrijven (en dns ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebhende vreemdelingen, alsmede de militai- n, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getre- m), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door het Hoofd van Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingesrhreven iet bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut- irsraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon- lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dal er, tijdens de terzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aan- lien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak eeft om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onverminderd zoodanige straf- ;5 «palingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832 Staatsblad 87), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs arzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter tcretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voor- uiddags 9 tot's namiddags 4 urenterwijl zij, welke elders geboren zijnzich dat be- vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder veranlwoor- ijk zijn voor de gevolgenwanneer hijbij gemis zijner geboorte-aktedoor eene 15 lerkeerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den helangbehbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de inschrij- lOfltring tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straatnommer Iunner woninghun beroep en dat hunner ouderszoo die nog in leven zijn, •Ismede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of mgehuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel lan elk geslachtwordende de gehuwden aangemaand om zich van een extract uit het tnwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte, in wiens gebuurte lij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeerenteneinde daarvan bij de nsch rij ving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten tan heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke Itand), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen 2 tallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken tan het Raadhuisen wel Op Donderdag den 15 Mei 1884, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Vrijdag den 16 Mei 1884, de bewoners van Wijk IV en V Op Zateidag den 17 Mei 1884, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Maandag den 19 Mei 1884, de bewoners van Wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 nren; met uitnoodigingom op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hehbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. M9. besluit van den 7 September 1828 (iStaatsbl. n°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweestom uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen •f kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en 3ns alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schutters- 'Jl geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden - schriftelijk kennis te gevenof zich daartoe ter secretarie aan te meldendes voormid- „kgstusscben 9enluur, vóór den tijd van aanvang der inschrijvingen dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimden hij dientengevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 [Staatsbl. n°. 12),houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij afzonderlijk, of wel beide straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 16 Mei. Naar wij vernemen is door den heer mr. J. Van Outeren, vice-voorzitter der commissie van administratie over de gevangenissen tegen 1 Juli aanst. aan Z. M. den koning ontslag uit die betrekking aangevraagd. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen den bekenden W. C. Van Loon, die hedenmorgen in de woning van den koopman in mat ten P. L., in de Boomersteeg alhier, is geslopen en aldaar een paar laarzen heeft ontvreemd. Mede is proces-verbaal opgemaakt tegen E. J. J. P. V. A. P. M.die zich hedenmorgen heeft schuldig gemaakt aan bedelarij. Beide worden naar de gevangenis te 's Hage overgebracht. Hedenmorgen te ongeveer 10 uur, toen de artillerie de Haarlemmerstraat passeerde en tegelijk zich op die hoogte een landbouwer van Koudekerk met eene tilbury bevond en niet spoedig genoeg uit den weg kon, is bij die ge legenheid de boom van dat voertuig terecht gekomen in de winkelruit van den groenteboer 11. aldaar, welke werd verbrijzeld. Het bij de tweede kamer ingekomen wets-ontwerp tot verhooging en wijziging van hoofdstuk binnenl zaken strekt tot verhooging van dit hoofd stuk tot een bedrag van 14,277,978.98 Die verhooging strekt o. a.: voor een nieuw gebouw voor hel prov. bestuur te Assen ƒ30000; tot bestrijding der longziekte eene vermeerdering van ƒ300.000; de overeenkomst tot ves tiging van eene erfdienstbaarheid ten behoeve van de sterrewacht alhier ƒ3300; tot het in orde brengen van de lokalen in het Prinsenhof te Delft ƒ11000. Het Staatsblad bevat in n". 71 tot en met 74 de wetten tot natura lisatie van de heeren P. Schmitt, koopman, te Leiden; C. R. H. H. Hanno, agent van bnitenlamtsche huizen, te Rotterdam; H. C. T. Bernicke, koopman, te id., en P. B. A. Trivelii. makelaar, te Batavia. Bij de op 13, 14 en 15 Mei gehouden acte-examens voor lager onderwijs (onderwijzeressen) werden geëxamineerd 14, algewezen 6, toegelaten 8, namelijk de dames II. A. J. lvooper, J. H. A. M. Tergatt, C. P. H Stieler, van 's Gravenhage; A. Koomans, A. L. Meyners, van Delft; M. Van Vrjj- berghe de Coningh, van Lisse; M. H. Teljer en A. E. Ileurenkam, van llellevoetsluis. V. M5. zeilschoener Argus is in den morgen van 15 dezer weder van Nieuwediep vertrokken, ter bescherming van de visscherij in de Noordzee. Zr. M'. instructieschip Mamixonder bevel van den kapitein-luitenant ter zee W. J. A. Nolthenius, is den 15'° dezer te Nieuwediep aangekomen. Aan boord was alles wel. Het stoomschip Limburg is Woensdag van Rotterdam, laatst van Pa- dang, te Batavia aangekomen. De Drenthe, van Rotterdam naar Javaver trok heden van Port-Said. De Madura, van Amsterdam naar Batavia, ver trok van Marseille 15 Mei. De Prinses Amalia, van Amsterdam naar Bata via, arriveerde te Southampton 15 Mei. Door de commissie belast met het herzien van de statuten der weduwen- en weezenkas der officieren van de landmacht, is in beginsel aangenomen, dat weduwen van officieren, bij het aangaan van een tweede huwel(jk, haar pensioen zullen blijven genieten. Omtrent het geval van oplichting te Delft, deelt de D. C. mede: Voor eenigen tijd was Van B. op het kantoor der firma Keurenaer Co. te 's Hage verschenen en verzocht hem een crediet te willen openen tot een bedrag van 10000, onder bo-gtocht van een oom, die, om eene gewone spreekwijze te gebruiken, wel driemaal millionair was. Er werd afgesproken dat de acte zou worden opgemaakt, terwijl Van B. zou zorgen dat het stuk behoorlijk door oom geteekend werd teruggezonden. Inmiddels ontvingen de heeren Keurenaer Co. op hunne informaties de mededeeling, dat//oom" als zeer solide bekend stond, maar dat men met Van B. uiterst voorzichtig moest zijn. De acte werd behoorlijk geteekeud ten kantore gedeponeerd en het geld successievelijk uitbetaald. Toen evenwel de kassiers aan den

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1